výjimečně přednáška až 16/5/2019 a v Domě Radosti, nám. W. Churchilla

BELGICKÁ INSPIRACE 2019

Zveme Vás na přednášku KRUHU:

Robbrecht en Daem + Mouton
Kdy: čtvrtek 16/5/2019 19:30
Kde: Sál Přítomnost, Dům Radost, nám. W. Churchilla 2, vchod z ulice Siwiecova, Praha 3 – Žižkov
Přednáška bude v angličtině

Vstupenky v předprodeji zde

Vážení příznivci, milí přátelé, dámy a pánové,
rádi bychom Vás pozvali na přednášku KRUHU z cyklu Belgická inspirace. Představí se ateliér Robbrecht en Daem, který se mimo jiné věnuje uměleckým instalacím a spolupracuje s umělci jako Gerhard Richter. Druhý přednášející bude významný a odvážný statik Guy MoutonKvětnová přednáška se uskuteční ve výjimečném prostoru – Sálu Přítomnost v bývalém Domu odborových svazů na pražském Žižkově.

O přednášce

Studio sídlící ve vlámském Gentu tvoří manželský pár Paul Robbrecht a Hilde Daem. Robbrechta a Daem spojuje zájem o současné výtvarné umění, který se výrazně projevuje v jejich tvorbě. Mnoho jejich projektů tak vzniklo ve spolupráci s umělci, mimo jiné spolupracovali s Gerhardem Richterem, Juanem Munozem, Cristinou Iglesias a dalšími. Jejich netradiční přístup k architektuře představuje i další projekt. „Ateliér Robbrecht en Daem zhmotnil nikdy nerealizovaný projekt golfové klubovny z roku 1930 od funkcionalistického tvůrce Ludwiga Miese van der Roheho, který se kvůli nastupující hospodářské krizi nepostavil. O více než 80 let později jej přivedli k životu, a to jak model z překližky a oceli ve velikosti 1:1. K vidění byl v západoněmeckém Krefeldu v roce 2013,“ představuje jeden z projektů studia Marcela Steinbachová, zakladatelka spolku Kruh.

Jejich dalším výrazným počinem je městská tržnice v belgickém Gentu, kterou postavili ve spolupráci s Marie-José Van Hee.  Na původně zpustlém náměstí v centru města navrhli objekt tržnice, která v sobě mimo jiné skrývá zázemí pro obyvatele města jako například parkoviště jízdních kol či veřejné toalety. Na místě nechybí ani restaurace, jež využívá dešťovou vodu z rezervoárů umístěných v podzemí.  Tržnice umístěná v okolí tří gotických katedrál je postavena především z přírodního dřeva kombinovaného se sklem a svojí hmotou dokonale zapadá do okolí. V roce 2013 byla stavba mezi pěti finalisty Cen Mies van der Rohe.

Druhý přednášející, který se představí v rámci květnové přednášky z cyklu Belgické inspirace, nebude tentokrát architekt, ale významný a odvážný statik Guy Mouton. Během své přednášky se zaměří na vztah konstrukčního konceptu v architektonickém díle a toho, jak může dobře zvolený konstrukční koncept posílit výslednou architekturu. „Filozofie projekční kanceláře Mouton je taková, že konstrukci je třeba chápat jako součást architektury a stejně jako architektura musí mít svůj koncept. Kromě toho je konstrukce často neoddělitelnou součástí architektury a hraje hlavní roli ve vnímání celého návrhu. Naším cílem je vyvíjet pro každý projekt zvlášť silný konstrukční koncept a zároveň se podílet na výsledné podobě návrhu,“ říká Guy Mouton. Mezi jejich nejznámější projekty patří například nedávno dokončená knihovna v Gentu od studií RCR Arquitectes a Coussée & Goris architecten nebo Port House v antverpském přístavu, jehož autorkou je Zaha Hadid.

Těšíme se na vás!
Váš KRUH

pořádá: Kruh z. s.

DĚKUJEME VŠEM NAŠIM PARTNERŮM A PODPOROVATELŮM.
Díky vám máme možnost realizovat naše projekty již od roku 2001.

pod záštitou: České komory architektů

projekt podporují:  Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, Státní fond kultury, Nadace české architektury,  Vlámské zastupení v ČR

hlavní partneři:
FORBO FLOORINGmmcité1 a.s.

design partner:
MODERNISTA s. r. o. 

partneři: SIPRAL a. s., MDA Praha s. r. o.,
PREFA Aluminiumprodukte s. r. o.SOMFY spol. s r. o.Wiesner-HagerARCHICADNOVATOPSchüco CZ s. r. o.

Mediální partneři: ARCHITECT+ArtMaparchiweb.czČasopis Dřevo&stavbyCZECHDESIGNEARCH., ERA21informuji.czMaterial TimesPROPAMÁTKYRadio 1Radio WaveRegina DAB Prahačasopis Stavbastavbaweb.cz

Z akce bude pořízena audiovizuální dokumentace (včetně fotografií). Účastí na akci uděluje účastník organizaci KRUH z.s. souhlas s pořízením a zveřejněním audiovizuálního záznamu a fotodokumentace své osoby, a to za účelem prezentace činnosti zapsaného spolku, a k dalšímu zpracování osobních údajů pro vlastní potřebu zapsaného spolku.