Říjnový festival Den architektury bude ve znamení dopravních spojnic i výročí Jana Kotěry

V Praze 15. června – Festival Den architektury opět láká od 1. do 7. října na bohatý a zdarma přístupný program několika set akcí po celé republice i na Slovensku, který nabídne výpravy za architekturou známou i neznámou, pěšky, na kole, vlakem či lodí, a to vždy s odborným výkladem. Zaměří se jak na architekturu současnou, tak architekturu 20. století, a na některých místech zamíří i hlouběji do historie. Během festivalu se také pod názvem Hurá dovnitř! otevřou veřejnosti i desítky běžně nepřístupných budov. „Naším cílem je propagace architektury a představování konkrétních staveb či jejich autorů v širších souvislostech. V letošním roce poukazujeme na propojování měst a obcí, nejen s ohledem na dopravní propojení, ale i na pěší cesty mezi obcemi, stezky krajinou a podobně,“vysvětluje zakladatelka a ředitelka Dne architektury, Marcela Steinbachová. Festivalový program pravidelně představuje významné osobnosti světa architektury. V říjnu po celé republice připomene například zakladatele moderní architektury u nás – architekta Jana Kotěru, od jehož narození letos uplyne 150 let.

Spolek Kruh, zakladatel festivalu Den architektury, čerpá z dvou desítek let zkušeností v oboru a z dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. Vznikla tak síť, do níž se v průběhu deseti let zapojilo na 180 měst na území České republiky i na Slovensku. Navzdory pandemii se v loňském roce uskutečnilo takřka 400 akcí po celé ČR i na Slovensku, na které zavítalo na 23 000 návštěvníků.

Paralelně se Dnem architektury probíhá letos po desáté i jeho sesterský festival Film a architektura, který pravidelně nabízí v kinech v desítkách měst po republice premiérový výběr těch nejzajímavějších filmů převážně ze zahraniční produkce se zaměřením na kvalitní architekturu či architektonické přístupy a proměnu našeho životního prostředí související s výstavbou měst a staveb.

Program bude průběžně aktualizován na oficiálních stránkách festivalu.

Jedenáctý ročník festivalu Den architektury je sám o sobě je cestou za architekturou. Je založen na procházkách s průvodci, propojuje to nejzajímavější v obcích a krajinách a ukazuje na potenciál míst či jejich bolavá místa. Letos se bude věnovat cestám a spojnicím, kterými jsou naše města protkaná, a také na vliv dopravy na tvář našich měst. Zaměří se na železniční tratě, tramvajové linky, trasy metra, mosty a lávky i na regulaci automobilové dopravy a samozřejmě i související stavby jakou jsou nádraží či jiné stavby pro dopravu. Bude se věnovat proměnám území v čase, propojkami cest v krajině mezi městy a obcemi či stavbami. V Praze se tak festival vydá například po bývalé vlakové trati ze Strašnic do Vršovic, po Hlávkově mostě, viaduktu v Karlíně nebo zamíří ke stále opuštěnému nádraží Vyšehrad. Hlavní město bude také úzce propojeno i s jeho nejbližším okolím, a to netradičními výjezdy do různých směrů. Téma dopravy rezonuje i v regionálních programech. V Litoměřicích budou například sledovat stopy Rakouské severozápadní dráhy, která při výstavbě v 70. letech 19. st. a pak v 50. letech 20. st. výrazně změnila tvář Litoměřic. Liberec nabídne procházku po stopách zaniklých tramvajových tratí, v Opavě zavítá festival do Měnírny elektrického proudu, jejíž osud je spjatý s provozem místní MHD. Ve Zlíně se vydají po realizovaných i neuskutečněných projektech dopravních staveb. V Brně se mimo jiné mohou zájemci vydat na komentovanou plavbu po přehradě nebo na opuštěný velodrom.

