CZ EN Facebook

Celkový program

změna programu vyhrazena

225

Benešov - Kde se schovává zeleň?

Jaké plochy v centru mají potenciál stát se parkem? Jaká krajina město obklopuje? Proč v ulicích nejsou stromy? Co je to vlastně zeleň? Jaký poteniál má voda v Benešově? Které povrchy jsou do města vhodné? Městem s mapou v ruce a s očima na šťopkách se členy spolku archibn.

Sraz: so 1. 10., 14:00, zřícenina minoritského kláštera na Karlově

Beroun – Guláš na Wagnerově náměstí

Wagnerovo náměstí tvoří budovy ze všech etap 20. století. Tento architektonický guláš okomentují Ummagumma architekti. Jak náměstí vznikalo? V jakém stavu je dnes? A co se chystá?  Pojďme se podívat na základní školu, okresní soud, Telecom, spořitelnu a parkovací dům.

Sraz: so 1. 10., 14.00, autobusová zastávka na Wagnerově náměstí 

Beroun Wagnerovonam-M

Bílovec v perspektivě

Historickým centrem Bílovce s návštěvou klíčových budov města se studenty architektury Davidem Seidlerem a Tomášem Baborem, kteří ukáží, architektonickou stránku Bílovce. Navazovat bude prezentace ukazující širší souvislosti místního urbanismu s představením návrhů na využití potenciálů města.

Sraz: so 1. 10., 14.00, Městská knihovna Bílovec

Bilovec for web

Bohuslavice u Zlína – jiná (ne)kulturní krajina

Putování krajinou, která byla a měla by být naší součástí. Je tomu však skutečně tak? Spolek Jinákrajina a sochař Jan Ambrůz odkryjí všem hledajícím krásy, naše kořeny i drobné stavby v krajině. Procházka začne výstupem ze Šarov Křížovou cestou do polí nad vesnicí, následně povede kolem objektů sousoší a kaple II směrem na Lhotu. Na rozcestí se stočí zpět po Jeřábové cestě, aby minula nejen Poleh, ale opět navázala na Šarovy. Nutná pohodlná obuv do přírody.

Sraz: ne 2. 10., 14.00, v Šarovech u místního pohostinství (střed obce) 

Behuslavice

Brno-Lesná – perla mezi sídlišti: 50 let bydlení v zeleni

Již tradiční procházka s Martinem Malečkem ze spolku Obzor Lesná po unikátním panelovém sídlišti rozmístěném na loukách a v lese. Volnost a vzlet 60. let, všude stromy, sem tam vykoukne panelák. Letos upravená trasa, poslední možnost vidět v původní podobě areál Obzor (navržený v roce 2010 na kulturní památku), který má být brzy přestavěn.

Sraz: so 1. 10., 10.00, Čertova rokle, konečná tramvaje 9, 11

Obzor-atrium 1974-m
Sidliste Lesna, Brno m

Brno – Filmové dny ve vile Tugendhat (projekce)

Opakované projekce dvou snímků režiséra Rudolfa Chudoby věnované této ikonické stavbě moderní architektury. Vstupné 50,- Kč (technické podlaží, zahrada a projekce).

Sraz: SO 1. 10. až ČT 6. 10. (kromě 3. 10.), 10.00 – 18.00, Černopolní 45

ČESKÁ CENA ZA ARCHITEKTURU 2016: OMNIA projekt, ARCHTEAM, RAW / REKONSTRUKCE VILY TUGENDHAT V BRNĚ

Brno – Brněnská okružní třída Theophila von Hansena (Hurá dovnitř!)

Brno patří mezi města, kde na místě hradeb vznikla v 19. století okružní třída, na níž se podílel významný vídeňský architekt Theophil von Hansen. Jeho budovy jako Pražákův palác a Besední dům se sice řadí k dominantám Brna, ale některé interiéry sídla filharmonie stejně tak jako historie sousedního paláce zůstávají dnes většině Brňanů neznámé. Eva Jandová provede běžně nepřístupnými prostory Besedního domu a přiblíží historii jak této budovy, tak sousedního Pražákova paláce.

Sraz: so 1. 10., 10.00, Husova 20

PP budova web.JPG

Brno – Křížem krážem Štatlem po knihovnách minulých i nynějších

V centru Brna byla a stále je řada knihoven, přičemž mnohé z nich sídlily nebo sídlí v pozoruhodných domech. Historii i současnost těchto institucí i jejich sídel přiblíží informační specialista Josef Schwarz během pěší procházky, na které zájemce seznámí i s významnými osobnostmi brněnského knihovnického života.

Sraz: so 1. 10. 11.00, nám. Svobody, morový sloup

MZM-knihovna

Brno – Stavět ve městě

Současná stavební legislativa jako by stavění ve městě vůbec nepřála. Architekti  se potýkají s řadou omezení, přesto se najdou pozitivní příklady, jejichž příběhy představí šéfredaktorka časopisu ERA21 Zuzana Morávková. Procházka navazuje na stejnojmenné téma zpracované v časopise ERA21 č. 02/2016.

Sraz: so 1. 10., 13.00, Kopečná 46, před kabaretem Špaček

ERA21 2-16
Makovsky1

Brno – Místodržitelský palác od podzemí k podkroví (Hurá dovnitř!)

Jedna z architektonicky nejpozoruhodnějších barokních budov města Brna, Místodržitelský palác, původně sloužil jako klášter, následně jako sídlo úřadů a v době socialismu jako muzeum dělnického hnutí. O jeho historii i architektonických plánech současného správce budovy, Moravské galerie s Markétou Skotákovou a Silvií Šeborovou.

Sraz: so 1. 10., 14.00, Moravské náměstí 1a

MP budova web m

Brno – Nohama mnohýma Brnama

Stejné těsto – různé město. Jak se peče město a co jej dělá dobrým, nebo špatným? Procházka s architekty Romanem Čerbákem a Martinem Klenovským po příkladech brněnského (ne)urbanismu. Nultá lekce základů urbanistické gramotnosti.

Sraz: so 1. 10., 15.00, Šilingrovo nám. před hotelem Barceló

Brno – Bosonohy jinýma očima (projekce)

Místa, kudy denně chodíme, místa, která známe od mládí či dokonce od dětství. Bosonohy byly přifařeny k Troubsku a připojeny k Brnu. Přesto si zachovaly vesnickou hrdost i jistou svébytnost. Jakou roli v tom hraje architektura? Komentovaná projekce s architektkou Dariou Balejovou.

Sraz: NE 2. 10., 18.00, Bosonožská Orlovna, Pražská 55

Bosonohy vrstevnice-kresba m

Brno - The Distillery (Hurá dovnitř!)

Distillery sídlí v histrické budově, která původně sloužila pro výrobu lihovin a to již od konce 19. století. Provoz skončil v éře komunismu a od té doby areál chátral. Nyní dostává nový život s čerstvou identitou, která staví na původních hodnotách. Více o historii a budoucnosti řeknou zakladatelé Alexandra Georgescu, Tomáš Kozelský a Viktor Odstrčilík.

