PRAHA – DIVADLO ARCHA: 15 LET PO POVODNI (HURÁ DOVNITŘ!)

Divadlo Archa sídlí ve funkcionalistické budově od architekta Františka Marka, která vznikla jako dostavba již prostorově nedostačující budovy rondokubistického bankovního paláce Legiobanky od Josefa Gočára. Nová administrativní budova ve funkcionalistickém stylu byla postavena v letech 1937–1938 stavební firmou Josefa Blechy ve spolupráci s dodavatelem železobetonové konstrukce, firmou Dr. K. Skorkovský a Lanna. 16. února 1939 byl objekt úspěšně zkolaudován. Budovou prochází městská pasáž, v suterénu byl umístěn rozměrný prostor, který byl od roku 1939 používán jako divadlo souboru E. F. Buriana.

V roce 1991 se vedení divadla chopil Ondřej Hrab s koncepcí netradičního prostoru a inovativního prostoru. Rekonstrukce divadla byla provedena v letech 1992–1994 podle návrhu architekta Ivana Plicky a scénografa a architekta Miroslava Meleny, který se soustředil na vybavení sálů proměnlivými divadelními technologiemi. První variabilní scéna v Praze byla otevřena v roce 1994 a během své existence přivítala na své scéně řadu osobností domácího i světového umění. Archa nemá stálý soubor a pracuje na principu produkčního domu, který poskytuje umělcům produkční i technické zázemí pro jejich tvorbu. Prostory Archy se od svého otevření zrodily dvakrát. Během povodní v roce 2002 bylo divadlo zcela zničeno.

Komentované prohlídky Divadla Archa s ředitelem divadla Ondřejem Hrabem a tvůrcem architektonické koncepce Ivanem Plickou přiblíží variabilitu Archy, koncept „tekutého“ prostoru a divadlo jako místo neustálé proměny. Akce se koná ve spolupráci s Divadlem Archa.

SRAZ: so 30. 9., 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, Na Poříčí 1047/26

Fotoreport