Concrete Stories
Paneláky ve východní i západní Evropě. Identické stavby? Identické příběhy? (72 min, česky, francouzsky, německy, rusky, anglické titulky, režie Lorenz Findeisen)
Tímto kouskem Vás navnadíme na úterní promítání polského „betonového“ titulu Bloki doprovozeného besedou s režisérem Konradem Królikowskim. V dokumentu se objeví také české reálie, ne zrovna v tom nejlepším světle.
Last Exit Alexanderplatz
Berlín: turbulentní transformace bývalého východoněmeckého náměstí (56 min., německy/ anglické tit.)
Last Exit Alexanderplatz je snímek o probíhajícím, ale politicky zpochybňovaném a dosud neúspěšném pokusu o transformaci bývalého východoněmeckého náměstí Alexanderplatz na špičkovou obchodí čtvrť podobnou Manhattanu. Prostřednictvím rozhovorů s politiky a architekty, kteří se podíleli na soutěži konané na náměstí v roce 1993, film zdůrazňuje dogmatismus a necitlivost, pro kterou bylo příznačné právě období po znovusjednocení Berlína. Zároveň zobrazuje i náměstí, které navzdory neúspěchu a nevyužitým příležitostem z devadesátých let, znovu získalo oporu města.
První dáma české architektury
Portrét Aleny Šrámkové, výrazné osobnosti české architektonické scény (2017, 52 min, česky, režie Jana Chytilová)
Architektka Alena Šrámková (*1929) se nepotřebuje někomu zalíbit. Její názory občas vyvolávají kontroverzní reakce. Dokument zachycuje její životní osudy neoddělitelně spjaté s osudy jejích projektů a realizovaných staveb. Je držitelkou ocenění jakými jsou Osobnost české architektury, Pocta České komory architektů, Medaile Za zásluhy či cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury. Ještě pořád navrhuje. Do nedávna působila na fakultě architektury ČVUT v pražských Dejvicích, v budově, která patří zároveň mezi její největší realizace. Její tvorba nepodléhá střídání módních směrů, ale vychází z obecně platných zákonitostí architektury. „Klade důraz na morální opodstatnění architektonické formy a preferuje proto u ní hodnoty přísnosti, nestylovosti a nečasovosti,“ napsal o této mimořádné osobnosti historik architektury Rostislav Švácha.
Cyklus Ikony: Štvorec vs. kruh
Portrét architekta Ivana Matušíka: ostrov invence a nezávislé architektury uprostřed komunistického Slovenska (2016, 26 min., slovensky, anglické titulky, režie Kristína Leidenfrostová)
Českou ikonu vystřídá ikona slovenská – shlédneme životní příběh architekta Ivana Matušíka. Krátký snímek není jen portrétem významného architekta, ale uvozuje také otázku vnímání slovenské architektury. Matušíkova tvorba pomohla Slovensku dostat se na architektonickou mapu Evropy a to navzdory těžkostem doby, v níž vznikala. Mezi jeho nejvýznamnější práce patří bratislavský Prior nebo obchodní dům Slimák. Pilotní díl z cyklu Ikony mapuje příběhy architektů, kteří stojí za nejvýznamnějšími stavbami na Slovensku.
Didi Contractor – Marrying the Earth to the Building
Setkání moderní architektury a tradičního řemesla na úpatí Himalájí (2017, 85 min, anglicky/hindsky/anglické titulky, režie Steffi Giaracuni)
Architektka, stejný ročník jako „naše“ Alena Šrámková, a přesto za každou z nich stojí osud a tvorba naprosto odlišná. Architektka Didi Contractor (1929) ctí tradičního řemeslo a respektuje přírodu. Při stavbě využívá přírodní materiály. Žádnou školu nevystudovala, ale už od dětství věděla, že se stane architektkou. Velký dojem na ni uděl rozhovor s Frankem Lloydem Wrightem, který zaslechla v jedenácti letech. Život v neuspořádaném a chaotickém městě ji postupem času čím dál méně uspokojoval a tak se v druhé fázi svého života rozhodla jej opustit. Svůj druhý domov našla na úpatí himalájských kopců v severozápaní Indii údolí Kangra. Postavila zde několik domů, včetně svého. I přes svůj vysoký věk je Didi Contractor stále aktivní a své znalosti předává nejen místním ale i studentům architektury, kteří za ní jezdí z celého světa. Snímek se stal jedním z divácky nejúspěšnějších filmů loňského architektonického filmového festivalu v Rotterdamu.
Sraz: út 2. 10., 16.00-22.00, Muzeum umění Olomouc, Divadlo hudby