Sraz: ne 2.10., 11.00 až 17.00, Pekarska 76

 MG 4846

Brno – Rajniš versus Jurkovič

Secesní vila architekta Dušana Jurkoviče, kterou spravuje Moravská galerie v Brně, hostí výstavu současného architekta Martina Rajniše. Rajniš ve vile ukazuje osobní cestu za nalezením polohy architektury, která by byla nejen blíže přírodě, ale i uživatelům architektury. Inspirace primitivními či lidovými konstrukčními postupy také nově tematizuje práci Dušana Jurkoviče.

Sraz: ne 2. 10., 14.00, Jana Nečase 2

Jurkovicova vila web.JPG

Brno – Okolí vily Tugendhat

Od první brněnské vilové kolonie ve svahu nad Lužánkami přes dozvuky historismu, příklady rané moderny až po vrcholné realizace avantgardy. Komentovaná architektonická procházka ulicemi Černých Polí s historičkou umění Lucií Valdhansovou bude zakončena návštěvou zahrady vily Tugendhat. Nutná rezervace na  info@tugendhat.eu.

Sraz: ne 2. 10., 15.30., Vila Tugendhat, Černopolní 45 

ČESKÁ CENA ZA ARCHITEKTURU 2016: OMNIA projekt, ARCHTEAM, RAW / REKONSTRUKCE VILY TUGENDHAT V BRNĚ

Brno - Příběh ulice Údolní

Procházka po soudobých, historických i zaniklých stavbách a místech s architektkou Barborou Šimonovou. Cestou se zaměříme na výjimečné příklady architektury i obyčejné domy. Prozkoumáme proměny prostranství a ulic.

Sraz: ne2.10., 16.00, zastávka Obilní trh tramvaje č. 4 ve směru Náměstí Míru

Obilni trh s casti Udolni ulice a drevenym kioskem foto kolem 1890 zdroj Moravska zemska knihovna

Brno – Haus Tugendhat (projekce)

(Německo, 2013, Dieter Reifarth, 116 min.)

V roce 1930 byla v Brně postavena jedna z nejvýznamnějších staveb moderní architektury nejen u nás. Vilu Tugendhat navrhl a do posledního detailu včetně nábytku, dveřního kování a klik promyslel architekt Mies van der Rohe. Na první pohled se může zdát, že jde o příběh unikátní stavby, ve skutečnosti je dokument Dietera Reifartha napínavý a vzrušující román jednoho století. Na pozadí politických katastrof 20. století tu režisér odhaluje portrét rodiny a vypráví o důležitosti, kterou vila dodnes má pro potomky majitelů. V dokumentu se prolínají rozhovory se členy rodiny Tugendhat, jejími bývalými uživateli, historiky umění i restaurátory spolu s historickými fotografiemi a filmovými záběry, z čehož vzniká rozsáhlý životopis tohoto „nesmrtelného“ domu.

Vstupné: 100 / 50 Kč. Nutná rezervace (kapacita 35 míst) na  info@tugendhat.eu.

Sraz: ne 2. 10., 19.00., Vila Tugendhat, Černopolní 45 

Událost na stránkách Vily Tigendhat

ČESKÁ CENA ZA ARCHITEKTURU 2016: OMNIA projekt, ARCHTEAM, RAW / REKONSTRUKCE VILY TUGENDHAT V BRNĚ

Brno – PAVILON 1 / EXPLORACE

Adaptivní strategie - návrh, projektování a řízení reaktivních architektonických systémů. Úvodní přednáška Samana Saffariana a Galo Moncayo-Asana k tématu architektonického workshopu, který proběhne pod jejich vedením v následujícím týdnu a bude zakončen veřejně přístupným sympoziem.

Program:

ne 2. 10., 19.00, úvodní přednáška Samana Saffariana (ITKE) a Gala Moncayo-Asana (die Angewandte, Exp.Arch Hochbau Innsbruck)

po 3. 10 až čt 6. 10., workshop, nutná rezervace na http://pavilon1.cz

pá 7. 10., 10.00 přichod, 11.00 - 18.00 symposium, Marjan Colletti (The Bartlett - UCL), Shajay Bhooshan (AA DRL , ZHA CoDe), Peter Massin (Assistant Professor in Experimental Architecture / Hochbau Innsbruck), Kristína Rypáková (VŠVU) a další

PRAHA / Fórum pro architekturu a média, Husova 18

Aktuální program akce na facebooku

GeometricType FreeForm Roof HexaFold 02 02++

Černošice – Cyklovyjížďka z Prahy do Černošic

Vyjížďka na kolech podél řeky z Prahy do Černošic se studenty architektury Umprumáky Vojtěchem Fejlekem a Mikulášem Novotným. Sejdeme se před Bajkazylem na náplavce a pojedeme na kolech podél řeky do Černošic. Po cestě bude několik zastavení s komentářem k okolní architektuře a urbanismu. V Černošicích po obědě budeme pokračovat procházkou historií obce.

Sraz: 1. 10., 10.30, před Bajkazylem na náplavce pod Rašínovým nábřežím

DA cyklo orez

Černošice – Minulost a současnost vilové zástavby

Vývoj obce Černošice od počátku po současnost se zaměřením na charakteristickou vilovou výstavbu se studenty architektury Umprumáky Vojtěchem Fejlekem a Mikulášem Novotným. Navštívíme i interiéry některých staveb.

Sraz: so 1. 10., 13.00, parkoviště před hotelem Kazín

Černošice den architektury 310516-small

Černošice – Přednáška a až po té zábava?

Zakončení Dne architektury v Černošicích v legendárním klubu Ferenc Futurista přednáškou a moderovanou diskuzí se studenty architektury Umprumáky  Vojtěchem Fejlekem a Mikulášem Novotným. Vystoupí studenti architektury a architekti, kteří jsou s Černošicemi spjati. Svačina a večírek.

Sraz: 1. 10., 18.00, Ferenc Futurista, Vrážská 324

České Budějovice – Vnímání/Ohlédnutí

Diskuze o projektu Vnímání architekta Jana Šépky. Co všechno se stalo před výstavou, v průběhu výstavy a co bude následovat po ní. Poslední den instalace přímo s jejím autorem a kurátorem.

Sraz: so 1. 10., 14.00, náměstí Přemysla Otakara II. 127/38

České Budějovice – Česko – Rakousko – Architektura

Jihočeská a hornorakouská architektura v knize – přednáška, diskuze a představení průvodce po současné tvorbě veřejných staveb. Čtvrt století od pádu železné opony nabízí možnost ohlédnutí za veřejnými stavbami v regionu Jižních Čech a Horního Rakouska a příležitost diskutovat o jejich kvalitě a procesu, který vede k jejich vzniku. Pořádá spolek CBArchitektura.

Sraz: so 1. 10., 16.00, náměstí Přemysla Otakara II. 127/38

IMG 6847 m

Český Dub textilní a textilnický

Produkce potiskovaných látek přispěla v 19. století k nebývalému rozvoji Českého Dubu a okolí. Při komentované vycházce městem s památkářem Jaroslav Horáčkem si připomeneme postavu průmyslníka Franze von Schmitt i vybrané stavby s ním spojené. Společně znovu rozkryjeme zapomenutou krásu potiskovaných látek i principy jejich výroby.

