Poslední přednáška roku 2019: Cadaval&Solà-Morales

JINÁ PERSPEKTIVA
Zveme vás na přednášku KRUHU:

Clara Sola-Morales / Cadaval&Sola-Morales (ES) 

Kdy: čtvrtek 6/12/2018 19:30
Kde: CAMP – IPR Praha, Vyšehradská 51
Vstup 80 / 100 Kč 

Přednáška bude v angličtině

Vstupenky na přednášku v předprodeji zde

Vážení příznivci, milí přátelé, dámy a pánové,

rádi bychom Vás pozvali na poslední přednášku KRUHU z cyklu Jiná perspektiva. Minimalismus, čisté linie, ohleduplnost k okolnímu prostředí. Tak by se daly popsat charakteristické prvky španělského architektonického studia Cadaval&Solà-Morales, kteří přijedou do Prahy ve čtvrtek 6. prosinceNenechte si ujít poslední přednášku z cyklu Jiná perspektiva.

 

O přednášce
Studio Cadaval & Solà-Morales bylo založeno v roce 2003 a v současné době má dvě hlavní kanceláře – v Barceloně a Mexico City. Právě ve Španělsku a na území Jižní Ameriky nejdete nejvíce jejich realizací. Věnují se jak drobným rekonstrukcím, tak stavbě nových objektů i urbanistickým projektům. Všechny spojuje minimalistický přístup a důraz na kontext, pro který jsou navrhovány.„Ve své práci vždy klademe důraz na prostředí, v němž se nacházíme. Harmonický vztah mezi novým a stávajícím je pro nás velmi důležitý, stejně tak i kulturní prostředí. Navrhujeme v Evropě a Americe, zcela odlišných kontinentech, to se v práci musí odrážet, “říká Clara Solà-Morales, která přijede osobně představit práci studia do Prahy.

Studio pracuje s čistými liniemi a maximálním zjednodušení tvarů. Nejcitovanějším příkladem takového přístupu je dům přezdívaný Slunečnice stojící na španělské Costa Bravě. Pozemek na kamenném srázu je často bičován silným větrem dosahujícím až 180 km/hodině, navíc stojí odvráceně od slunečních paprsků. Cadaval & Solà-Morales se při jeho návrhu inspirovali slunečnicí a stejně jako se točí květina za sluncem, i tento dům „natáčí“ každou svoji část do všech stran tak, aby zachytil sluneční paprsky. Jednotlivé buňky vystupující a zastupující do srázu se pak vzájemně chrání před silným větrem. Studio je také autorem rezidenčního projektu „ReUrbano“ v kdysi upuštěné historické čtvrti v Mexico City, která dnes díky uměleckým a kulturním aktivitám nově ožívá. Ateliéru se podařilo zachovat charakteristiku původních budov a moderní dostavbu devíti bytů navrhli v harmonii s okolním prostředím.

Studio Cadaval & Solà-Morales získalo mnoho ocenění, jejich práce jsou vybírány pro výstavy v Evropě i jiných částech světa. Významným příkladem je prezentace v rámci Bienále v Benátkách 2016 a na bienále Barbara Capocchin. Eduardo Cadaval a Clara Solà-Morales, zakladatelé studia, vyučovali a přednášeli na několika vysoce kvalifikovaných akademických institucích v Evropě a Severní Americe. Přednášeli na takových univerzitách, jako jsou Harvard, MIT, Yale, University of Pennsylvania, ETH Zurich a EPF Lausanne.


„Prosincová přednáška zakončí dvouletý cyklus Jiná perspektiva, během něhož jsme přivezli 23 architektonických studií a teoretiků z celé Evropy. Nahlédli jsme na architekturu z různých pohledů – od bytových výstaveb přes muzea a stanice metra až po stavby ve válečných zónách. Věřím, že cyklus byl pro české prostředí obohacující a již se těšíme na příští rok, kdy souhrnněji představíme architekturu Vlámskou a Valonskou,“ říká Marcela Steinbachová.

Těšíme se na vás!
Váš KRUH

Přednáška bude v angličtině.
Změna programu vyhrazena.
Vstup 80/100 Kč, předprodej na GoOut.cz
 

 

Kupte svým přátelům nebo sobě originální dárek za příznivé ceny! Na přednášce budenaposledy možné zakoupit novou kolekci triček, tašek a batohůSborníky či limitovanou edici architektonických pohlednic a plakátů.

pořádá: Kruh z. s.

DĚKUJEME VŠEM NAŠIM PARTNERŮM A PODPOROVATELŮM.
Díky vám máme možnost realizovat naše projekty již od roku 2001.

pod záštitou: České komory architektů

projekt podporují:  Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, Státní fond kultury, Nadace české architektury, MČ Praha 1, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, Velvyslanectví Španělska v ČR

hlavní partneři:
FORBO FLOORINGLaufenmmcité1 a.s.

design partner:
MODERNISTA s. r. o. 

partneři: SIPRAL a. s., MDA Praha s. r. o.,
PREFA Aluminiumprodukte s. r. o.SOMFY spol. s r. o.Wiesner-Hager

Mediální partneři: Aktualne.czARCHITECT+ArtMaparchiweb.czCZECHDESIGNEARCH., ERA21informuji.czPROPAMÁTKYRadio 1Radio WaveRegina DAB Prahačasopis Stavbastavbaweb.cz

Z akce bude pořízena audiovizuální dokumentace (včetně fotografií). Účastí na akci uděluje účastník organizaci KRUH z.s. souhlas s pořízením a zveřejněním audiovizuálního záznamu a fotodokumentace své osoby, a to za účelem prezentace činnosti zapsaného spolku, a k dalšímu zpracování osobních údajů pro vlastní potřebu zapsaného spolku.