CZ EN Facebook

Celkový program

změna programu vyhrazena

292

BENEŠOV – VERNISÁŽ VÝSTAVY VIZE BENEŠOVA – FA ČVUT

Vernisáž výstavy o budoucnosti města očima studentů Fakulty architektury ČVUT, na které proběhne zároveň prezentace vybraných studentských projektů. Práce 34 studentů architektury, urbanismu a krajinářské architektury naznačují, jak a kam by se město mohlo v budoucnu rozvíjet. Aktuální info na facebooku zde.

Sraz: pá 29.9.2017, 17:00, Městská výstavní síň, Malé náměstí 1700

Vernisaz vize benesova

BENEŠOV – SKRYTÉ ZAHRADY U NÁMĚSTÍ

Prohlídka budovy piaristické koleje a kostela sv. Anny. Prohlídka bude zakončena grilováním v zahradě zapomenutého kulturního klenotu uprostřed Benešova, který, doufejme, v příštích letech bude před očima nás všech opět mládnout. Se záměry a dalším využitím vás seznámí členi spolku Zelená pro Benešov. Kostelem sv. Anny vás provede historička Libuše Váňová. Aktuální info na facebooku zde.

Sraz: pá 29.9.2017, 19:00, před Kostelem sv. Anny, Masarykovo náměstí 1

Zahrady

Benešov – INVENTURA BENEŠOVA – A CO BUDE DÁL?

Události kolem města za posledních 5 let, představení městského architekta Michala Schwarze, komise pro architekturu, manuály i studentské práce a diskuse se členy spolku archibn nad dalším směřováním města. Aktuální info na facebooku zde.

Sraz: so 30. 9., 14.00, Městská výstavní síň, Malé náměstí 1700

Inventura

Benešov – VODA JAKO ARTIKL, SUROVINA, POHON I ODPAD

Komentovaná procházka historika Michala Horáčka v rámci projektu “Benešov technický a industriální”. Zavede návštěvníky na několik zajímavých míst ve městě, která ukáží, že voda slouží(ila) pro zásobovaní obyvatel, jako surovina i jako pohon ale že je také odpadem. Procházka skončí u budovy Státního okresního archivu, kde budou mít účastníci možnost prohlédnout si výstavu ke 120 letům pivovaru Benešov. Organizuje Státní okresní archiv Benešov. Aktuální info na facebooku zde.

Sraz: so 30. 9., 16.00, Městská výstavní síň, Malé náměstí 1700

Voda

BENEŠOV – NA SEVER OD SLUNCE (projekce)

Promítání filmu ve spolupráci s organizátory Jednoho Světa v Benešově. Inge a Jørn nejsou běžní surfaři. Spojení s vodou a přírodou se rozhodli prožít si až na dřeň. Na devět měsíců se usadili na opuštěné pláži ostrova u břehů Norska daleko za polárním kruhem, kde našli nejen perfektní vlny, ale také spousty naplavených odpadků. Svůj životní styl odpovědných surfařů dotahují k dokonalosti i tím, že se živí levným prošlým jídlem a jejich dodávka jezdí na přepálený olej. Fantastické záběry přírody, dobrodružného surfování za polární noci i „běžného“ pobývání na pláži spojuje čirá radost ze života mimo civilizaci. Aktuální info na facebooku zde.

Sraz: so 30.9.2017, 19:00, Cafe Bar Terasa, Villaniho 2130

Na sever od slunce

BENEŠOV – MANUÁL PRO PŘÍJEMNĚJŠÍ MĚSTO

Veřejné představení nového dokumentu města Benešov s názvem Manuál potenciálů rozvoje veřejných prostranství, který má za cíl odhalit největší příležitosti, jak město udělat příjemnější pro život. Manuál vznikl z popudu členů Komise pro architekturu a územní rozvoj, zřízené jako poradní orgán při Radě města Benešov. Jedná se o způsob participace členů komise na utváření městského interiéru – charakteru města a jeho veřejných prostranství. Základní snahou je popsat a analyzovat současný stav veřejných prostranství a formulovat úvahy o jeho kultivaci a zkvalitnění. Aktuální info na facebooku zde.

Sraz: ne 1.10.2017, 14:00, Městská výstavní síň, Malé náměstí 1700

Manual

BENEŠOV – PIKNIK V KLÁŠTERCE

Rozhodli jsme se zabydlet si Klášterku! Chceme se dozvědět o tom, jak se vám ve městě žije. Chceme slyšet názory často opomíjených skupin, jakými jsou třeba maminky, děti, senioři, mladé rodiny nebo lidé, kteří mají nějaký problém s pohybem po městě. Sami víte, jaké to je tlačit kočárek blátem nebo se se zlomenou nohou vyhýbat autům a rozpadlé dlažbě. Pojďme si společně o městě povídat. Zajistíme pivo, hudbu a pár lavic na sezení. Pozvěte své přátele a známé, přineste něco k jídlu, deku, pití, kytaru, frisbee nebo petanque a doražte. Aktuální info na facebooku zde.

Sraz: ne 1.10.2017, 16:00, Klášterka – louka pod starým hřbitovem

Piknik

Bílovec – Potenciály okolí Bílovky (změna data)

Historicky se město ke své řece stavělo spíše zády. Později ji začalo využívat pro průmyslové účely. Dnes je potenciál jejího využití odnášen po proudu. Lze území zatraktivnit a nabídnout obyvatelům města? Objevování potenciálu břehů Bílovky studentem architektury Davidem Seidlerem a architektem Tomášem Baborem.

Sraz: ne 1.10., 14.00, Městská knihovna Bílovec, Slezské náměstí 63/3

DA Bilovec 2017 Niedervorstadt

BOHUSLAVICE U ZLÍNA – JINÁKRAJINA PO 10 LETECH

Procházení krajinou se sochařem Janem Ambrůzem je letos tematizováno 10 lety spolku Jinákrajina. Po procházce následuje v hospodě U Zeldů ve Lhotě projekce k připravované publikaci a diskuse o pozadí a vzniku projektu. Nutná pohodlná obuv do přírody a drobné na občerstvení.

Sraz: so 30. 9., 15.00, v Šarovech u místního pohostinství (střed obce), 19.00, projekce hospoda U Zeldů

IMG 3467.JPG
IMG 3561.JPG

Brno – LESNÍ OZDRAVOVNA

Lesopark byl založen jako ozdravovací areál nemocenské pojišťovny před první světovou válkou. Později dosti zpustnul a do nové podoby byl obnoven v roce 2014. K vidění bude kromě spousty zeleně i obnovený bazén s „potůčkem“, rozhledna a nová lávka. Nově obnoveným lesoparkem v brněnském Novém Lískovci s autorkou, architektkou Vandou Štěpánovou (Atelier Štěpán).

Sraz: so 30. 9., 10.00, Nový Lískovec, Kamínky, serpentýna u vstupu do lesoparku

01.-rozhledna---pvodn-stav
03.-rozhledna 1

Brno – Evergreen Lesná – Paneláky utopené v zeleni

Tradiční toulky s Martinem Malečkem po unikátním sídlišti ze 60. let, zasazeným do zeleně podle skandinávského vzoru. Po pěti desetiletích se staly stromy jedním ze základních architektonických prvků celkové urbanistické kompozice. Tentokrát i s archiktektem Lukášem Peckou a s prohlídkou jednoho z komplexů pavilonových škol.

Sraz: so 30. 9., 10.00, Čertova rokle, konečná tramvaje 9, 11

Lesna - ZS Nejedleho 1967.JPG
Lesna - ZS Nejedleho 2017.JPG

Brno – Periferie uvnitř i na okraji

Výstava nejlepších prací 9. ročníku soutěže Young Architect Award 2017 pro studenty a architekty do 33 let letos na téma Periferie uvnitř i na okraji. Odborná porota zasedla ve složení Petr Stolín, Zdeňka Vydrová, Jiří Opočenský, David Mareš a Josef Pechar. Účelem soutěžní přehlídky je zmapovat tvorbu mladých začínajících architektů, pomoci najít mladým tvůrcům místo na současné architektonické scéně a zapojit je do tvorby kvalitního prostředí pro život. Nechte se inspirovat i překvapit! Více na www.yaa.cz.

Sraz: so 30. 9.– út 3. 10., 11.00–17.00,, Fakulta architektury VUT, Poříčí 5

2
 17745

Brno – Nejen Arnoldka – vilová kolonie v Černých Polích

V 2. polovině 19. století vznikla v Černých Polích první rezidenční vilová kolonie v Brně, která byla pro město důležitým urbanistickým počinem. První domy navíc realizoval a navrhoval významný brněnský stavitel a architekt Josef Arnold, který se výrazně podepsal na podobě celého města. Organizují průvodci z Kulturního centra Josefa Arnolda.

Sraz: so 30. 9., 12.00, Černopolní 45

1771782109751933 6877164901851015691 o
1771781979751946 5961999147086644254 o

Brno – Živé hraní k promítaní: Malí Architekti (Workshop)

Dětská multimediální dílna o architektuře pro děti od 6 do 12 let i rodiče s lektorkami Markétou Lisou, Janou Moštíkovou a hostem – architektem Petrem Jakšíkem. Ve výtvarné dílně zveme děti ke svobodné hře s prostorem a materiálem. V sobotním odpoledni se promění ve studenty architektury a seznámí se se základními principy a technikami, které architekti využívají. Jde především o rozvinutí fantazie a odbourání stereotypů. Nutná rezervace na prahavbrne@gmail.com.

Sraz: so 30. 9., 13.00, PRAHA / Fórum pro architekturu a média, Husova 18

Brno – Nesnesitelná lehkost architektury na FA VUT (Hurá dovnitř! + workshop)

Otevřeme po dlouhá léta veřejnosti i akademikům uzamčenou zahradu před vstupem do Fakulty architektury VUT v Brně z ulice Křížová, kde budou vystaveny studentské pavilony. Na nádvoří FA se uskuteční workshop vedený našimi pedagogy i čerstvými absolventy na téma: Kolik váží váš dům, pane architekte? Pneumatické, membránové a parametrické konstrukce.

Sraz: so 30. 9.,13.00, Poříčí 5

Ohkiijkfildghaeg m

Brno – Výpadek paměti – socialistická architektura v Brně (zrušeno)

Stavbám vzniklým v období socialismu se dnes začíná dostávat pozornosti a přestávají být a priori odmítané. Příklady kvalitní architektury 60.–80. let 20. století představí redakce časopisu ERA21 ve spolupráci s přizvanými odborníky, historičkou architektury Šárkou Svobodovou a architektem Jaroslavem Sedlákem. Procházka navazuje na téma „Výpadek paměti“ zpracované v časopise ERA21 č. 03/2017.

Sraz: so 30. 9., 14.00, před Bílým domem, Žerotínovo náměstí 533/6

Akce zrušena ze strany ERA21. Spolek Kruh a redakce časopisu ERA21 se všem návštěvníkům omlouvají. Věříme, že si vyberete z dalších brněnských akcí a i tak Den architektury prožijete na plno.

Brno DA m
ERA21-3-17-1 m

Brno – Místodržitelský palác od podzemí k podkroví (Hurá dovnitř!)

Komentovaná prohlídka po barokním objektu Místodržitelského paláce Moravské galerie v Brně s jeho odbornou lektorkou Markétou Skotákovou vás provede nejen historií, ale i současnými architektonickými plány. Během prohlídky odhalíme i vodní toky proudící pod sklepením budovy.

Sraz: so 30. 9., 14.00, Moravské náměstí 1a

Mp budova web m

Brno – Vodama industriálníma Brnama

Co zbylo z moravského Manchesteru. Výprava po industriální stopě Brna s architekty Romanem Čerbákem a Martinem Klenovským. Suchou nohou po proudu Svitavského náhonu s odbočením do historie, urbanismu, industriální romantiky a budoucnosti.

Sraz: so 30. 9., 16.00, před hlavním vstupem do areálu Zbrojovky, Lazaretní 1

Brno – Proměna Uměleckoprůmyslového muzea (Hurá dovnitř!)

Uměleckoprůmyslové muzeum Moravské galerie projde rozsáhlou proměnou a transformací na Muzeum designu. Součástí inovace bude i přestavba terasy za muzeem, kterou se představí samotný architekt projektu Marek Štěpán.

Sraz: so 30. 9., 16.00, Husova 14

Upm budova web m

Brno – Škola jako výzva (projekce)

Film Francis Kéré – An Architect Between. Režie: D. Schwartz, Švýcarsko/Burkina Faso, 2016, 19 min., německy, anglicky / anglické titulky. Architekt Kéré se vrací do rodné vesnice v Burkině Faso, aby zde místním postavil školu.

Film Jednoduchej dům. Režie: H. Hlaváčková, Česká republika, 2011, 16 min., česky. Snímek pojednává o nové budově Fakulty architektury ČVUT a její autorce, architektce Aleně Šrámkové.

Sraz: so 30. 9., 19.00, PRAHA / Fórum pro architekturu a média, Husova 18, vstupné 50 CZK

Brno – Vila Stiassni a její okolí

Procházka s historikem umění Lukášem Václavíkem po architektuře vil Ernsta Wiesnera v luxusní brněnské Masarykově čtvrti. Na procházce si prohlédneme luxusní prvorepublikové vily, jejichž architektem byl Ernst Wiesner. Porovnáme jejich společné rysy a naopak jejich odlišnosti. U té největší z nich nahlédneme i pod pokličku do honosných interiérů a zažijeme toho ještě mnohem více. Rezervace na webu NPÚ.

Sraz: ne 1. 10., 10.00, Hroznová 14

Brno – Galerie nábytku a okolí

Bývalý autosalon na okraji brněnského sídliště se proměnil v showroom a sídlo společnosti MY DVA. Jednopodlažní objekt získal novou tvář tvořenou více než devíti sty černými plastovými sedáky, které firma vyrábí. Abstraktně pojatá fasáda zároveň funguje jako reklamní poutač na výrobky společnosti. Vnitřní prostor se chová jako galerie, kterou je možné jednoduchým způsobem přizpůsobovat aktuálním potřebám. Provádí architekt Ondřej Chybík ze studia Chybik+Kristof Architects & Urban Designers.

Sraz: ne 1. 10., 10.00, Žarošická 4253/18, Showroom společnosti MY DVA

ČESKÁ CENA ZA ARCHITEKTURU 2017: CHYBIK+KRISTOF Architects & Urban Designers GALERIE NÁBYTKU

 

Brno 2017 My Dva Showroom (2) m
Brno 2017 My Dva Showroom (4) m

BRNO – THE DISTILLERY (Hurá dovnitř!)

Areál lihovaru založeného rodinou Deutschů na konci 19. století je unikátní ukázkou industriálního dědictví typického pro Brno. Díky projektu architektonického studia KOGAA, které se zaměřuje na konverzi industriálních objektů formou konceptu tzv. sociálního reaktoru je objekt přístupný a naplněný současnými funkcemi.

Sraz: ne 1. 10., 10.00–17.00, Pekařská 76 ve dvoře 

 MG 4853 m
 MG 4946 m

Brno – Výstava finského designu

V technickém podlaží vily je možné navštívit výstavu Echoes – 100 let finského designu a architektury, doplněnou o originální nábytek Alvara Aalta ze sbírek Muzea města Brna.

Sraz: ne 1. 10., 10.00­–18.00, Vila Tugendhat, Černopolní 45, vstupné 50 CZK

Brno – Rodinné odpoledne: Džadoň versus Jurkovič (workshop)

V Jurkovičově vile se zabydlel soudobý umělec Tomáš Džadoň, kterého náramně baví pohrávat si s „lidovými“ motivy a prozkoumávat kulturu bydlení. Program pro celou rodinu o tradici a (post)moderně s lektorkou Olgou Búciovou. Čeká nás vrstvená koláž, tvorba modelu, trocha vyšívání, hodně povídání, piknik v zahradě a další. Rezervace na edukace@moravska–galerie.cz, telefon: 532 169 177

Sraz: ne 1. 10., 14.30, Jana Nečase 2

Jurkovicova vila web m

Brno – Administrativní budova Dorn (Hurá dovnitř!)

Polyfunkční dům Dorn ateliéru RAW se nachází v jižní části městského centra v těsné blízkosti brněnského hlavního nádraží a nákupní galerie Vaňkovka. Objekt je štíhlý a dynamický a reaguje na kontext stávající industriální architektury 19. století – Vaňkovy slévárny. Administrativní část je vystavěna na půdoryse dvou k sobě přiléhajících, středově souměrných, pravoúhlých lichoběžníků. Podélně je orientována k centru města a konzolovitým vyložením nad nárožím s hlavním vstupem vytváří dynamický prvek celé kompozice, umocněný nízkými pásy oken v kosoúhlých částech.

Před objektem na nároží je navržen široký pás chodníku s kruhovou zatravněnou plochou. Součástí prostranství je nová litinová kašna, upomínající na jména významných průmyslníků 19. století – zakladatelů průmyslové slávy města Brna. Projektem a objektem provedou architekti ateliéru RAW.

Sraz: ne 1. 10., 14.00, Dorn, Plotní 13

DORN copyright Borivoj Capak DSC 0470 m
DORN copyright Borivoj Capak DSC 5529 3ku2 m

Brno – Sousedem navzdory

Návštěva Bauerova zámečku v areálu BVV, jehož interiér navrhl světově proslulý architekt brněnského původu Adolf Loos (1970–1933) na objednávku velkoprůmyslníka Viktora Ritter von Bauera (1876–1939). Ten byl nucen odprodat pozemky pod dnešním výstavištěm městu za účelem uspořádání Výstavy soudobé kultury v roce 1928. Během prohlídky, kterou povedou historičky umění architektury a současně spoluautorky projektu Brněnský architektonický manuál – Jana Kořínková, Markéta Žáčková a Lucie Valdhansová – budou prezentovány dosud nepublikované fotografie z rodinných alb Bauerovy rodiny věnované rekreaci a sportu. Nutná rezervace na bam@dum–umeni.cz

Sraz: ne 1. 10., 14.00, Správní budova BVV, Výstaviště 1 

Brno – Žabovřesky: od návsi k sídlišti

Jak se změnilo klidné brněnské předměstí v průběhu 20. století? Prvorepubliková atmosféra, poválečná sídliště i soudobá architektura. Procházka po proměnách městské čtvrti Žabovřesky s architektem Lukášem Peckou. Cesta od kapličky k Rubínu.

Sraz: ne 1. 10., 16.00, Burianovo náměstí (u kapličky)

Brno-zabovresky model-puvodni podoba sidliste

Brno – Fotografové (Projekce)

Promítání na zahradní terase vily Tugendhat, filmu Lucien Hervé, Photographer despite himself. Režie: G. Messiaen, Francie, 2013, 55 min., francouzsky / anglické titulky. Dokument o fotografovi s duší architekta. Lucien Hervé byl dvorním fotografem Le Corbusiera, po jeho smrti pracoval pro W. Gropia, O. Niemeyera nebo A. Aalta.

Před projekcí možnost v technickém podlaží vily navštívit výstavu Echoes – 100 let finského designu a architektury, doplněnou o originální nábytek Alvara Aalta ze sbírek Muzea města Brna. Nutná rezervace na info@tugendhat.eu.

Sraz: ne 1. 10., 19.00, vila Tugendhat, Černopolní 45, vstupné 50 CZK

Brno – Pecha Kucha Night Brno #20: POSTMODERNA

Pecha Kucha je japonský výraz pro povídání, ale také způsob představení zajímavých lidí, nápadů a projektů. Kromě svižné prezentace, na kterou má každý účastník limit 6 minut 40 sekund (20 obrázků x 20 sekund), jde na večírku především o setkání designérů, architektů, výtvarníků a dalších kreativců. O jejich konfrontaci, propojení a seznámení veřejnosti s jejich nejčerstvějšími nápady.

Tématem 20. edice Pecha Kucha Night Brno bude POSTMODERNA a vystoupí architekti a umělci nejen z Čech, ale i Maďarska, Polska a Slovenska. Jedná se o první dvoujazyční Pecha Kucha Night Brno z Visegradské série.

Sraz: út 3. 10., 20.00, PRAHA / Fórum pro architekturu a média, Husova 18, vstupné 100 CZK 

Bystřice pod Hostýnem – Nádraží: rekonstrukce nebo novostavba?

Při realizaci reprezentativní nádražní haly, odpovídající nárokům 70. let, bylo použito více než kvalitních architektonických prostředků pro maloměsto v podhůří valašských hor. Jaká je dnes funkce nádražní haly pod svatým Hostýnem? Je lépe lpět na nostalgických vzpomínkách, nebo je čas se posunout dál? Pro a proti s architektem Tomášem Jalůvkou.

Sraz: ne 1. 10., 10.00, před nádražím

Nadrazi bystrice 2 m
Nadrazi bystrice m

Čejkovice – vinné sklepy – kulturní památky

Návštěva historických budov vinných sklepů v Čejkovicích, které byly prohlášeny za kulturní památku, za doprovodu kulturního antropologa Jakuba Konečného. Architektonická procházka Čejkovicemi se zaměří na kulturně-historické souvislosti vinařské architektury z přelomu 18. a 19. století.

Více info na facebooku

Sraz: ne 1. 10., 14.00, Wurmova ulice, před papírnictvím

ČERNOŠICE – LÁZNĚ LOĎKY

Chvojkovy říční lázně: komentovaná procházka a projížďky na loďkách podél bývalých říčních lázní s historikem Petrem Králíkem. Samoobslužná půjčovna loděk s architekty Vojtěchem Fejlkem a Mikulášem Novotným (Battery Atelier), projekt podpořen Nadací Via. Černošice jsou spjaty s Berounkou, jejíž břehy mohou přirozeně propojit rozmanité obyvatele obce. Skupina lidí kolem klubu Ferenc Futurista se rozhodla to vyzkoušet.
 
Sraz: so 30. 9., 11.00 u černošické lávky přes Berounku (pod vlakovou zastávkou Černošice), 14.00 - 18.00 u samoobslužné půjčovny (Lipence, ul. Nad jezem, naproti tenisovým kurtům)
 
Program:
#11.00, Sraz na černošické lávce (pod vlakovou zastávkou Černošice) a krátké vyprávění paní Ludmily Szombatiové Chvojkové, vnučky zakladatele Chvojkových říčních lázní.
#11.30, Vycházka po bývalé Sokolské plovárny (nyní osada Nad Jezem) s Ludmilou Szombatiovou Chvojkovou, Petrem Králíkem a majiteli osady, manželi Majerovými.
#13.30, Prohlídka samoobslužné půjčovny loďek (Lipence, ulice Nad jezem, proti tenisovým kurtům) s architekty Vojtěchem Fejlkem a Mikulášem Novotným (Battery Atelier).
#14.00–18 h, Projížďky na loďkách s průvodcem a znalcem vodních Černošic Petrem Králíkem. Možná s obeplutím a vyloděním na ostrově.
#19 h, Klub Ferenc Futurista: neformální povídání s průvodci, pamětníky a komentátory.
 
Stánek s občerstvením na Chvojkárně připravují Agáta G. a Petra S. 
CHvojkova plovarna pred sto lety
Chvojkova plovarna ted.JPG

Červený Kostelec – Bruno Bauer a červenokostelecký mrakodrap

Dominantou Červeného Kostelce je dvaatřicet metrů vysoká budova přípravných provozů místní tkalcovny, přezdívaná výstižně „mrakodrap“, postavená podle projektu nejvýznamnějšího středoevropského průmyslového architekta Bruna Bauera. Jeho dílo představí přednáška Lukáše Berana z Výzkumného centra průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT v Praze. Pořádá Město Červený Kostelec.
 
Sraz: út 3. 10., 18.00, Kino Luník, ul. Manželů Burdychových 367
Plakat1

České Budějovice – Výpadek paměti – Socialistická architektura v Českých Budějovicích

Příklady kvalitní architektury 60.– 80. let 20. století s architektem Filipem Landou, šéfredaktorem časopisu ERA21.Stavbám vzniklým v období socialismu se dnes začíná dostávat pozornosti a přestávají být a priori odmítané. Procházka navazuje na téma „Výpadek paměti“ zpracované v časopise ERA21 č. 03/2017.

Sraz: so 30. 9., 15.00, Jihočeská vědecká knihovna, Lidická třída 1700/1

CeskeBudejovice JCVK DA.JPG
ERA21-3-17-1 m

České Budějovice – Plavební kanál a komory

Po Vltavské vodní cestě a komorách lodí s architekty Martinem Krupauerem a Pavlem Kvintusem z Atelieru 8000.

Projekt Splavnění Vltavské vodní cesty přímo navazuje na výstavbu Vltavské kaskády z 30. let. Její vodohospodářský význam je doplněn nejen o možnost nákladní plavby, ale i o lidský prvek v podobě rekreačních plaveb. Trasa České Budějovice – Praha navazuje na Labskou vodní cestu a evropské řeky.

Před více než deseti lety Atelier 8000 začal formovat myšlenku splavnění řeky Vltavy. Vizí bylo projektovat splavnění Vltavy dle jednotné typologie a tuto typologii poté aplikovat po celé délce vltavské vodní cesty. Bylo navrženo unifikované designové provedení pro vodní mobiliář – zábradlí, stožárová světla, oplocení, prvky komunikačního zařízení a technického vybavení marin, prvky dopravní komunikace, atd. Architektonické řešení navržených staveb je podrobeno jednotnému konceptu a to konkrétně v případě projektování velínů.

Soudobým trendem v České republice je vracet život nábřežím, vracet vodu a vodní toky do organismu města, s mottem „řeka lidem“. Projekt „Splavnění vodní cesty Vltavy“ toto úsilí do jisté míry inicioval, podporuje a vrací život přímo na vodní hladinu i do jejího okolí – což je přirozenou vedlejší součástí projektu. Více o projektu na stránkách ATELIERU 8000 zde.

Možnost plavby:
1# z Lannovy loděnice přes České Vrbné do Hluboké nad Vltavou (zajištěna doprava z/do Českých Budějovic)
2# z Hluboké nad Vltavou přes České Vrbné do Lannovy loděnice (zajištěna doprava z/do Českých Budějovic)

Loď Vojtěch LANNA Jr. je historickou replikou lodi LANNA 8 z konce 19. století. Na své inspekční cesty po Vltavě s ní vyplouval významný českobudějovický průmyslník, loďmistr a stavitel Vojtěch Lanna. Byla vyrobena v roce 2016 na zakázku, v případě nepřízně počasí lze zastřešit a vytopit.

Kapacita omezena. Blizší informace a podrobnosti k akci zde. Nutnost rezervace na pr@atelier8000.cz. Do emailu uveďte jméno, kontakt a počet osob (max 2 na jednu rezervaci). Akce se koná za podpory ATELIERU 8000 ve spolupráci s projektem Stezka Vltavy.

Sraz: ne 1.10., 10.00 a 12.30 (dle volby trasy), vždy Lannova loděnice, Vltavské nábřeží 529/4

DJI 0192DJI 0622Kapitanat 01Velin Ceske Vrbne 01Velin hluboka 01Zz

Český Dub Františka Křeliny aneb Město a spisovatel

Město Český Dub a přilehlé okolí je spojeno s osobností spisovatele Františka Křeliny, který ve 30. letech vyučoval na zdejší měšťance. Křelinovo působení i jeho literární tvorba je svázána s řadou míst a staveb, které si v rámci procházky s památkářem Jaroslav Horáčkem připomeneme.

Sraz: so 30. 9., 14.00, Rajský dvůr johanitské komendy

Cesky Dub

Český Krumlov revitalizovaný

Český Krumlov pochází z německého Krumme Aue čili křivý luh. Kromě známých staveb, díky nimž je Krumlov zapsán na seznam UNESCO, vyrostlo v tomto „luhu“ v 70. letech i kino Luna či, o pár století dříve, komplexy klášterů minoritů a klarisek. Se studentem architektury Filipem Hermannem do interiérů obou staveb.