Sraz: so 1. 10., 14.00, rajský dvůr johanitské komendy

Hrobka fabrika m
Satek Schmitt

Frýdlant – Minulé i budoucí rekonstrukce

Na programu vůbec prvního Dne architektury pořádaného ve Frýdlantu jsou komentované prohlídky rekonstruovaných staveb a náměstí. Jako první seznámí podrobně architekti Vladimír Balda a Jiří Janďourek účastníky s přípravou a průběhem rekonstrukce náměstí T. G. Masaryka: dokončené již před pěti lety. Následovat bude prohlídka Zámeckého pivovaru, kterým účastníky provede Marek Vávra, který se o obnovu zasloužil a vede ji ve spolupráci s památkáři. Během dne bude možné prohlédnout si obnovený Špitálek - součást Městského muzea - s připravenou informací o rekonstrukci objektu. V Klubu v čp. 74 na náměstí T.G.M. bude možné mezi 11.00 - 12.00 diskutovat o prostoru náměstí.

Sraz: so 1.10., 10:00 u kašny na náměstí T.G.Masaryka, 13:00 Zámecký pivovar

Více informací o Náměstí Frýdlant na webu

Havířov – Od cihly k panelům

Vydejte se prozkoumat architekturu druhé poloviny 20. století s architekty Lucii Chytilovou a Adamem Guzdekem procházkou po Havířově na téma „Od cihly k panelům“. Poznejte své bydliště očima odborníků a dozvíte se, jakými problémy procházelo zprůmyslněné stavebnictví po druhé světové válce.

Sraz: so 1. 10., 15.00, hlavní vstup Magistrátu města Havířova

DA Havirov 2016

Hořice v Podkrkonoší – Hořické nejen tovární vily (Hurá dovnitř)

Procházka s městským architektem Martinem Pourem po krásách rezidenčních vil židovských podnikatelů (Goldschmidt, Hirsch a Feuerstein) postavených na přelomu 19. a 20. století a o významu mechanických tkalcoven vyvrcholí návštěvou Flečkovy vily a interiérů jedinečné secesní vily umělecké rodiny Kulhánků/Wagnerů se zahradou, ateliéry a dílnami. Nutná rezervace na janakubickova@hotmail.com.

Sraz: so 1. 10., 10.00, Flečkova vila, Riegrova 950

Hořice v Podkrkonoší – Hořice filmovým obrazem s živou hudbou (projekce)

Projekce autorského sestřihu němých filmů z let 1920-1930, dobové záběry z hořických ulic, náměstí s původní architekturou, kulturním a spolkovým životem. Živý klavírní doprovod obrazu s komentářem historičky Oldřišky Tomíčkové nás vrátí do doby, kdy se o Hořicích začalo říkat "Město kamenné a přírodní krásy".

Sraz: so 1. 10., 15.00, Biograf Na Špici, Husova 1560

Hořice v Podkrkonoší – Kdybych já byl(a) architektem (workshop)

„Staňte se architektem, urbanistou a bytovým designerem!"  výtvarné dílny pro děti (4 až 15 let) a rodiče s dětmi. Práce s různými materiály, rozvíjení prostorové představivosti, práce se stylotvornými prvky, jejich estetikou a propojení s architekturou Hořic pod vedením Blanky Bihelerové a Kateřiny Novákové Kašparové. 

Sraz: ne 2. 10., 13.00, hořické gymnázium, Blahoslavova 2105

Hradec Králové – Otec, krasavec a silák ve městě: Jan Kotěra v Hradci

Seznámení se všemi realizovanými i nerealizovanými projekty Jana Kotěry v Hradci Králové s návštěvou vybraných interiérů. Letošní prohlídka nabídne novou knihu Jan Kotěra v Hradci a řadu nových objevů a informací. Omezená kapacita, vstup pouze po předchozí rezervaci na ladislav.zikmundlender@gmail.com.

Sraz: so 1. 10., 14.00, před budovou muzea, Eliščino nábř. čp. 465

Zaluverustav  m

Hradec Králové – Sasanky a plavci: Umění ve veřejném prostoru Hradce 1945–1989

Vícegenerační procházka po umění ve veřejném prostoru z let 1945–1989 v Hradci Králové, které stále zdobí ulice města, i tom, které se rozpadá nebo už zcela zaniklo. Procházka s dlouholetou nadšenkyní a dokumentaristkou veřejného umění Marií Rumlarovou a historikem umění Ladislavem Zikmundem-Lenderem.

Sraz: ne 2. 10., 14.00, u sochy Jana Žižky v Žižkových sadech

165

Hranice – Moderní architektura v historickém centru

V meziválečném období se zformovala pravidla, jimiž se architekti řídí dodnes. V Hranicích stojí několik prvorepublikových domů, které i v roce 2016 přispívají ke kvalitě městského prostředí a jsou stále vzorem pro vstup soudobé architektury do historického centra. Procházku komentářem doprovodí architekt Marek Kuchta.

Sraz: ne 2. 10., 15.00, Školní náměstí 38

IMG 3943N
IMG 3944N

Jablonec nad Nisou – TIŠTĚNÁ ARCHITEKTURA

Jan Šépka a Mirka Tůmová 
33. přednáška z cyklu o zajímavých knihách a textech architektů, o architektech a o architektuře

Sraz: pá 30. 9., 18.30, Vladimírovo Knihkupectví Serius

Více na stránkách spolku

Jablonec nad Nisou – STARÉ NEZNAMENÁ NEFUNKČNÍ

Prezentace a diskuze na téma využití opuštěných památek.

Sraz: so 1. 10., 19:00, Jablečné Lázně

Více o akci na facebooku

Jablonec nad Nisou – zateplená architektura

Komentovaná cykloprojížďka se členy spolku PLAC po vybraných příkladech fasádní kreativity zateplených domů, zakončená přednáškou o úspěšných realizacích. Odvrácenou stranou úspor energie zateplením budov je často ztráta jejich autentického charakteru a tím i trvalejší hodnoty. Infekce zářivých barev a rozpustilých vzorů je v tradici české kutilské kultury šířena od domu k domu a ohrožuje cítění obyvatel i kolemjdoucích. Podívejme se, jak této infekci předcházet…

Sraz: ne 2. 10., 15.00, Horní náměstí

Javorník – Tančírna v Račím údolí – architektura v lese?!

Rodina architektů Utnerů navrhla před 100 lety v Javorníku a v okolí řadu staveb. S architektem Matyášem Švejdíkem si prohlédneme některé z nich a vydáme se po stopách velmi oblíbené výletní trasy do Račího údolí, kterou na začátku 20. století vytvořili tehdejší javorničtí obyvatelé. V Tančírně bude pro rodiny s dětmi připraven tvořivý workshop. 

