Specialista na světelný design Vladimír Burian odkryje historii umělého osvětlování až po současné trendy v kontextu vily Tugendhat. Jedním ze základních principů vily je propojení interiéru a exteriéru. Zahrada se stává součástí jednoho prostoru, obývaného a formujícího. Prosklené stěny hlavního obytného prostoru rozhodně nejsou pasivním účastníkem naší existence. Vyžadují akci – vyžadují pohled.
Charakteristickým rysem této městské zahrady je zbytkové světlo soustavy městského osvětlení. Uniformní spektrum s výraznou monochromatickou stopou oranžového světla je neoddělitelným pozadím pro vnímání jakékoliv městské krajiny. Pokud chceme zahradu vily na tomto pozadí zvýraznit, nabízí se možnost nasvítit ji a oddělit tak blízké okolí vily (tedy vlastní zahradu) pomocí změny světelné chromatičnosti.
Přednáška specialisty na světelný design Vladimíra Buriana se týká vhodnosti použitého umělého osvětlení v souvislosti s jeho estetickým posuzováním. Jak je to s tvarem světla? Kde se potkává architekt a světelný inženýr, kde stojí proti sobě? Proč vnímáme vánoční světelnou výzdobu měst jako kýč? Proč jsou dynamické spektrální změny současných LED svítidel nuda? Je in rozsvěcet, nebo zhasínat? Přednáška probírá témata od historie estetického posuzování umělého osvětlování až po současný trend ve svícení – HCL (human central lighting).
Nutná rezervace. Kapacita na sobotní přednášku naplněna. Stále je možný volný vstup do zahrady v neděli večer.
Sraz: so 2. 10., 19:00, Vila Tugendhat, Černopolní 45
NOVĚ: v ne 3.10., 19:00 až 20:30, pro zájemce možno navštívit samotnou světelnou instalaci bez přednášky v zahradě vily.