Praha – Hotel InterContinental

Bývalý hotel InterContinental Karla Filsaka z let 1968–1974 v rekonstrukci, která odhaluje proces obnovy unikátních brutalistních prvků v kontextu 21. století. Hotel byl od svého počátku koncipovaný jako “Gesamtkunstwerk”, tedy jako objekt, který je po všech stránkách umělecky pojednaný do nejmenšího detailu, od samotné stavby, přes interiéry až po vybavení, na nichž se podíleli Zbyněk Sekal, René Roubíček, Miroslav Hejný nebo František Ronovský. Záměrem bylo, aby se stal výkladní skříní řemeslné zručnosti a výtvarných dovedností tehdejšího Československa směrem na západ. Kvůli špatné kvalitě původních stavebních prací ale i necitlivým zásahům zejména v 90. letech byla budova v extrémně špatném stavu, jak po stránce statiky tak i řady exteriérových a interiérových částí. Rozsáhlá oprava, která aktuálně probíhá, si klade za cíl zachovat unikátní prvky a zároveň dostát nárokům 21. století. Doslova na dřeň rozkrývá vrstvy brutalistní architektury i na míru navržené postupy, s jejichž pomocí je jim navracen původní vzhled, ať už se jedná o keramickou fasádu, pohledový beton nebo skleněné součásti vnitřního vybavení.

Prohlídka nabízí jedinečnou příležitost nahlédnout přímo do procesu prací pod technickým a uměleckým vedením architekta Marka Tichého, který trasu včetně malé výstavy se svým týmem připravil a zároveň se sám ujme i dvou komentovaných prohlídek. Součástí prohlídkové trasy je návštěva prostor bývalé střešní restaurace Zlatá Praha s nezaměnitelným výhledem na město i ukázky již restaurovaných prvků interiéru.

Prohlídková trasa prochází stavbou, vstup na vlastní nebezpečí po podpisu informovaného souhlasu. Trasa není bezbariérová a vhodná pro děti. Doporučujeme neklouzavou obuv bez podpatků.

Přístup je možný od 15 let. 

Kapacita omezená na GoOut.cz.

 

ne 2. 10. | 9:00-16:00 | v 15:00 a 16:00 komentované prohlídky s arch. Markem Tichým | Pařížská 30, Praha 1 (vstup z ulice Elišky Krásnohorské)

Fotoreport