Sraz: ne 1. 10., 15.00, Hradební 61

Foto DA ceskykrumlov.JPG

Cheb - Poohří ležící, spící...

Po více než 15 letech se vracíme na místo činu. Projekt Revitalizace Poohří si kladl za cíl využít unikátní potenciál chebských meandrů, proměnit živelně se vyvíjející lokalitu v místo otevřené a přístupné všem s důrazem na přírodní hodnoty. Rádi bychom připomněli původní studii, podle které revitalizace probíhala a případně otevřeli diskusi nad místy, kde se s obnovou ještě nezačlo. Jak proměnit oblíbená chebská zakoutí v moderní městskou krajinu? A má to vůbec smysl? Provádí Jaroslav Wertig (A69 - architekti). 

Sraz: ne 
1.10., 10:00, u mostu s rozhlednou od Davida Vávry
Poohri 056
Poohri 43amfiteatr

Cvikov – pivovar (Hurá dovnitř!)

Počátky vaření piva ve Cvikově sahají až do roku 1560, velkého věhlasu dosáhl pivovar za doby první republiky, v roce 1948 byl však znárodněn a v roce 1968 zavřen. V roce 2013 ho v dezolátním stavu koupil místní podnikatel a přestavuje se podle návrhu kanceláře ADIKON. Od roku 2014 probíhá zkušební provoz pivovarské výroby včetně skladů a expedice. Srdcem provozu i návštěvnických prohlídek je věž varny s rozměrnými, do půlkruhu zaklenutými okny s ocelovými výplněmi a soustava sklepů zaklenutých kamennými valenými klenbami. Dnes má pivovar ve stálé nabídce pět druhů spodně kvašených nepasterovaných piv. V rámci prohlídky budou zpřístupněny varny či sklepy s valenou klenbou a dojde i na ochutnávky piv s majiteli a architektem Michalem Šmolíkem.

Sraz: so 30. 9., 10.30, Pivovarská 405

IMG 4307 m

DĚČÍN – JIŽNÍ ZÁMECKÉ ZAHRADY

Komentovaná prohlídka jižní zámecké zahrady v areálu děčínského zámku s výkladem o historických proměnách zahrad a přilehlých zámeckých objektů a o průběhu celkové revitalizace tohoto ještě donedávna nepřístupného areálu v podání jednoho z autorů obnovy, architekta Tomáše Eflera.

Sraz: čt 28. 9., 15.00, na nádvoří zámku na konci Dlouhé jízdy 

01.JPG
02.JPG

DĚČÍN – PODMOKLY

Projdeme si s výkladem významné charakteristické stavby Podmokel. Provázet nás bude spoluautorka knihy Architektura Podmokel 1900–1945, můžeme se tedy těšit na zasvěcené komentáře s vhledem do vztahů a historie. S památkářkou a historičkou architektury Alenou Sellnerovou.

Sraz: pá 29. 9., 17.00, před hlavním nádražím u fontány

03.JPG
04.JPG

DĚČÍN – VODA A ŽELEZNICE JAKO SYMBOL ODDĚLENÍ I PROPOJENÍ MĚSTA

Historickým motorovým vlakem směrem na tzv. Triangl s městským architektem Ondřejem Benešem, archiváři a historiky Janem Němcem a Otto Chmelíkem a znalci dopravy Mirkem Záhorou a Vlastimilem Pažourkem. Vyjedeme z děčínského hlavního nádraží v Podmoklech do stanice Děčín–východ, dále do Prostředního Žlebu a zpět do Podmokel. Potkáme dvě památkově chránené staniční budovy, dvakrát překonáme po mostech Labe a jednou Ploučnici, přejedeme přes devět viaduktů, projedeme tunely pod Kvádrberkem, Spitzbergem a Pastýřskou stěnou, mineme loubské překladiště a přístav. Město uvidíme z úhlů, které nejsou běžné.

Sraz: so 30. 9., 9.00–15.00, před hlavním nádražím u fontány (délka 1 hodina)

05
06

DĚČÍN – NAD VODOU I TRATÍ - VILA WALDSTEIN (Hurá dovnitř!)

Komentovaná prohlídka první samostatně realizované stavby Josefa Mockera výrazně inspirované gotikou. Jedinečná stavba realizovaná v místech, kde už Labe pomalu opouští hustě urbanizované jádro obce. Je přímo nad řekou, přímo nad tratí.

Sraz: so 30. 9., 14.00-17.00, 14.00 komentovaná prohlídka, Pod Svahem 12, u brány do areálu

07.JPG
08.JPG

DĚČÍN – LABE VČERA, DNES A ZÍTRA – LEVÝ BŘEH

Labe jako těžiště osídlení, okolo kterého se mnohé odehrávalo, odehrává a odehrávat bude. Levý břeh. S městským architektem Ondřejem Benešem, archivářem a historikem Otto Chmelíkem, znalcem lodní dopravy Vlastimilem Pažourkem a architektem Janem Hroudou. Projdeme se po nábřeží, kde se rozpomeneme na všechny události s konkrétními místy spojenými. Od Hladového kamene po vjezd do Zimního přístavu.

Sraz: so 30. 9., 17.00, Hladový kámen

201706160d73536-6
09.JPG

DĚČÍN – ŽIVOT NA NÁDRAŽÍ DNES (Hurá dovnitř!)

Moderních kvalitních staveb je v Děčíně poskrovnu, zde budeme mít možnost se nejen setkat s architekty, ale i s uživatelem. Podíváme se na poněkud zastrčenou, avšak výraznou moderní stavbu u Východního nádraží. S architektem Pavlem Pláničkou, vlastníka bude zastupovat Milan Houštecký.

Sraz: ne 1. 10., 13.00, autobusová zastávka Nářadí

10.JPG
11.JPG

DĚČÍN – LABE VČERA, DNES A ZÍTRA – PRAVÝ BŘEH

Druhý den věnujeme druhému břehu. Vzpomeneme na Děčín před mohutnými sanacemi 60. let, stejně jako na náročné parkové úpravy v místech předpolí Tyršova mostu. Na Mariánské louce se podíváme na dnešní úroveň znalostí o původním osídlení. Provedeme odbočku k Zámeckému rybníku. Procházku břehu ukončíme v místě někdejšího přívozu Staré Město – Rozbělesy. S městským architektem Ondřejem Benešem, archivářem a historikem Otto Chmelíkem, znalcem lodní dopravy Vlastimilem Pažourkem a architektem Janem Hroudou.

Sraz: ne 1. 10., 15.00, park u Střelnice

12.JPG
13.JPG

Havířov - Architektura významných staveb v Havířově ze 60. až 80. let (ZRUŠENO)

Komentovaná procházka městem se bude tentokrát zaměřovat na zajímavé stavby ze 60. až 80. let, které si buď dodnes zachovaly svůj původní vzhled nebo se již proměnily k nepoznání. Součástí bude prohlídka těchto budov např. obchodní dům Budoucnost, kino Centrum a další. Průvodkyní bude architektka Lucie Kadrmanová Chytilová ze spolku Důl architektury.

Sraz: so 30. 9., 14.00, před Budoucností (OC Elánem), vchod od Hlavní třídy

Akce byla zrušena z důvodu náhlého onemocnění průvodkyně. Spolek Kruh a Důl architektury se všem návštěvníkům omlouvají. Jako plnohodnotnou náhradu doporučujeme akci v blízkem Bílovci zde

Hodonín – výstava Vídeň Hodonínu

Vliv vídeňské architektury na jihomoravské pohraničí v obrazech. Prezentace hodonínské a jihomoravské architektury a jejích vídeňských předloh. Vernisáž výstavy proběhne 4. 9. v 17.00 v Městské knihovně Hodonín.

Sraz: út 5. 9. – so 29. 9., 8.30–17.00, Národní třída 36

Hodonín – maloměsto vedle Vídně

Přednáška o přeměně agrárního maloměsta v kontextu liberalismu a rozmachu podnikání v 19. století. S historiky Petrem Vilémem Koluchem a Galinou Ruckou, ředitelkou Státního okresního archivu v Hodoníně. 

Sraz: pá 29. 9., 17.30, Úprkova 601/2

HessovaTrida

Hodonín – Vídeň Hodonínu – vliv vídeňské architektury na jihomoravské pohraničí

Prohlídka měšťanské architektury německých honoračních elit 19. století s historikem umění Petrem Vilémem Koluchem. Hodonín za svůj vzestup vděčí průmyslové revoluci a napojení na Severní Ferdinandovu dráhu, jež umožnila přímé spojení města s významnými industriálními centry habsburské říše, především však se samotnou Vídní, jejíž buržoazní prostředí 2. poloviny 19. století mělo zásadní vliv na utváření městského klimatu Hodonína. 

Sraz: so 30. 9., 13.30, Zámecké náměstí 27/9

RedlichovaVilaPohlednice

Hodonín – Přeměna Hodonína?

Panelová diskuse o možnosti rozvoje Hodonína z pohledu urbanismu a turismu dle rakouského modelu. S architektkou Regínou Kubrickou, historikem Petrem Vilémem Koluchem a jejich hostem. 

Sraz: so 30. 9., 17.30, Úprkova 601/2

Holešov – Administrativní budova Rapos (Hurá Dovnitř!)

Dvoupodlažní administrativní budova stavební firmy je umístěna v severozápadním rohu areálu „Paliva“ při silnici Holešov–Hulín. Výsledkem je „pomník zednické práci“. Tvoří ji pět pravidelných, ale půdorysně odlišných kvádrů, mírně nepravidelně rozmístěných okolo středu. Nepravidelnost rozmístění spolu s rozmanitostí kvádrů vymezuje centrální komunikační prostor pětiúhelníkového půdorysu. Autory administrativní budovy Rapos je studio New Work a architekt Svatopluk Sládeček.

Sraz: ne 1. 10., 10.00­–12.00, Palackého 529, Všetuly

 IMG 2200
 IMG 3274

Hradec Králové – Voda a umění (změna času)

Přednáška historičky umění Martiny Vítkové.  Do zaplnění kapacity sálu (cca 60 osob).

Sraz: so 30. 9., 13.00, elektrárna Hučák, Křižíkova 233/4 

HRADEC KRÁLOVÉ - PROHLÍDKA MALÉ VODNÍ ELEKTRÁRNY NA LABI (Hurá dovnitř!)

Průvodci IC Obnovitelné zdroje představí stoletou vodní elektrárnu Hučák, která je dnes považována za secesní unikát na řece Labi.  Úvod prohlídky se zaměřuje na film o Malých vodních elektrárnách na řece Labi a konec je nasměrován do strojovny stoleté vodní elektrárny. Během prohlídky se přesvědčíte, že budova je po stránce architektonické skvěle zvládnutá a vznikala v období, kdy okolí elektrárny začali utvářet architekti světového ohlasu. Úplným závěr obdržíte na památku malý suvenýr.

Sraz: so 30. 9., 14.00 a 15.00, IC Obnovitelné zdroje a malá vodní elektrárna Hučák, Křižíkova 233/4 

Hradec Králové – Vilová čtvrť Morušovka (změna času)

Procházka s úvodní přednáškou historika architektury Ladislava Zikmunda-Lendera o jedinečné a první vilové čtvrti v Hradci Králové. Začátek akce ve Waldekově vile, následovat bude procházka s prohlídkou interiérů vybraných vil. Poznejte půlstoletí proměn vilové architektury v Hradci Králové, jejich architektů a stavebníků. Omezená kapacita, vstup pouze po předchozí rezervaci na ladislav.zikmundlender@gmail.com.

Sraz: so 30. 9., 15.00, Waldekova vila, Nezvalova 826

Hradec Králové – Moderní veřejné stavby na Orlickém nábřeží (zrušeno)

Procházka s přednáškou historika architektury Ladislava Zikmunda-Lendera o moderních veřejných stavbách, postavených jihozápadně od historického centra v letech 1900–1940. Nebude chybět krajský soud, evangelický kostel, dnešní divadlo Drak a další významné stavby. Součástí procházky bude i prohlídka vybraných interiérů. Omezená kapacita, vstup pouze po předchozí rezervaci na ladislav.zikmundlender@gmail.com.

Sraz: ne 1. 10., 14.00, Waldekova vila, Nezvalova 826

Akce zrušena spolkem kontrapunkt z důvodu neumožnění přístupu do objektů jejich majiteli. Spolek Kruh společně s kontrapunktem se omlouvají a věříme, že si vybere z dalších (i nových!) akcí v Hradci nebo v okolích Pardubicích či Jaroměři.    

HRADEC KRÁLOVÉ - KRÁLOVÉHRADECKÉ KAŠNY A FONTÁNY

Komentovaná procházka po královéhradeckých kašnách a fontánách s Milanem Kokym, studentem SPŠKŠ v Hořicích obor kamenosochařství, který se chce v budoucnu živit navrhováním těchto vodních děl. Společně s ním navštívíte kašny na Jižních terasách, na Malém náměstí, v Žižkových sadech, u Muzea východních Čech, fontány na Masarykově, Baťkově a Ulrichově náměstí. Procházka bude zakončena u nejnovější fontány u křižovatky Koruna. Počet míst omezen, vstup pouze po předchozí rezervaci na e-mail kokymilanek@seznam.cz.

Sraz: 1. 10., 10.00 Malé náměstí, u kašny se sousoším svatého Jana Nepomuckého

HRADEC KRÁLOVÉ - SAUNA NUUK

V kulturní sauně a osvěžovně NUUK na vás čeká přednáška s vůní dřeva od odborníka na slovovzatého pana Karla Dyntara, mistra saunařského řemesla. Připraven bude brunch. Vstupné dobrovolné.

Sraz: ne 1. 10., 13.00, U slepého ramene Labe, kontakt a mapa zde.

Hradec Králové – Oko nad Hradcem Králové (Projekce)

Promítání filmu Oko nad Prahou (2010, česky, 78 minut) následované diskusí s Eliškou Kaplický. Stavby architekta Jana Kaplického přiblíží historik architektury Ladislav Zikmund-Lender.

Unikátní dokument pojednává o příběhu nejslavnějšího projektu Jana Kaplického u nás: vítězného návrhu na Národní knihovnu v Praze. Na pozadí vývoje projektu a politických zvratů, které jej provázely, můžeme sledovat závěr života a díla nebývale kreativního architekta s věčně mladou, ale vyrovnanou duší, který se jako jeden z mála prosadil ve světové architektuře. Film uvede historik architektury Ladislav Zikmund-Lender a autorka dokumentu Eliška Kaplický Fuchsová. Vstupné dobrovolné.

Sraz: ne 1. 10., 16.00, 17.00 projekce, Bio central, Karla IV. 774

Snímek obrazovky 2017-05-31 v 10.26.23

Hulice – Vodní dům (Hurá dovnitř!)

Vodní dům z roku 2016 je návštěvnické středisko u vodní nádrže Švihov (Želivka). Expozice v objektu je věnována prezentaci vody z biologického i fyzikálního hlediska. Z domu má návštěvník možnost oknem pozorovat podvodní svět expoziční nádrže. Atrium domu je věnováno vodním hrátkám. V okolí domu je naučná stezka. Provází architektonický ateliér AND.

Sraz: so 30. 9., 9.00–17.00, komentované prohlídky 10.30 a 13.30, Hulice 118

ČESKÁ CENA ZA ARCHITEKTURU 2017: AND spol. s r.o. VODNÍ DŮM

 

Hulice 2017 Vit Svajcr (1)
Hulice 2017 Vit Svajcr (4)

Jablonec nad Nisou – PANELÁCI A SÍDLIŠTĚ MŠENO – Tištěná architektura No. 41

Kniha Paneláci 1 je katalogem cyklu výstav Příběh paneláku, realizovaných v letech 2014–2017 ve všech krajských městech. Formou pasportů představuje padesát (nejen) panelových sídlišť ze čtrnácti krajů České republiky. Spoluautorka publikace, historička architektury Eva Novotná, v ní mapuje i jablonecké sídliště Mšeno.

Sraz: pá 29. 9., 18.30, Vladimírovo knihkupectví Serius, Mírové náměstí 11

DA-Jablonec PLAC Mseno 01.JPG
DA-Jablonec PLAC Mseno 02.JPG

Jablonec nad Nisou – PANELÁCI PANELÁCI – Vlajka pro Mšeno (Workshop)

Srdečně vás zveme na výtvarnou dílnu pro malé i velké, kde se budeme zabývat tím, co je to vlastně panelové sídliště a jak se k němu můžeme vztahovat. Navážeme diskusí nad možnými podobami vlajky, kterou by se sídliště mohlo pyšnit. Hlavní náplní dílny pak bude společná tvorba vlajek s hesly, znaky a pojmy, které vzejdou z předchozí debaty. Vlajka bude následně vyvěšena. Dílnu povede teoretička umění Anežka Bártlová a umělec a pedagog Jan Pfeiffer (PedF UK). Akce je součástí projektu PANELÁCI.

Sraz: ne 1. 10., 10.00, u Prutu

DA-Jablonec PLAC dilna panelaci
DA-Jablonec PLAC Mseno panorama

Jaroměř – Ptáka kdysi a dnes

Vilová čtvrť Na Ptákách je výstavní lokalitou Jaroměře budovanou od začátku 20. století. Jedná se o klidnou část města s mnoha architektonicky kvalitními budovami, dostatkem zeleně a příjemným uspořádáním, na kterém se podílel i Dušan Jurkovič. S památkáři Jiřím Balským a Matějem Kubinou si připomeneme významné jaroměřské stavitele a podíváme se na to, jak se čtvrť proměňovala a proměňuje.

Sraz: so 30. 9., 9.00, Patrného 202

DSC00528.JPG
DSC00537.JPG

Javorník – Tančírna a architektura v Račím údolí – domy plné příběhů

Kdo byli Alois a Herbert Utnerovi? Čím se tito architekti inspirovali a jaké stavby postavili v Račím údolí i v okolí? Na procházce budeme obdivovat nejen příběh Tančírny, ale prozkoumáme i architekturu Restaurace Isolde a další, i běžná venkovská stavení. S architektem Matyášem Švejdíkem.

Sraz: so 30. 9., 14.30, Tančírna v Račím údolí

Javorník – Tančírna dětem (Workshop)

Voda v Račím potoce kdysi vymodelovala celé údolí. Jakou moc má voda a jak ji zapojit do hry s architekturou? Prozkoumáme břeh potoka za Tančírnou a navrhneme vlastní „vodní stavby“. Dílnu si užijí nejen děti, ale i tatínci, dědečci a celé rodiny! S výtvarnicí Zdeňkou Morávkovou.

Sraz: ne 1. 10., 15.00, Tančírna v Račím údolí

JIČÍN – SETKÁNÍ NA NÁMĚSTÍ

Na Jičínském náměstí se tradičně odehrávají důležité události. Splňuje však toto veřejné prostranství svoji původní funkci i během všedních dní? Nestalo se z místa setkávání lidí pouhé parkoviště? Přijďte sem strávit odpoledne s historičkou umění Gabrielou Petrovou a Olgou Procházkovou, dozvědět se něco o historii a diskutovat nebo jen zažít náměstí bez aut.

Sraz: so 30. 9., 14.00–18.00, Valdštejnovo náměstí

Ant

JIČÍN – PO PROUDU ČASU

Během přednášky se prostřednictvím map, ale i fotografií ponoříme se studentkou architektury Olgou Procházkovou do historie a urbanistických proměn města Jičína od středověku až po současnost. Na závěr se pak nad stávajícím územním plánem zamyslíme, jak bychom si přáli, aby se Jičín dál vyvíjel.

Sraz: ne 1. 10., 14.00, konferenční salonek RMaG v Jičíně (vstup muzeem), Valdštejnovo náměstí 1

1

JIČÍN – PO PROUDU ČASU II.

Město je živým organismem, který se neustále vyvíjí. Z centra po Husově ulici až k Allanovým sadům, postupně z hlubin minulosti až do živé současnosti s historičkou umění Gabrielou Petrovou a studentkou architektury Olgou Procházkovou.

Sraz: ne 1. 10., 15.30, u kašny, Valdštejnovo náměstí

05, zvetseny letecky snimek od J. Po

Jihlava – Věra Machoninová městu (Hurá dovnitř!)

Manželé Machoninovi patří k nejvýznamnějším českým představitelům pozdní moderny. Jejich nejznámější stavby, jako např. OD Kotva nebo hotel Thermal, vznikly na přelomu 60. a 70. let. Přestože je kulturní dům v Jihlavě jejich raným dílem, lze na něm již pozorovat principy, které budou Machoninovi uplatňovat i v budoucnu. Marie a Jan Kordovští provedou interiéry a zmíní příběh jejich prarodičů.

Sraz: so 30. 9., 10.00, Tolstého 1455/2

Jihlava
10153860668608865 777859076 o (1)

JIHLAVA – INDUSTRIÁLNÍ (Hurá dovnitř!)

Prohlídka bývalého obilního skladiště z 20. let 20. století organizovaná jihlavským ateliérem UNArchitekti. Jedinečná možnost navštívit významnou industriální stavbu s unikátním lamelovým krovem, o jejíž budoucnosti zatím není rozhodnuto. Odborný výklad přislíbil historik architektury Lukáš Beran.

Sraz: ne 1. 10., 10.00, Chlumova 35

DA 2017 - Jihlava industrialni - foto

Kamenický Šenov – Sousedská slavnost v Eliášce

V budovách továrny na výrobu lustrů Elias Palme v Kamenickém Šenově se vyráběla svítidla do věhlasných budov po celém světě. Dnes je z ní ruina. Sousedská slavnost si klade za cíl připomenout, že Eliáška je stále součástí města a měla by znovu ožít. Během slavnosti bude představena ideová studie plánované obnovy. Setkání sousedů a přátel města s diskusí vedenou architektkou Terezou Šváchovou.

Sraz: ne 1. 10., 14.00, Lustrárenská 686, ve dvoře areálu

Kolín – Bariéra města

Kolín: bariéra města je projekt, který představí studentské projekty ateliéru Cikán z FA ČVUT. Průtahu v Jaselské ulici, jeho problémům a nástrahám jsme se věnovali v minulých ročnících a nyní spolu s FA ČVUT bychom rádi představili možnosti na proměnu této ulice v městskou třídu.

Sraz: pá 29. 9., 17.00, Galerie v Zahradě, Sokolská 24

Kolín – Potkali se u Kolína

Potkali se u Kolína aneb Kolín pro Pražáky je procházka s městským architektem Davidem Mateáskem i pro ne-Kolíňáky (historické centrum královského města, židovská čtvrť „Jeruzalém na Labi“ se synangogou, příklady moderní architektury (J. Fragner, J. Reiwald ad.)

Sraz: ne 1. 10., 13.00, Karlovo náměstí, u kašny uprostřed

Kolin

Kolín – Přemýšlení nad kostelem

Kostel Všech svatých u kolínského nádraží ve své historii mnohokrát chátral. Osudný byl čtvrtý spojenecký nálet na Kolín dne 18. 4. 1945, při němž byl kostel přímo zasažen leteckou bombou. Spolu se studenty FUA TUL budeme během procházky a následné diskuse přemýšlet nad tím, jaký smysl by tento kostel mohl mít v dnešní době.

Sraz: ne 1. 10., 16.00, Pod Hroby 82

Kostel-vsech-svatych-na-poc-20-stol

Kouty nad Desnou – Stavitelé Dlouhých Strání (Hurá dovnitř!)

Netradiční prohlídka neobyčejného vodního díla. Elektrárna je v provozu od roku 1966 a v různých anketách je označována za jeden z největších divů České republiky. Unikátní přehradu vybudovali stavitelé v čele s architektem Ladislavem Konečným. Omezená kapacita, nutná rezervace na rsvp@okraslovacispolek.org. Pořádá Šumperský okrašlovací spolek. 

Sraz: ne 1. 10., 10.00, Kouty nad Desnou 30

Kapacita naplněna.

Kutná Hora – Moderní architektura v historickém centru

S architektem Tomášem Kodetem po tom nejlepším z moderní architektury na území památkové rezervace města.

Sraz: so 30. 9., 14.00, Sokolská 413/12

Kutná Hora – Zelenkova vila (Hurá dovnitř!)

Kutná Hora je v širokém povědomí zakotvena především jako pokladnice památek gotiky a baroka, díky nimž byla zapsána na seznam UNESCO. Málokdo ale ví, že se v centru města a jeho blízkém okolí nachází řada zajímavých staveb také z meziválečného období. Jednu takovou vám představí historik umění a památkář Aleš Pospíšil. Původně šlo o vytříbenou funkcionalistickou vilu od architekta Františka Zelenky, kutnohorského rodáka a scénografa V+W Osvobozeného divadla. Vila byla později přestavěna na jesle a sanatorium, nicméně zachované dokumenty i stavba samotná umožňují rekonstrukci původní představy, která bude prezentována na modelu i dalším programem. Letošní téma Dne architektury – VODA – bude připomenuto tichou vzpomínkou na prvorepublikový bazén v zahradě, který v roce 1951 zasypali pískem a udělali z něj „písečník pro hraní“. Akci pořádá Nadace Kutná Hora – památka UNESCO.

Sraz: ne 1. 10., 14.00, Masarykova 453

DSC03985
DSC04045

Liberec – Kristiánov

Kristiánov představuje unikátní a raný příklad zahradního města, které také plnilo funkci reprezentativního zámeckého předpolí. Zároveň v sobě nese výrazné stopy průmyslového vzestupu Liberce během devatenáctého století, stejně jako nevratných demoličních zásahů století dvacátého. Procházku pořádá tým projektu Liberec : Reichenberg.

Sraz: so 30. 9., 14.00, v parku na náměstí Českých bratří

IMG 2378.JPG

Liberec – Prohlídka rekonstruované Nettlovy vily (Hurá dovnitř!)

Židovská čtvrť v Liberci vznikala po vybudování židovského hřbitova v Ruprechtické ulici v 2. polovině 19. stololetí a trvala jen několik desetiletí. Tento krátký příběh bývalých obyvatel Liberce stále připomínají domy vzniklé v prvních třech desetiletích 20. století. Provádí historik Marek Kadlec. Prohlídka nově rekonstruovaného rodinného domu Maximiliana Nettla z roku 1936 otevírá příběh zapomenutých obyvatel Liberce.

Sraz: ne 1. 10., 10.00, Památník obětem ŠOA, Ruprechtická 385/101

072641 m

Liberec – Po schodech Vlasty Buriana - ZRUŠENO

Akce zrušena bez náhrady ze strany lokálního organizátora spolku Zbytek.


V centru Liberce je stále jeden unikát. V pozitivním slova smyslu jde o ojedinělou čtvrť s uličkami a lidským měřítkem, to, co Liberci chybí. Nemá architektonické skvosty, sama je však skvostem, jen tak ještě není vnímána. Druhý unikát tkví v tom, že tak blízko středu města může stát něco tolik mimo zájem. Zažijete krásy! 3. ročník běhu po schodištích v rodišti Vlasty Buriana se spolkem Zbytek. Na své si přijdou jak statní běžci, tak ti ostatní.

Sraz: ne 24.9., Lucemburská ulice, aktuální informace na webu spolku Zbytek

Po schodech Vlasty Buriana Foto Roman Dobes 004
018 - spolek Zbytek SPORTFIPo schodech Vlasty Buriana 1. roc ni k 2016

Vratislavice nad Nisou – Zauhlovací a vodárenská věž Ginzkey (hurá dovnitř!)

Zpřístupnění zauhlovací a vodárenské věže bývalé továrny Bytex na výrobu koberců, se spolkem AvantgArt, který se tuto stavbu snaží již dva roky oživovat pravidelnými akcemi. Návštěvníkům bude umožněn přístup do jinak uzavřené kulturní památky, kterou spolek vyčistil spolu s dobrovolníky, a nyní plánuje další restaurátorské práce, aby zde v budoucnu mohlo vzniknout centrum kultury a umění. V nejvyšších patrech věže se nachází nejen násypník na uhlí a mour, ale i nádrž na vodu, která zásobovala sousední kotelnu, jež je součástí kulturního dědictví Libereckého kraje. Přijďte se podívat na dobrovolné úsilí desítek lidí, jimž není lhostejno okolí, ve kterém žijí. Procházka s prohlídkou věže bude zakončena prezentací originálních fotografií v přízemí, které dokumentují nejen historii samotného areálu, ale i dosavadní činnost dobrovolnického spolku AvantgArt. Více informací na facebooku.