Sraz: so 1. 10., 10.00., před mateřskou školou Javorník, Míru 356

Javorník – Tančírna – workshop pro rodiny s dětmi (workshop)

Tvořivý workshop pro celu rodinu se Zdeňkou Morávkovou. Jaké znaky jsou typické pro architekturu v našem regionu? Děti prozkoumají různé prvky a budou z nich tvořit vlastní návrh na výletní restauraci. 

Sraz: so 1. 10., 15.00, Tančírna v Račím údolí

Jičín – Po místních vilách

V průběhu první poloviny 20. století se v Jičíně výrazně rozvíjela výstavba vil a řadových měšťanských domů. Procházka městem s historičkou umění Gabrielou Petrovou začne u realizací architektů Pavla Janáka a Dušana Jurkoviče a bude s dalšími zastávkami pokračovat do vilové čtvrti Čeřovka. 

Sraz: so 1. 10., 14.00, ulice Maršála Koněva (u kruhového objezdu)

Jihlava – Sídliště I. na Špitálském předměstí

Procházka po Sídlišti I. v místě bývalého vojenského cvičiště v západní části Špitálského předměstí navazuje na jarní výstavu Příběh paneláku v Kraji Vysočina. Předpokládaná návštěva technického zázemí bazénu E. Rošického. Prohlídku organizují architekti z ateliéru UNArchitekti a sídlištěm provede architekt Jan Kristek a historička umění Jana Kořínková.

Sraz: so 1. 10., 10.00, Erbenova 33 (Česká pošta)

Více o akci na facebooku

17 920-25.6 m

JIHLAVA - NOC ARCHITEKTURY (projekce)

Promítání filmu Panelstory aneb Jak se rodí sídliště (1979), režie: Věra Chytilová.

Vstupné 50,- Kč (pro účastníky předchozí akce / procházky zdarma)

Sraz: so 1.10., 19.30, DIOD (Tyršova 12)

Více o akci na facebooku

Josefův Důl u Jablonce nad Nisou – Průmyslové dědictví Josefova Dolu

Historie skláren Josefova Dolu je nedílnou součástí historického vývoje průmyslového dědictví sklářství v Sudetech. Procházkou provází autor knihy Průmyslový industriál Libereckého kraje historik architektury Lukáš Beran, majitelé skláren a architektka Petra Farářová Veselá. 

Sraz: so 1. 10., 10.00, před kostelem v Josefově Dole

Karlovy Vary – Palais Becher v novém (Hurá dovnitř!)

Události před vypuknutím první světové války byly hektické. A to se týká také architektonického slovníku, který se pohyboval od přísného historismu přes secesi až po první pokusy o hravou modernu. Becherova vila má od všeho kousek a přesto ji architekt Karl Heller dokázal vdechnout svébytný umírněný styl. O minulosti, rekonstrukci i nové expozici v Becherově vile s kurátorkou Galerie umění Karlovy Vary Ivanou Klsákovou. 

Sraz: so. 1. 10., 10.00, Becherova vila, Krále Jiřího 1196/9

Karlovy Vary – Dolní nádraží a centrum města (ne)jen v plánech

Představení územní studie rozvoje centra Karlových Varů týmem ateliéru 69 a navazující procházka městem. 

Sraz: so 1. 10., 11.00, Becherova vila, Krále Jiřího 1196/9

28

Kladno – Sídliště jako symbol

Podle plánů architektů Havlíčka, Filsaka a Bubeníčka bylo v 50. letech na předměstí Kladna postaveno v mnoha aspektech unikátní sídliště. Jeho věžové domy se staly architektonicky i typově zvláštním příkladem socialistického realismu a symbolem Rozdělova. Pojďte ho společně s architektkou Magdalenou Havlovou i místními obyvateli prozkoumat! 

Sraz: so 1. 10., 14.00, náměstí Jana Masaryka

Kladno rozdelov

Kladno – Sídliště jako místo pro život

Zveme místní i přespolní veřejnost, odborníky a zástupce města na diskuzi o současnosti a budoucnosti veřejného prostoru sídliště Rozdělov.

Sraz: po 3.10., 18:30, Vinotéka Pod Věžákem, Vítězná 2958

Klatovy – Co bylo a nebylo za Františka Machníka

Projděte se po Klatovech, tak jak je ještě vnímal František Machník a připomeňte si eleganci i problémy dob první Československé republiky v kontrastu se současnou architekturou. S historikem Lukášem Kopeckým a historičkou architektury Alenou Křížkovou se projdeme po stopách nejen meziválečné architektury Klatov se závěrečnou tečkou v bývalých Machníkových kasárnách. 

Sraz: so 1. 10., 14.00, Plzeňská 90 (před budovou bývalého okresního úřadu

Aktuální info k procházce na facebooku
2016 Rok Františka Machníka na facebooku

ČESKÁ CENA ZA ARCHITEKTURU 2016: atelier25 s.r.o. / PASK – PAVILON SKLA KLATOVY

Kasarna Klatovy - hotove budovy, chybejici komunikace
Okres

Kokořínsko – Industriální památky: Mšeno–Lobeč–Dubá

Cyklovýlet po nejen technických památkách Kokořínska doprovázený odborným výkladem. Zastavíme se u kulturních památek jako pivovar v Lobči, sušárna chmele v Dubé, sladovna ve Mšeně a prohlédneme si další zajímavosti daných lokalit. 

Sraz: so 1. 10., 10.00, u kašny na náměstí Míru ve Mšeně

Kolín – Vnitřní rezervy Kolína

Při procházce po prolukách a prázdných zelených plochách v centru Kolína se budeme zamýšlet nad důvody jejich vzniku. Pokusíme se odpovědět na otázky, zda je vhodné stavět uvnitř či vně města a případně jaký druh budov a za jakých podmínek. Procházkou Vás provede architekt Vojtěch Malina. 

Sraz: so 1. 10., 13.00, Benešova 121

Kolín – Zmizelé kostely Kolína

Mizející kostely, mizející kaple. S mizejícími místy mizí i paměť. Krátká procházka nás povede po zaniklých kostelích a kaplích v blízkosti historického centra Kolína. Projdeme čtyři symbolická místa, která byla zastavením v křesťanské krajině. Procházkou Vás provede architekt Vojtěch Ertl. 

Sraz: so 1. 10., 16.30, Sokolská 28

Image

Kolín – Plán (projekce)

Veřejný prostor, nebo zlatý důl? Čí je město? Jakou cenu má veřejný prostor? Je developer sprosté slovo? Zastupitelé, koho zastupujete? Dokument režiséra Benjamina Tučka sleduje změny, kterými prošel původní Bémův koncept pražského územního plánu, jeho následné zrušení po volbách na podzim 2010 a také vznik nového, tzv. Metropolitního územního plánu. Slovo “plán“ se ve filmu stává metaforou vývoje společnosti a jejího směřování ve 21. století. Film odkrývá motivace občanských aktivit, mechanismy komunální politiky a vliv kapitálu na rozhodování o věcech veřejných. Film Plán přes skepsi panující ve společnosti pátrá po upřímnosti idejí, víře v demokracii a po existenci vize, na níž by se dalo stavět. 

