PRAHA – SKRZNASKRZ DOXEM – KAPACITA NAPLNĚNA

Centrum DOX není jenom galerie. Rozšířilo se o dřevěnou nadstavbu ve tvaru vzducholodě nebo o multifunkční sál připomínající sedačku „Chesterfield“. Netradiční prohlídka nabídne zajímavé pohledy na celý komplex Centra DOX, vzducholoď Gulliver a multifunkční sál DOX+.

Budova Centra současného umění DOX je příkladem úspěšné konverze nevyužitých industriálních objektů. I z tohoto důvodu byla roku 2008 zařazena do publikace Phaidon Atlas of 21st Century World Architecture mezi nejvýznamnější stavby světa a ve stejném roce byla nominována na prestižní architektonickou cenu Mies van der Rohe Award.

Vzducholoď Gulliver: Martin Rajniš ve spolupráci s Davidem Kubíkem více než dva roky společně s odborníky na dřevěné konstrukce a ocel pracovali na návrhu 42 metrů dlouhé a 10 metrů široké konstrukci inspirované tvary obřích vzducholodí, které začaly křižovat oblohu na počátku 20. století. Základní kostra vzducholodě se skládá z příhradových obručí z lepeného modřínového dřeva, které jsou vzájemně propojeny podélnými dřevěnými příhradovými prvky. Ke vzducholodi je připojena gondola, do které je přístup po žebříku z paluby vzducholodě. Celá konstrukce je zastřešena jednovrstvou transparentní membránovou ETFE fólií. Vzducholoď je vybavena audiovizuální a světelnou technikou s možností celoročního provozu díky instalovaným infra panelům.

Multifunkční sál DOX+ vznikl podle návrhu architektonického studia Petr Hájek Architekti a slouží jako experimentální sál divadlu, tanci, hudbě, filmu či performanci. Nový sál doplňuje zkušebna a zrekonstruovaný šestipatrový objekt, který slouží jako provozní zázemí, a ve třech patrech zde sídlí soukromá vysoká škola architektury ARCHIP.

Nutná rezervace přes GoOut. Ve spolupráci s partnerem akce HERAKLITH.

Sraz: so 5.10., 15.00 a 17.00, Centrum DOX, Poupětova 1, P-7

Fotoreport