Sraz: ne 1. 10., 16.00, Rumburská ulice, před Zauhlovačkou

10212594745851066 1616894619 o
10212594746051071 1498493051 o

Lidice poválečné (změna programu)

Architektonická procházka jedinečným komplexem pamětního místa a nové obce Lidice, včetně nahlédnutí do obřadní síně obecního úřadu nových Lidic a interiérů různých typů lidických domů, s kurátorkou Památníku Lidice Lubou Hédlovou. Součástí bude přednáška historika na téma „lidická žena“, demografická proměna po 2. světové válce.

Sraz: so 30. 9., 10.30, Obecní úřad Lidice, 10. června 1942, čp. 161 

Vzhledem k nečekaným okolnostem musela být procházka zrušena. Jako omluva a náhradní program bude návštěvníkům umožněn volný vstup do placených expozic památníku. Spolek Kruh a památník Lidice se vám omlouvají a věříme, že i tak si Den architektury užijete.

Oznaceni vystavby 1.etapy Lidic

Litoměřice – Muzeum od šatlavy po půdu (Hurá dovnitř!)

Budova litoměřického muzea je jedinečným výstavním exponátem sama o sobě. Bývá zmiňována jako první měšťanská renesanční stavba v severních Čechách. Ukrývá ale i další zajímavosti, které při důkladné prohlídce odhalíme. Průvodcem bude kurátor Oblastního muzea v Litoměřicích Jan Peer.

Sraz: ne 1. 10., 14.30, Oblastní muzeum v Litoměřicích, Mírové náměstí 171/40 

01
Zasedaci mistnost radnice

Lomnice nad Popelkou – Továrna Mastných (Hurá dovnitř! + workshop)

Návštěvník si bude moci prohlédnout tovární budovu z konce 19. století, která byla původně postavena jako součást areálu mechanické tkalcovny, v průběhu 20. století zde byla také tírna lnu a probíhala zde výroba tkalcovských člunků. Kromě výstavy se návštěvníci mohou těšit na výstavy a přednášky a speciální prohlídku k tématu Dne architektury: Voda. Podrobný program na webu továrny.

Sraz: so 30. 9. – ne 1. 10., 10.00–18.00, Antala Staška 212

Budova sever DSC8933 sm
Zachrana new krivky final

LOMNICE NAD POPELKOU – DNES VSTUP POVOLEN (Hurá dovnitř!)

Jako součást prohlídek budou otevřeny objekty, které není možné běžně navštívit. O průvodcovský výklad v otevřených objektech se ujmo odboníci na slovo vzatí, jedním z nich bude i Jiří Křížek, ředitel Severočeského muzea v Liberci. V nově zrekonstruovaném Informačním středisku na Husově náměstí bude pro zájemce zdarma k dispozici mapa s vyznačením zpřístupněných objektů a významných staveb města:

Bývalá městská spořitelna čp. 7 – postavena na konci 20. let 20. století dle projektu Oldřicha Lisky, venkovní schodiště zdobí alegorické sochy Práce a Spořivosti od sochaře Aloise Kuhna z Vojic, budova je dnes prázdná. Více informací o objektu.

Křížova vila čp. 400 – secesní vila postavená v letech 1912–1914 dle projektu F. X. Sandera pro továrníka Františka Horáka, kulturní památka od roku 2013, v přízemí soukromý byt, zpřístupněno bude první patro. Více informací o objektu.

Zámek čp. 4 – barokní zámek přestavěný v letech 1730–1737 z podnětu majitele hraběte Václava Morzina, od roku 1834 zámek v majetku knížecího rodu Rohanů, v roce 2010 rekonstruován, dnes využíván multifunkčně pro kulturní účely, kulturní památka, zpřístupněna bude také půda. Více informací o objektu.

Zvonice (hřbitov) – nejstarší stavba města, vybudována v 1. polovině 17. století na hřbitově, po roce 2008 byla městem opravena a bylo obnoveno pravidelné nedělní a sváteční zvonění, kulturní památka, v současnosti probíhá veřejná sbírka na doplnění zvonů, které byly za 1. světové války rekvírovány. Více informací o objektu.

Sraz: ne 1. 10., 14.00-17.00, Informační středisko, Husovo náměstí 44

13456

LOMNICE NAD POPELKOU - HŘBITOVEM S PRŮVODCEM aneb po náhrobcích významných osobností

Na hřbitově odpočívají významné osobnosti města. Nacházejí se zde i rodinné hrobky místních průmyslníků 19. a 20. století: Šlechtových, Mastných, Hornychových, Horákových, Svobodových, které jsou z architektonického pohledu velmi hodnotné. Historii hřbitova během procházky přiblíží Lenka Morávková a Dana Grabcová. Více infomací o hřbitově. 

Sraz: ne 1. 10., 14.00 a 16.00, Brána hřbitova v Havlíčkově ulici

Image
Image (1)

Mělník – Bulvár Bezručova

Komentovaná procházka vedená městským architektem Martinem Řehákem nebude sloužit jen jako pouhý odborný výklad. Účastníci se budou moci aktivně zapojovat do debaty a poukazovat na nedostatky nebo naopak kvality celého prostoru dnešní ulice Bezručova.

Sraz: ne 1. 10., 13.30, u terminálu autobusového nádraží, Bezručova 3582

1197262810332513 222168507415362728 o
1197262433665884 176535197551920067 o

Mnichovo Hradiště – Sídliště mezi plánem, současností a vizí

Jak se sídliště plánovalo a stavělo? Jak vypadá dnes a jak se v něm žije? Jak by se mohlo vyvíjet v souladu s moderními trendy? Vycházka s architektem Milanem Macounem, historičkou Lenkou Zikmundovou a městským architektem Jakubem Chuchlíkem nahlíží sídliště v kontextu kvality architektury; komunity lidí, kteří zde žijí; mobility nejen pro auta a ekologie.

Sraz: so 30. 9., 10.00, před sokolovnou, Víta Nejedlého čp. 596

Most znovuobjevený

Jaké jsou kvality současného města? A jaké jeho problémy a budoucí výzvy? Odpovědi budeme hledat na vycházce podél hlavní městské osy – Třídy Budovatelů – s architekty Janou Kubánkovou a Vítem Holým. Téma budoucího rozvoje města otevře i blok doprovodných přednášek.

Sraz: so 30. 9., 14.00, kostel Nanebevzetí Panny Marie, Kostelní 289

Most 002 m

Náchod – Tepna včera, dnes a zítra

Po dlouhých desetiletích fungování továrny Tepny ve městě protkaném textilem vzala její sláva během několika týdnů za své. Dnešní zbořeniště na dosah ruky od centra města Náchoda a pod dohledem renesančního zámku nám tak pokládá otázky, jak se s industriálním dědictvím máme dnes vypořádat a daná místa využít. Diskuse a projekce s architektem Jakubem Kopeckým.

Sraz: ne 1. 10., 18.00, Tepenská 340

IMG 0685
Tepna nachod 1941

Nová Paka – Po stopách funkcionalismu

Dnešní podobu města Nová Paka výrazně ovlivnil funkcionalismus. V jeho duchu bylo od 20. století minulého století až po současnost postaveno poměrně velké množství staveb. Proč je jedni milují a jiní zatracují? Na chuť funkcionalismu se pokusíme přijít na procházce s architektkou Janou Medlíkovou.

Sraz: so 30. 9., 10.00, Masarykovo náměstí čp. 1, bývalá radnice

Nový Jičín – Zdary i nezdary

Nedávno realizovaná architektura v Novém Jičíně zahrnuje kvalitní díla i nezdary. Spolu s architektem Ivo Domorákem a předsedou Spolku rodáků Pavlem Wesselym si projdeme zajímavé počiny a prodiskutujeme jejich dopad na město. Pavel Wessely dodá i historický kontext, kontroverzní názory jsou vítány. :-).

Sraz: ne 1. 10., 14.00, Masarykovo náměstí u Staré pošty

Nymburk – Z kina do krajiny a za školami (Projekce)

Pošesté v Nymburce, poprvé v kině. Přednáška architekta Jana Dršky se zaměří na cestní síť v Polabí. Následovat bude projekce dokumentu Zahrada hrou (2016, Česká republika, Marta Zídková, 44 min., česky) o proměně tří školních zahrad a dokument The School as City (2012, Nizozemsko, Moniek van de Vall, 50 min., vlámsky / anglické titulky) představující nejvýznamnějšího architekta školních budov současnosti Hermana Hertzbergera. Program pro děti, výstava, instalace a občerstvení.

Sraz: so 30. 9., 16.30, Kino Sokol, Tyršova 6

Da2017 nymburk II kredit archiv jana drsky.JPG
Da2017 nymburk I kredit archiv jana drsky.JPG

Brno – Proměna Uměleckoprůmyslového muzea (Hurá dovnitř!)

Uměleckoprůmyslové muzeum Moravské galerie projde rozsáhlou proměnou a transformací na Muzeum designu. Součástí inovace bude i přestavba terasy za muzeem, kterou se představí samotný architekt projektu Marek Štěpán.

Sraz: so 30. 9., 16.00, Husova 14

Upm budova web m

Praha - architektura v knize (Hurá dovnitř!)

Pracovníci Pedagogické knihovny J. A. Komenského budou v průběhu celého dne provázet zájemce, kteří se seznámí s historií knihovny, fondy a službami, které poskytuje. Interiér knihovny navrhl architektonický ateliér ORIGON. V rámci otevření interiréru budou připraveny ukázky knih o architektuře a urbanismu z fondu knihovny a Sukovy studijní knihovny literatury pro mládež. Výběr knih bude umístěn ve vitríně ve 2. návštěvnickém patře knihovny. Pro zájemce budou připraveny i výběrové rešerše monografií a záznamů článků v časopise v databázi knihovny na téma Architektura a urbanismus. Obě řešerše budou umístěny na webových stránkách PK.
 
Sraz: st. 4.10., 9.00-17.00, Narodní pedagogické muzeu a knihovna J. A. Komenského, Jeruzalémská 12
Budova-knihovna-jeruzalemska-12-praha-1
51

Praha – FESTIVAL FILM A ARCHITEKTURA

Od 30. 9. do 4. 10. probíhá v Praze festival Film a architektura. Aktuální program a info na filmarchitektura.cz.

Olomouc – Artéka jako badatelský fenomén

Výstava ročníkových prací studentů Ateliéru Ústavu experimentální tvorby Fakulty architektury VUT v Brně, kteří se zabývali možnostmi a limity vzniku Artéky pro Univerzitu Palackého v Olomouci. Sdílené pracoviště historiků umění, restaurátorů, optiků, fyziků a chemiků je v České republice zatím velkou novinkou, jak po architektonické, tak po provozní stránce. Práce měly za úkol prověřit umístění v prolukách historického centra nebo jeho okolí a najít optimum mezi lokalitami, z nichž každá má jiné prostorové a kapacitní možnosti a jiné architektonické souvislosti v kontextu města.

Sraz: pá 29. 9., 18.00, vernisáž, pá 6. 10., 17.00, veřejná debata a kolokvium, Galerie XY, Dolní náměstí 42

Perspectives
IMG 0561

Olomouc – Kudy chodím, vidím...

Procházka s historičkou a malířkou Barborou Přehnilovou po vybraných objektech města Olomouce s názvem „Kudy chodím, vidím…“ nastiňuje dva různé pohledy vnímání a záznamu architektury, a sice z pohledu stavebního historika i malíře. Za pomoci malířsky zpracovaných objektů a ilustračně zpracovaného názvosloví architektonických prvků, kterými se každý z vybraných objektů vyznačuje, chceme ukázat pár možností, jak můžeme vnímat naše každodenní rutinní prostředí, jak se můžeme naučit naše prostředí číst, pojmenovávat a zaznamenávat.

Sraz: so 30. 9., 10.00, Dvořákova 13

B m
P5151264 m

Olomouc – centrum kinantropologického centra (Hurá dovnitř!)

Areál kinantropologického centra BALUO Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci je vědeckotechnickým parkem se zaměřením na výzkum, technologie, inovační podnikání a odborné vzdělávání v oblasti pohybové aktivity, prevence civilizačních nemocí a podpory zdravého životního stylu. Součástí areálu je plavecký bazén, sportovní hala, diagnostické STK, lyžařský trenažér a fitness. O pozadí vzniku projektu a celkové architektonické vizi s autorem architektem Miroslavem Pospíšilem.

Sraz: so 30. 9., 12.00, třída Míru 117

Olomouc 2017 BALUO (1) m
Olomouc 2017 BALUO (3) m

Olomouc – Rudolf nosil plnovous

Po stopách Rudolfa Eitelbergera: kudy chodil a čím se proslavil jeden z olomouckých velikánů? Od rodného domu zakladatele oboru dějin umění až do prostor, kde jeho nástupci tutéž vědeckou disciplínu pilují dnes. Na katedru dějin umění vás dovedou její absolventi Martina Mertová, Robert Šrek, Markéta Doláková, Pavel Waisser a Markéta Hamzová. Zastavíme se u pamětní desky Rudolfa Eitelbergera, prohlédneme si unikátní vitráže v kostele sv. Mořice, pronikneme do hradební věže s židovskou brankou a nejen to.

Sraz: so 30. 9., 15.00, Václavské náměstí

REvousac.DA olomouc k akci c. 1
Rudolf nosil plnovous. 2.obr.

Olomouc – Novinky olomouckých toků

Co se u olomouckých toků chystá a nechystá? Povíme si o vodáckém areálu na Mlýnském potoku aneb Jak může vypadat ostrov Šantovka, probereme protipovodňová opatření na Envelopě, nábřežní úsek Moravy si prohlédneme naposledy tak, jak ho známe, dozvíme se, co čeká řeku a Hradisko - moravský Escorial. Probudíme ve vás vizi Olomouce jako města říčních parků. Procházku kolem řek povede již tradičně krajinný ekolog Michal Krejčí.

Sraz: ne 1. 10., 10.00, Polská 1201/1 – na vyhlídkové terase před Galerií Šantovka

DA Novinky olomouckych toku
Novinky ol. toku. 2. obr.

Olomouc – Cena Rudolfa Eitelbergera po páté!

Zveme vás na vernisáž a slavnostní předání letos již jubilejní ceny za kvalitní počin v oblasti architektury, urbanismu a památkové péče v Olomouckém kraji za uplynulé dva roky. V letošní komisi zasedli architektky Jana Křenková, Jitka Ressová, historička Kateřina Bečková, historici architektury Martin Horáček, František Chupík a Rostislav Švácha ve funkci předsedy poroty,  radní Aleš Jakubec a architekti Pavel Nasadil a David Mareš. Koho z nominovaných letos jury vybrala jako finálního vítěze? To nejlepší v architektuře v hledáčku spolku Za krásnou Olomouc uvidíte také v retrospektivní výstavě!

Sraz: ne 1. 10., 17.00, Muzeum umění Olomouc – Divadlo hudby, Denisova 47

DA 2017. foto k akci c. 2
Cena Rudolfa popate. 2. obr.

Olomouc – Rudolf slaví 200 let

Třešnička na dortu eitelbergerovských oslav: z iniciativy spolku Za krásnou Olomouc a Vlastivědné společnosti muzejní a s podporou Statutárního Města Olomouce bude na rodném domě obnovena pamětní deska Rudolfa Eitelbergera. Slavnostní odhalení proběhne na pozadí mezinárodní vědecké konference věnované osobě tohoto slavného rodáka. Pořádá Katedra dějin umění Univerzity Palackého.

Sraz: po 2. 10., 13.00, třída 1. máje 3 (Dům armády)

Deska eitelbergerova chybi.b
Rudolf slavi 200. 2. obr.

Olomouc – Současné Polsko hledá svou architektonickou tvář

Jak se dnes staví v Polsku? Příklad revitalizace průmyslového města a jeho proměny v kulturní centrum příjemné pro život. Novostavby jako výzva i past dnešních polských měst. Přednáška Filipa Springera, předního polského novináře a fotografa, autora knižních reportáží zaměřených na poválečnou a současnou architekturu.

Sraz: út 3. 10., 18.00, Muzeum umění Olomouc – Divadlo hudby, Denisova 47

F.Springer Foto J.Jonek m
Soucasne Polsko hleda... 2. obr.

Olomouc – Budoucnost náměstí Republiky

Statutární město Olomouc pořádá veřejnou diskusi nad variantami konceptu studie pro území v městské památkové rezervaci Olomouc: náměstí Republiky – Křížkovského – Mariánská – Akademická – Wurmova – Biskupské náměstí. Varianty představí zpracovatelský tým pod vedením architekta Davida Mareše, diskusí provádí facilitátor Martin Nawrath. Přijďte a zapojte se do hledání konceptu pro třetí nejdůležitější náměstí v centru Olomouce a na něj navazující části města. Více informací na stránkách města.

Sraz: st 4. 10., 17.00, náměstí Republiky 5, Vlastivědné muzeum, sál Václava III.

NamRepubliky vyrez

Ostrava – Cesta do školy se zvednutou hlavou

Poruba, především její nejstarší část postavená v duchu socialistického realismu, je ukázkou fenoménů, které se opakují všude na světě – blok, ulice, náměstí, park. Proč ale tyto prostory vypadají tak, jak vypadají? Jaké jsou mezi nimi vzájemné vztahy? A jak je můžeme využívat? Procházka městem se vztyčenou hlavou a architektem Tomášem Čechem.

Sraz: pá 29. 9., 8.45, Čs. exilu 669

01
02

OSTRAVA – INDUSTRIÁLNÍ ARCHITEKTURA

Dolní Vítkovice tvořily ojedinělý komplex od těžby uhlí, výroby koksu až po vznik surového železa. Nikde v Evropě neprobíhal tento složitý proces pohromadě na jednom místě. Dnes návštěvníkům slouží prohlídkové trasy a zrekonstruované či nové objekty ke vzdělávání i zábavě. Prohlídka vede mimo klasické prohlídkové trasy. Nutná rezervace na emailu nkp@dolnivitkovice.cz

Sraz: ne 1. 10., 13.00, Návštěvnické centrum, Dolní Vítkovice

Fotor 14801667082302
IMG 9968

PARDUBICE - (R)OSVÍTÍME MLÝNY

Workshop videomappingu realizovaný v rámci umělecké rezidence studentů pražské UMPRUM (Matěj Forejt, Vojtěch Kočí, Martina Chlebounová, Julie Lupačová) v pardubických Automatických mlýnech. První část workshopu (10:00-15:00) je určena komukoli bez rozdílu věku, koho zajímá videomapping, čili pohyblivý obraz, který dokáže proměňovat místo a architekturu bez trvalých zásahů. Druhá část dílny(16:00-cca 21:00) je určena těm, kteří mají alespoň základní zkušenosti s prací v počítačovém programu Adobe After Effects, podmínkou účasti je vlastní počítač s tímto softwarem. Více informací na webu spolku a přihlášení na emailu: sarka@offcity.cz, 732 436 722.

Sraz: pá 29.9., 10:00-15:00 & 16:00-21:00, Automatické mlýny, Mezi mosty

Offcity-trip-po-vode-02

Pardubice – Offcity trip s mapou vody

Máte rádi mapy? Rádi v nich čtete? Nebo radši chodíte rovně za nosem? Pro radost sobě i vám jsme vytvořili mapu pardubické vody. Dá se podle ní chodit i bloudit a hlavně nad ní přemýšlet, co všechno voda v městském prostoru znamená. Procházka s mapou vod v ruce, jen tak rovně za nosem, za vodou... Více informací na webu spolku.

Sraz: so 30. 9., 14.00, Mezi mosty, dvůr Automatických mlýnů 

Mapa-vody-1
Mapa-vody-2

PARDUBICE - ZÁSVĚT(L)Í

(VIDEOMAPPING)

Pardubické Automatické mlýny jsou jednou z architektonických ikon města. Studenti pražské UMPRUM (Matěj Forejt, Vojtěch Kočí, Martina Chlebounová, Julie Lupačová) pro ně vytvořili videomapping pracující s exteriérem i interiérem této unikátní Gočárovy budovy. Přijďte zažít mlýny v jiném světle! Večírek v mlýnské dílně: DJ bohm&franta + bar.

Sraz: so 30.9., 17:00-23:00, Automatické mlýny, Mezi mosty

P 271 Lumoprum06a

Písek – Otava pod Pískem – současnost a budoucnost

K čemu je poslední Jiráskův most v Písku, jak funguje čistírna odpadních vod – návštěva s výkladem, kudy povede obchvat města a co se bude kolem něj stavět, co bude se Sulanem, mělo by se obnovit koryto potoka Jiher v prostoru sídliště Portyč? Témata letošní procházky s architekty Petrem Leškem a Martinem Zborníkem.

Sraz: ne 1. 10., 14.00, Jiráskovo nábřeží – na začátku mostu k čistírně směrem od města

DSC 0658.JPG
DA2015 Pisek Mehelnicky potok IMGP3955

Plzeň – Můj dům, můj (Projekce)

Projekce Slightly Modified Housing. Režie: G. Megneuix, Francie, 2013, 77 min., francouzsky / anglické titulky. Dokument sleduje fantastickou rekonstrukční proměnu obytného věžáku přezdívaného Alcatraz na okraji Paříže. The Imaginaries Transformations. Režie: K. Dana, Francie, 2015, 21 min., francouzsky / anglické titulky. Krátký snímek o renovaci obytného domu, který byl původně odsouzen k demolici. Oba projekty realizovali architekti Vassal, Lacaton a Druot.

Sraz: so 30. 9., 18.00, DEPO2015, vstupné 50 CZK

Plzeň – TUTA PLZEŇ

Během víkendu na přelomu září a října se v Plzni již posedmé uskuteční každoroční festival Den architektury, který se koná u příležitosti oslav Světového dne architektury. V návaznosti na Otevřenou výzvu Pěstuj prostor a festival veřejného prostoru TUTO MĚSTO se program letošního ročníku zaměří na drobné i větší změny veřejného prostoru a krátké komentované prohlídky veřejných prostranství. Dopolední blok se uskuteční jako kombinace procházek a vyjížděk historickým autobusem po šesti místech v Doudlevecké čtvrti, na Jižním Předměstí a ve Skvrňanech, odpolední část bude probíhat obdobně s pěti zastaveními na Severním Předměstí a na Roudné. Více informací na webu spolku a ve facebookové události.

Sraz: ne 1. 10., 10.00, Městská plovárna, Doudlevecká 1235/71

Aktuální infomace facebooku zde.

DA 2017 PP plzen mestska plovarna

PRACHATICE – MĚSTO NA SOUTOKU (pravda, jen dvou potoků)

Prachatice jsou městem na soutoku. Pravda jen dvou potoků. Sledovat průtok Živného a Fefrovského potoka městem je ale dobrodružství i zajímavý historický exkurz – na krátkém úseku zde stály čtyři mlýny. Stopování Fefrovského potoka je pak skoro detektivní práce. Provází Prostor Prachatice.

Sraz: so 30. 9., 14.00, Nemocniční, před poliklinikou

Potok m

Prachatice – Plavecký bazén

Plavecký bazén v Prachaticích je poměrně zajímavou stavbou. Při komentované prohlídce se pokusíme odhalit jeho kvality a srovnat ho s dobovou i dnešní stavební produkcí zejména veřejných staveb. Provází Prostor Prachatice.

Sraz: so 30. 9., 15.30, U Stadionu, před bazénem

Bazen1 m

Praha – festival warm up: REM (projekce)

(Tomas Koolhaas, dokumentární, USA, 2016, 75 min. anglicky s českými titulky)

Česká premiéra oceňovaného dokumentu o jednom z nejvýznamnějších architektů současnosti Remu Koolhaasovi. Dokumentární film natočený jeho synem Tomasem. 

Architektura se obvykle filmuje zvenku, jako neživý objekt. Těch několik vyobrazení interiérů se obvykle omezuje na statické obrazy prázdných budov, které se tím redukují na pouhou ikonu nebo sochu. „REM“ využívá nekonvenční přístup kombinující lidské příběhy a zkušenosti jak architekta, tak uživatelů jeho architektury. Film zkoumá Remův život, jeho pracovní metody, filozofii a vnitřní krajinu z dosud neznámé, intimní a bezprostřední perspektivy. Výsledkem je pocit, že se divák ocitá „uvnitř“ jeho hlavy. Tato perspektiva umožňuje divákovi jedinečným způsobem pochopit Removy myšlenky. Tyto myšlenky nejsou podány jen jako intelektuální koncepty, divák je vidí přímo v praxi – jako realitu na zemi. Vidí, jak se tyto myšlenky naplňují v betonu a v kovu. Film ukazuje, jak tyto stavby, některé obrovské a jiné malé – rozeseté po celém světě – ovlivňují všechny stránky života lidí, kteří je postavili, kteří je využívají a kteří v nich žijí.

Po filmu následuje skype rozhovor s jeho tvůrcem Tomasem Koolhaasem, který povede Adam Gebrian.  Dokument měl premiéru v září loňského roku na filmovém festivalu v Benátkách.  

Sraz: st 20.9., 20.30, Kino Světozor, Vodičkova 41, vstup 200 CZK k dispozici v předprodeji zde

Rem film

Praha – Budova karlínského rozhlasu (Hurá dovnitř!)

Regina DAB Praha a Český rozhlas Region sídlí v postsecesním klasicistním domě od architekta Josefa Sakaře, na plastické výzdobě se podíleli sochaři Antonín Štrunc a Otakar Rákosník. Komentované prohlídky karlínským Národním domem, který byl postavený jako místo pro setkání a kulturní vyžití místních občanů zaujmou hned na první pohled svou impozantností a velkorysostí. Nacházely se tu zahradní restaurace s kavárnou, herna, kuželkářská síň, vinárna, zimní kulečník, sály s jevištěm i spolková místnost. Pamětní deska v suterénu připomíná, že se tu v roce 1921 konal ustavující sjezd Komunistické strany Československa. Přijďte se podívat, zda se po ničivých povodních podařilo navrátit budově původního pozdně secesního ducha a současně naplnit potřeby moderního rozhlasového vysílání. 

Sraz: pá 29. 9., 16.00, 16.30, 17.00, 17.30, Hybešova 14/10

Praha – Voda, města, lidé (Zrušeno)

Veřejná diskuse o vztahu hlavního města k řece Vltavě.

Sraz: pá 29. 9., 18.30, Hybešova 14/10

Omlouváme se všem zájemcům, ale diskuze byla zrušena.

Praha - Built to last (projekce)

Série deseti krátkých experimentálních filmů Na věčné časy – Relikty architektury socialistické éry utváří audiovizuální mozaiku, která mapuje poválečnou architekturu socialistické éry v jedenácti zemích východní Evropy (Moskva, Berlín, Bratislava, Budapešť, Bukurešť, města v Polsku, České republice, Srbsku, Kosovu a Albánii, a v Bulharsku). Časově pokrývá počátky stalinistické architektury, sorelu, přes brutalismus, high-tech a socialistickou modernu až do zlomového roku 1989.

Více o projekci zde.

Sraz: pá 29.9., 19.00, CAMP

Praha – Spořilov – lidská řeka

Po prvorepublikovém zahradním městě Spořilov s architektem Františkem Rejlem o významu lidské komunity pro život a fungování místa i města. Urbanismus, architektura a lidé a prezentace knihy „Spořilov – komunita a její osobnosti“.