Sraz: so 1. 10., 19.30, Na Skále 77

Plan plakat

Kunčice pod Ondřejníkem – Vily v okolí vlakového nádraží

S vybudováním železnice v Podbeskydí se region přiblížil průmyslové Ostravě. Nastal vzájemný přesun obyvatel. Movití obyvatelé Ostravy si začali v obci budovat letní sídla, která se v tehdejší krajině výrazně vymykala. Jak působí dnes? Kdo byli jejich stavitelé? Průvodci budou krajinářští architekti Ondřej Nečaský a Zdeněk Strnadel. 

Sraz: so 1. 10., 9.00, vlakové nádraží

Kyjov progresivní!

Kyjov je rodným městem významných funkcionalistických architektů J. Poláška, L. Hilgerta a B. Turečka. Díky nim vznikla unikátní vilová čtvrť, bytové domy, banky, škola, modlitebny, poliklinika a další. Pojďte se projít městem a nasát atmosféru kulturního maloměsta 30. let s architektem Vladislavem Králíčkem. 

Sraz: ne 2. 10., 14.00, Masarykovo náměstí 30/1 (před radnicí)

DA14 Kyjov (5).JPG
DA14 Kyjov (4).JPG

Lanškroun – Kam nás pustí Lanškroun

Historické, nově realizované i nerealizované záměry se snahou prolnout se také do interiérů a vnímat vše od konceptu po detail. Procházka s městským architektem Přemyslem Kokešem začne u zamýšlené realizace diskutabilní přestavby kulturního domu a končit bude debatou a přednáškou v Music Baru Forea.        

 Sraz: ne 2. 10., 9.00, Kulturní dům u nádraží

Liberec – Běh po schodech Vlasty Buriana

Běh po schodištích u rodného domu našeho nejoblíbenějšího komika v okolí Papíráku organizuje spolek Zbytek. Běžet může každý. Občerstvení, kapela, nedělní odpoledne. V jednom okruhu dlouhém 1 250 metrů vyběhnou účastníci 260 schodů nahoru a seběhnou 115 schodů dolů. Akce je vhodná pro širokou veřejnost, každý najde svoji kategorii. 

Sraz: ne 2. 10., 13.00, Lucemburská ulice

Líbeznice moderní

Není malé architektury ani malých měst. Přiblížení nejen současné architektury Líbeznic s architektem Janem Hájkem.

Sraz: so 1. 10., 14.00, Mělnická, před stavebním úřadem

ČESKÁ CENA ZA ARCHITEKTURU 2016: Atelier M1 architekti / TŘI VĚŽE

 

Lidice – Nové Lidice

Poválečné Lidice – jedinečné architektonické a krajinné ztvárnění pamětního místa, dílo týmu Hilský-Podzemný-Tenzner-Marek-Jirsák. Podtématem procházky s kurátorkou Památníku Lidice Lubou Hédlovou je otázka, jakým způsobem různé generace a zájmové skupiny pohlížely a pohlížejí na pamětní místo v národní historii a na jeho fyzickou podobu. 

Sraz: so 1. 10., 10.30, u obecního úřadu

Více informací o akci na stránkách Památníku Lidice a 
aktuální informace na facebookových stránkách akce .

Oznaceni vystavby 1.etapy Lidic
Vystavba novych Lidic 1949,o

Lomnice nad Popelkou – Továrna Mastných (Hurá dovnitř!)

Návštěvník si bude moci prohlédnout tovární budovu z konce 19. století, která byla původně postavena jako součást areálu mechanické tkalcovny, v průběhu 20. století zde byla také tírna lnu a probíhala zde výroba tkalcovských člunků. Kromě výstavy se návštěvníci mohou těšit na výstavy a přednášky. Podrobný program zde. 

Sraz: so 1. 10. 10.00 až ne 2. 10., 18:00, akce trvá dva dny, Antala Staška 212

Budova sever DSC8933 sm
IMG 0266 m

Lomnice nad Popelkou – Městem po nové naučné stezce

Novou naučnou stezkou po významných a historicky cenných objektech. Tajemná lomnická zákoutí, jedinečná atmosféra a představení témat v deseti zastaveních. Zpřístupněny budou také některé obvykle nepřístupné budovy, např. zvonice na hřbitově – nejstarší budova města. 

Sraz: ne 2.10., 14.00, středový ostrůvek na Husově náměstí

PA050014 m
PA050020 m

Louny 19. a 20. století

Vydejte se s námi po stopách architektů Kamila Hilberta, Františka Libry, Jana Kotěry nebo Emila Přikryla. 19. a 20. století zanechalo ve tváři města otisk v podobě řady působivých staveb, jejichž význam připomene komentovaná vycházka Blankou Tomáškovou a místní architektkou Janou Kubánkovou. 

Sraz: ne 2. 10., 14.00 hod., Mírové náměstí, městské informační centrum

Aktuální informace o akci na facebooku

Louny 001
Louny 002

Mělník – Seznamte se s funkcionalismem: rodinné tvoření (workshop)

Přijďte si pohrát s přímo na jeviště Masarykova kulturního domu, zástupce prvotřídní meziválečné funkcionalistické architektury s dochovanými interiéry i exteriéry. Pořádá Mekuc. 

Sraz: ne 2. 10., 10.00, Masarykův kulturní dům, U Sadů 323

Aktuální informace o akci na facebooku

Mkd 1936 mala

Mělník – Urbanistický vývoj Mělníka

Vydejte se na procházku centrem města a objevte, jak bylo město Mělník zakládáno a jak se postupně rozvíjelo. Pod vedením městského architekta Martina Řeháka se dozvíte, čím se vyznačují jednotlivé etapy vývoje Mělníka, co je městský urbanismus a co si klade za cíl v dnešní době. 

Sraz: ne 2. 10., 13.30., Na Vyhlídce 159/5

Aktuální informace o akci na facebooku 

1926392094251852 5493334123126882968 o

Mělník – Skvost funkcionalistického purismu: Masarykův kulturní dům

Masarykův kulturní dům (1936) ve stylu funkcionalistického purismu disponuje vedle celkového čistého tvarového řešení kvalitními, dobově příznačnými materiály. Komentovaná prohlídka s přednáškou památkářky Mirky Lacinové přiblíží architektonické kvality budovy, poukáže na dobové souvislosti vedoucí k jejímu vzniku a zmapuje historický vývoj. 

Sraz: ne 2. 10., 15.00, U Sadů 323

Aktuální informace o akci na facebooku 

Mkd o polak mala
Mkd stropni okno mala

Mělník – Jak renovovat (nejen) prvorepublikové domy?

Diskuze se zástupci Národního památkového ústavu zaměřená na problematiku oprav tzv. tvrdých probarvených omítek (s větším podílem cementové složky ve hmotě), zateplování fasád, výměny oken, dveří apod. Cílem diskuze je rozšířit povědomí o alternativách k postupům, jež jsou v současnosti v masovém měřítku prosazovány. 

