ČÁSLAV – REKONSTRUKCE SYNAGOGY

Nově opravenou synagogou ve stylu maurské secese od světoznámého architekta Wilhelma Stiassnyho s historikem umění Markem Lauermannem a filantropem Martinem Lieblem. Součástí je i panelová výstava a doprovodné texty, přibližující historii synagogy a průběh oprav. Možnost samostatné prohlídky v průběhu celého dne.

Čáslavská synagoga je významnou kulturní památkou nejen Čáslavi, ale celé České republiky. Řadí se mezi jediné dvě dochované synagogy architekta Wilhelma Stiassnyho. Nadační fond dr. Dagmar Lieblové (NFDL) zde na podzim 2021 zahájil další etapu komplexní rekonstrukce vnitřních prostor, díky níž se synagoga poprvé od svého vzniku na začátku 20. století dočkala obnovy interiérů. Návštěvníci se seznámí jak s historií budovy a jejím architektonickým pojetím ve stylu maurské secese, tak i s průběhem právě dokončených oprav (nová elektroinstalace, kamerový systém a zabezpečení, v předsálí hlavního sálu položená nová dlažba a vybudované sociální zařízení). V dalších fázích oprav přijdou na řadu restaurátorské práce, fasáda a úprava okolí synagogy.

Cílem celkové rekonstrukce je do konce roku 2023 vybudovat v synagoze kulturní a společenské centrum připomínky židovské komunity na Kutnohorsku, které v regionu dosud schází.

Program:

10:00–16:00 – budova je volně zpřístupněna

14:00–15:00 – prohlídka vedená Markem Lauermannem a Martinem Lieblem

ne 2. 10. | 10:00–16:00, komentovaná prohlídka ve 14:00 | Synagoga v Čáslavi, Masarykova 111

Fotoreport