Sraz: so 30. 9.,10.00, kostel sv. Anežky České, Hlavní 2500

Sz

Praha – Stopy Emila Králíčka

Po stopách zapomenutého mistra secese a kubismu Emila Králíčka s architektkou Magdalenou Havlovou. Procházka kolem denně míjených pražských realizací poodkryje příběh domů i jejich architekta. Emil Králíček (1877–1930) stavěl významné domy ve stylu secese a kubismu. Pracoval jak u Antonína Balšánka, tak v Německu u Josepha Marii Olbricha, kde se začal přiklánět k secesní architektuře. Je autorem paláce Rokoko, domu s Adamovou lékárnou na Václavském náměstí a pravděpodobně též sousední kubistické lucerny na Jungmannově náměstí. V době nástupu kubismu vyprojektoval dům Diamant včetně niky na barokní sochu sv. Jana Nepomuckého.

Sraz: so 30. 9., 10.00, Jungmannovo náměstí

R0193a
R0484

Praha – Po proudu Botiče

Architekt Jan Šépka odkryje taje formování města kolem potoka Botiče. Exkurze povede od Hamerského rybníka skrze Havlíčkovy sady s Folimankou až k samotné Vltavě. Celková délka zhruba 7 km. Pevnou a voděodolnou obuv s sebou. Zážitková procházka s úvodními komentáři.

Sraz: so 30. 9., 10.00, před kostelem Narození Panny Marie u Hamerského rybníka

Praha-botic 001
Praha-botic 003

Praha – Budova ústředí banky ČSOB (Hurá dovnitř!)

Sídlo ČSOB je jedním z výrazných počinů českého architekta Josefa Pleskota. Autor konverze oceláren ve Vítkovicích, rekonstrukce zámeckého pivovaru v Litomyšli nebo tunelu v Jelením příkopu vdechl obří administrativní budově na dně radlického údolí svůj jedinečný rukopis. Svou architektonickou střídmostí a materiálovou poctivostí se sídlo ČSOB v Radlicích stalo protikladem opulentních staveb bankovních domů z 90. let. Otevřený pracovní prostor bez zbytečného dělení poskytuje všem zaměstnancům výhled do čtyř světových stran, a to nejen na zelené svahy okolních kopců, ale i na dvojici věží chrámu sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Kvalitu pracovního prostředí dotváří střešní zahrady sloužící k odpočinku a relaxaci. Při komentovaných prohlídkách uvidíte nejen pracoviště či společné prostory, ale i technologické zázemí a střešní zahrady, které mohou zaměstnanci běžně využívat. Komentované prohlídky s nutností rezervace na webu ČSOB od 25.9.

Sraz: so 30. 9., 10.00,10.30,14.00,15.00, Radlická 333/150

 MG 8934 - Version 2
 MG 8922

Praha – Novomlýnská vodárenská věž (Hurá dovnitř!)

Na místě dnešní ulice Nové mlýny, v místech, kde odbočuje cesta od gotického kostela sv. Klimenta k řece Vltavě, stávaly již ve 14. století vodní mlýny. Většina z nich byla na počátku 20. století zbořena, a Praha tím nenávratně přišla o vzácnou renesanční architekturu technického rázu.

Z celé mlýnské zástavby stojí dnes na místě pouze vodárenská věž, která zásobovala vodou dolní Nové Město. V Novomlýnské vodárenské věži byl již v době její výstavby v 17. století zřízen i nebývale bohatě pojatý vyhlídkový prostor, tzv. Lusthaus. Jednalo se o místo pro kratochvilná setkání vedení města, můžeme v něm spatřovat možná i první rozhlednu v Praze, byť neveřejnou, určenou jen pro městskou nobilitu. Pod podlahou byla umístěna nádrž, do níž se čerpala voda z Vltavy (věž v minulosti stála přímo na jejím břehu), z nádrže voda samospádem proudila potrubím do kašen v širším okolí. Vnitřní prostor věže obtočený schodištěm nebyl vodorovně členěn jako dnes, jednalo se o spojitý úzký prostor, jímž procházela soustava tlačného a samospádného vodního potrubí. Prostor byl vytápěn, aby ani v největších mrazech voda nezamrzala. S koncem 19. století přišel i konec vodárenské funkce věže. Praha začala být zásobována z moderních vodáren a dálkovými přivaděči. V současnosti je ve správě Muzea hl. m. Prahy. Akce se koná ve spolupráci s Muzeem hl. m. Prahy.

Sraz: so 3. 9., 10.00–13.00, Nové mlýny 827/3A

Novomlynska vodarenska vez 2 m
Novomlynska vodarenska vez

Praha – LIBEŇSKÝ OSTROV

Vltava a Rokytka, voda v Libni. S architektem Janem Žalským se podíváme na Libeňský ostrov, kde se snoubí budovy projektu DOCK se zahrádkami se stoletou tradicí. Se spolkem 8jinak.

Sraz: so 30. 9., 10.00, Koželužská 8

193040
115820

Praha – Karlín na vodě

Karlín na vodě, Karlín pod vodou. Po stopách karlínských vod s kurátorkami galerie VI PER Barborou Špičákovou a Irenou Lehkoživovou. Jak Karlín ztratil náplavku, kde najdete karlínský Hamburg nebo Londýn? Jak vypadá současný přístav a co přinesla popovodňová „gentrifikace“.

Sraz: so 30. 9., 11.00, Vítkova 2, galerie VI PER 

VOL 8683
VOL 8691

Praha – Neznámý Veletržní palác (Hurá dovnitř!)

Skvost funkcionalistické architektury, Veletržní palác, byl postaven mezi lety 1926–1928 podle návrhu Josefa Fuchse a Oldřicha Tyla a stal se jednou z prvních funkcionalistických staveb u nás i v Evropě. Původně sloužil obchodním účelům, v roce 1974 ale vyhořel a po náročném vyjednávání byl rekonstruován pro potřeby Národní galerie v Praze. Dnes je místem, kde se divákovi představuje soubor českého i zahraničního moderního a současného umění. Obvykle nepřístupnými částmi Veletržního paláce provádí kurátorka Radomíra Sedláková. Akce se koná ve spolupráci s Národní galerií.

Sraz: so 30. 9., 11.00 a 15.00, NG – Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47

Velka dvorana kdysi
Velka dvorana po rekonstrukci

Praha – Kasárna Karlín (Hurá dovnitř!)

Kasárna Karlín postavil podnikatel Vojtěch Lanna v letech 1846–1849 a ve své době se jednalo o největší objekt tohoto druhu v celé Praze. Komplex se sestává z hlavní budovy kasáren – hlavní trakt se dvěma křídly – nádvoří a hospodářské části. Od letošního roku má prostor v nájmu Pražské centrum z.s., jehož hlavním cílem je otevřít dosud nepřístupný objekt v centru Prahy co nejširší veřejnosti.

Jedná se o prostor nádvoří se sochami od Čestmíra Sušky, letní kino, dětské hřiště a zázemí pro sportovní aktivity. Zatím se zde v jediném památkově nechráněném objektu – bývalé myčce – nachází občerstvení. V současné chvíli prochází úpravami vnitřní prostory hospodářského objektu. Dochází k přestavbě sociálního zázemí, rekonstrukci bývalých garáží na divadelní sál, hudební klub a kavárnu či zabezpečení bývalých prostor bazénu pro využití na performativní umění. V patře se nachází galerie Karlin Studios a promítací a přednáškový sál.

Výhledově se počítá s postupným využitím staré budovy kasáren pro kanceláře neziskových organizací a spolků a pro galerijní a ateliérový provoz.

Přednáška Z nádraží do kasáren aneb Co to je být kulturním developerem kulturního developera Matěje Velka o zpřístupňování a oživování opuštěných objektů, historii karlínských kasáren a vizi do budoucnosti. Kapacita omezena. Akce se koná ve spolupráci s Kasárna Karlín.

Sraz: so 30. 9.,12.00–00.00, 14.00 přednáška v kinosálu, Prvního pluku 

1
2

Praha – galerie Jedna hodina (Kasárna Karlín)

Galerie Jedna hodina je mobilní objekt instalovaný na různých místech ve veřejném prostoru. Divákovi zprostředkovává soustředěné pozorování okolí a intenzivní prožívání místa, zvuků a času. Stírá hranice mezi umělcem, dílem a divákem. Galerie s velkým oknem, kam můžete vstoupit, pohodlně se usadit a za jednu hodinu se otočit o 360°, vám poskytne čas na vlastní myšlenky. V rámci Dne architektury bude objekt dočasně umístěn v Kasárně Karlín.
 

Sraz: so 30. 9.,14.00–18.00, ne 1.10., 14.00–18.00, Prvního pluku 

DSC 0410
IMG 2070

Praha – Josef Pleskot: Budova centrály ČSOB

Architekti Josef Pleskot a Markéta Jurečková z AP atelier, tvůrci budovy centrály ČSOB, si s vámi budou povídat o práci na této mimořádné budově z roku 2007. Jak vzniká kancelářská budova, jejímž zadáním bylo podpořit kulturní hodnoty firmy: jednoduchost, inovativnost a společnou práci? Omezená kapacita, nutná rezervace na inspirace@csob.cz.

Sraz: so 30. 9., 12:00–13:00, ČSOB Inspirace,  Ehlenův dům, Jungmannovo nám. 6

 MG 8931 2

Praha – Z Radlic na Malvazinky

S pedagožkou Stanislavou Mickovou se na vycházce projdeme z Radlic kolem Smíchovského hřbitova a prohlédneme si zajímavé vily od Jana Gillara, Františka Zelenky a vilu Winternitz od Adolfa Loose. Ukážeme si i chátrající budovu Bakulova ústavu. Spoluporádá spolek Ekologická a humanitární služba občanů Na Farkáně z.s.

Sraz: so 30. 9., 12.30, před centrálou ČSOB

 DSC5985
 DSC6020

Praha – Administrativní paláce Nového Města

Od sv. Štěpána ke sv. Ludmile aneb po stopách administrativních paláců Nového Města pražského s architektem Davidem Mateáskem. Navazuje výstava Monumenty v Prague Gallery.

Sraz: so 30. 9., 13.00, před kostelem sv. Štěpána, Štěpánská 6

Praha

Praha – Prague Gallery (Hurá dovnitř!)

Historická budova bývalého luxusního hotelu Gráf z přelomu 19. a 20. století byla po letech chátrání v roce 2003 přestavěna na administrativní budovu se zachovanými novobarokními uličními fasádami. Kromě střechy s ojedinělým výhledem na okolní střešní krajinu a celou Prahu budete moci obdivovat i zachovalé prvky secesního interiéru. Vestibulem banky vás provede architekt Michael Janků. Na místě soutěž o vstupenky do vily Tugendhat.

Předchází procházka Davida Mateáska Administrativní paláce Nového Města ve 13.00 (Štěpánská 6).

Sraz: so 30. 9., 12.30–15.30, náměstí I. P. Pavlova 1789/5 (vchod z Legerovy ulice)

IMG 0198

Praha – Divadlo Archa: 15 let po povodni (Hurá dovnitř!)

Divadlo Archa sídlí ve funkcionalistické budově od architekta Františka Marka, která vznikla jako dostavba již prostorově nedostačující budovy rondokubistického bankovního paláce Legiobanky od Josefa Gočára. Nová administrativní budova ve funkcionalistickém stylu byla postavena v letech 1937–1938 stavební firmou Josefa Blechy ve spolupráci s dodavatelem železobetonové konstrukce, firmou Dr. K. Skorkovský a Lanna. 16. února 1939 byl objekt úspěšně zkolaudován. Budovou prochází městská pasáž, v suterénu byl umístěn rozměrný prostor, který byl od roku 1939 používán jako divadlo souboru E. F. Buriana.

V roce 1991 se vedení divadla chopil Ondřej Hrab s koncepcí netradičního prostoru a inovativního prostoru. Rekonstrukce divadla byla provedena v letech 1992–1994 podle návrhu architekta Ivana Plicky a scénografa a architekta Miroslava Meleny, který se soustředil na vybavení sálů proměnlivými divadelními technologiemi. První variabilní scéna v Praze byla otevřena v roce 1994 a během své existence přivítala na své scéně řadu osobností domácího i světového umění. Archa nemá stálý soubor a pracuje na principu produkčního domu, který poskytuje umělcům produkční i technické zázemí pro jejich tvorbu. Prostory Archy se od svého otevření zrodily dvakrát. Během povodní v roce 2002 bylo divadlo zcela zničeno.

Komentované prohlídky Divadla Archa s ředitelem divadla Ondřejem Hrabem a tvůrcem architektonické koncepce Ivanem Plickou přiblíží variabilitu Archy, koncept „tekutého“ prostoru a divadlo jako místo neustálé proměny. Akce se koná ve spolupráci s Divadlem Archa.

Sraz: so 30. 9., 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, Na Poříčí 1047/26

Divadlo Archa – foto Pavel Stecha 1 m
Divadlo Archa – foto Pavel Stecha 2 m

Praha – Město Klima Kultura

Všeobecný happening ke kulturnímu pozdvižení v okolí Masarykova nádraží. S vlajkou o vývoji místa s architektem Mojmírem Puklem a historičkou Annou Vinklárkovou, členkou Klubu za Starou Prahu. Po procházce následuje volná výtvarná dílna pod dohledem textilní výtvarnice Zuzany Krajčovičové k aktivaci lidského potenciálu účastníků metodou občanské neposlušnosti. Zvány jsou i další spolupracující iniciativy, občanští aktivisté i interní aktivisté. Rodiny s dětmi vítány.

Sraz: so 30. 9., 14.00, Na Florenci 1420/3

Palac ardia)20984658704 c2af5540cb bW upr
PalaX karna)KRR630fff Pentanovevideo ok BW uPR

Praha – PRO-STORY (Workshop)

Otevřený workshop pro rodiny s dětmi a další zájemce. Přijďte si během Dne architektury vytvořit příběh pro prostor nebo prostor s příběhem. Workshop vedou Klára Hušková Smyczková a Martin Hrubý. 

Sraz: so 30. 9., 14.00, NG - Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47

VOL 0686
VOL 0723

Praha – Zapomenuté lázně

Přestože v Praze nikdy nevznikly velké městské lázně, našli bychom řadu menších zajímavých lázeňských staveb. Dnes je většina z nich zapomenuta. Tradici a osud městských lázní se pokusíme připomenout na procházce s architektem Martinem Rusinou.

Sraz: so 30. 9., 14.00, park Lannova vedle ministerstva dopravy

Klimentska 001 m

Praha – Palác Langhans: Vypravěč příběhů (Hurá dovnitř!)

Nahlédněte do společných prostor secesního domu, od roku 1880 domova významného fotografického portrétního ateliéru Jana Nepomuka Langhanse, kde se svého času nechal zvěčnit T. G. Masaryk, perský šáh i anglický král. Citlivá rekonstrukce architekta Ladislava Lábuse dokončená roku 2002 podpořila specifickou atmosféru starého paláce a navázala na jeho spletitost a půvab. Autoři rekonstrukce se nechali inspirovat lehkými nástavbami fotografických ateliérů na střechách domu. Čtyři stávající vícepodlažní objekty byly rekonstruovány a nově nastavěny novými hmotami s žaluziemi. Na místě provizorních jednopodlažních staveb v zadní části pozemku byl postaven další dům, který měl sloužit jako fotografická galerie, a v současnosti zde sídlí Člověk v tísni. V prostorách je k vidění fotografická výstava ze Spiti Valley v rámci Fóra 2000.

Sraz: so 30. 9., 14.00–17.00, Vodičkova 707/37

1
Fasada Frant. zahrada

Praha – Centrální hasičská stanice (Hurá dovnitř!)

Hasičská stanice v novorenesančním stylu v Sokolské ulici byla postavena v roce 1926. V budovách se kromě garáží, skladů a technického zázemí rovněž nacházely kanceláře, šest bytů či ložnice pro svobodné mužstvo. V období okupace v letech 1940–1942 byla přistavěna dvoupodlažní budova tzv. kachlíkárny a až po dlouhém období bez dalších stavebních úprav byla po roce 1989 postavena naproti ní moderní budova s garážemi a prostory pro mužstvo. Na stanici se nachází i lezecké družstvo, které vyjíždí k zásahům souvisejícím s prací ve výškách a nad volnou hloubkou. Akce se koná ve spolupráci s hasičským záchranným sborem hl. m. Prahy. Vhodné pro rodiny s dětmi. Během prohlídky je nutné dodržet speciální režim s ohledem na nepřetržitý provoz výjezdu hasičů. Komentované prohlídky po 30 minutách.

Sraz: so 30. 9., 14.00, 14.30, 15.00, 15.30, 16.00, 16.30, Sokolská 62

094235
094243

Praha – Holešovická hasičská stanice (Hurá dovnitř!)

V roce 1942 v období protektorátu Čechy a Morava bylo v Praze ve velmi krátké době vystavěno sedm dřevěných hasičských stanic provizorního typu k ochraně důležitých částí Prahy, zejména průmyslového odvětví. Rozhodnuto bylo i na základě předpokladu hrozících náletů spojeneckými letadly v průběhu 2. světové války. Celodřevěná montovaná stavba s plánovanou životností 10 let je složena z prefabrikovaných dílů, které v tehdejší době umožňovaly určitou variabilitu pro různé účely staveb. Stanice Holešovice je poslední dochovanou dočasnou hasičskou stanicí z této doby. V současné době se zde nachází vodní skupina se speciální technikou pro práci na vodě a zamrzlých hladinách. Akce se koná ve spolupráci  s hasičským záchranným sborem hl. m. Prahy. Vhodné pro rodiny s dětmi.  Během prohlídky je nutné dodržet speciální režim s ohledem na nepřetržitý provoz výjezdu hasičů.


Sraz: so 30. 9., 14.00–17.00 hodin, Argentinská 149, 150 m od stanice metra Nádraží Holešovice

111936
112055

Praha – Vetřelci a volavky na Výstavišti

Za výtvarnými artefakty z 20. století v areálu Výstaviště (dříve Parku oddechu a kultury Julia Fučíka) se sochařem Pavlem Karousem, autorem projektu Vetřelci a volavky. Objevte ve víkendovém tempu nadčasové monumentální realizace ze začátku 20. století i reálného socialismu.

Sraz: so 30. 9., 15.00, Tiskárna na Vzduchu, Výstaviště 415

Eva Kmentova a Olbram Zoubek m
Jiri Novak, Svetlo a stin m

Praha – Výstava: Monumenty

Vernisáž výstavy fotografií architektury pozoruhodných staveb 20. století Čech z výběru fotografky Andrey Thiel Lhotákové. Vernisáž v prostorách Prague Gallery.

Sraz: so 30. 9., 15.30 vernisáž, výstava potrvá do konce října, I. P. Pavlova 5 (vchod z Legerovy ulice)

P2monument-14.andrea-detail
P2monument-16.andrea-detail

Praha – Fotografové (Projekce)

Film Visual Acoustics. Režie: E. Bricker, USA, 2008, 84 min., anglicky. Dokument o životě a tvorbě Julia Schulmana, největšího světového fotografa architektury. Snímek uvede Adam Gebrian.

Sraz: so 30. 9., 16.00, Prague Gallery, I. P. Pavlova 5 (vchod z Legerovy ulice)

Praha – Parníkem za architekturou 1

Novinářka Karolína Vranková se poprvé ujme role kapitánky a během plavby mezi Rašínovým nábřežím a Braníkem okomentuje dění na pražských březích a náplavkách. Nutná rezervace v síti GoOut zde.

Sraz: so 30. 9., 16.30, Rašínovo nábřeží, přístaviště č. 2, vstupné 250 CZK

Praha – Tantehore: Vivisectic

Taneční performance v architektuře. Zobrazení ženského těla v umění a jemu společností přisouzené atributy jako pasivita, krása, odevzdanost a sexualita jsou nahlíženy v kontextu experimentu na živém organismu. Dvě performerky, jako luxusní objekty v galerijní sbírce. Bez tváře, bez individuality, sdílející podobné stigma. Jediné, co je živé, je jejich skrývané tělo hojnosti, záhy však vyrváno a pozřeno.

Koncept: Miřenka Čechová, Denisa Musilová
Performují: Miřenka Čechová, Sabina Bočková
Premiéra: Center for Performance Research, Brooklyn, listopad 2016

Sraz: so 30. 9., 16.30, NG – Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47

Praha – Evropské metropole a voda

Přednáška historika Richarda Biegla o rozrůstání Prahy kolem řeky Vltavy a srovnání s obdobným vývojem Vídně a Paříže. Jak město rostlo a kde byly jeho limity? Co nám řeka dala a naopak vzala? Historické, urbanistické a architektonické milníky, které se navždy zapsaly do dějin velkoměst. Nutná rezervace na webu PVK (spuštěna od 12.9.). Akce se koná ve spolupráci s Pražskými vodovody a kanalizacemi.

Sraz: so 30. 9., 17.30, Podolská vodárna, Podolská 15

Praha – OD INVALIDOVNY K MAZUTCE

Vycházku zahájíme před barokní budovou Invalidovny postavenou v letech 1731-7 z prostředků nadace Petra Strozziho podle projektu Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Dále projdeme sídliště Invalidovna, které vzniklo v 60. letech 20. století a bylo pojmenováno po výše zmíněné budově Invalidovny. Dnes je spojováno především s pojmy sídliště nejmenší, nejstarší, experimentální a krásné. Při procházce sídlištěm kolem řady uměleckých děl se pokusíme vysvětlit, proč právě tyto pojmy. Vycházku zakončíme na okraji sídliště u unikátní Mazutky, architektonicky zcela výjimečné budovy bývalé mazutové výtopny, která byla navržena v bruselském stylu architektem Janem Zeleným a statikem Františkem Bäumeltem.

Průvodci budou Helena Macháčková editorka mapy "Umělecká díla ve veřejném prostoru sídliště Invalidovna a architekt Jan Brejcha. Spolupořádá Platforma Mazutka žije.

Sraz: so 30. 9., 17.00, před barokní budovou Invalidovny

Mazutka 2
Mazutka

Praha – Zengerova Trafostanice, budoucí Kunsthalle Praha

V Praze vzniká nový projekt Kunsthalle Praha. Bývalá Zengerova trafostanice se zajímavou historií se stane prostorem pro moderní a současné umění v roce 2020 z podnětu The Pudil Family Foundation. Rekonstrukce podle návrhu architektonického ateliéru Schindler Seko započne v roce 2018. Zengerova trafostanice, robustní a přitom nenápadná budova na Malé Straně, byla postavena v roce 1934 podle návrhu architektů Viléma Kvasničky a Jana Mayera a nesla jméno propagátora meteorologie fyzika a rektora ČVUT Václava Karla Zengera.  Stejně jako na Edisonově transformační stanici měly i zde fasádu zdobit světelné plastiky umělce Zdeňka Pešánka. Série 4 soch s názvem Sto let elektřiny, jejichž sokly jsou dodnes vidět na fasádě, se bohužel nezachovala. Ještě před rekonstrukcí budovy připomene Kunsthalle Praha historii objektu přednáškou historičky Venduly Hnídkové a projekcí vizuálního umělce Federica Díaz s názvem TransFormace Pešánek/Díaz.  Akce se koná ve spolupráci s Kunsthalle Praha.

Sraz: so 30. 9., 18.30 přednáška, 19.30–22.00 projekce, Kunsthalle Praha infobox, Pod Bruskou 3

PFF 2.JPG
PFF 7.JPG

Praha – Můj dům, můj... (Projekce)

Transformace – Výpary – Melanosis, Michal Kindernay, Česká republika, 2017, 7 min.

Krátký filmový snímek si pohrává s tématy zneužívání přírodních zdrojů, jejich proměny v různé formy energie a odkazu (nejen) industriální architektury. Hlavním námětem je voda a její transformace a podoby během oběhu v sice přirozeném, ale civilizací pokřiveném cyklu. Popelová, “černá“, velmi znečištěná voda, vytékající z jedné z mosteckých elektráren, je symbolicky jednou z přísad, které způsobují chybu v systému a narušují uzavřený kruh přirozeného souladu s přírodními zákonitostmi. Exploatace přírodních zdrojů a jejich následná přeměna v nečistou energii, spojená s mnoha vedlejšími účinky, ústí v nenávratnou disharmonii. Další neekologické složky v komplexním průmyslovém řetězci navíc působí trvalé poškození ekosystémů a duchovní dezorientaci člověka. 

Film s volným narativem je strukturován do několika minimalistických obrazů s určitým analogickým řádem. Obrazy černé popelové vody střídají záběry temných vod, utopického industriálního chrámu, vodních děl a vodní dopravy. Energii přírodní i uměle vytvářenou, výjevy průmyslové, přírodní i generované prolíná všudypřítomný pocit plíživé úzkosti. 
Film vznikl v koprodukci Kruhu a My Street Films CZ a byl natočen speciálně pro festival architektury Den architektury 2017.
Premiéru osobně uvede režisér Michal Kindernay.

Film 25 Bis. Režie: I. Bêka & L. Lemoine, Francie, 2014, 46 min., francouzsky / anglické titulky. Snímek přináší poetický, místy až humorný mikropohled na všední život v domě od Augusta Perreta v Paříži.

Sraz: so 30. 9., 18.30, Kino 35, vstupné 100 CZK.

Praha – Fotografové (Projekce)

Film Lucien Hervé, Photographer despite himself. Režie: G. Messiaen, Francie, 2013, 55 min., francouzsky / anglické titulky. Dokument o fotografovi s duší architekta. Lucien Hervé byl dvorním fotografem Le Corbusiera, po jeho smrti pracoval pro W. Gropia, O. Niemeyera nebo A. Aalta.

Sraz: so 30. 9., 20.30, Kino 35, vstupné 100 CZK

Praha – Mezi vodou a nebem

I uprostřed našeho hlavního města se můžeme setkat s mnoha druhy ptáků. Na exkurzi se zaměříme na problematiku synantropních druhů ptáků (holubi, vodní ptáci, straky aj.) a jejich soužití s lidmi. Je vhodné ptáky krmit a čím? Proč dochází k jejich střetům s prosklenými plochami a s trolejemi na mostech, jakými opatřeními lze těmto střetům bránit? Exkurzi pro rodiče s dětmi z Náplavky na Malou Stranu povede ornitolog Martin Těšický. Dalekohled a určovací příručku s sebou.

Sraz: ne 1. 10., 9.00, Palackého náměstí před sochou F. Palackého

04-Naplavka-labut

Praha – Podolská vodárna (hurá dovnitř!)

Novoklasicistní budova z druhé poloviny 20. let 20. století podle projektu Antonína Engela. Kromě základní budovy určené pro filtraci vltavské vody byl vystavěn i zvláštní jímací objekt nacházející se na Veslařském ostrově. Součástí celého technologického celku je také budova strojovny s čerpadly, administrativní budova určená pro zaměstnance a vlastní objekt filtrační stanice. Jižní budova uprostřed má 45 metrů vysokou vodárenskou věž, jejíž průčelí zdobí pískovcové sochy, které představují alegorii řeky Vltavy a deseti jejích významných přítoků v řadě pod ní. Jednalo se o největší stavbu ze železobetonu v tehdejším Československu. Komentované prohlídky interiéru filtrační stanice, kde se dnes nachází Muzeum pražského vodárenství. Úpravna vody Podolí  je dodnes důležitým rezervním zdrojem pitné vody pro případ omezení dodávek vody z ostatních úpraven vody. Nutná rezervace na webu PVK (spuštěna od 22.9.). Akce se koná ve spolupráci s Pražskými vodovody a kanalizacemi.

Vstup na vlastní nebezpečí, nutno dodržovat pokyny průvodce.

Sraz: ne 1.10., 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, Podolská 15, Praha 4


Praha, drnek podolska vodarna

PRAHA – HOLEŠOVICE – MĚSTO VERSUS NÁDRAŽÍ

Nad rozlehlou oblastí v okolí nádraží Holešovice až po bývalý železniční areál Bubny se dnes vznáší otazník. Jelikož v minulosti ustoupily obytné domy dopravním stavbám, má nyní území charakter městské periferie. Vydejme se po stopách starých Holešovic s historičkou architektury Věrou Vostřelovou.