Sraz: ne 2. 10., 17.30, U Sadů 323

Aktuální informace o akci na facebooku 

Mkd vchod vyska mala
Mkd pohled na mezipodestu mala

Mnichovo Hradiště – Očima poutníka veřejným prostorem

Veřejným prostorem centra města Mnichovo Hradiště očima poutníka s architektem Milanem Macounem. Inspirován návštěvou Adama Gebriana nás zavede do míst, která dobře známe, nezamýšlíme se však nad jejich obyvatelností nebo vizuálním smogem. Pořádá spolek Tvoříme místo ve spolupráci s architekty Jakubem Chuchlíkem a Pavlem Ševců. Jako host vystoupí architekt Ondřej Hofmeister (Projektil architekti).

Sraz: so 1. 10., 10.00, před Sokolovnou, Víta Nejedlého 596

P6120007.JPG
P6120008.JPG

Most – znovuzrozené město

Město Most je známé především dramatickými okolnostmi svého zániku a znovuzrození. Procházka s architektkou Janou Kubánkovou by měla připomenout stávající kvality tohoto modernistického města. Doprovodné přednášky dále představí možnosti revitalizace sídlišť a koncepčního rozvoje měst. 

Sraz: so 1. 10., 14.00, 1. náměstí

Aktuální informace o akci na facebooku

Most 001 m
Most 002 m

Nymburská sportoviště a město z druhého břehu

Popáté v Nymburce, poprvé na levém břehu Labe. Sportoviště, řeka, cyklostezky, park zvaný Ostrov a panoráma města z druhého břehu s Janem Červinkou, Janem Chrtekem, Janem Ritterem st., Janem Ritterem ml. a Radkou Brožovou. Začneme v tělocvičně Sokola a skončíme u pivovaru (koupel v Labi). Tradičně vás provedou historici umění a architekti Jan Červinka, Jan Chrtek, Jan Ritter st., Jan Ritter ml. a Radka Brožová. 

Sraz: so 1. 10., 13.00, u letní tělocvičny Sokola na „Tyršáku“, Na Remanenci 1038/5

Nymburk 03
Nymburk 06

Olomouc – Nová řeka pro Olomouc (aneb jak mohou vypadat bystřiny Bystřice)

Krajinný ekolog Michal Krejčí povede exkurzi podél řeky Bystřice. Podíváme se na ni novýma očima, zjistíme, co nám může dát. Seznámíme se s projektem, který navrhuje zlepšit ekologický stav toku a chce jej také mnohem více zpřístupnit lidem. Najednou to bude řeka pro Olomouc, nejen říčka míjející Bělidla a Hodolany. 

Sraz: so 1. 10., 9.30, most v křížení Masarykovy třídy a ulice Na Bystřičce 

PF 1 Bystrice Masarykova trida nabrezi
DSC 0352 7074 Bystrice naplav m

Olomouc – Architektonické vření v Olomouci 20. let 20. století

Trojí výročí architektů Klaudia Madlmayra, Huberta Austa a Jindřicha Kumpošta letos oslavíme návratem do prvorepublikové Olomouce.  Na vycházkové trase připravíme několik překvapení včetně návštěv interiérů, které dokreslí urputné hledání stylu první poválečné dekády. Provádět budou Klára Jeništová a Martina Mertová. 

Sraz: ne 2. 10., 14.00, U Husova sboru 538

Archiv Milana Horinka

Ostrava – Industriální architektura

Dolní Vítkovice tvořily ojedinělý komplex od těžby uhlí, výroby koksu až k vzniku surového železa. Nikde v Evropě nebyl tento složitý proces pohromadě na jednom místě. Dnes návštěvníkům slouží prohlídkové trasy a zrekonstruované či nové objekty ke vzdělávání i zábavě. Prohlídka mimo klasické návštěvnické trasy. Rezervace nutná v rezervačním systému, odkaz zde.

Sraz: ne 2. 10., 13.00, návštěvnické centrum, Dolní Vítkovice

ČESKÁ CENA ZA ARCHITEKTURU 2016: AP atelier / DOLNÍ OBLAST VÍTKOVICE

Kulata

Pardubice – OFFCITY MEMO TRIP: Je to jen v kameni?

Projděte se s námi, teoretiky i praktiky ze spolku Offcity, městem okolo soch a památníků zbudovaných v minulosti i po místech, kde mají nové monumenty vzniknout. Proč a kdy konkrétní objekty vznikly, jakou roli plnily a plní, změnilo se časem jejich poselství? Je to jen o kameni, bronzu a jiné hmatatelné matérii, která promlouvá svou řečí směrem k nám?

Sraz: ne 2. 10., 14.00, u morového sloupu na Pernštýnském náměstí

Offcity den architektury
Offcity den architektury02

Janákův Pelhřimov

Pavel Janák patří mezi nejvýznamnější české architekty, v Pelhřimově jsou hned jeho dvě realizace. Společně s architektem Vojtěch Kratochvílem se podíváme, proč se tyto stavby dostaly do encyklopedie moderní evropské architektury, a porovnáme Janákovi plány na úpravu budov Masarykova náměstí se současností. 

Sraz: ne 2. 10., 14.00, Masarykovo náměstí 13

P1030299.JPG

Písek - Význam a proměny parků, železnice a sídlišť pro město 21. století

Architekti Petr Lešek (Projektil) a Martin Zborník (Ateliér v kódu) vás již po 6. v řadě zvou na procházku zamýšlející se nad smyslem a využití veřejných prostorů v Písku. Na příkladu zamýšlené revitalizace parku na Husově náměstí, záměru zbudování nové železniční zastávky a nad stavem sídliště Jih se pokusí přiblížit současné potřeby měst. 

Sraz: ne 2. 10., 14.00, Husovo náměstí, před vstupem do staré budovy základní školy

PLZEŇ INDUSTRIÁLNÍ

Poznejte průmyslovou architekturu Plzně během komentovaných prohlídek několika industriálních areálů a dalších akcí z pestrého celodenního programu. Pořádá spolek Pěstuj prostor.

Sraz: ne 2. 10., 14.00, DEPO2015

Aktuální program a info na facebooku zde

Program:

INDUSTRIÁL NA OBZORU
komentované vyjížďky na dračí lodi po Radbuze
10:00*, 10:45**, 11:30*, 12:15**
místa startu: 
* loděnice Pilsner Dragons na konci Cyklistické ulice (asi 100 m za hospůdkou U Pechtů)
** molo TJ Prazdroj Plzeň na Anglickém nábřeží (mezi mostem Milénia a areálem DEPO2015)
omezená kapacita – nutná registrace na soukupova@pestujprostor.cz

POST–INDUSTRIÁL
komentované prohlídky průmyslových areálů
14:00–15:00 
DEPO2015, Presslova 14
sraz před recepcí

15:30–16:30 
Plzeňský Prazdroj, U Prazdroje 7
sraz u hlavní brány do pivovaru 

17:00–18:00 
Papírna, Zahradní 2
sraz u vstupu do Café Papírna
(rozsah prohlídky bude upřesněn)

další program v areálu Papírny
15:30–17:00 
Město letí: zábavný architektonický workshop pro děti
Café Papírna

18:30–18:55
Markéta Vacovská: site specific performance
Papírna, někdejší motokárová hala

19:00–20:00 
filmová projekce
Zbůch 2015 (2015, CZ, 4 min., české znění)
Requiem za Detroit (2010, GB, 60 min., české znění)
Café Papírna

vstup zdarma

u příležitosti Světového dne architektury pořádá Pěstuj prostor, z. s. ve spolupráci s Kruh, z. s. a s podporou města Plzně a Ministerstva kultury ČR

Plzen-C423c 46 150608web

Prachatice – Do vily J. N. Krale! (Hurá dovnitř!)

