Secesní vilu s ateliérem si navrhl sochař Ladislav Šaloun ve spolupráci s architektem Josefem Černým. Pro stavbu ateliéru ve Slovenské ulici se sochař rozhodl po vítězství v soutěži na pomník Mistra Jana Husa v roce 1910. Stavba byla dokončena v roce 1911 a stylově zapadá do pozdní geometrizující secese s prvky symbolismu, který charakterizuje Šalounovu uměleckou tvorbu.
Největším prostorem vily je hlavní ateliér, v němž Šaloun pracoval na sousoší, s rozptýleným severním osvětlením a přímým vstupem zvenčí. Kromě velkého ateliéru byl v budově menší prostor s galerií pro drobnější práce, salon, slovácká jizba pro setkávání s přáteli zařízená v selském stylu, malá vstupní hala, byt pro hlídače a suterénní prostory, údajně využívané pro okultistická sezení. Stavba působila od začátku v harmonickém spojení s volně řešenou zahradou. Ateliér byl oblíbeným místem setkávání českých umělců, mezi kterými nechyběli Ema Destinnová, Alfons Mucha nebo František Bílek. K původnímu ateliéru byla ve 30. letech přistavěna směrem na jih obytná část, zařízená v příslušném dobovém komfortu. Funkcionalistická obytná část je z roku 1934 dle návrhu zetě Ladislava Šalouna, architekta Josefa Černého.
V současnosti je budova, která prošla velkou rekonstrukcí, využívána jako ateliér hostujícího umělce Akademie výtvarných umění v Praze. Pro tyto účely byla v loňském roce v menším ateliéru, který profesorovi slouží jako byt, provedena originální vestavba podle návrhu architektek Lyndy Zein a Basii Swierc. Pro výuku je využíván hlavní ateliér.
V rámci festivalu bude možné navštívit také sousední Slováckou jizbu, která je součástí samostatně fungující části budovy. Krátké na sebe navazující komentované prohlídky pro skupinky maximálně 15 osob povedou pracovnice spolku Home Start.
Sraz: so 2. 10., 11:00–15:00, Slovenská 2499/4 (vstup z boční bezejmenné ulice pro pěší), P-10