Sraz: ne 1. 10., 9.30, Železničářů 204/6

Holesovice-nadrazi-foto1.JPG
Holesovice-nadrazi-foto2.JPG

Praha – IPR: Ukážeme vám CAMP! (Hurá dovnitř!)

Přijďte se podívat do nového Centra architektury a městského plánování, jehož posláním je zlepšit současnou podobu veřejné debaty o rozvoji Prahy. CAMP bude k dispozici nejen architektům, projektantům a investorům, ale i městským částem, neziskovým organizacím a obyvatelům Prahy jako cenný zdroj informací o rozvoji města. V 15.00 a 17.00 proběhne komentovaná prohlídka s Adamem Gebrianem, který zájemce provede výstavním sálem s unikátní velkoplošnou projekcí, studovnou, kavárnou, venkovní terasou a moderním přednáškovým sálem. Akce se koná ve spolupráci s IPR.

Sraz: ne 1. 10., 10.00–17.00, 15.00 a 17.00 komentovaná prohlídka, Vyšehradská 2077/57

VOL 9911
13

Praha – KLÁŠTER ŘEKOU OMÝVANÝ (Hurá dovnitř!)

Klášter, založený ve 13. století princeznou Anežkou, patří k jedněm z nejvýznamnějších stavebních památek u nás. Jeho existence je v dobrém i zlém spojena s Vltavou, s okolní pitoreskní zástavbou, postupně mizející, a s klášterními zahradami, které nedávno prošly revitalizací a byly zpřístupněny veřejnosti. Komentovaná prohlídka s historiky umění Barborou Uchytilovou a Davidem Beitlem pojedná o historii, architektuře a zahradách.

Sraz: ne 1. 10.,10.30 a 16.30, Národní galerie v Praze – klášter sv. Anežky České, Anežská 12, vestibul

AK panorama
AK, Frantisek, -pres1

Praha – Hradčanské paláce: Šternberský palác (Hurá dovnitř!)

Šternberský palác, sídlo Národní galerie v Praze hostí stovky děl evropského umění od antiky do baroka. Avšak pozornost si zaslouží i historie a architektura samotného paláce. Stavebníkem Šternberského paláce byl hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka. Realizace stavby se po roce 1698 ujal Giovanni Baptista Alliprandi, který do Šternberkovy smrti dokončil stávající severní čtyřkřídlou budovu. Vystavěný palác představoval necelou třetinu ambiciózního návrhu. Potomci hraběte však v dostavbě paláce, jehož hlavní průčelí mělo být otevřeno na Hradčanské náměstí, nepokračovali. V držení hrabat ze Šternberka zůstal palác do roku 1811, kdy ho koupila Společnost vlasteneckých přátel umění – předchůdkyně dnešní Národní galerie, která zde sídlila až do roku 1871. Od roku 1948 jsou zde vystavena mistrovská díla ze sbírek Národní galerie v Praze.

Zveme vás s Alenou Kingham na prohlídku nádvoří, zákoutí zahrady, orientálních salonků, konírny, sálů s nástěnnými malbami. Bez omezení od 11.00 do 17.00 volně přístupné nádvoří a zahrada. Kapacita prohlídek (14.00 a 15.00) omezena. Děkujeme za pochopení. Akce se koná ve spolupráci s Národní galerií.

Sraz: ne 1. 10., 11.00–17.00, 14.00 a 15.00 prohlídky, Národní galerie v Praze – Šternberský palác, Hradčanské náměstí 15, vestibul

Sternbersky palac ze zahrady

Praha - Hradčanské paláce - Schwarzenberský palác (Hurá dovnitř!)

Schwarzenberský palác, ukázka jedné z nejkrásnější renesanční architektury v Praze, je sídlem Národní galerie v Praze a představuje sbírky od rudolfínského umění po baroko v Čechách. Pro hraběte Jana mladšího z Lobkovic postavil Schwarzenberský palác architekt Agostino de Galli (Augustýn Vlach) v letech 1545 až 1567, kdy docházelo k obnově Pražského hradu po velkém požáru. Palác, rozvržený do tří křídel obklopujících arkádový dvůr, je v mnohém ovlivněn italskými renesančními vzory. V jeho držení se postupně vystřídali Lobkovicové, císař Rudolf II., Rožmberkové, Švamberkové, Eggenberkové a Schwarzenbergové, po nichž zůstal paláci jeho současný název. Ve třech patrech paláce otevřela Národní galerie expozici českého barokního umění v březnu 2008.

Komentovaná prohlídka s historičkou Annou Zajícovou se bude věnovat historii paláce a architektonickým přestavbám. Bez omezení od 11.00 do 17.00 volně přístupné vestibul, nádvoří, terasa, expozice Archeologie a Hmatová expozice. Kapacita prohlídek (15.00 a 16.00) omezena. Děkujeme za pochopení. Akce se koná ve spolupráci s Národní galerií.

Sraz: ne 1. 10., 11.00-17.00, 15.00 a 16.00 prohlídky,  Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác, Hradčanské náměstí 2, vestibul

Schwarzenbersky-palac

Praha – VÝZDOBA BUDOV NA ĎÁBLICKÉM SÍDLIŠTI

S historikem Tomášem Řepou po jednom z nejzdařilejších sídlišť v Praze. Loni proběhla procházka z hlediska architektonicko-urbanistického vývoje, v letošním roce bude z pohledu dějin výtvarného umění – nahlédneme přes sklo nebo i zblízka na interiérovou výzdobu budov.

Sraz: ne 1. 10., 12.00, Binarova 1661, prostranství před Kulturním domem Ládví

DA Dablice ilu z 2016
DSC 9388

Praha – Paralelní Polis (Hurá dovnitř!)

Zakladateli Paralelní Polis jsou lidé z české umělecké skupiny Ztohoven a slovenského hackerspacu ProgressBar. Hlavním důvodem k vytvoření tohoto prostoru byla snaha o propagaci digitální svobody, kryptoměn, anonymizačních sítí a svobodných trhů. Budova má čtyři patra a každé z nich představuje jeden z konceptů Paralelní Polis. Najdete zde 3D tiskovou dílnu, jedinou bitcoinovou kavárnu na světě, coworkingové centrum Paper Hub a nakonec přednáškový sál Institut kryptoanarchie. K vytvoření interiérů nevyužila skupina Ztohoven žádného designéra, ale vše vymysleli sami – většina členů jsou umělci. Továrna K. Morstadt, ve které nyní Paralelní Polis sídlí, byla dříve průmyslovým objektem. Sloužila k výrobě léků. Až v letech 2001–2004 byla zrekonstruována na kancelářské prostory architektonickým studiem KAVA. V neděli 1. října v 16.00 vás všemi čtyřmi patry a koncepty provede jeden ze zakladatelů Paralelní Polis, umělec Roman Týc. Mluvit bude nejen o interiérech prostor, které odráží původní účel této tovární budovy, ale také o idejích celého spolku. Akce se koná ve spolupráci s Paralelní Polis.

Omezená kapacita, rezervace od 25. 9. na GoOut.cz zde.

Sraz: ne 1. 10.,12.00–20.00, 15.00 a 16.00 komentovaná prohlídka, Dělnická 475/43

DSC09789-Edit m
DSC09887-Edit m

Praha – Kubistické vily na Rašínově nábřeží (Hurá dovnitř!)

Tři architektonické skvosty podél řeky Vltavy. Mrázkova vila Na Libušince č. 26 od Emila Králíčka z roku 1913 ve stylu klasicizující secese s několika kubistickými detaily. Kubistický rodinný dům Kovařovicova vila architekta Josefa Chochola z roku 1913 a Sequencova vila od Otakara Novotného z roku 1912 postavená v  modernistickém stylu pro pro učitele Františka Sequense. V rámci prohlídek bude k vidění část vnitřních prostor, terasy a zahrady všech zpřístupněných vil. Procházky s průvodcem budou vycházet ze zahrady Sequencovy vily po 10 minutách. Od 13.00 a 15.00 se bude v zahradě Sequencovy vily konat přednáška vnuků architekta Otakara Novotného – Jana a Tomáše Novotných.

Velmi děkujeme za spolupráci a zpřístupnění domů Fokus Praha, MullenLowe Prague a Vila pod Vyšehradem.

Omezená kapacita. Možnost rezervace od 25. 9. na GoOut.cz zde.

Sraz: ne 1. 10., 13.00 – 16.00 prohlídky, 13.00 a 15.00 přednáška, Vnislavova 48/4

112616 resized
131921 resized

Praha – MeetFactory (Hurá dovnitř!)

Průvodcem komentované prohlídky bude David Černý – zakladatel tohoto mezinárodního centra současného umění a především významný současný výtvarný umělec. V rámci prohlídky se návštěvníci dozvědí vše nejen o samotné budově, která nejprve sloužila jako továrna na výrobu skla. Provoz výroby broušeného skla a posléze i známých skleniček Durit byl ukončen roku 1935. Až do přelomu 40. a 50. let továrnu užívala k výrobě dieselových motorů firma Škoda, následovně továrna přešla do správy Československých železnic. V 90. letech byla budova zcela opuštěna. Na přednášce bude David Černý hovořit především o procesu transformace této industriální budovy na kulturní centrum. Ateliéry umělců, kteří se podílejí na největším rezidenčním programu v ČR, netradiční prostor Galerie Kostka, skupinové výstavy, hudební sál s kapacitou tisíc lidí a divadlo, jehož uspořádání se přizpůsobuje jednotlivým představením – to vše je MeetFactory. Očima Davida Černého je ale tato továrna mezi kolejemi a dálnicí něco víc – dýchajícím organismem s neopakovatelným geniem loci a místem pro setkávání.

Akce se koná ve spolupráci s MeetFactory.

Sraz: ne 1. 10., 13.00–17.00, 14.00 komentovaná prohlídka, Ke Sklárně 3213/15

MeetFactory1 LR m
MeetFactory3 LR m

Praha – Novinky v dopravě

S dopravním urbanistou Tomášem Cachem se obdobně jako v předchozích letech podíváme na jízdním kole na různá místa v širším centru Prahy, která jsou pro pohyb městem významná a kde došlo či brzy dojde k výrazným proměnám. A sami si je nejen prohlédnete, ale také vyzkoušíte a mnohé se o nich dozvíte...

Sraz: ne 1. 10., 14.00, Palachovo náměstí před Rudolfinem

DSC 7382
DSC 7289

Praha – Branický industriál

Na vycházce s pedagožkou Stanislavou Mickovou se podíváme k čerpací stanici pro vodárnu města Vršovic, kterou v Braníku navrhl Jan Kotěra. Prohlédneme si dva pivovary i smutnou trosku branických ledáren. 

Sraz: ne 1.10., 14.00, Vltavanů 229

Praha – Jatka78 (Hurá dovnitř!)

Zajímá vás, kam se schovávají umělci po představení? Kde zkoušejí? Nebo jak vypadá hlediště z jejich perspektivy? Prohlídka veřejnosti nepřístupných prostorů. Budova bývalých jatek je v současnosti novocirkusové centrum s tréninkovou halou, zkušebnou, galerií a dvěma scénami. Komentovaná prohlídka neveřejných i neveřejných částí v 14.00 a 15.00. Kapacita je omezená. Rezervace je možná od 25. 9. na GoOut.cz zde.

Akce se koná ve spolupráci s Jatka78.

Sraz: ne 1. 10., 14.00 a 15.00, Pražská tržnice, hala 7 a 8, Bubenské nábřeží 306/13

Main hall 1
Training hall 1

Praha – Veřejný prostor? Sdílený prostor! (Workshop)

Workshop soustředící se na (v současném diskurzu nadužívaná) témata jako například oživování veřejných prostranství. Společně s účastníky workshopu budeme probírat otázky, které bychom si měli klást při snaze o změnu urbánního prostředí. Vede antropoložka Barbora Bírová, délka 1,5 hod., rezervace na: petra@petrohradskakolektiv.com.

Sraz: ne 1. 10., 14.00, Petrohradská kolektiv, Petrohradská 13, vnitroblok

Petrohradska kolektiv (2)
Petrohradska kolektiv (3)

Praha – Vzdušné zámky (Workshop)

Jaká je cesta od snu ke skutečnosti? Provedeme vás a zkusíte vymyslet, nakreslit a postavit ten svůj (dům, sen, zámek) – trochu skutečně a trochu jako. Dílna je určena pro děti a dospělé od 5 let. Nutná rezervace na rodiny@dox.cz, tel. 295 568 104.

Sraz: ne 1. 10., 14.00–17.00, Centrum DOX, Poupětova 1

VOL 9575
VOL 9590

Praha – Mezi nebem a zemí (Hurá dovnitř!)

V prosinci 2016 byla nad Centrem DOX otevřena unikátní architektonická intervence, inspirovaná elegantními tvary vzducholodí z počátku dvacátého století. Komentované prohlídky vzducholodě Gulliver s autory Leošem Válkou, Martinem Rajnišem, Davidem Kubíkem a Zbyňkem Šrůtkem. Akce se koná ve spolupráci s DOX.

V roce 2013 Leoš Válka oslovil architekta Martina Rajniše, aby se s ním podílel na realizaci toho, co sám nazývá „snem dvanáctiletých kluků“. Martin Rajniš ve spolupráci s Davidem Kubíkem více než dva roky společně s odborníky na dřevěné konstrukce a ocel pracovali na návrhu 42 metrů dlouhé a 10 metrů široké konstrukci inspirované tvary obřích vzducholodí, které začaly křižovat oblohu na počátku 20. století. Základní kostra vzducholodě se skládá z příhradových obručí z lepeného modřínového dřeva, které jsou vzájemně propojeny podélnými dřevěnými příhradovými prvky. Ke vzducholodi je připojena gondola, do které je přístup po žebříku z paluby vzducholodě. Celá konstrukce je zastřešena jednovrstvou transparentní membránovou ETFE fólií. Vzducholoď je vybavena audiovizuální a světelnou technikou s možností celoročního provozu díky instalovaným infra panelům.

Omezená kapacita. Nutná rezervace na: rezervace@dox.cz 

Sraz: ne 1. 10., 15.00, 16.00 a 17.00, Centrum DOX, Poupětova 1

ČESKÁ CENA ZA ARCHITEKTURU 2017: Huť architektury Martin Rajniš GULLIVER

 

Vzducholod 72 DPI 13 foto Jan Slavik, C DOX m
VOL 1171 foto Rene Volfik m

Praha – PARNÍKEM ZA ARCHITEKTUROU 2

Paroplavba s historikem Richardem Bieglem na téma letošního ročníku Dne architektury Voda, město, lidé. Avšak nejen o Vltavě a jejím vlivu při formování Prahy se dozvíme při plavbě mezi Čechovým a Libeňským mostem.

Sraz: ne 1. 10., 15.00, Čechův most, přístaviště č. 10, vstupné 250 CZK v předprodeji v síti GoOut zde.

Praha – SOMA

Taneční performance v architektuře. Vizuálně - pohybová performance, jejímž hlavním zájmem je samotné lidské tělo. Ve vší své kráse a ošklivosti. Co je vlastně krásné a co je ošklivé? Současný trend vyzdvihuje vnější krásu a zapomíná na vnitřní hodnoty. Postupně chladneme a máme k figurínám a robotům mnohem blíž než kdykoliv předtím.... Projekt choreografa Martina Talagy je inspirovaný výtvarným uměním a ideálem krásy napříč historií v něm zobrazovaným.

Choreografie: Martin Talaga
Performeři: Marek Menšík, Radim Klásek, Anton Eliáš
Hudba: Myko
Kostým, scénografie : Kateřina Jirmanová Soukupová
Světla: Karlos Šimek

Sraz: ne 1. 10., 16.00, Meetfactory, Ke Sklárně 15

Praha – Břevnov 5. díl – Petřiny

Již popáté vás zveme na procházku po Břevnově. Lépe řečeno po Petřinách, které jsou také jeho součástí. Začneme na Heyrovského náměstí a půjdeme kolem hlavní ulice směrem k Větrníku. Opět nabídneme informace o historii, současnosti i plánovaných záměrech. Provází Daniel Čapek a Michal Volf ze Spolku Pro Břevnov.

Sraz: ne 1. 10., 16.00, před Ústavem makromolekulární chemie, Heyrovského náměstí 2

 DSC6901

Praha – Projekt Petrohradská (Hurá dovnitř!)

Na přelomu 19. a 20. století zde stál mlýn, později čokoládovna, od 50. let pak budova sloužila jako montážní dílna ZPA a dnes je určena k demolici. Petrohradská kolektiv prostory dočasně využívá a během posledních dvou let přeměnil chátrající opuštěnou budovu na živý kulturní prostor. Objevte i běžně nepřístupné. Akce se koná ve spolupráci s Petrohradská kolektiv.

Sraz: ne 1. 10., 16.00, Petrohradská 13, vnitroblok

Petrohradska kolektiv (4).JPG
Petrohradska kolektiv

Praha – Fabrika sekávání (Workshop)

Ač to tak často vůbec nevypadá, galerie byly od svého vzniku místem setkávání – různých pohledů, názorů a představ. V rámci tvůrčí dílny Fabrika setkávání si ukážeme, jak může být jedna budova místem pro spolupráci různých uměleckých oborů. A jedno takové místo si i vytvoříme! Tvůrčí dílna pro děti od 6 let a jejich rodiče s lektorkou Annou Štefíkovou. Akce se koná ve spolupráci s MeetFactory.

Sraz: ne 1. 10., 16.00, MeetFactory, Ke Sklárně 3213/15

Workshop kostka 09 m
Workshop kostka 43 m

Praha – Osobnost Le Corbusier (Projekce)

Film The Century of Le Corbusier. Režie: J. Cazanave, Francie/Belgie, 2015, 52 min., francouzsky / anglické titulky. Le Corbusier, jeden z nejvýznamnějších architektů 20. století, v dokumentu, který těží zejména z rozhovorů a osobních spisů.

Sraz: ne 1. 10., 18.00, Kino Světozor, vstupné 100 CZK

Praha – Škola jako výzva (Projekce)

Film Jednoduchej dům. Režie: H. Hlaváčková, Česká republika, 2011, 16 min., česky. Snímek pojednává o nové budově Fakulty architektury ČVUT a její autorce, architektce Aleně Šrámkové.

Film The School as City. Režie: M. van de Vall, G. Vos, Nizozemí, 2012, 50 min., vlámsky, hebrejsky / anglické titulky. Dokument představuje nejvýznamnějšího architekta školních budov současnosti Hermana Hertzbergera.

Sraz: ne 1. 10., 20.30, Kino Světozor, vstupné 100 CZK 

Praha – Knihovna v městské architektuře

Knihovna neslouží jen jako prostor pro ukládání knih, četbu či studium, ale je také místem, kde se setkávají různé skupiny lidí. Ve městě má knihovna významnou úlohu. Neméně důležité jsou tyto instituce coby architektonická díla, která umí skvěle charakterizovat svou dobu. Jak jsme na tom v Česku? A konkrétně v Praze? Přednáší architektka Radomíra Sedláková, Národní galerie v Praze, sbírka architektury. 

Sraz: út 3. 10., 17.00, malý sál Městské knihovny v Praze, Mariánské náměstí 1 

Praha – FESTIVAL FILM A ARCHITEKTURA

Od 30. 9. do 4. 10. probíhá v Praze festival Film a architektura. Aktuální program a info na filmarchitektura.cz 

Praha - architektura v knize (Hurá dovnitř!)

Pracovníci Pedagogické knihovny J. A. Komenského budou v průběhu celého dne provázet zájemce, kteří se seznámí s historií knihovny, fondy a službami, které poskytuje. Interiér knihovny navrhl architektonický ateliér ORIGON. V rámci otevření interiréru budou připraveny ukázky knih o architektuře a urbanismu z fondu knihovny a Sukovy studijní knihovny literatury pro mládež. Výběr knih bude umístěn ve vitríně ve 2. návštěvnickém patře knihovny. Pro zájemce budou připraveny i výběrové rešerše monografií a záznamů článků v časopise v databázi knihovny na téma Architektura a urbanismus. Obě řešerše budou umístěny na webových stránkách PK.
 
Sraz: st. 4.10., 9.00-17.00, Narodní pedagogické muzeu a knihovna J. A. Komenského, Jeruzalémská 12
Budova-knihovna-jeruzalemska-12-praha-1
51

Praha – Thomas Burlon / Brandlhuber+ A SPACEWORKERS®

Přednáška architekta Thomase Burlona z progresivní kanceláře Brandlhuber+, který je autorem mimo jiné radikální přestavby industriálního objektu nedaleko Berlína s názvem Antivilla. Na přednášce dále vystoupí portugalské architektonické studio Spaceworkers.

Sraz: čt 5. 10., 19.30, Kino Světozor, Vodičkova 41

Přerov – Socialismus nad řekou

Město Přerov během období socialismu neuvěřitelně narostlo. Pojďme se s architektem Janem Horkým kriticky podívat na tehdejší výstavbu, design a umění a jejich vztah k řece. Navštívíme i hotel Strojař s dobově zachovanými interiéry.

Sraz: ne 1. 10., 14.00, Brabansko 2, před vstupem do sokolovny

025
IMG 3523.JPG

PROSTĚJOV – Prostějovská architektura 20. století

Po Prostějově, za meziválečnou, známou i méně známou mezinárodně uznávanou architekturou s historikem umění Miroslavem Chytilem a spolkem Prostor Prostějov. 

Sraz: so 30. 9., 9.00, hlavní vstup Národního domu

ŘEVNICE JSOU (I) ZA VODOU!

Řevnice po staletí ležely jen na pravém břehu Berounky. Ten druhý býval nedostupný, pustý a snad i divoký. Jak město osídlilo svůj Nový svět a co z toho plyne pro charakter míst a lidí? Architektka Daria Balejová vás zve na pěší vycházku za urbanistickými souvislostmi, vnímáním krajiny a krásami míst, kde sama žije.

Sraz: ne 1. 10., 15.00, uprostřed Berounky: lávka na půl cesty mezi Řevnicemi a čtvrtí Za Vodou

DSC03775.JPG

Roudnice nad Labem - Areál vodních děl

Areál vodních děl v Roudnici nad Labem sestává z malé vodní elektrárny, slalomové dráhy a rybího přechodu uvedených do provozu v průběhu roku 2013. Malá vodní elektrárna s instalovaným výkonem 4 500 kW patří mezi největší svého druhu v České republice. Nová umělá slalomová dráha s přestavitelnými překážkami má parametry špičkových evropských tratí. V celém areálu platí zvýšené riziko úrazu, je třeba se pohybovat s maximální obezřetností a respektovat pokyny obsluhy.

Sraz: so 30. 9., 10:00-13:00, Vodní elektrárna, Vědomice 240


MVERnL1
MVERnL2

Roudnice nad Labem - město nad řekou

Zámecký areál v průběhu staletí. V rámci programu oslav 850. výročí první zmínky o Roudnici proběhne architektonická vycházka s architektem Petrem Janošem ve spolupráci s Vlastivědným spolkem Říp.

Návštěva zámeckého areálu - historického a urbanistického jádra města na ostrohu nad řekou. Prohlídka nejstarší a nejcennější roudnické památky - torza románského biskupského hradu z 12. století, objekt galerie a přilehlého dvora, Kapucínský klášter, nově zpřístupněné sály sladoven barokního pivovaru. Prezentace vizí možné náplně těchto památek a jejich potenciálu pro budoucí kulturní využití.

Sraz: ne 1. 10., 14:00, před Galerií moderního umění, Očkova 5

1706-2pohledyC

Rožnov pod Radhoštěm a průmysl

Rozvoj rožnovského průmyslu je neodmyslitelně spojen s průmyslovým areálem podniku Tesla. S městským architektem Janem Horkým se podíváme do zajímavých průmyslových objektů a zjistíme, co má společného Rožnov pod Radhoštěm a Zlín.

Sraz: so 30. 9., 14.00, kašna na „náměstí“ 1. máje

Tesla02

Sazovice – NEJNOVĚJŠÍ KOSTEL (Hurá dovnitř!)

Procházka čerstvě vysvěceným kostelem sv. Václava v Sazovicích s autorem, architektem Markem Janem Štěpánem (Atelier Štěpán). Rotunda, jejíž půlmetrové zdi se zužují do několika centimetrů a sbíhají se do jednoho bodu jako papír. Odrážené světlo, které přes zářezy ve stěnách proniká dovnitř po měkkých křivkách. Jednoduše pojatý interiér, prostor pro pocit ztišení a klidu.

Sraz: ne 1. 10., 15.15, před kostelem v Sazovicích u Zlína

ČESKÁ CENA ZA ARCHITEKTURU 2017: Atelier Štěpán s. r. o. KOSTEL SV. VÁCLAVA

Stepan Sazovice 02

Slavonice nejen v podzemí

Při Dni architektury Slavonice 2017 nabídneme komentované prohlídky interiérů soukromých slavonických domů, které prošly v posledních letech zajímavými rekonstrukcemi. Zároveň k tématu „voda“ nabídneme prohlídky části slavonického podzemí, které není běžně zpřístupněno. Večer proběhne přednáška s projekcí ve Spolkovém domě. Více informací na webu spolku.

Sraz: so 30. 9., 10.00 prohlídka, 19.00 přednáška, Spolkový dům Slavonice, Na Potoku 629

OV-A Slavonice002 Stepan Valouch

Smržovka a Tanvald: industriální architektura textilních gigantů

Cesta ve stopách prof. Emila Hlaváčka po továrnách rodiny Priebschů ve Smržovce a Wolfů v Tanvaldu. Stejně tak jako loni provází architektka Petra Farářová Veselá a historik Lukáš Beran z Výzkumného centra průmyslového dědictví FA ČVUT.

Nástin programu:
1/ Sklad bavlny Smržovka dolní nádraží (Smržovka,1903–1905)
2/ Přádelna Johanna Priebsche dědicové – Klášter (Smržovka,1895–1896)
3/ Přádelna Johanna Priebsche dědicové – Maco (Smržovka,1889–1890)
4/ Přádelna Johanna Priebsche dědicové – Obnovená (Smržovka,1908–1909)

Oběd v Tanvaldě

5/ Tanvaldská přádelna bavlny (Tanvald, 1872–1908)
6/ Tanvaldská strojírna a slévárna (Tanvald, 1839–1927)
7/ Vodní elektrárna tanvaldské přádelny bavlny (Tanvald 1913–1914) alternativně Johann Liebieg & Co. přádelna bavlny (Velké Hamry, 1907)

Aktuální program na facebookových stránkách Den architektury Smržovka, Tanvald.

Sraz: so 30. 9., 10.00, Smržovka dolní nádraží

Strakonice – Pechakucha night vol.3

Již v pořadí 3. svižné představení zajímavých lidí, nápadů a projektů: Pechakucha night Strakonice. Tentokrát na téma: Nový svět.

Vystoupí:
 1. Prázdné domy / Petr Zeman a Kateřina Nohelová
 2. Jan Alex Řezáč
 3. Respekt Madam / Marie a Jan Kordovští
 4. Libeňský most nebourat, nerozšiřovat / Adam Scheinherr
 5. Posedlí
 6. Braasi industry / Eliška Slámová a Šimon Brabec
 7. Martin Kožnar
 8. Gimonfu / Ondřej Bělica a Jan Adamus
 9. Eva Hanzalová
 10. Archwars / Arch Vader
 11. Vendula Chalánková

Aktuální info na facebooku.

Sraz: pá 29. 9., 20:20, bývalé kino Nový svět 

A2---pkn3---cerny nadpis

Strakonice – Řeka = tepna

Procházka s historikem Karlem Skalickým a architekty podél řeky Otavy, z podskalí k železničnímu mostu. Následuje večení zakončení strakonického Dne architektury koncertem kapely India a Kidney Trauma v 20:30 na Zborově.