Vila J. N. Krale z roku 1931 patří mezi nejvýznamnější modernistické stavby v jižních Čechách. Jejím autorem byl vídeňský architekt Fritz Reichl a lze najít inspiraci prací Adolfa Loose. Její budoucnost je však nejistá. Více řeknou členové spolku Živá vila. 

Sraz: pá 30. 9., 17.30,  vila J. N. Krale, Nádražní ulice 364

Program:

od 17:30 vás s komentářem vilou provede Barbora Staňková
od 18:00 se můžete těšit na přednášku IRIS MEDER: Fritz Reichl: jeho architektura ve světě a v Prachaticích
od 19:30 se projdeme domem s Dr. Iris Meder a také s panem Dr. Hansem Kralem, který ve vile coby syn původního majitele vyrůstal.


Dr. Iris Meder je historička umění a architektury. Narodila se v roce 1965 v Pforzheimu ve Spolkové republice Německo. Studovala dějiny umění a literaturu ve Stuttgartu a ve Vídni. V disertační práci o žácích a následovnících Josefa Franka a Adolfa Loose se zabývala mj. i architekturou Fritze Reichla a vilou J. N. Krale . Žije a pracuje jako kurátorka a badatelka ve Vídni. Je autorkou četných přednášek, výstav a publikací o středoevropské moderní a současné architektuře. je členkou představenstva rakouské společnosti pro architekturu (ÖGFA).


Dr. Hans Kral se narodil v roce 1930 v Prachaticích jako starší syn stavebníka vily Johanna Nepomuka Krale. Zde také prožil 15 let svého života. V květnu 1945 byl spolu se zbytkem rodiny donucen vilu opustit. Rok poté i Československo. V Německu vystudoval chemii. Přednášel na univerzitách a věnoval se výzkumu. Jak sám říká, téma vily v Prachaticích už měl pro sebe uzavřené... Než se mu ozvali členové spolku Živá vila, jejichž snahám o záchranu funkcionalistické památky od té doby drží palce.
 

1002956129786144 1222567779112442096 o (1)

Prachatice – Lidová architektura na Prachaticku

Na pomezí dvou zemí, v životním prostoru dvou národů se v minulosti rozvinula široká škála variant lidové architektury. Proč se nám ale dnes, po mnoha desetiletích nechtěné přetržené historické kontinuity, nedaří úspěšně navázat na tradiční formy místní architektury? O tom všem bude mluvit architekt Jan Pešta. 

Sraz: SO 1. 10., 18.00, centrum Neumannka, Neumannova 161

Praha – Karlín – Pet architecture

Pet architecture, králičí domky, bizarní přístěnky, to bude v zájmu naší procházky po pražském Karlíně. Po vzoru japonského Ateliéru Bow-Wow a jejich Pet architecture průvodci po Tokiu jsme v Karlíně vybrali několik zajímavých objektů vrostlých do běžné městské zástavby - drážní domek, budka hlídače, pivnice a další. Procházku povedou kurátorky galerie VIPER, Barbora Špičáková a Irena Lehkoživová. 

Sraz: so 1. 10., 10.00, Vítkova 293/2

Image m

Praha – Císařský ostrov – plánování s přírodou

Císařský ostrov je výsledkem působení řeky i lidských zásahů. Je jen zdánlivě neměnný. Přijďte se o tom přesvědčit na místo a dozvědět se od krajinářského architekta Štěpána Špouly jak s touto skutečností pracuje nová koncepce Císařského ostrova.

Sraz: so 1. 10. 10:00, u spodní brány Trojského zámku

DSC 0051
DSC 0078

Praha – Malvazinky – vilová čtvrť 1. republiky

Seznámení s klenoty meziválečné vilové architektury autorů Jana Gillara, Adolfa Loose, Ernsta Mühlsteina s pedagožkou Stanislavou Mickovou. 

Sraz: so 1. 10., 10.00, stanice autobusu č.137, Malvazinky ve směru od stanice Na Knížecí

Praha – Ládví – město v parku

Pražská sídliště tvoří svébytné struktury a přes mnohé podobnosti nabízejí různou kvalitu prostředí. Mnoho lidí se shodne, že Ďáblice patří mezi ty povedenější. Proč zde ale nefungují místa setkávání jako hospody, kavárny a proč zkrachovalo unikátní kino? Odpovědi můžete hledat společně s architektem Ondřejem Tučkem. 

Sraz: so 1. 10., 11.30, stanice metra Ládví

005
1981 letecke foto

Praha – Proměna Vinohradské ulice

Vinohradskou čeká rekonstrukce nabízející příležitost udělat ulici uživatelsky přívětivější. Se zapojením veřejnosti proto Institut plánování a rozvoje vypracoval koncepční studii určující budoucí podobu této obchodní třídy. Na procházce s architektem Radkem Novotným se o ní dozvíte více. 

Sraz: so 1. 10., 11.30, před budovou Transgas – Vinohradská 8/325

Praha - Prague Gallery- Dechberoucí I. P. Pavlova (Hurá dovnitř!)

Nejen střecha bývalého hotelu Gráf s unikátním výhledem na Prahu. Historii budovy a okolí představí historik architektury Zdeněk Lukeš s architektem Michalem Janků. V galerii probíhá výstava God is in the details: Koupelny Vily Tugendhat. Navazuje procházka Nové Město v čase v 15.00.

Historická budova bývalého luxusního hotelu Gráf z přelomu 19. a 20. byla po letech chátrání v roce 2003 přestavěna na administrativní budovu se zachovanými novobarokními uličními fasádami. Kromě střechy s ojedinělým výhledem na okolní střešní krajinu a celou Prahu budete moci obdivovat i zachovalé prvky secesního interiéru. Za případné čekání se omlouváme.

Sraz: so 1.10., 12.00 – 15.00, přednáška 14.00, I. P. Pavlova 5 (vchod z Legerovy ulice)

IMG 0198
Unnamed (1)

Praha – Vybíralka 25!

Králíkárny, anonymní noclehárny, ghetta - to je mediální obraz sídlišť. Ve skutečnosti ale svým klidem a zelení lákají mladé rodiny s dětmi. Přijďte se s autory projektu Vybíralka 25, architekty Martinem Špičákem, Kateřinou Frejlachovou a Milanem Brlíkem, podívat na sídliště Černý Most II. Dozvíte se více i o směru, jakým se budou ubírat revitalizace sídlišť v budoucnu.

