ČELÁKOVICE – ZÁŘÍCÍ MĚSTO: LE CORBUSIERŮV „STROJ NA BYDLENÍ“

Přednáška Maxima Foresta, francouzského specialisty na architekturu Le Corbusiera spoluzakladatele kolektivu Cité Radieuse v Marseille. Následuje projekce filmu Čandígarh – život v Corbusierově utopii.

Le Corbusierovy velkolepé teorie o moderní architektuře a zářivém městě často poskvrnili interpretaci jeho vybudovaného dědictví. Jeho díla Vers une architecture (1923), Urbanisme (1924) nebo La Ville Radieuse (1930) vysvětlovaly vlivné teorie o moderním bydlení v éře strojů, ideologicky a esteticky poháněné sociálními, zdravotními a bytovými problémy té doby. Teorie, převedené do rozsáhlých veřejných a bytových projektů, které byly v meziválečném období velmi kritizovány, zůstaly nerealizované. Lze jich vnímat jako příklon k přísné společenské kontrole chování a aktivit jednotlivců. Z toho pramení podezření ze sympatií k organické (kryptofašistické) vizi společnosti. Přesto jeho vybudovaná architektura, rozprostírající se na třech kontinentech, vypráví úplně jiný příběh: příběh architekta, který našel příležitost uplatnit své koncepty na veřejných prostranstvích a kolektivním bydlení až v kontextu poválečné rekonstrukce a dekolonizace. První z pěti “Unité d’habitations de grandeurs conformes”, které Le Corbusier postavil, Zářící město v Marseille (1946-1952), tak odráží především pozornost věnovanou životnímu prostředí, soukromí a volnému času, barvám a světlu nebo dětské emancipaci. Přednáška se bude těmito rozpory zabývat a provede posluchače útrobami “stroje na bydlení” na základě postřehů autora, který v této ikonické budově žije a pracuje.

Maxime Forest, PhD, je profesorem na univerzitě Sciences Po Paříž, kde přednáší o genderu a avantgardě ve Východní Evropě a o změně evropských měst. Vydaval různé články o moderním dědictví v Le Monde a Docomomo International a nedávno se zúčastnil do programu Modernismus pro budoucnost v rámci Kaunas, Hlavní město Kultury 2022. V roce 2016 spoluzaložil s Laurou Serrou Kolektiv Cité Radieuse, zaměřené na střední a východní Evropu, které kurátorovalo 35 rezidencí, výstav a workshopů. S Kolektivem provozuje prostor pro současný design a moderní architekturu v Unité d’Habitation v Marseille, kde také žije.

Přednáška proběhne v českém jazyce. Cena vstupenky je 80 Kč.

Organizátorem této akce je Volmanova vila, z.s.

čt 5. 10. | 18:30 | Volmanova vila, Stankovského 1200/46