Česká cena za architekturu v programu festivalu Den architektury

I v letošním roce najdete v programu Den architektury 2023 hned několik realizací nominovaných na Česká cena za architekturu.

Současně budete mít na řadě míst možnost navštívit i tematické výstavy věnované právě nominovaným stavbám. Nahlédněte blíže od 29. září do 5. října 2023 na tyto projekty:

 

Gočárovu galerii v Pardubicích

Zažijte v rámci letošního festivalu komentované prohlídky zrevitalizovaným areálem Automatických mlýnů s architekty, kteří stojí za proměnou místa: Transat architekti (Gočárova galerie), Šépka architekti (Sféra, GAMPA a veřejná prostranství) a Prokš Přikryl architekti (Silo). Národní kulturní památka Winternitzovy automatické mlýny je jednou z prvotin architekta Josefa Gočára. Monumentální mlýnskou budovu na břehu Chrudimky v centru Pardubic navrhl Gočár v roce 1909 a v roce 1924 komplex rozšířil o obilné silo. Automatické mlýny byly v provozu nepřetržitě více než 100 let, do roku 2013. Od roku 2016 prochází mlýnský brownfield proměnou na kulturně-společenskou městskou čtvrť.

 

Lázně Bělohrad nová radnice

Do nové radnice v Lázních Bělohrad nahlédneme spolu s jejími autory, architekty Davidem Pavlištou a Vojtěchem Ružbatským ze studia re:architekti. Radnice jako deklarace – transparent přístupu samosprávy k občanům, městu, hospodaření. Součástí programu v Lázních Bělohrad je i zámek, jehož přestavba s přístavbou jsou dílem Jana Blažeje Santiniho.

 

Lávku v Litomyšli spolu s autory

Po nedávno dokončené lávce poskytující novou spojující trasu po městě, od městského úřadu k poliklinice, se vydáme s jedním z jejích autorů, Tomášem Koumarem ze studia EHL & KOUMAR. Nová realizace přechodu nad silnicí spojuje městské jádro a poskytuje výhled na historické centrum města.

 

Obecní dům Skalička

Za návštěvou znovuožilého obecního domu Skalička se vydáme s architektkou stavby Soňou Urbánkovou. Ve vesnici rostlé kolem cesty stával opuštěný dům, který dosloužil a z větší části ustoupil nové stavbě obecního domu. Ta byla nedávno otevřena veřejnosti, obecní dům začal sloužit ke scházení obyvatel vesnice a poskytuje zázemí volnočasovým i kulturním aktivitám.

 

Sídlo Kloboucké lesní za přítomnosti jednoho z autorů

Za přítomnosti jednoho z autorů společně objevíme také nové sídlo Kloboucké Lesní, které představuje na tisíci metrech základní ideály udržitelného stavebnictví.

 

Vodojem s výhledem na hrad v Markvarticích u Sobotky za přítomnosti jednoho z autorů

Za veřejně přístupnou novostavbou vodojemu s výhledem na hrad Trosky zavítáme s jedním z jeho autorů, architektem Zdeňkem Balíkem. Betonová a nevšední monolitická stavba je zapuštěna do terénu, kombinuje vodní nádrž a místo k odpočinku s posezením a výhledem na hradní zříceninu.

Celý program již brzy na www.denarchitektury.cz.

Zdroj fotografií – Česká cena za architekturu