Brno – Wiesnerův dřevodomek – zrušeno

Z důvodu preventivních opatření v souvislosti s pandemií koronaviru SARS-CoV-2  na pracovišti Ústavu geoniky AV ČR v.v.i., oddělení environmentální geografie v Brně a s ohledem na mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví ČR nebude možné uskutečnit prohlídku Wiesnerova dřevodomku. Děkujeme za pochopení.

Spolek Kulturní centrum Josefa Arnolda ve spolupráci s Ústavem geoniky Akademie věd ČR představí unikátní dřevostavbu z let 1919–1920, která je první brněnskou realizací architekta Ernsta Wiesnera. Stavba se až na pár maličkostí dochovala v původním stavu a dokládá tak architektonické začátky významného brněnského architekta.

Rekreační objekt navrhl Ernst Wiesner pro rodinu továrníka Samuela Berana poté, co se vrátil roku 1919 z vídeňských studií do Brna. V návaznosti na studia u Friedricha Ohmanna a Adolfa Loose již na této realizaci výjimečně zkombinoval tradiční materiály a techniky s moderním funkčním přístupem. Wiesner stavbu zcela oprostil od zbytečných dekorativních prvků a promlouvat nechal pouze dřevěné hranoly, které se do sebe střídavě skládají bez spárové výplně. Zcela účelně pojal také vnitřní interiéry, které jsou maximálně funkčně propojeny s přilehlou zahradou a vybaveny moderními technologiemi. Zajímavým prvkem je balkon v patře, který objímá stavbu ze tří stran a zároveň je rafinovaně kryt předsazenou střechou.

Dřevodomek společně s historickou Giskrovou vilou (1862) slouží v současnosti pracovníkům Ústavu geoniky Akademi věd ČR, kteří vás rádi společně s průvodci spolku KC Josefa Arnolda uvítají na čtyřech komentovaných prohlídkách. Kapacita je omezená, nutná rezervace.

Sraz: pá 2. 10., 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, nádvoří areálu Ústavu geoniky AV ČR, Drobného, vstup z ulice Schodová