Aktuální info na facebooku.

Sraz: so 30. 9., 14:00, ostrov na podskalí

Šumperk – Procházka za architekturou – šumperské katakomby (ZRUŠENO)

Šumperským podzemím skrze spletitou síť sklepů a chodeb. Lze se do nich dostat? Provází Radek Auer ze Šumperského okrašlovacího spolku.

Sraz: so 30. 9., 14.00, náměstí Míru 1

Akce zrušena ze strany vlastníka. Všem zájemcům se omlouváme a zveme na náhradní program RENESANČNÍ ZÁMEK RUDA NAD MORAVOU, který bude poprvé zpřístupněn veřejnosti nebo další akce v Šumperku.

Šumperk – RENESANČNÍ ZÁMEK RUDA NAD MORAVOU (Hurá dovnitř!)

Komentovaná prohlídka veřejnosti dosud nepřístupného renesančního objektu Zámek Ruda nad Moravou. Odjezd autobusem ze Šumperka v 15.00, návrat do 18.00. Spojeno s ochutnávkou korejských jídel. Cena dopravného 50,-. Nutná rezervace na rsvp@okraslovacispolek.org.

Sraz: so 30.9., 15.00, odjezd od DK Šumperk, ul. Fialova

Šumperk – Šumperk ve světě, svět v Šumperku

Večer o architektuře a architektech. Neformální beseda lidí, jimž se v životopise prolnula slova "Šumperk" a "architektura". Mezi hosty přivítáme architekta a designéra Jiřího Pelcla a Romanu Jaškovou. Moderuje Vít Janků.

Sraz: so 30. 9., 20.00, náměstí Míru 1

Šumperk – proč je dobré mít městského architekta?

Na příkladech dobré praxe a hostů z jiných srovnatelných měst se Šumperský okrašlovací spolek opět po roce pokusí přesvědčit zainteresované o tom, že bez odborníka ve funkci městského architekta se bude Šumperk dál propadat do nekoncepční fádnosti. A že je to řešitelné i bez velkých peněz.

Sraz: po 2. 10., 15.00, náměstí Míru 1

Tábor – Přívoz přes Jordán (dřívější ukončení)

Přívoz přes Jordán od Trafostanice u Botanické zahrady na Sokolovskou plovárnu. K ukrácení cesty a k pobavení. Na břehu u Trafostanice bude probíhat autorské čtení v rámci festivalu malých nakladatelů, TABOOK. Organizuje spolek Transforma.

Sraz: so 30. 9., 10.00–18.00, ne 1. 10. 10.00–15.00 přívoz mezi Trafostanice – Sokolská plovárna

Vzhledem k očekávanému nepřiznivému počasí, bude přívoz z bezpečnostních důvodů ukončen v 15.00. Děkujeme za pochopení.

Tábor – Cesta vody v Táboře

Systém vybudovaný na přelomu 15.–16. století, který dostával vodu z nádrže Jordán nahoru do města Tábor, byl unikátní. Jak tento systém fungoval, kudy a kam všude voda tekla a jak vypadá soustava objektů, budov a kašen dnes, k čemu slouží a kde byly zaniklé kašny? Cestou vody z Jordánu nahoru do města Tábora provede architekt Ondřej Chudý a další hosté.

Sraz: so 30. 9., 14.00, před budovou Střelnice, Žižkova 249

DA Tabor 1

Tábor – Exkurze ke spodní výpusti (Hurá dovnitř!)

Jak se vypouští Jordán. Exkurzy provedou technici Vodovodů a kanalizací. Organizuje spolek Transforma.

Sraz: so 30. 9., 17.00, za jordánskou hrází u vodopádů, U Stadionu míru 1653/1

DA Tabor 2

Třebíč – Cyklovýlet třebíčskými parky – jaké byly, jaké budou?

Třebíč je jedinečná prolínáním krajiny až do centra města. Projedeme si parky na kole, povíme si o historii území, podíváme se, v jakém stavu jsou dnes, a u dobrého vína si ukážeme zahraniční příklady práce nejen s městskou zelení. Zadržování vody v krajině bude také naše velké téma. Projíždí a provádí architekti Katarína Ruschková a Borek Herzán.

Sraz: so 30. 9., 14.00, Hrotovická 210

Turnov – město rozdělené/spojené řekou

Vydáme se společně zmapovat fenomém řeky Jizery a její důležitost, ale i nebezpečí pro život ve městě Turnov. Společně se sejdeme na nově vzniklém nábřeží u křižovatky ulic Palackého a Na Lukách. Poté se vydáme s architektem Václavem Hájkem a jeho kolegy z turnovského regionu po stopách vodních technických a historických památek.

Sraz: ne 1. 10., 14.00, nábřeží Jizery u křižovatky ulic Palackého a Na Lukách

Image.jpg
Zap 116 2017 niva

Týn nad Vltavou – Z minulosti do budoucnosti aneb Od sýpky k mostu (změna programu)

Procházka s historikem architektury Janem Ivanegou přiblíží opomíjené místní památky. Navštívíme barokní sýpku, která vedle zámku a kostela sv. Jakuba patřila k dominantám města, a zamyslíme se nad její budoucností. Připomeneme si i místní modernistické stavby a procházku zakončíme přednáškou na starém mostě.

Sraz: so 30. 9., 14.00, Tyršova 403

Organizátorům se podařilo nečekané:
Využijeme unikátní příležitost a místo procházky od barokní sýpky k mostu se budeme věnovat pouze sýpce – díky mimořádné vstřícnosti majitele od ní máme klíče a můžeme o minulosti, současnosti i budoucnosti objektu diskutovat přímo in situ! Jelikož se objekt svou úžasnou atmosférou skvěle hodí pro kulturní akce, proběhne v rámci prohlídky koncert (jde o první a možná i poslední příležitost ke kulturnímu využití objektu). S sebou: čelovky/baterky, dobrou obuv. Prohlídka slibuje adrenalinový prožitek postindustriálního prostoru a dobrodružství ve středu města.

IMG 03
075623

Valašské Meziříčí – Krásenský industriál

Za krásami industriální architektury s historičkou umění Kamilou Valouškovou se vydáme do průmyslové zóny na pravém břehu Rožnovské Bečvy. Nejvíce pozornosti bude věnováno budovám někdejších skláren, především parabolické hale pro výrobu tažených skleněných trubic a komplexu staveb pro automatickou výrobu baněk na televizní obrazovky. Závěr procházky: někdejší dělnická ubytovna skláren, dnes sídlo městského úřadu.

Sraz: ne 1. 10., 15.00, zámek Kinských

Sklarny

VESELÍ NAD LUŽNICÍ – Věž kostela Povýšení svatého Kříže

V rámci Dne architektury bude veřejnosti otevřena věž kostela Povýšení svatého Kříže s dočasnou muzejní expozicí tykající se kostela Povýšení svatého Kříže, kostelní věže, zvonové hranice se čtyřmi zvony, z nichž jeden pochází z 15. století a je starší než samotná věž. Komentář k věži od architekta Bohuslava Šenkýře.

Sraz: so 30. 9., prohlídky 11.00–15.00, sledování západu slunce 18.00–19.15, noční prohlídka 21.00, ne 1. 10., prohlídky 13.00–15.00, kostel Povýšení svatého Kříže

Kostel povyseni svateho krize veseli nad luznici autor fotky ROP Jihozapad

VESELÍ NAD LUŽNICÍ – Veřejný prostor ve městě (Workshop)

Diskuse a workshop o architektuře na téma veřejného prostoru ve Veselí nad Lužnicí. Do diskuse bude přizvána veřejnost, zástupci vedení města Veselí nad Lužnicí a architekti, kteří představí koncepční návrhy na řešení vybraných veřejných prostorů. Diskusi uvede architekt Bohuslav Šenkýř. Hlavním tématem bude řešení veřejného prostoru a parku před kulturním domem.

Sraz: so 30. 9., 14.00–17.00, před kulturním domem

Kulturni dum verejny prostor

Vimperk – Zámecké vodovody a kanalizace v minulosti

Při listovaní v otevřené knize vývoje architektonických podob zámku ve Vimperku lze vysledovat také proměny a vývoj jeho technického zázemí. Společně s kastelánem Vojtěchem Brožem procházka hradem a jeho okolím zaměřená na proměny hradního a zámeckého zásobování vodou a řešení odvodu odpadů v dobách minulých.

Sraz: so 30. 9., 14.00, I. nádvoří zámku před Hodinovou věží

Zamek-vodovod, kanalizace.JPG

Vimperk – Voda v historii Vimperka

Řeka Volyňka i zdroje pitné vody ovlivňovaly život města. Tok řeky se často měnil v nezkrotný živel, jindy zase plnil úlohu důležité transportní cesty pro vimperské sklárny. Jak bylo zásobováno město pitnou vodou? O tom bude vyprávět Ladislav Čepička z Muzejního spolku vimperského panství.

Sraz: so 30. 9., 16.00, kavárna Ve Skále, Pivovarská 61

P u skoly 1911 007

Vimperk a Volyňka – Potenciály a problémy řeky ve městě

Volyňka představuje pro Vimperk výraznou přírodní linii. Potenciály, kterými řeka disponuje, nejsou zdaleka naplňovány. Co může Vimperku řeka a její okolí přinést či s jakými problémy se řeka ve městě nyní potýká? Na tyto otázky se pokusí odpovědět za spolek Prostor Vimperk architekt Karel Harazim.

Sraz: so 30. 9., 18.00, kavárna Ve Skále, Pivovarská 61

Volynka-vimperk

Volyně – Architekt Města a Republiky

František Průša, 1892–1957. Žák Jože Plečnika na pražské Uměleckoprůmyslové škole. Architekt, sochař, medailér a profesor. Procházka se spolkem Volyně v Dolyně po jeho nejzajímavějších volyňských dílech: volyňská sokolovna, pomník padlým, vily čp. 400, 465 a 466. Zakončeno promítáním z pozůstalosti v kavárně Ve Dvorku a drobná vzpomínka a medailonek volyňského rodáka, jubiliujícího architekta a profesora Josefa Niklase 1817–1877.

Sraz: so 30. 9., 14.00, Sokolská 383

Vrané nad Vltavou – Nebojte se vstoupit (Hurá dovnitř!)

Papírny, které založila rodina Hassů v roce 1873, ukončily svou činnost v roce 2000. Nyní zde mimo jiné najdete Perlu, galerii a místo zaměřené na umělecké, uměleckořemeslné a sociokulturní aktivity. Projděte si areál bývalé papírny, zastavte se na molu nad řekou a podívejte se na výstavu Ibra Ibrahimoviče: Obrazová příloha ke ztracené mapě Velké práce na Severu. Zastavte se v otevřeném ateliéru Tomáše Bambuška na výstavě „Kurnik, prasečák národního sněhuláka“.

Program:
volný přístup do areálu:
so 30. 9. – ne 1. 10., 11.00–20.00, přes kavárnu Perla, Nádražní 101
komentované prohlídky areálu:
so 30.9., 14.15, sraz na bývalé vrátnici, nyní kavárna Perla
ne 1.10., 11.00, sraz na bývalé vrátnici, nyní kavárna Perla

Ibra Ibrahimovič Severní Čechy
IMG 8437

Vratislavice nad Nisou – Zauhlovací a vodárenská věž Ginzkey (hurá dovnitř!)

Zpřístupnění zauhlovací a vodárenské věže bývalé továrny Bytex na výrobu koberců, se spolkem AvantgArt, který se tuto stavbu snaží již dva roky oživovat pravidelnými akcemi. Návštěvníkům bude umožněn přístup do jinak uzavřené kulturní památky, kterou spolek vyčistil spolu s dobrovolníky, a nyní plánuje další restaurátorské práce, aby zde v budoucnu mohlo vzniknout centrum kultury a umění. V nejvyšších patrech věže se nachází nejen násypník na uhlí a mour, ale i nádrž na vodu, která zásobovala sousední kotelnu, jež je součástí kulturního dědictví Libereckého kraje. Přijďte se podívat na dobrovolné úsilí desítek lidí, jimž není lhostejno okolí, ve kterém žijí. Procházka s prohlídkou věže bude zakončena prezentací originálních fotografií v přízemí, které dokumentují nejen historii samotného areálu, ale i dosavadní činnost dobrovolnického spolku AvantgArt. Více informací na facebooku.

Sraz: ne 1. 10., 16.00, Rumburská ulice, před Zauhlovačkou

10212594745851066 1616894619 o
10212594746051071 1498493051 o

Vysoké Mýto – Setkání v secesní vile

Prázdná secesní budova možná brzy získá nové obyvatele. Ovšem na podzim ji ještě naposledy společně zabydlíme v rámci programu Dne architektury. Spolek proMejto vás zve do vily na neformální setkání, doplněné odbornou přednáškou a prezentací výsledků průzkumu vysokomýtských městských plácků, se kterým začal již na jaře. Po loňském úspěchu zopakujeme i večerní debatu občanů se zástupci vedení města o aktuálních problémech (aneb Debata nejen o architektuře a urbanismu). 

Sraz: pá 29. 9., 19.00, Komenského 199

VYSOKÉ MÝTO – DAGMAR HAVLÍČKOVÁ: PROMODLENÝ PALENÁK

Jako zákusek připravujeme pro letošní Den architektury site-specific výstavu „Promodlený panelák“. Pouze na jeden jediný den bude možné navštívit výstavu velkoformátových kreseb výtvarnice Dagmar Havlíčkové přímo na vysokomýtském sídlišti.

Olomoucká umělkyně již dlouhá léta obývá panelový byt, ale teprve před několika měsíci ji paprsky vycházejícího slunce v odrazu oken protější budovy inspirovaly k tvorbě. Místo jednodenní výstavy s vernisáží bude do poslední chvíle v utajení a návštěvníci na ni budou odvedeni z náměstí Přemysla Otakara II. Připravujeme mimo samotného uměleckého zážitku z kreseb i setkání s umělkyní Dagmar Havlíčkovou a krátkou komentovanou prohlídku s kurátorkou výstavy Hanou Lamatovou.

Po této akci se výstava přesune do jiného prostoru. Kresby, vytvořené neustále se opakujícími zápisy modlitby, bude možné zhlédnout v průběhu měsíce října v interiéru kostela Církve československé husitské ve Vysokém Mýtě.

Sraz: so 30. 9., 14.00, náměstí Přemysla Otakara II.

Vysoké Mýto – Plácky včera a dnes

Plácky měly ve struktuře města vždy své místo. Využívaly se pro neformální setkávání, sport i hry a ve 20. století prošly výraznou proměnou v reakci na změnu městské zástavby. Společně se podíváme, jak transformace plácků probíhala a kam by se její vývoj mohl ubírat. Role průvodců se ujmou členové spolku proMejto, jejich hosté, ale i sami obyvatelé Vysokého Mýta, kteří se podělí o své vzpomínky. 

Sraz: ne 1. 10., 14.00, náměstí Přemysla Otakara II.

Placek02
Placek03

Žďár nad Sázavou – JAK SE DNES STAVÍ VE ŽĎÁRSKÝCH VRŠÍCH (kapacita naplněna)

Celodenní autobusový výlet po známých místech Žďárských vrchů tak, jak je neznáme. Na Fryšavu, Blatiny nebo Křižánky za kvalitními rekonstrukcemi chalup i novou architekturou. Místy vás provedou Petr a Štěpán Matějkovi, Jakub Zeman a autoři jednotlivých realizací. Nutná rezervace míst na StepanMatejka@seznam.cz.

Sraz: so 30. 9., 10.00, parkoviště pod městským úřadem, Žižkova 227/1

Kapacita autobusu již naplněna, včetně náhradních míst.

Lechner dum II.JPG
Pohled

Žďár nad Sázavou – Santini z ptačí perspektivy

Letadlem nebo tandemovým letem na motorovém padáku zažijte z ptačí perspektivy Santiniho stavby ve Žďáru nad Sázavou, které jsou součástí dědictví UNESCO. (Poutní kostel na Zelené hoře ve tvaru pěticípé hvězdy, Dolní hřbitov, hospodářský dvůr Lyra a další). Jan Blažej Santini Aichel byl český barokní architekt italského původu, který se proslavil svým jedinečným stylem nazývaným barokní gotika. Stavby tvaroval do různých půdorysných obrazců, jež jsou evidentní právě z leteckého pohledu.

Rezervace na kruhos@gmail.com. Lety probíhají pouze za příznivých povětrnostních podmínek a rezervace jsou možné pouze do 25. 9. 2017. 

Info o tandemových letech: Motorové létání nabízí možnost letět kterýmkoliv směrem, vzlétnout ze země i směry korigovat s udržením stále stejné letové hladiny. Pro tandemové lety se používá tříkolka, v kombinaci s tandemovým padákem.

Program:
so 30. 9., 7.00–9.00 a ne 1. 10., 7.00–10.00: tandemové lety na motorovém padáku, odlet ze Zelené hory
ne 1. 10., 12.00–19.00: vyhlídkové lety s letadlem, odlet z letiště Sazomín

Cena 1500,– CZK / 20 min. V případě velkého zájmu cena od 1200,– CZK / 20 min.

Milan

Zlín – Vladimír Karfík, architekt Zlína

Vladimír Karfík patří k nejvýznamnějším architektům, kteří určili podobu města. Realizoval urbanistické projekty veřejné i soukromé, na nichž je nejvíc zjevné, jeho praxe u F. L. Wrighta, jehož postupy jsou dodnes viditelné ve zdejších vilách. Procházku s projížďkou autobusem přes Kudlov do Otrokovic a okolí provedou Jitka Ressová, Lucie Šmardová a David Valůšek.

Sraz: so 30. 9., 13.30, Nad Ovčírnou II 1295

Zlín – Sakrální architektura Zlína a okolí

Autobusem po sakrální architektuře z dávné minulosti, baťovské éry i současnosti s architekty Jindřichem Novým a Markem Štěpánem, autorem nového kostela v Sazovicích. Výlet po kostelích a kapličkách ve Zlíně a okolí na celé odpoledne.

Sraz: ne 1. 10., 13.30, Slovenská 3063

ČESKÁ CENA ZA ARCHITEKTURU 2017: Atelier Štěpán s. r. o. KOSTEL SV. VÁCLAVA

Zlín – Osobnost Le Corbusier (Projekce)

Film The Century of Le Corbusier. Režie: J. Cazanave, Francie/Belgie, 2015, 52 min., francouzsky / anglické titulky. Le Corbusier, jeden z nejvýznamnějších architektů 20. století, v dokumentu, který těží zejména z rozhovorů a osobních spisů.

Sraz: po 2. 10., 18.00, Galerie KABINETT, 12. budova továrního areálu Zlín

Zlín – NEDOKONČENÉ NÁMĚSTÍ

Prostor Náměstí Míru patří k dlouhodobě řešeným avšak nedokončeným místům ve Zlíně. Komentovaná prohlídka s architektem Ivo Tučkem, vedoucím Oddělení prostorového plánování představí historii náměstí a jeho možný vývoj. Součástí akce bude debata nad současným stavem a budoucím využitím prostoru a také interaktivní hra pro zájemce z řad návštěvníků.

Sraz: út 3. 10., 16:00, Náměstí Míru

Bratislava – Vila nad mestom

Vila – zjednodušene: nadštandardný rodinný dom postavený v záhrade, ktorého dôležitou črtou je aj jej architektonická jedinečnosť. V Bratislave sa domy tohoto druhu začali stavať koncom 19. storočia, každý z nich má svoj príbeh a svoju prídavnú hodnotu pre obyvateľov aj okolie. Postupom času sa ich výraz menil – odrážal dobu, v ktorej vznikli, rukopis architekta, ktorého sú dielom, alebo nároky investora, ktorého z pravidla meno nesú. Niektoré mali alebo majú aj pridruženú funkciu, prípadne sa rekonštrukciou využitie domu zmenilo. V uličkách nad mestom po hradnom kopci sa nemusíte veľa prechádzať, aby ste našli každý jeden z uvedených príkladov – môžete sa tam ale prechádzať veľmi dlho a objavovať neustále staré i nové vily s jedinečnou architekturou a architektkou Janou Melišovou.

Sraz: so 30. 9., 15.00, Šulekova 3

Miesto stretnutia
Vila architekta

Bratislava – Moja „VILA“ (Workshop)

Deti s neobmedzenou fantáziou, obmedzené materiálom (útvary rôznych veľkostí a farieb) si vytvoria z pripravených kociek, drôtov, špajdli, pások, fólií svoj dom. Výtvarná dielňa s architektkou Janou Melišovou. Obmedzený počet miest. Nutná registrácia na atelier@pavjan.sk.

Sraz: ne 1. 10., 15.00, Justičná 7 – ateliér PAVJAN

Vila Coburg
Vila s atelierom

Piešťany – Bývam, Bývaš, Bývame

Mesto Piešťany poskytuje dobré podmienky na pozorovanie historického vývoja bývania. Je to najmä vďaka existencií kúpeľov a tým pádom prítomnosti mnohých sociálnych vrstiev na pomerne malom území. Bicyklom si ukážeme zaujímavé vily či domy a zhodnotíme zastavovacie plány rôznych území v sprievode miestnych architektov.

Sraz: so 30. 9., 14.00, Kolonádový most – pred sochou Barlolamača

Vychadzka foto

Piešťany – Bývam, Bývaš , Bývame (Workshop)

Architektonická dielňa pre deti a ich rodičov. Práca s nožničkami, papierom, lepidlom a farbičkami. Nutná online registrácia zde.

Sraz: ne 1. 10., 10.00, Elektrárňa Piešťany, Staničná 51

Workshop foto

Brno – Nesnesitelná lehkost architektury na FA VUT (Hurá dovnitř! + workshop)

Otevřeme po dlouhá léta veřejnosti i akademikům uzamčenou zahradu před vstupem do Fakulty architektury VUT v Brně z ulice Křížová, kde budou vystaveny studentské pavilony. Na nádvoří FA se uskuteční workshop vedený našimi pedagogy i čerstvými absolventy na téma: Kolik váží váš dům, pane architekte? Pneumatické, membránové a parametrické konstrukce.

Sraz: so 30. 9.,13.00, Poříčí 5

Ohkiijkfildghaeg m

Brno – Místodržitelský palác od podzemí k podkroví (Hurá dovnitř!)

Komentovaná prohlídka po barokním objektu Místodržitelského paláce Moravské galerie v Brně s jeho odbornou lektorkou Markétou Skotákovou vás provede nejen historií, ale i současnými architektonickými plány. Během prohlídky odhalíme i vodní toky proudící pod sklepením budovy.

Sraz: so 30. 9., 14.00, Moravské náměstí 1a

Mp budova web m

BRNO – THE DISTILLERY (Hurá dovnitř!)

Areál lihovaru založeného rodinou Deutschů na konci 19. století je unikátní ukázkou industriálního dědictví typického pro Brno. Díky projektu architektonického studia KOGAA, které se zaměřuje na konverzi industriálních objektů formou konceptu tzv. sociálního reaktoru je objekt přístupný a naplněný současnými funkcemi.

Sraz: ne 1. 10., 10.00–17.00, Pekařská 76 ve dvoře 

 MG 4853 m
 MG 4946 m

Brno – Administrativní budova Dorn (Hurá dovnitř!)

Polyfunkční dům Dorn ateliéru RAW se nachází v jižní části městského centra v těsné blízkosti brněnského hlavního nádraží a nákupní galerie Vaňkovka. Objekt je štíhlý a dynamický a reaguje na kontext stávající industriální architektury 19. století – Vaňkovy slévárny. Administrativní část je vystavěna na půdoryse dvou k sobě přiléhajících, středově souměrných, pravoúhlých lichoběžníků. Podélně je orientována k centru města a konzolovitým vyložením nad nárožím s hlavním vstupem vytváří dynamický prvek celé kompozice, umocněný nízkými pásy oken v kosoúhlých částech.

Před objektem na nároží je navržen široký pás chodníku s kruhovou zatravněnou plochou. Součástí prostranství je nová litinová kašna, upomínající na jména významných průmyslníků 19. století – zakladatelů průmyslové slávy města Brna. Projektem a objektem provedou architekti ateliéru RAW.

Sraz: ne 1. 10., 14.00, Dorn, Plotní 13

DORN copyright Borivoj Capak DSC 0470 m
DORN copyright Borivoj Capak DSC 5529 3ku2 m

Cvikov – pivovar (Hurá dovnitř!)

Počátky vaření piva ve Cvikově sahají až do roku 1560, velkého věhlasu dosáhl pivovar za doby první republiky, v roce 1948 byl však znárodněn a v roce 1968 zavřen. V roce 2013 ho v dezolátním stavu koupil místní podnikatel a přestavuje se podle návrhu kanceláře ADIKON. Od roku 2014 probíhá zkušební provoz pivovarské výroby včetně skladů a expedice. Srdcem provozu i návštěvnických prohlídek je věž varny s rozměrnými, do půlkruhu zaklenutými okny s ocelovými výplněmi a soustava sklepů zaklenutých kamennými valenými klenbami. Dnes má pivovar ve stálé nabídce pět druhů spodně kvašených nepasterovaných piv. V rámci prohlídky budou zpřístupněny varny či sklepy s valenou klenbou a dojde i na ochutnávky piv s majiteli a architektem Michalem Šmolíkem.

Sraz: so 30. 9., 10.30, Pivovarská 405

IMG 4307 m

DĚČÍN – NAD VODOU I TRATÍ - VILA WALDSTEIN (Hurá dovnitř!)

Komentovaná prohlídka první samostatně realizované stavby Josefa Mockera výrazně inspirované gotikou. Jedinečná stavba realizovaná v místech, kde už Labe pomalu opouští hustě urbanizované jádro obce. Je přímo nad řekou, přímo nad tratí.

Sraz: so 30. 9., 14.00-17.00, 14.00 komentovaná prohlídka, Pod Svahem 12, u brány do areálu

07.JPG
08.JPG

DĚČÍN – ŽIVOT NA NÁDRAŽÍ DNES (Hurá dovnitř!)

Moderních kvalitních staveb je v Děčíně poskrovnu, zde budeme mít možnost se nejen setkat s architekty, ale i s uživatelem. Podíváme se na poněkud zastrčenou, avšak výraznou moderní stavbu u Východního nádraží. S architektem Pavlem Pláničkou, vlastníka bude zastupovat Milan Houštecký.

Sraz: ne 1. 10., 13.00, autobusová zastávka Nářadí

10.JPG
11.JPG

Holešov – Administrativní budova Rapos (Hurá Dovnitř!)

Dvoupodlažní administrativní budova stavební firmy je umístěna v severozápadním rohu areálu „Paliva“ při silnici Holešov–Hulín. Výsledkem je „pomník zednické práci“. Tvoří ji pět pravidelných, ale půdorysně odlišných kvádrů, mírně nepravidelně rozmístěných okolo středu. Nepravidelnost rozmístění spolu s rozmanitostí kvádrů vymezuje centrální komunikační prostor pětiúhelníkového půdorysu. Autory administrativní budovy Rapos je studio New Work a architekt Svatopluk Sládeček.

Sraz: ne 1. 10., 10.00­–12.00, Palackého 529, Všetuly

 IMG 2200
 IMG 3274

Hulice – Vodní dům (Hurá dovnitř!)

Vodní dům z roku 2016 je návštěvnické středisko u vodní nádrže Švihov (Želivka). Expozice v objektu je věnována prezentaci vody z biologického i fyzikálního hlediska. Z domu má návštěvník možnost oknem pozorovat podvodní svět expoziční nádrže. Atrium domu je věnováno vodním hrátkám. V okolí domu je naučná stezka. Provází architektonický ateliér AND.

Sraz: so 30. 9., 9.00–17.00, komentované prohlídky 10.30 a 13.30, Hulice 118

ČESKÁ CENA ZA ARCHITEKTURU 2017: AND spol. s r.o. VODNÍ DŮM

Hulice 2017 Vit Svajcr (1)
Hulice 2017 Vit Svajcr (4)

Jihlava – Věra Machoninová městu (Hurá dovnitř!)

