Když Národní výbor před 100 lety v Grégrově sále přijímal zákon o zřízení samostatného Československa, bylo Obecnímu domu teprve šest let a emoce, které vzbuzovalo jeho výrazné dekorativní pojetí, byli mezi odbornou i laickou veřejností stále živé. Od té doby se secesní dílo architektů Antonína Balšánka a Osvalda Polívky stalo neodmyslitelnou součástí historické Prahy. Nejvýznamnější secesní dům, který zabírá celý blok, stojí v místě původní rezidence českých králů, zvané Králův dvůr. Do dnešní doby se z Královského paláce zachoval jen průchod do Prašné brány v Celetné ulici. Obecní dům vstoupil dvakrát do historie československé státnosti: 28. října 1918 zde byla vyhlášena samostatnost Československa a v listopadu 1989 zde proběhla první setkání dosavadní komunistické vlády s představiteli Občanského fóra v čele s Václavem Havlem. Dům prošel rozsáhlou rekonstrukcí v letech 1994–1997, jíž se ujal ateliér ADNS. Rekonstrukce byla oceněna v soutěži STAVBA ROKU 97 za zachování kulturního dědictví.
Navštivte s námi reprezentativní prostory Obecního domu, ve kterých vznikalo Československo a na jejichž výzdobě se podíleli Alfons Mucha, Max Švabinský, Jan Preisler, František Ženíšek nebo Ladislav Šaloun. Mimořádně zpřístupněna pro vás bude: Smetanova síň, Cukrárna, Slovácký a Orientální salonek, Salonek Boženy Němcové a Grégrův, Palackého i Primátorský sál.
V průběhu akce bude ve zpřístupněných sálech probíhat performance. Jaké obrazy v sobě skrývá duše Obecního domu vám budou odhalovat skrze site-specific improvizaci tři ženy se třemi nástroji – tancem, houslemi a zpěvem. Hrají Antonie Svobodová, Helen Rockhousle, Nami Maria Halingten.
Sraz: so 29. 9. 13.00–17.30, nám. Republiky 5