Frýdek-Místek – Pohledy do městské krajiny

Soustředěné pohledy skrze obrazy bez obrazu na významná místa zaostřená městským architektem Ondřejem Zdvomkou. Zničili jsme si město nebo jsme v něm naopak, a naproti všemu, opravdu vytvořili moderní krajinu? Takovou, o které urbanisté na začátku století snili?

Brutální přestavba, která vymazala většinu architektonické paměti, kterou obě naše města po staletí postupně zhmotňovala, je strašlivým činem. Jsme nuceni žít v moderním prostředí, které nám ale někdo nakreslil před sto lety. Problémy, které ten někdo svou vizí vyřešil, už vůbec neznáme. Máme komfortní byty, dostatek slunce, dostatek parků, stromů a keřů. Místo toho známe problémy, které nám jeho řešení přineslo.

Máme auta, inverzi, a vyschlou krajinu. Své problémy ale neřešíme. Stěhujeme se někam dál, pryč od nich, do svého. V autě inverzi necítíme, ve stojánku máme trochu vody v lahvi. Možná podvědomě, jako pomstu našim předkům, chceme dokázat, že jejich sen nefunguje, jako zlobivé dítě. Přitom bychom mohli žít v mnoha výkresech nejslavnějších architektů světa, v utopické vizi města v podhorské krajině.

Sraz: čt 1. 10. – st 7. 10., instalace budou umístěny volně ve veřejném prostoru města ZDE KLIK NA MAPU