LIPNICE NAD SÁZAVOU – TRAFAJDA

Konverze trafostanice z roku 1913, která více než 50 let chátrala a byla určena k demolici, s jejím autorem advokátem Jiřím Rokoským.

Stavba nyní slouží jako obytný prostor o velikosti 10 m2. Přední vstupní dveře se podařilo zachránit a prvky nalezené uvnitř jsou upcyklované. Celý projekt si klade za cíl nastínit principy ekologické, provozní a ekonomické udržitelnosti miniaturního obyvatelného prostoru. I přesto, že mohl být použit splachovací záchod, byl za účelem snížení spotřeby vody a produkce odpadu užit záchod kompostovací.
V objektu jsou navrženy autorské detaily odkazující na původní funkci, ale i současné technologie, např. světelné trubice s nastavitelnými barvami, které designově navazují na starožitné funkcionalistické chromované osvětlení, orientační žárovka ve vodovodním potrubí, která se rozsvěcí a zhasíná otočením kohoutku, či ovládací panel, na němž stačí zatáhnout za páku, jež rozzáří historická průmyslová světla. Komentovaná prohlídka se bude konat v podvečer, aby vyniklo barevné osvětlení.

so 30. 9. | 18:00 | Lipnice nad Sázavou 242