Manželé Machoninovi patří k nejvýznamnějším českým představitelům pozdní moderny. Jejich nejznámější stavby, jako např. OD Kotva nebo hotel Thermal, vznikly na přelomu 60. a 70. let. Přestože je kulturní dům v Jihlavě jejich raným dílem, lze na něm již pozorovat principy, které budou Machoninovi uplatňovat i v budoucnu. Marie a Jan Kordovští provedou interiéry a zmíní příběh jejich prarodičů.

Sraz: so 30. 9., 10.00, Tolstého 1455/2

Jihlava
10153860668608865 777859076 o (1)

JIHLAVA – INDUSTRIÁLNÍ (Hurá dovnitř!)

Prohlídka bývalého obilního skladiště z 20. let 20. století organizovaná jihlavským ateliérem UNArchitekti. Jedinečná možnost navštívit významnou industriální stavbu s unikátním lamelovým krovem, o jejíž budoucnosti zatím není rozhodnuto. Odborný výklad přislíbil historik architektury Lukáš Beran.

Sraz: ne 1. 10., 10.00, Chlumova 35

DA 2017 - Jihlava industrialni - foto

Kouty nad Desnou – Stavitelé Dlouhých Strání (Hurá dovnitř!)

Netradiční prohlídka neobyčejného vodního díla. Elektrárna je v provozu od roku 1966 a v různých anketách je označována za jeden z největších divů České republiky. Unikátní přehradu vybudovali stavitelé v čele s architektem Ladislavem Konečným. Omezená kapacita, nutná rezervace na rsvp@okraslovacispolek.org. Pořádá Šumperský okrašlovací spolek. 

Sraz: ne 1. 10., 10.00, Kouty nad Desnou 30

Kapacita naplněna.

Kutná Hora – Zelenkova vila (Hurá dovnitř!)

Kutná Hora je v širokém povědomí zakotvena především jako pokladnice památek gotiky a baroka, díky nimž byla zapsána na seznam UNESCO. Málokdo ale ví, že se v centru města a jeho blízkém okolí nachází řada zajímavých staveb také z meziválečného období. Jednu takovou vám představí historik umění a památkář Aleš Pospíšil. Původně šlo o vytříbenou funkcionalistickou vilu od architekta Františka Zelenky, kutnohorského rodáka a scénografa V+W Osvobozeného divadla. Vila byla později přestavěna na jesle a sanatorium, nicméně zachované dokumenty i stavba samotná umožňují rekonstrukci původní představy, která bude prezentována na modelu i dalším programem. Letošní téma Dne architektury – VODA – bude připomenuto tichou vzpomínkou na prvorepublikový bazén v zahradě, který v roce 1951 zasypali pískem a udělali z něj „písečník pro hraní“. Akci pořádá Nadace Kutná Hora – památka UNESCO.

Sraz: ne 1. 10., 14.00, Masarykova 453

DSC03985
DSC04045

Liberec – Prohlídka rekonstruované Nettlovy vily (Hurá dovnitř!)

Židovská čtvrť v Liberci vznikala po vybudování židovského hřbitova v Ruprechtické ulici v 2. polovině 19. stololetí a trvala jen několik desetiletí. Tento krátký příběh bývalých obyvatel Liberce stále připomínají domy vzniklé v prvních třech desetiletích 20. století. Provádí historik Marek Kadlec. Prohlídka nově rekonstruovaného rodinného domu Maximiliana Nettla z roku 1936 otevírá příběh zapomenutých obyvatel Liberce.

Sraz: ne 1. 10., 10.00, Památník obětem ŠOA, Ruprechtická 385/101

072641 m

Litoměřice – Muzeum od šatlavy po půdu (Hurá dovnitř!)

Budova litoměřického muzea je jedinečným výstavním exponátem sama o sobě. Bývá zmiňována jako první měšťanská renesanční stavba v severních Čechách. Ukrývá ale i další zajímavosti, které při důkladné prohlídce odhalíme. Průvodcem bude kurátor Oblastního muzea v Litoměřicích Jan Peer.

Sraz: ne 1. 10., 14.30, Oblastní muzeum v Litoměřicích, Mírové náměstí 171/40 

01
Zasedaci mistnost radnice

Lomnice nad Popelkou – Továrna Mastných (Hurá dovnitř! + workshop)

Návštěvník si bude moci prohlédnout tovární budovu z konce 19. století, která byla původně postavena jako součást areálu mechanické tkalcovny, v průběhu 20. století zde byla také tírna lnu a probíhala zde výroba tkalcovských člunků. Kromě výstavy se návštěvníci mohou těšit na výstavy a přednášky a speciální prohlídku k tématu Dne architektury: Voda. Podrobný program na webu továrny.

Sraz: so 30. 9. – ne 1. 10., 10.00–18.00, Antala Staška 212

Budova sever DSC8933 sm
Zachrana new krivky final

LOMNICE NAD POPELKOU – DNES VSTUP POVOLEN (Hurá dovnitř!)

Jako součást prohlídek budou otevřeny objekty, které není možné běžně navštívit. O průvodcovský výklad v otevřených objektech se ujmo odboníci na slovo vzatí, jedním z nich bude i Jiří Křížek, ředitel Severočeského muzea v Liberci. V nově zrekonstruovaném Informačním středisku na Husově náměstí bude pro zájemce zdarma k dispozici mapa s vyznačením zpřístupněných objektů a významných staveb města:

Bývalá městská spořitelna čp. 7 – postavena na konci 20. let 20. století dle projektu Oldřicha Lisky, venkovní schodiště zdobí alegorické sochy Práce a Spořivosti od sochaře Aloise Kuhna z Vojic, budova je dnes prázdná. Více informací o objektu.

Křížova vila čp. 400 – secesní vila postavená v letech 1912–1914 dle projektu F. X. Sandera pro továrníka Františka Horáka, kulturní památka od roku 2013, v přízemí soukromý byt, zpřístupněno bude první patro. Více informací o objektu.

Zámek čp. 4 – barokní zámek přestavěný v letech 1730–1737 z podnětu majitele hraběte Václava Morzina, od roku 1834 zámek v majetku knížecího rodu Rohanů, v roce 2010 rekonstruován, dnes využíván multifunkčně pro kulturní účely, kulturní památka, zpřístupněna bude také půda. Více informací o objektu.

Zvonice (hřbitov) – nejstarší stavba města, vybudována v 1. polovině 17. století na hřbitově, po roce 2008 byla městem opravena a bylo obnoveno pravidelné nedělní a sváteční zvonění, kulturní památka, v současnosti probíhá veřejná sbírka na doplnění zvonů, které byly za 1. světové války rekvírovány. Více informací o objektu.

Sraz: ne 1. 10., 14.00-17.00, Informační středisko, Husovo náměstí 44

13456

Olomouc – centrum kinantropologického centra (Hurá dovnitř!)

Areál kinantropologického centra BALUO Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci je vědeckotechnickým parkem se zaměřením na výzkum, technologie, inovační podnikání a odborné vzdělávání v oblasti pohybové aktivity, prevence civilizačních nemocí a podpory zdravého životního stylu. Součástí areálu je plavecký bazén, sportovní hala, diagnostické STK, lyžařský trenažér a fitness. O pozadí vzniku projektu a celkové architektonické vizi s autorem architektem Miroslavem Pospíšilem.

Sraz: so 30. 9., 12.00, třída Míru 117

Olomouc 2017 BALUO (1) m
Olomouc 2017 BALUO (3) m

Praha – Budova karlínského rozhlasu (Hurá dovnitř!)

Regina DAB Praha a Český rozhlas Region sídlí v postsecesním klasicistním domě od architekta Josefa Sakaře, na plastické výzdobě se podíleli sochaři Antonín Štrunc a Otakar Rákosník. Komentované prohlídky karlínským Národním domem, který byl postavený jako místo pro setkání a kulturní vyžití místních občanů zaujmou hned na první pohled svou impozantností a velkorysostí. Nacházely se tu zahradní restaurace s kavárnou, herna, kuželkářská síň, vinárna, zimní kulečník, sály s jevištěm i spolková místnost. Pamětní deska v suterénu připomíná, že se tu v roce 1921 konal ustavující sjezd Komunistické strany Československa. Přijďte se podívat, zda se po ničivých povodních podařilo navrátit budově původního pozdně secesního ducha a současně naplnit potřeby moderního rozhlasového vysílání. 

Sraz: pá 29. 9., 16.00, 16.30, 17.00, 17.30, Hybešova 14/10

Praha – Budova ústředí banky ČSOB (Hurá dovnitř!)

Sídlo ČSOB je jedním z výrazných počinů českého architekta Josefa Pleskota. Autor konverze oceláren ve Vítkovicích, rekonstrukce zámeckého pivovaru v Litomyšli nebo tunelu v Jelením příkopu vdechl obří administrativní budově na dně radlického údolí svůj jedinečný rukopis. Svou architektonickou střídmostí a materiálovou poctivostí se sídlo ČSOB v Radlicích stalo protikladem opulentních staveb bankovních domů z 90. let. Otevřený pracovní prostor bez zbytečného dělení poskytuje všem zaměstnancům výhled do čtyř světových stran, a to nejen na zelené svahy okolních kopců, ale i na dvojici věží chrámu sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Kvalitu pracovního prostředí dotváří střešní zahrady sloužící k odpočinku a relaxaci. Při komentovaných prohlídkách uvidíte nejen pracoviště či společné prostory, ale i technologické zázemí a střešní zahrady, které mohou zaměstnanci běžně využívat. Komentované prohlídky s nutností rezervace na webu ČSOB od 25.9.

Sraz: so 30. 9., 10.00,10.30,14.00,15.00, Radlická 333/150

 MG 8934 - Version 2
 MG 8922

Praha – Novomlýnská vodárenská věž (Hurá dovnitř!)

Na místě dnešní ulice Nové mlýny, v místech, kde odbočuje cesta od gotického kostela sv. Klimenta k řece Vltavě, stávaly již ve 14. století vodní mlýny. Většina z nich byla na počátku 20. století zbořena, a Praha tím nenávratně přišla o vzácnou renesanční architekturu technického rázu.

Z celé mlýnské zástavby stojí dnes na místě pouze vodárenská věž, která zásobovala vodou dolní Nové Město. V Novomlýnské vodárenské věži byl již v době její výstavby v 17. století zřízen i nebývale bohatě pojatý vyhlídkový prostor, tzv. Lusthaus. Jednalo se o místo pro kratochvilná setkání vedení města, můžeme v něm spatřovat možná i první rozhlednu v Praze, byť neveřejnou, určenou jen pro městskou nobilitu. Pod podlahou byla umístěna nádrž, do níž se čerpala voda z Vltavy (věž v minulosti stála přímo na jejím břehu), z nádrže voda samospádem proudila potrubím do kašen v širším okolí. Vnitřní prostor věže obtočený schodištěm nebyl vodorovně členěn jako dnes, jednalo se o spojitý úzký prostor, jímž procházela soustava tlačného a samospádného vodního potrubí. Prostor byl vytápěn, aby ani v největších mrazech voda nezamrzala. S koncem 19. století přišel i konec vodárenské funkce věže. Praha začala být zásobována z moderních vodáren a dálkovými přivaděči. V současnosti je ve správě Muzea hl. m. Prahy. Akce se koná ve spolupráci s Muzeem hl. m. Prahy.

Sraz: so 3. 9., 10.00–13.00, Nové mlýny 827/3A

Novomlynska vodarenska vez 2 m
Novomlynska vodarenska vez

Praha – Neznámý Veletržní palác (Hurá dovnitř!)

Skvost funkcionalistické architektury, Veletržní palác, byl postaven mezi lety 1926–1928 podle návrhu Josefa Fuchse a Oldřicha Tyla a stal se jednou z prvních funkcionalistických staveb u nás i v Evropě. Původně sloužil obchodním účelům, v roce 1974 ale vyhořel a po náročném vyjednávání byl rekonstruován pro potřeby Národní galerie v Praze. Dnes je místem, kde se divákovi představuje soubor českého i zahraničního moderního a současného umění. Obvykle nepřístupnými částmi Veletržního paláce provádí kurátorka Radomíra Sedláková. Akce se koná ve spolupráci s Národní galerií.

Sraz: so 30. 9., 11.00 a 15.00, NG – Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47

Velka dvorana kdysi
Velka dvorana po rekonstrukci

Praha – Kasárna Karlín (Hurá dovnitř!)

Kasárna Karlín postavil podnikatel Vojtěch Lanna v letech 1846–1849 a ve své době se jednalo o největší objekt tohoto druhu v celé Praze. Komplex se sestává z hlavní budovy kasáren – hlavní trakt se dvěma křídly – nádvoří a hospodářské části. Od letošního roku má prostor v nájmu Pražské centrum z.s., jehož hlavním cílem je otevřít dosud nepřístupný objekt v centru Prahy co nejširší veřejnosti.

Jedná se o prostor nádvoří se sochami od Čestmíra Sušky, letní kino, dětské hřiště a zázemí pro sportovní aktivity. Zatím se zde v jediném památkově nechráněném objektu – bývalé myčce – nachází občerstvení. V současné chvíli prochází úpravami vnitřní prostory hospodářského objektu. Dochází k přestavbě sociálního zázemí, rekonstrukci bývalých garáží na divadelní sál, hudební klub a kavárnu či zabezpečení bývalých prostor bazénu pro využití na performativní umění. V patře se nachází galerie Karlin Studios a promítací a přednáškový sál.

Výhledově se počítá s postupným využitím staré budovy kasáren pro kanceláře neziskových organizací a spolků a pro galerijní a ateliérový provoz.

Přednáška Z nádraží do kasáren aneb Co to je být kulturním developerem kulturního developera Matěje Velka o zpřístupňování a oživování opuštěných objektů, historii karlínských kasáren a vizi do budoucnosti. Kapacita omezena. Akce se koná ve spolupráci s Kasárna Karlín.

Sraz: so 30. 9.,12.00–00.00, 14.00 přednáška v kinosálu, Prvního pluku 

1
2

Praha – Prague Gallery (Hurá dovnitř!)

Historická budova bývalého luxusního hotelu Gráf z přelomu 19. a 20. století byla po letech chátrání v roce 2003 přestavěna na administrativní budovu se zachovanými novobarokními uličními fasádami. Kromě střechy s ojedinělým výhledem na okolní střešní krajinu a celou Prahu budete moci obdivovat i zachovalé prvky secesního interiéru. Vestibulem banky vás provede architekt Michael Janků. Na místě soutěž o vstupenky do vily Tugendhat.

Předchází procházka Davida Mateáska Administrativní paláce Nového Města ve 13.00 (Štěpánská 6).

Sraz: so 30. 9., 12.30–15.30, náměstí I. P. Pavlova 1789/5 (vchod z Legerovy ulice)

IMG 0198

Praha – Divadlo Archa: 15 let po povodni (Hurá dovnitř!)

Divadlo Archa sídlí ve funkcionalistické budově od architekta Františka Marka, která vznikla jako dostavba již prostorově nedostačující budovy rondokubistického bankovního paláce Legiobanky od Josefa Gočára. Nová administrativní budova ve funkcionalistickém stylu byla postavena v letech 1937–1938 stavební firmou Josefa Blechy ve spolupráci s dodavatelem železobetonové konstrukce, firmou Dr. K. Skorkovský a Lanna. 16. února 1939 byl objekt úspěšně zkolaudován. Budovou prochází městská pasáž, v suterénu byl umístěn rozměrný prostor, který byl od roku 1939 používán jako divadlo souboru E. F. Buriana.

V roce 1991 se vedení divadla chopil Ondřej Hrab s koncepcí netradičního prostoru a inovativního prostoru. Rekonstrukce divadla byla provedena v letech 1992–1994 podle návrhu architekta Ivana Plicky a scénografa a architekta Miroslava Meleny, který se soustředil na vybavení sálů proměnlivými divadelními technologiemi. První variabilní scéna v Praze byla otevřena v roce 1994 a během své existence přivítala na své scéně řadu osobností domácího i světového umění. Archa nemá stálý soubor a pracuje na principu produkčního domu, který poskytuje umělcům produkční i technické zázemí pro jejich tvorbu. Prostory Archy se od svého otevření zrodily dvakrát. Během povodní v roce 2002 bylo divadlo zcela zničeno.

Komentované prohlídky Divadla Archa s ředitelem divadla Ondřejem Hrabem a tvůrcem architektonické koncepce Ivanem Plickou přiblíží variabilitu Archy, koncept „tekutého“ prostoru a divadlo jako místo neustálé proměny. Akce se koná ve spolupráci s Divadlem Archa.

Sraz: so 30. 9., 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, Na Poříčí 1047/26

Divadlo Archa – foto Pavel Stecha 1 m
Divadlo Archa – foto Pavel Stecha 2 m

Praha – Palác Langhans: Vypravěč příběhů (Hurá dovnitř!)

Nahlédněte do společných prostor secesního domu, od roku 1880 domova významného fotografického portrétního ateliéru Jana Nepomuka Langhanse, kde se svého času nechal zvěčnit T. G. Masaryk, perský šáh i anglický král. Citlivá rekonstrukce architekta Ladislava Lábuse dokončená roku 2002 podpořila specifickou atmosféru starého paláce a navázala na jeho spletitost a půvab. Autoři rekonstrukce se nechali inspirovat lehkými nástavbami fotografických ateliérů na střechách domu. Čtyři stávající vícepodlažní objekty byly rekonstruovány a nově nastavěny novými hmotami s žaluziemi. Na místě provizorních jednopodlažních staveb v zadní části pozemku byl postaven další dům, který měl sloužit jako fotografická galerie, a v současnosti zde sídlí Člověk v tísni. V prostorách je k vidění fotografická výstava ze Spiti Valley v rámci Fóra 2000.

Sraz: so 30. 9., 14.00–17.00, Vodičkova 707/37

1
Fasada Frant. zahrada

Praha – Centrální hasičská stanice (Hurá dovnitř!)

Hasičská stanice v novorenesančním stylu v Sokolské ulici byla postavena v roce 1926. V budovách se kromě garáží, skladů a technického zázemí rovněž nacházely kanceláře, šest bytů či ložnice pro svobodné mužstvo. V období okupace v letech 1940–1942 byla přistavěna dvoupodlažní budova tzv. kachlíkárny a až po dlouhém období bez dalších stavebních úprav byla po roce 1989 postavena naproti ní moderní budova s garážemi a prostory pro mužstvo. Na stanici se nachází i lezecké družstvo, které vyjíždí k zásahům souvisejícím s prací ve výškách a nad volnou hloubkou. Akce se koná ve spolupráci s hasičským záchranným sborem hl. m. PrahyVhodné pro rodiny s dětmi. Během prohlídky je nutné dodržet speciální režim s ohledem na nepřetržitý provoz výjezdu hasičů. Komentované prohlídky po 30 minutách.

Sraz: so 30. 9., 14.00, 14.30, 15.00, 15.30, 16.00, 16.30, Sokolská 62

094235
094243

Praha – Holešovická hasičská stanice (Hurá dovnitř!)

V roce 1942 v období protektorátu Čechy a Morava bylo v Praze ve velmi krátké době vystavěno sedm dřevěných hasičských stanic provizorního typu k ochraně důležitých částí Prahy, zejména průmyslového odvětví. Rozhodnuto bylo i na základě předpokladu hrozících náletů spojeneckými letadly v průběhu 2. světové války. Celodřevěná montovaná stavba s plánovanou životností 10 let je složena z prefabrikovaných dílů, které v tehdejší době umožňovaly určitou variabilitu pro různé účely staveb. Stanice Holešovice je poslední dochovanou dočasnou hasičskou stanicí z této doby. V současné době se zde nachází vodní skupina se speciální technikou pro práci na vodě a zamrzlých hladinách. Akce se koná ve spolupráci  s hasičským záchranným sborem hl. m. Prahy. Vhodné pro rodiny s dětmi.  Během prohlídky je nutné dodržet speciální režim s ohledem na nepřetržitý provoz výjezdu hasičů.


Sraz: so 30. 9., 14.00–17.00 hodin, Argentinská 149, 150 m od stanice metra Nádraží Holešovice

111936
112055

Praha – Podolská vodárna (hurá dovnitř!)

Novoklasicistní budova z druhé poloviny 20. let 20. století podle projektu Antonína Engela. Kromě základní budovy určené pro filtraci vltavské vody byl vystavěn i zvláštní jímací objekt nacházející se na Veslařském ostrově. Součástí celého technologického celku je také budova strojovny s čerpadly, administrativní budova určená pro zaměstnance a vlastní objekt filtrační stanice. Jižní budova uprostřed má 45 metrů vysokou vodárenskou věž, jejíž průčelí zdobí pískovcové sochy, které představují alegorii řeky Vltavy a deseti jejích významných přítoků v řadě pod ní. Jednalo se o největší stavbu ze železobetonu v tehdejším Československu. Komentované prohlídky interiéru filtrační stanice, kde se dnes nachází Muzeum pražského vodárenství. Úpravna vody Podolí  je dodnes důležitým rezervním zdrojem pitné vody pro případ omezení dodávek vody z ostatních úpraven vody. Nutná rezervace na webu PVK (spuštěna od 22.9.). Akce se koná ve spolupráci s Pražskými vodovody a kanalizacemi.

Vstup na vlastní nebezpečí, nutno dodržovat pokyny průvodce.

Sraz: ne 1.10., 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, Podolská 15, Praha 4


Praha, drnek podolska vodarna

Praha – IPR: Ukážeme vám CAMP! (Hurá dovnitř!)

Přijďte se podívat do nového Centra architektury a městského plánování, jehož posláním je zlepšit současnou podobu veřejné debaty o rozvoji Prahy. CAMP bude k dispozici nejen architektům, projektantům a investorům, ale i městským částem, neziskovým organizacím a obyvatelům Prahy jako cenný zdroj informací o rozvoji města. V 15.00 a 17.00 proběhne komentovaná prohlídka s Adamem Gebrianem, který zájemce provede výstavním sálem s unikátní velkoplošnou projekcí, studovnou, kavárnou, venkovní terasou a moderním přednáškovým sálem. Akce se koná ve spolupráci s IPR.

Sraz: ne 1. 10., 10.00–17.00, 15.00 a 17.00 komentovaná prohlídka, Vyšehradská 2077/57

VOL 9911
13

Praha – KLÁŠTER ŘEKOU OMÝVANÝ (Hurá dovnitř!)

Klášter, založený ve 13. století princeznou Anežkou, patří k jedněm z nejvýznamnějších stavebních památek u nás. Jeho existence je v dobrém i zlém spojena s Vltavou, s okolní pitoreskní zástavbou, postupně mizející, a s klášterními zahradami, které nedávno prošly revitalizací a byly zpřístupněny veřejnosti. Komentovaná prohlídka s historiky umění Barborou Uchytilovou a Davidem Beitlem pojedná o historii, architektuře a zahradách.

Sraz: ne 1. 10.,10.30 a 16.30, Národní galerie v Praze – klášter sv. Anežky České, Anežská 12, vestibul

AK panorama
AK, Frantisek, -pres1

Praha – Hradčanské paláce: Šternberský palác (Hurá dovnitř!)

Šternberský palác, sídlo Národní galerie v Praze hostí stovky děl evropského umění od antiky do baroka. Avšak pozornost si zaslouží i historie a architektura samotného paláce. Stavebníkem Šternberského paláce byl hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka. Realizace stavby se po roce 1698 ujal Giovanni Baptista Alliprandi, který do Šternberkovy smrti dokončil stávající severní čtyřkřídlou budovu. Vystavěný palác představoval necelou třetinu ambiciózního návrhu. Potomci hraběte však v dostavbě paláce, jehož hlavní průčelí mělo být otevřeno na Hradčanské náměstí, nepokračovali. V držení hrabat ze Šternberka zůstal palác do roku 1811, kdy ho koupila Společnost vlasteneckých přátel umění – předchůdkyně dnešní Národní galerie, která zde sídlila až do roku 1871. Od roku 1948 jsou zde vystavena mistrovská díla ze sbírek Národní galerie v Praze.

Zveme vás s Alenou Kingham na prohlídku nádvoří, zákoutí zahrady, orientálních salonků, konírny, sálů s nástěnnými malbami. Bez omezení od 11.00 do 17.00 volně přístupné nádvoří a zahrada. Kapacita prohlídek (14.00 a 15.00) omezena. Děkujeme za pochopení. Akce se koná ve spolupráci s Národní galerií.

Sraz: ne 1. 10., 11.00–17.00, 14.00 a 15.00 prohlídky, Národní galerie v Praze – Šternberský palác, Hradčanské náměstí 15, vestibul

Sternbersky palac ze zahrady

Praha - Hradčanské paláce - Schwarzenberský palác (Hurá dovnitř!)

Schwarzenberský palác, ukázka jedné z nejkrásnější renesanční architektury v Praze, je sídlem Národní galerie v Praze a představuje sbírky od rudolfínského umění po baroko v Čechách. Pro hraběte Jana mladšího z Lobkovic postavil Schwarzenberský palác architekt Agostino de Galli (Augustýn Vlach) v letech 1545 až 1567, kdy docházelo k obnově Pražského hradu po velkém požáru. Palác, rozvržený do tří křídel obklopujících arkádový dvůr, je v mnohém ovlivněn italskými renesančními vzory. V jeho držení se postupně vystřídali Lobkovicové, císař Rudolf II., Rožmberkové, Švamberkové, Eggenberkové a Schwarzenbergové, po nichž zůstal paláci jeho současný název. Ve třech patrech paláce otevřela Národní galerie expozici českého barokního umění v březnu 2008.

Komentovaná prohlídka s historičkou Annou Zajícovou se bude věnovat historii paláce a architektonickým přestavbám. Bez omezení od 11.00 do 17.00 volně přístupné vestibul, nádvoří, terasa, expozice Archeologie a Hmatová expozice. Kapacita prohlídek (15.00 a 16.00) omezena. Děkujeme za pochopení. Akce se koná ve spolupráci s Národní galerií.

Sraz: ne 1. 10., 11.00-17.00, 15.00 a 16.00 prohlídky,  Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác, Hradčanské náměstí 2, vestibul

Schwarzenbersky-palac

Praha – Paralelní Polis (Hurá dovnitř!)

Zakladateli Paralelní Polis jsou lidé z české umělecké skupiny Ztohoven a slovenského hackerspacu ProgressBar. Hlavním důvodem k vytvoření tohoto prostoru byla snaha o propagaci digitální svobody, kryptoměn, anonymizačních sítí a svobodných trhů. Budova má čtyři patra a každé z nich představuje jeden z konceptů Paralelní Polis. Najdete zde 3D tiskovou dílnu, jedinou bitcoinovou kavárnu na světě, coworkingové centrum Paper Hub a nakonec přednáškový sál Institut kryptoanarchie. K vytvoření interiérů nevyužila skupina Ztohoven žádného designéra, ale vše vymysleli sami – většina členů jsou umělci. Továrna K. Morstadt, ve které nyní Paralelní Polis sídlí, byla dříve průmyslovým objektem. Sloužila k výrobě léků. Až v letech 2001–2004 byla zrekonstruována na kancelářské prostory architektonickým studiem KAVA. V neděli 1. října v 16.00 vás všemi čtyřmi patry a koncepty provede jeden ze zakladatelů Paralelní Polis, umělec Roman Týc. Mluvit bude nejen o interiérech prostor, které odráží původní účel této tovární budovy, ale také o idejích celého spolku. Akce se koná ve spolupráci s Paralelní Polis. 

Omezená kapacita, rezervace od 25. 9. na GoOut.cz zde.

Sraz: ne 1. 10.,12.00–20.00, 15.00 a 16.00 komentovaná prohlídka, Dělnická 475/43

DSC09789-Edit m
DSC09887-Edit m

Praha – Kubistické vily na Rašínově nábřeží (Hurá dovnitř!)

