PRACHATICE – DO VILY J. N. KRALE! (HURÁ DOVNITŘ!)

Vila J. N. Krale z roku 1931 patří mezi nejvýznamnější modernistické stavby v jižních Čechách. Jejím autorem byl vídeňský architekt Fritz Reichl a lze najít inspiraci prací Adolfa Loose. Její budoucnost je však nejistá. Více řeknou členové spolku Živá vila.

Sraz: pá 30. 9., 17.30,  vila J. N. Krale, Nádražní ulice 364

PROGRAM:

od 17:30 vás s komentářem vilou provede Barbora Staňková
od 18:00 se můžete těšit na přednášku IRIS MEDER: Fritz Reichl: jeho architektura ve světě a v Prachaticích
od 19:30 se projdeme domem s Dr. Iris Meder a také s panem Dr. Hansem Kralem, který ve vile coby syn původního majitele vyrůstal.

Dr. Iris Meder je historička umění a architektury. Narodila se v roce 1965 v Pforzheimu ve Spolkové republice Německo. Studovala dějiny umění a literaturu ve Stuttgartu a ve Vídni. V disertační práci o žácích a následovnících Josefa Franka a Adolfa Loose se zabývala mj. i architekturou Fritze Reichla a vilou J. N. Krale . Žije a pracuje jako kurátorka a badatelka ve Vídni. Je autorkou četných přednášek, výstav a publikací o středoevropské moderní a současné architektuře. je členkou představenstva rakouské společnosti pro architekturu (ÖGFA).

Dr. Hans Kral se narodil v roce 1930 v Prachaticích jako starší syn stavebníka vily Johanna Nepomuka Krale. Zde také prožil 15 let svého života. V květnu 1945 byl spolu se zbytkem rodiny donucen vilu opustit. Rok poté i Československo. V Německu vystudoval chemii. Přednášel na univerzitách a věnoval se výzkumu. Jak sám říká, téma vily v Prachaticích už měl pro sebe uzavřené… Než se mu ozvali členové spolku Živá vila, jejichž snahám o záchranu funkcionalistické památky od té doby drží palce.

Fotoreport