PRAHA – PODOLSKÁ VODÁRNA – kapacita naplněna

Novoklasicistní budova z druhé poloviny 20. let 20. století byla postavena podle projektu Antonína Engela. Kromě základní budovy určené pro filtraci vltavské vody byl vystavěn i zvláštní jímací objekt nacházející se na Veslařském ostrově. Součástí technologického celku je také budova strojovny s čerpadly, administrativní budova určená pro zaměstnance a vlastní objekt filtrační stanice. Jižní budova uprostřed má 45 metrů vysokou vodárenskou věž, jejíž průčelí zdobí pískovcové sochy, které představují alegorii řeky Vltavy a deset jejích významných přítoků v řadě pod ní. Jednalo se o největší stavbu ze železobetonu v tehdejším Československu. Komentované prohlídky interiéru filtrační stanice, kde se dnes nachází Muzeum pražského vodárenství. Úpravna vody Podolí je dodnes důležitým rezervním zdrojem pitné vody pro případ omezení dodávek vody z ostatních úpraven vody.

Nutná rezervace na webu GoOUT. Rezervace spuštěny od 29. 9. 2019.
Ve spolupráci s partnerem akce Pražské vodovody a kanalizace a.s.
Vstup na vlastní nebezpečí, nutno dodržovat pokyny průvodce. Rezervací vstupenek vyjadřujete souhlas s Objektovými riziky zde.

Je nám velmi líto, ale z důvodu bezpečnosti, nelze kapacitu prohlídek navýšit. Pro zájemce o historii vodárny doporučujeme komentovanou procházku ŠPERK TECHNICKÉ ARCHITEKTURY ZVENČÍ zde nebo večerní filmovou projekci přímo ve vodárně SVOBODNÁ ARCHITEKTURA V PODOLSKÉ VODÁRNĚ zde. Děkujeme za pochopení.

Sraz: so 5.10., 9.00, 11.00, 13.00, Podolská 15, P-4

Fotoreport