Tři architektonické skvosty podél řeky Vltavy. Mrázkova vila Na Libušince č. 26 od Emila Králíčka z roku 1913 ve stylu klasicizující secese s několika kubistickými detaily. Kubistický rodinný dům Kovařovicova vila architekta Josefa Chochola z roku 1913 a Sequencova vila od Otakara Novotného z roku 1912 postavená v  modernistickém stylu pro pro učitele Františka Sequense. V rámci prohlídek bude k vidění část vnitřních prostor, terasy a zahrady všech zpřístupněných vil. Procházky s průvodcem budou vycházet ze zahrady Sequencovy vily po 10 minutách. Od 13.00 a 15.00 se bude v zahradě Sequencovy vily konat přednáška vnuků architekta Otakara Novotného – Jana a Tomáše Novotných.

Velmi děkujeme za spolupráci a zpřístupnění domů Fokus Praha, MullenLowe Prague a Vila pod Vyšehradem.

Omezená kapacita. Možnost rezervace od 25. 9. na GoOut.cz zde.

Sraz: ne 1. 10., 13.00 – 16.00 prohlídky, 13.00 a 15.00 přednáška, Vnislavova 48/4

112616 resized
131921 resized

Praha – MeetFactory (Hurá dovnitř!)

Průvodcem komentované prohlídky bude David Černý – zakladatel tohoto mezinárodního centra současného umění a především významný současný výtvarný umělec. V rámci prohlídky se návštěvníci dozvědí vše nejen o samotné budově, která nejprve sloužila jako továrna na výrobu skla. Provoz výroby broušeného skla a posléze i známých skleniček Durit byl ukončen roku 1935. Až do přelomu 40. a 50. let továrnu užívala k výrobě dieselových motorů firma Škoda, následovně továrna přešla do správy Československých železnic. V 90. letech byla budova zcela opuštěna. Na přednášce bude David Černý hovořit především o procesu transformace této industriální budovy na kulturní centrum. Ateliéry umělců, kteří se podílejí na největším rezidenčním programu v ČR, netradiční prostor Galerie Kostka, skupinové výstavy, hudební sál s kapacitou tisíc lidí a divadlo, jehož uspořádání se přizpůsobuje jednotlivým představením – to vše je MeetFactory. Očima Davida Černého je ale tato továrna mezi kolejemi a dálnicí něco víc – dýchajícím organismem s neopakovatelným geniem loci a místem pro setkávání.

Akce se koná ve spolupráci s MeetFactory.

Sraz: ne 1. 10., 13.00–17.00, 14.00 komentovaná prohlídka, Ke Sklárně 3213/15

MeetFactory1 LR m
MeetFactory3 LR m

Praha – Jatka78 (Hurá dovnitř!)

Zajímá vás, kam se schovávají umělci po představení? Kde zkoušejí? Nebo jak vypadá hlediště z jejich perspektivy? Prohlídka veřejnosti nepřístupných prostorů. Budova bývalých jatek je v současnosti novocirkusové centrum s tréninkovou halou, zkušebnou, galerií a dvěma scénami. Komentovaná prohlídka neveřejných i neveřejných částí v 14.00 a 15.00. Kapacita je omezená. Rezervace je možná od 25. 9. na GoOut.cz zde.

Akce se koná ve spolupráci s Jatka78.

Sraz: ne 1. 10., 14.00 a 15.00, Pražská tržnice, hala 7 a 8, Bubenské nábřeží 306/13

Main hall 1
Training hall 1

Praha – Mezi nebem a zemí (Hurá dovnitř!)

V prosinci 2016 byla nad Centrem DOX otevřena unikátní architektonická intervence, inspirovaná elegantními tvary vzducholodí z počátku dvacátého století. Komentované prohlídky vzducholodě Gulliver s autory Leošem Válkou, Martinem Rajnišem, Davidem Kubíkem a Zbyňkem Šrůtkem. Akce se koná ve spolupráci s DOX.

V roce 2013 Leoš Válka oslovil architekta Martina Rajniše, aby se s ním podílel na realizaci toho, co sám nazývá „snem dvanáctiletých kluků“. Martin Rajniš ve spolupráci s Davidem Kubíkem více než dva roky společně s odborníky na dřevěné konstrukce a ocel pracovali na návrhu 42 metrů dlouhé a 10 metrů široké konstrukci inspirované tvary obřích vzducholodí, které začaly křižovat oblohu na počátku 20. století. Základní kostra vzducholodě se skládá z příhradových obručí z lepeného modřínového dřeva, které jsou vzájemně propojeny podélnými dřevěnými příhradovými prvky. Ke vzducholodi je připojena gondola, do které je přístup po žebříku z paluby vzducholodě. Celá konstrukce je zastřešena jednovrstvou transparentní membránovou ETFE fólií. Vzducholoď je vybavena audiovizuální a světelnou technikou s možností celoročního provozu díky instalovaným infra panelům.

Omezená kapacita. Nutná rezervace na: rezervace@dox.cz 

Sraz: ne 1. 10., 15.00, 16.00 a 17.00, Centrum DOX, Poupětova 1

ČESKÁ CENA ZA ARCHITEKTURU 2017: Huť architektury Martin Rajniš GULLIVER

Vzducholod 72 DPI 13 foto Jan Slavik, C DOX m
VOL 1171 foto Rene Volfik m

Praha – Projekt Petrohradská (Hurá dovnitř!)

Na přelomu 19. a 20. století zde stál mlýn, později čokoládovna, od 50. let pak budova sloužila jako montážní dílna ZPA a dnes je určena k demolici. Petrohradská kolektiv prostory dočasně využívá a během posledních dvou let přeměnil chátrající opuštěnou budovu na živý kulturní prostor. Objevte i běžně nepřístupné. Akce se koná ve spolupráci s Petrohradská kolektiv.

Sraz: ne 1. 10., 16.00, Petrohradská 13, vnitroblok

Petrohradska kolektiv (4).JPG
Petrohradska kolektiv

Tábor – Exkurze ke spodní výpusti (Hurá dovnitř!)

Jak se vypouští Jordán. Exkurzy provedou technici Vodovodů a kanalizací. Organizuje spolek Transforma.

Sraz: so 30. 9., 17.00, za jordánskou hrází u vodopádů, U Stadionu míru 1653/1

DA Tabor 2

Sazovice – NEJNOVĚJŠÍ KOSTEL (Hurá dovnitř!)

Procházka čerstvě vysvěceným kostelem sv. Václava v Sazovicích s autorem, architektem Markem Janem Štěpánem (Atelier Štěpán). Rotunda, jejíž půlmetrové zdi se zužují do několika centimetrů a sbíhají se do jednoho bodu jako papír. Odrážené světlo, které přes zářezy ve stěnách proniká dovnitř po měkkých křivkách. Jednoduše pojatý interiér, prostor pro pocit ztišení a klidu.

Sraz: ne 1. 10., 15.15, před kostelem v Sazovicích u Zlína

ČESKÁ CENA ZA ARCHITEKTURU 2017: Atelier Štěpán s. r. o. KOSTEL SV. VÁCLAVA

Stepan Sazovice 02

Vrané nad Vltavou – Nebojte se vstoupit (Hurá dovnitř!)

Papírny, které založila rodina Hassů v roce 1873, ukončily svou činnost v roce 2000. Nyní zde mimo jiné najdete Perlu, galerii a místo zaměřené na umělecké, uměleckořemeslné a sociokulturní aktivity. Projděte si areál bývalé papírny, zastavte se na molu nad řekou a podívejte se na výstavu Ibra Ibrahimoviče: Obrazová příloha ke ztracené mapě Velké práce na Severu. Zastavte se v otevřeném ateliéru Tomáše Bambuška na výstavě „Kurnik, prasečák národního sněhuláka“.

Program:
volný přístup do areálu:
so 30. 9. – ne 1. 10., 11.00–20.00, přes kavárnu Perla, Nádražní 101
komentované prohlídky areálu:
so 30.9., 14.15, sraz na bývalé vrátnici, nyní kavárna Perla
ne 1.10., 11.00, sraz na bývalé vrátnici, nyní kavárna Perla

Ibra Ibrahimovič Severní Čechy
IMG 8437

Vratislavice nad Nisou – Zauhlovací a vodárenská věž Ginzkey (hurá dovnitř!)

Zpřístupnění zauhlovací a vodárenské věže bývalé továrny Bytex na výrobu koberců, se spolkem AvantgArt, který se tuto stavbu snaží již dva roky oživovat pravidelnými akcemi. Návštěvníkům bude umožněn přístup do jinak uzavřené kulturní památky, kterou spolek vyčistil spolu s dobrovolníky, a nyní plánuje další restaurátorské práce, aby zde v budoucnu mohlo vzniknout centrum kultury a umění. V nejvyšších patrech věže se nachází nejen násypník na uhlí a mour, ale i nádrž na vodu, která zásobovala sousední kotelnu, jež je součástí kulturního dědictví Libereckého kraje. Přijďte se podívat na dobrovolné úsilí desítek lidí, jimž není lhostejno okolí, ve kterém žijí. Procházka s prohlídkou věže bude zakončena prezentací originálních fotografií v přízemí, které dokumentují nejen historii samotného areálu, ale i dosavadní činnost dobrovolnického spolku AvantgArt. Více informací na facebooku.

Sraz: ne 1. 10., 16.00, Rumburská ulice, před Zauhlovačkou

10212594745851066 1616894619 o
10212594746051071 1498493051 o

Brno – Fotografové (Projekce Film a architektura)

Promítání na zahradní terase vily Tugendhat, filmu Lucien Hervé, Photographer despite himself. Režie: G. Messiaen, Francie, 2013, 55 min., francouzsky / anglické titulky. Dokument o fotografovi s duší architekta. Lucien Hervé byl dvorním fotografem Le Corbusiera, po jeho smrti pracoval pro W. Gropia, O. Niemeyera nebo A. Aalta.

Před projekcí možnost v technickém podlaží vily navštívit výstavu Echoes – 100 let finského designu a architektury, doplněnou o originální nábytek Alvara Aalta ze sbírek Muzea města Brna. Nutná rezervace na info@tugendhat.eu.

Sraz: ne 1. 10., 19.00, vila Tugendhat, Černopolní 45, vstupné 50 CZK

Hradec Králové – Oko nad Hradcem Králové (Projekce)

Promítání filmu Oko nad Prahou (2010, česky, 78 minut) následované diskusí s Eliškou Kaplický. Stavby architekta Jana Kaplického přiblíží historik architektury Ladislav Zikmund-Lender.

Unikátní dokument pojednává o příběhu nejslavnějšího projektu Jana Kaplického u nás: vítězného návrhu na Národní knihovnu v Praze. Na pozadí vývoje projektu a politických zvratů, které jej provázely, můžeme sledovat závěr života a díla nebývale kreativního architekta s věčně mladou, ale vyrovnanou duší, který se jako jeden z mála prosadil ve světové architektuře. Film uvede historik architektury Ladislav Zikmund-Lender a autorka dokumentu Eliška Kaplický Fuchsová. Vstupné dobrovolné.

Sraz: ne 1. 10., 16.00, 17.00 projekce, Bio central, Karla IV. 774

Snímek obrazovky 2017-05-31 v 10.26.23

Nymburk – Z kina do krajiny a za školami (Projekce Film a architektura)

Pošesté v Nymburce, poprvé v kině. Přednáška architekta Jana Dršky se zaměří na cestní síť v Polabí. Následovat bude projekce dokumentu Zahrada hrou (2016, Česká republika, Marta Zídková, 44 min., česky) o proměně tří školních zahrad a dokument The School as City (2012, Nizozemsko, Moniek van de Vall, 50 min., vlámsky / anglické titulky) představující nejvýznamnějšího architekta školních budov současnosti Hermana Hertzbergera. Program pro děti, výstava, instalace a občerstvení.

Sraz: so 30. 9., 16.30, Kino Sokol, Tyršova 6

Da2017 nymburk II kredit archiv jana drsky.JPG
Da2017 nymburk I kredit archiv jana drsky.JPG

Plzeň – Můj dům, můj (Projekce Film a architektura)

Projekce Slightly Modified Housing. Režie: G. Megneuix, Francie, 2013, 77 min., francouzsky / anglické titulky. Dokument sleduje fantastickou rekonstrukční proměnu obytného věžáku přezdívaného Alcatraz na okraji Paříže. The Imaginaries Transformations. Režie: K. Dana, Francie, 2015, 21 min., francouzsky / anglické titulky. Krátký snímek o renovaci obytného domu, který byl původně odsouzen k demolici. Oba projekty realizovali architekti Vassal, Lacaton a Druot.

Sraz: so 30. 9., 18.00, DEPO2015, vstupné 50 CZK

Praha – festival warm up: REM (projekce film a architektura)

(Tomas Koolhaas, dokumentární, USA, 2016, 75 min. anglicky s českými titulky)

Česká premiéra oceňovaného dokumentu o jednom z nejvýznamnějších architektů současnosti Remu Koolhaasovi. Dokumentární film natočený jeho synem Tomasem. 

Architektura se obvykle filmuje zvenku, jako neživý objekt. Těch několik vyobrazení interiérů se obvykle omezuje na statické obrazy prázdných budov, které se tím redukují na pouhou ikonu nebo sochu. „REM“ využívá nekonvenční přístup kombinující lidské příběhy a zkušenosti jak architekta, tak uživatelů jeho architektury. Film zkoumá Remův život, jeho pracovní metody, filozofii a vnitřní krajinu z dosud neznámé, intimní a bezprostřední perspektivy. Výsledkem je pocit, že se divák ocitá „uvnitř“ jeho hlavy. Tato perspektiva umožňuje divákovi jedinečným způsobem pochopit Removy myšlenky. Tyto myšlenky nejsou podány jen jako intelektuální koncepty, divák je vidí přímo v praxi – jako realitu na zemi. Vidí, jak se tyto myšlenky naplňují v betonu a v kovu. Film ukazuje, jak tyto stavby, některé obrovské a jiné malé – rozeseté po celém světě – ovlivňují všechny stránky života lidí, kteří je postavili, kteří je využívají a kteří v nich žijí.

Po filmu následuje skype rozhovor s jeho tvůrcem Tomasem Koolhaasem, který povede Adam Gebrian.  Dokument měl premiéru v září loňského roku na filmovém festivalu v Benátkách.  

Sraz: st 20.9., 20.30, Kino Světozor, Vodičkova 41, vstup 200 CZK k dispozici v předprodeji zde

Rem film

Praha – Fotografové (Projekce film a architektura)

Film Visual Acoustics. Režie: E. Bricker, USA, 2008, 84 min., anglicky. Dokument o životě a tvorbě Julia Schulmana, největšího světového fotografa architektury. Snímek uvede Adam Gebrian.

Sraz: so 30. 9., 16.00, Prague Gallery, I. P. Pavlova 5 (vchod z Legerovy ulice)

Praha – Můj dům, můj... (Projekce film a architektura)

Transformace – Výpary – Melanosis, Michal Kindernay, Česká republika, 2017, 7 min.

Krátký filmový snímek si pohrává s tématy zneužívání přírodních zdrojů, jejich proměny v různé formy energie a odkazu (nejen) industriální architektury. Hlavním námětem je voda a její transformace a podoby během oběhu v sice přirozeném, ale civilizací pokřiveném cyklu. Popelová, “černá“, velmi znečištěná voda, vytékající z jedné z mosteckých elektráren, je symbolicky jednou z přísad, které způsobují chybu v systému a narušují uzavřený kruh přirozeného souladu s přírodními zákonitostmi. Exploatace přírodních zdrojů a jejich následná přeměna v nečistou energii, spojená s mnoha vedlejšími účinky, ústí v nenávratnou disharmonii. Další neekologické složky v komplexním průmyslovém řetězci navíc působí trvalé poškození ekosystémů a duchovní dezorientaci člověka. 

Film s volným narativem je strukturován do několika minimalistických obrazů s určitým analogickým řádem. Obrazy černé popelové vody střídají záběry temných vod, utopického industriálního chrámu, vodních děl a vodní dopravy. Energii přírodní i uměle vytvářenou, výjevy průmyslové, přírodní i generované prolíná všudypřítomný pocit plíživé úzkosti. 
Film vznikl v koprodukci Kruhu a My Street Films CZ a byl natočen speciálně pro festival architektury Den architektury 2017.
Premiéru osobně uvede režisér Michal Kindernay.

Film 25 Bis. Režie: I. Bêka & L. Lemoine, Francie, 2014, 46 min., francouzsky / anglické titulky. Snímek přináší poetický, místy až humorný mikropohled na všední život v domě od Augusta Perreta v Paříži.

Sraz: so 30. 9., 18.30, Kino 35, vstupné 100 CZK.

Praha – Fotografové (Projekce film a architektura)

Film Lucien Hervé, Photographer despite himself. Režie: G. Messiaen, Francie, 2013, 55 min., francouzsky / anglické titulky. Dokument o fotografovi s duší architekta. Lucien Hervé byl dvorním fotografem Le Corbusiera, po jeho smrti pracoval pro W. Gropia, O. Niemeyera nebo A. Aalta.

Sraz: so 30. 9., 20.30, Kino 35, vstupné 100 CZK

Praha – Osobnost Le Corbusier (Projekce Film a architektura)

Film The Century of Le Corbusier. Režie: J. Cazanave, Francie/Belgie, 2015, 52 min., francouzsky / anglické titulky. Le Corbusier, jeden z nejvýznamnějších architektů 20. století, v dokumentu, který těží zejména z rozhovorů a osobních spisů.

Sraz: ne 1. 10., 18.00, Kino Světozor, vstupné 100 CZK

Praha – Škola jako výzva (Projekce film a architektura)

Film Jednoduchej dům. Režie: H. Hlaváčková, Česká republika, 2011, 16 min., česky. Snímek pojednává o nové budově Fakulty architektury ČVUT a její autorce, architektce Aleně Šrámkové.

Film The School as City. Režie: M. van de Vall, G. Vos, Nizozemí, 2012, 50 min., vlámsky, hebrejsky / anglické titulky. Dokument představuje nejvýznamnějšího architekta školních budov současnosti Hermana Hertzbergera.

Sraz: ne 1. 10., 20.30, Kino Světozor, vstupné 100 CZK 

Zlín – Osobnost Le Corbusier (Projekce film a architektura)

Film The Century of Le Corbusier. Režie: J. Cazanave, Francie/Belgie, 2015, 52 min., francouzsky / anglické titulky. Le Corbusier, jeden z nejvýznamnějších architektů 20. století, v dokumentu, který těží zejména z rozhovorů a osobních spisů.

Sraz: po 2. 10., 18.00, Galerie KABINETT, 12. budova továrního areálu Zlín

Brno – Škola jako výzva (PROJEKCE FILM A ARCHITEKTURA)

Film Francis Kéré – An Architect Between. Režie: D. Schwartz, Švýcarsko/Burkina Faso, 2016, 19 min., německy, anglicky / anglické titulky. Architekt Kéré se vrací do rodné vesnice v Burkině Faso, aby zde místním postavil školu.

Film Jednoduchej dům. Režie: H. Hlaváčková, Česká republika, 2011, 16 min., česky. Snímek pojednává o nové budově Fakulty architektury ČVUT a její autorce, architektce Aleně Šrámkové.

Sraz: so 30. 9., 19.00, PRAHA / Fórum pro architekturu a média, Husova 18, vstupné 50 CZK

BENEŠOV – NA SEVER OD SLUNCE (projekce)

Promítání filmu ve spolupráci s organizátory Jednoho Světa v Benešově. Inge a Jørn nejsou běžní surfaři. Spojení s vodou a přírodou se rozhodli prožít si až na dřeň. Na devět měsíců se usadili na opuštěné pláži ostrova u břehů Norska daleko za polárním kruhem, kde našli nejen perfektní vlny, ale také spousty naplavených odpadků. Svůj životní styl odpovědných surfařů dotahují k dokonalosti i tím, že se živí levným prošlým jídlem a jejich dodávka jezdí na přepálený olej. Fantastické záběry přírody, dobrodružného surfování za polární noci i „běžného“ pobývání na pláži spojuje čirá radost ze života mimo civilizaci. Aktuální info na facebooku zde.

Sraz: so 30.9.2017, 19:00, Cafe Bar Terasa, Villaniho 2130

Na sever od slunce

Bratislava – Moja „VILA“ (Workshop)

Deti s neobmedzenou fantáziou, obmedzené materiálom (útvary rôznych veľkostí a farieb) si vytvoria z pripravených kociek, drôtov, špajdli, pások, fólií svoj dom. Výtvarná dielňa s architektkou Janou Melišovou. Obmedzený počet miest. Nutná registrácia na atelier@pavjan.sk.

Sraz: ne 1. 10., 15.00, Justičná 7 – ateliér PAVJAN

Vila Coburg
Vila s atelierom

Brno – Živé hraní k promítaní: Malí Architekti (Workshop)

Dětská multimediální dílna o architektuře pro děti od 6 do 12 let i rodiče s lektorkami Markétou Lisou, Janou Moštíkovou a hostem – architektem Petrem Jakšíkem. Ve výtvarné dílně zveme děti ke svobodné hře s prostorem a materiálem. V sobotním odpoledni se promění ve studenty architektury a seznámí se se základními principy a technikami, které architekti využívají. Jde především o rozvinutí fantazie a odbourání stereotypů. Nutná rezervace na prahavbrne@gmail.com.

Sraz: so 30. 9., 13.00, PRAHA / Fórum pro architekturu a média, Husova 18

Brno – Nesnesitelná lehkost architektury na FA VUT (Hurá dovnitř! + workshop)

Otevřeme po dlouhá léta veřejnosti i akademikům uzamčenou zahradu před vstupem do Fakulty architektury VUT v Brně z ulice Křížová, kde budou vystaveny studentské pavilony. Na nádvoří FA se uskuteční workshop vedený našimi pedagogy i čerstvými absolventy na téma: Kolik váží váš dům, pane architekte? Pneumatické, membránové a parametrické konstrukce.

Sraz: so 30. 9.,13.00, Poříčí 5

Ohkiijkfildghaeg m

Brno – Rodinné odpoledne: Džadoň versus Jurkovič (workshop)

V Jurkovičově vile se zabydlel soudobý umělec Tomáš Džadoň, kterého náramně baví pohrávat si s „lidovými“ motivy a prozkoumávat kulturu bydlení. Program pro celou rodinu o tradici a (post)moderně s lektorkou Olgou Búciovou. Čeká nás vrstvená koláž, tvorba modelu, trocha vyšívání, hodně povídání, piknik v zahradě a další. Rezervace na edukace@moravska–galerie.cz, telefon: 532 169 177

Sraz: ne 1. 10., 14.30, Jana Nečase 2

Jurkovicova vila web m

Jablonec nad Nisou – PANELÁCI PANELÁCI – Vlajka pro Mšeno (Workshop)

Srdečně vás zveme na výtvarnou dílnu pro malé i velké, kde se budeme zabývat tím, co je to vlastně panelové sídliště a jak se k němu můžeme vztahovat. Navážeme diskusí nad možnými podobami vlajky, kterou by se sídliště mohlo pyšnit. Hlavní náplní dílny pak bude společná tvorba vlajek s hesly, znaky a pojmy, které vzejdou z předchozí debaty. Vlajka bude následně vyvěšena. Dílnu povede teoretička umění Anežka Bártlová a umělec a pedagog Jan Pfeiffer (PedF UK). Akce je součástí projektu PANELÁCI.

Sraz: ne 1. 10., 10.00, u Prutu

DA-Jablonec PLAC dilna panelaci
DA-Jablonec PLAC Mseno panorama

Javorník – Tančírna dětem (Workshop)

Voda v Račím potoce kdysi vymodelovala celé údolí. Jakou moc má voda a jak ji zapojit do hry s architekturou? Prozkoumáme břeh potoka za Tančírnou a navrhneme vlastní „vodní stavby“. Dílnu si užijí nejen děti, ale i tatínci, dědečci a celé rodiny! S výtvarnicí Zdeňkou Morávkovou.

Sraz: ne 1. 10., 15.00, Tančírna v Račím údolí

Lomnice nad Popelkou – Továrna Mastných (Hurá dovnitř! + workshop)

Návštěvník si bude moci prohlédnout tovární budovu z konce 19. století, která byla původně postavena jako součást areálu mechanické tkalcovny, v průběhu 20. století zde byla také tírna lnu a probíhala zde výroba tkalcovských člunků. Kromě výstavy se návštěvníci mohou těšit na výstavy a přednášky a speciální prohlídku k tématu Dne architektury: Voda. Podrobný program na webu továrny.

Sraz: so 30. 9. – ne 1. 10., 10.00–18.00, Antala Staška 212

Budova sever DSC8933 sm
Zachrana new krivky final

Piešťany – Bývam, Bývaš , Bývame (Workshop)

Architektonická dielňa pre deti a ich rodičov. Práca s nožničkami, papierom, lepidlom a farbičkami. Nutná online registrácia zde.

Sraz: ne 1. 10., 10.00, Elektrárňa Piešťany, Staničná 51

Workshop foto

Praha – PRO-STORY (Workshop)

Otevřený workshop pro rodiny s dětmi a další zájemce. Přijďte si během Dne architektury vytvořit příběh pro prostor nebo prostor s příběhem. Workshop vedou Klára Hušková Smyczková a Martin Hrubý. 

Sraz: so 30. 9., 14.00, NG - Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47

VOL 0686
VOL 0723

Praha – Vzdušné zámky (Workshop)

Jaká je cesta od snu ke skutečnosti? Provedeme vás a zkusíte vymyslet, nakreslit a postavit ten svůj (dům, sen, zámek) – trochu skutečně a trochu jako. Dílna je určena pro děti a dospělé od 5 let. Nutná rezervace na rodiny@dox.cz, tel. 295 568 104.

Sraz: ne 1. 10., 14.00–17.00, Centrum DOX, Poupětova 1

VOL 9575
VOL 9590

Praha – Fabrika sekávání (Workshop)

Ač to tak často vůbec nevypadá, galerie byly od svého vzniku místem setkávání – různých pohledů, názorů a představ. V rámci tvůrčí dílny Fabrika setkávání si ukážeme, jak může být jedna budova místem pro spolupráci různých uměleckých oborů. A jedno takové místo si i vytvoříme! Tvůrčí dílna pro děti od 6 let a jejich rodiče s lektorkou Annou Štefíkovou. Akce se koná ve spolupráci s MeetFactory.

Sraz: ne 1. 10., 16.00, MeetFactory, Ke Sklárně 3213/15

Workshop kostka 09 m
Workshop kostka 43 m

VESELÍ NAD LUŽNICÍ – Veřejný prostor ve městě (Workshop)

Diskuse a workshop o architektuře na téma veřejného prostoru ve Veselí nad Lužnicí. Do diskuse bude přizvána veřejnost, zástupci vedení města Veselí nad Lužnicí a architekti, kteří představí koncepční návrhy na řešení vybraných veřejných prostorů. Diskusi uvede architekt Bohuslav Šenkýř. Hlavním tématem bude řešení veřejného prostoru a parku před kulturním domem.

Sraz: so 30. 9., 14.00–17.00, před kulturním domem

Kulturni dum verejny prostor

Praha – Veřejný prostor? Sdílený prostor! (Workshop)

Workshop soustředící se na (v současném diskurzu nadužívaná) témata jako například oživování veřejných prostranství. Společně s účastníky workshopu budeme probírat otázky, které bychom si měli klást při snaze o změnu urbánního prostředí. Vede antropoložka Barbora Bírová, délka 1,5 hod., rezervace na: petra@petrohradskakolektiv.com.

Sraz: ne 1. 10., 14.00, Petrohradská kolektiv, Petrohradská 13, vnitroblok

Petrohradska kolektiv (2)
Petrohradska kolektiv (3)
tl_files/denarchitektury/design3/da_kolecko2.png