ČESKÉ BUDĚJOVICE – TISKÁRNA KARMÁŠEK

Budovou tiskárny od architekta Ivana Kroupy a nově vzniklou galerijní síní s provozovatelem objektů Jaroslavem Karmáškem.

Tiskárna vznikla v roce 1927 ve Dvoře Králové nad Labem a ve svém názvu nesla jména zakladatelů – Ježek a Karmášek. Pod názvem Litografie a kamenotiskárna Ježek a Karmášek fungovala až do roku 1948, kdy byla znárodněna a převedena do národního podniku grafické tiskárny. Vnuk jednoho ze zakladatelů Jaroslav se v polovině 80. let přestěhoval do Českých Budějovic, kde navázal na rodinnou tradici. Provoz se následně rozšířil o výrobní část – tiskárnu a knihárnu, ještě později se, v reakci na technologický vývoj, původně čistě polygrafická provozovna přetransformovala v reklamní agenturu.

Po deseti letech existence budovy tiskárny, kterou navrhl český architekt Ivan Kroupa (realizace 2001), nechal Jaroslav Karmášek původní stavbu rozšířit o další část, která zahrnuje i galerii. Ta tvoří kulturní a společenskou nadstavbu tiskárny a z urbanistického hlediska dotváří dříve rozdrobenou uliční frontu začleněním bývalé trafostanice. Tím z tiskárny vznikl ucelený komplex s vnitřním dvorem. Nově dostavěná budova v sobě zahrnuje výstavní prostor v prvním patře a zázemí s barem v přízemí. Stavba je propojena s tiskárnou průchozím objektem, jehož vnější plášť tvoří netradičně použité ocelové pláty štětovnic doplněné pororoštem a velkou vrtulí směřující do dvora. Perforovaný materiál navíc umožňuje průhledy do ulice, vnitřního dvoru i na oblohu. Výrazná budova tiskárny je obložená šedým heraklitem.

so 1. 10. | 10:30 | K. Weise 2619, České Budějovice 3, 370 04

GPS: 48.9833642N, 14.4753333E