Podobu měst ovlivnil i rozvoj průmyslu a technických staveb. Festival zamíří například do sklářského centra v Kamenickém Šenově nebo sklářské osady Kristiánov v Jizerských horách či do bývalé prvorepublikové vodní elektrárny v Berouně.

Festival připomene ale i vznik moderní architektury u nás, která je spojena s osobností architekta Jana Kotěry a jeho vlivným odkazem pro českou architekturu. Kotěrovy stavby i realizace jeho žáků a následovníků představí festival u příležitosti 150. výročí jeho narození v celorepublikovém měřítku. Na programu nemohou chybět stavby v Hradci Králové, jako je Městské muzeum nebo hotel Okresní dům. Ve Zlíně se otevře Baťova vila, která jako první projekt firemní dělnické kolonie určila další směřování rozvoje celého Zlína. V Prostějově mohou zájemci se Dnem architektury zavítat do Národního domu nebo zamířit na exkurzi Starého a nového zámku v Ratiboři či do Fröhlichovy letní vily v Černošicích. V hlavním městě se pak uskuteční procházky po Kotěrových vilách, technických památkách i hrobkách dle jeho návrhu. V Brně se zaměří zejména na stavby Kotěrových žáků.

Osobnost Jana Kotěry představí i souhrnná přednáška historika umění a rektora UMPRUM Jindřicha Vybírala. Ten povede i odbornou procházku na téma významu a interiéru neogotického kostela svaté Ludmily na pražských Vinohradech, která byla na program zařazena k výročí 1100 let od umučení této světice.

Festival připomene i další výročí. Letos uplynulo 100 let od úmrtí secesního architekta Antonína Balšánka, který je mimo jiné spoluautorem Obecního domu, a i ten se tak otevře v říjnu veřejnosti, stejně jako jeho stavba Vršovické záložny.

Seznam potvrzených míst konání

Banská Bystrica, Benešov, Beroun, Bílovec, Bratislava, Brno, Broumovsko, Břeclav, Černošice, Červený Kostelec, Česká Kamenice, Český Krumlov, Dobříš, Frýdlant, Helfštýn, Hodonín, Hradec Králové, Humpolec, Cheb, Jánské Lázně, Jaroměř, Jeseník, Jihlava, Kamenický Šenov, Karlovy Vary, Kladno, Klatovy, Kolín, Krásná pod Lysou Horou, Krásné, Kristiánov v Jizerských horách, Kroměříž, Kutná Hora, Kyjov u Krásné Lípy, Liberec, Lidice, Litoměřice, Litomyšl, Lomnice nad Popelkou, Mariánské Lázně, Mělník, Mikulčice, Mikulov na Moravě, Nitra, Nový dvůr, Nymburk, Olomouc, Opava, Ostrava, Pardubice, Pavlov, Piešťany, Plzeň, Praha, Prachatice, Prostějov, Ratboř, Řevnice, Sezimovo Ústí, Šumperk, Turnov, Týn nad Vltavou, Ústí nad Labem, Vimperk, Volyně, Vrchlabí, Vysoké Mýto, Zábřeh, Zlín, Zvolen, Žamberk, Žatec, Žilina

Partneři:

KOMA MODULAR s.r.o.|Pražské vodovody a kanalizace a.s.

Za finanční podpory:
Ministerstvo kultury ČR | hlavní město Praha | Statutární město Brno | Nadace české architektury | Státní fond kultury České republiky | Městská část Praha 7 | Městská část Praha 1

Pod záštitou:
Česká komora architektů, Svaz měst a obcí ČR

Hlavní mediální partner:
Dolce Vita

Mediální partneři:
ČRo Vltava| Rádio DAB Praha | Rádio Wave | Deník N | Architect+ |archinfo.sk | Archiweb.cz | Artmap | Czechdesign | ERA21| EARCH | GoOut.cz | iUmění | PROPAMÁTKY | Radio 1 | RailReklam | S dětmi v Praze | Stavba

Kontakt pro média:

Silvie Marková
SMART Communication
M: +420 604 748 699
E: markova@s-m-art.com