Sraz: so 1. 10., 13.00, kašna u stanice metra Černý Most

Praha - Fakulta architektury a fakulta informačních technologií ČVUT (Hurá dovnitř!)

Ateliér Aleny Šrámkové navrhl pro budoucí architekty nadčasovou budovu s bohatostí vnitřních prostor. Návštěvníkům se otevře foyer, atria a všechny vnitřní ochozy budovy.

Architektonickou soutěž na novostavbu budovy Fakulty architektury v areálu dejvického kampusu vyhrál ateliér Aleny Šrámkové. Ta chtěla budovou naučit studenty pokoře a ukázat jim půvab obyčejnosti a kultivovat vkus. Vnitřním prostorům dominují tři velkorysá atria doplněná o výrazné schodišťové prvky, patra jsou doplněna o průhledy a jednotlivé učebny i sdílené prostory tak mezi sebou komunikují. Stavba je založena na klasických technologiích a materiálech, jako je pohledový beton a cihly. Svým strohým výrazem budova po otevření vzbudila řadu negativních ohlasů ze strany veřejnosti a svým konzervativním přístupem ke stavění i řadu architektů. Je to jedna z mála současných kvalitních staveb v Praze i v ČR, která slouží vzdělávání. 

Sraz: so 1.10., 13.00 –16.00, Thákurova 9, Praha 6

FACVUT
Hura dovnitr a workshop dejvice

Praha - Národní technická knihovna (Hurá dovnitř!)

Národní technická knihovna plní ve vysokoškolském kampusu Dejvic roli katalyzátora společenského života. Od 13.00 se koná v Ballingově sále přednáška autora vizuálního stylu NTK Petra Babáka (studio Laboratoř).

Vypsanou soutěž na budovu Národní technické knihovny v roce 2000 vyhrála tehdy začínající architektonická kancelář Projektil. Stavba doplnila dejvický areál tří pražských univerzit o místo setkávání, studia a odpočinku. Oblými rohy a svým nekonečným fasádním pláštěm vytvořila prostředí, které zve k návštěvě. Knihovna má 4 vchody a vítá návštěvníky ze všech stran. Samotný prostor knihovny se nachází nad návštěvníky, kam se dostávají skrze velkoryse osvětlené vstupní atrium do jednotlivých pater. Atrium s ochozy je vyzdobené jednoduchými a místy humornými kresbami rumunského umělce Dana Perjovschiho.

Sraz: so 1.10., 13.00 – 16.00, Technická 2710/6, Praha 6

NTK 01
NTK-int

Praha - Vodárna Bruska (Hurá dovnitř!)

Nenápadná historická čerpací stanice v pražských Dejvicích téměř 100 let zásobuje pitnou vodou Prahu 6 a okolí. Zpřístupněna bude hlavní hala vodárny.

Historická budova čerpací stanice a vodojemu v pražských Dejvicích byla vybudována v roce 1920, v době, kdy nároky na technickou infrastrukturu města stoupaly a vznikaly tak významné stavby jako například proslulá nová Podolská vodárna od architekta Engela či Edisonova transformační stanice v Jeruzalémské ulici. V osmdesátých letech stanici Bruska doplnil druhý vodojem, roku 2014 pak došlo ke kompletní výměně technologického zařízení a památkově chráněná budova prošla citlivou rekonstrukcí. 

Sraz: so 1.10., 13.00 – 16.00, Svatovítská 467/1a, Praha 6

P5100045.JPGP5100051.JPG

Praha – Skrz – rodinná dílna k výstavě Stanislav Libenský (workshop)

Odborně vedená dílna pro děti a dospělé od 5 let k výstavě mezinárodní sklářské soutěže Stanislav Libenský Award 2016 představí velkou škálu podob skla jako základního stavebního materiálu. Nejrůznější podoby skla přibarví i další aktuální výstavy centra DOX. Různé výtvarné aktivity pro děti a celé rodiny. Nutná rezervace na rodiny@dox.cz. 

Sraz: so 1. 10., 14.00 až 17.00, DOX

Praha – Rekonstrukce ulic Táborská / Na Pankráci

S architekty Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy se seznámíte s koncepční studií ulic Táborská a Na Pankráci o jejich budoucí revitalizaci.

Od městské třídy s funkčním parterem a honosnými historickými budovami po dálniční podjezd, který zpřetrhává přirozené vazby a pouze za účelem lepší plynulosti automobilové dopravy degraduje město. I taková může být proměna jedné ulice na 1 km ve středu Prahy. Procházka s architekty Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, kteří jsou autory koncepční studie.

Sraz: so 1. 10., 14.00, zastávka Nuselská radnice, směr Pankrác

Praha – Rokoska stará a nová

Objevte s námi nepříliš známou, ovšem o to zajímavější část horní Libně. Usedlost Rokosku a protilehlou vilovou čtvrť s prvorepublikovými funkcionalistickými a historizujícími vilami nám představí historik architektury Tomáš Řepa. 

Sraz: so 1. 10., 14.00, Budínova 10

Praha – Nové Město v čase

Nové Město pražské v sobě ukrývá mnohé architektonické klenoty a urbanistické zajímavosti. Procházka na téma od gotického ideálního města po expresivní architektonická cvičení 20. století s historikem uměním Richardem Bieglem. 

Sraz: so 1. 10., 15.00, nám. I. P. Pavlova (vchod z Legerovy ulice)

Prague – KOTVY MÁJE / Prague Department Stores 1965–1975 (English)

This walk with architect and architecture historian Petr Klíma will take you around three department stores, which can be classified as the three most important efforts of the Czech architecture in the 1960s and the 1970s: ‘Kotva’, representing a spatially extraordinary space using state of the art construction methods, the former ‘Družba’ department store, an inconspicuous “house with windows” at the Wenceslas Square, and ‘Máj’, which is an excellent example of the Czech ‘machinism’ and the incoming neo-functionalism.

Meeting point: Sa 1.10., 15.00, Revoluční 655/1

MAJ Praha 111215 13web

Praha – Po pražské Ořechovce – vily pražských umělců

Vilová čtvrť Ořechovka patří k nejstarším vilovým čtvrtím v Praze. V první části procházky si připomeneme její historii, urbanistický vývoj, vzory a analogie a hlavní autory koncepce. Tato populární a módní čtvrť ve stylu anglických zahradních měst  se stala hned po svém vzniku i rezidenční čtvrtí umělců. Většina z nich nezvolila za bydlení standartní typové bytové domy, které zde byly k dispozici, ale většinou vlastní invencí vybudovala individuálně formované domy. Přiblížíme si některé z nich v širokém stylovém rozptylu od secese k art decu, klasicismu až po funkcionalismus i jejich autory a obyvatele. Budou připomenuty i otázky údržby a modernizace i mnohdy zajímavé osudy umělců a jejich rodin. Historií i současností provede docent Jiří T. Kotalík.

Sraz: so 1.10., 15.00, ústřední objekt kina Ořechovka

Praha – Architektura sportovišť

V rámci výstavy SPORTU ZDAR!, která představuje díla šedesáti současných českých umělců, odrážející vztah umění a sportu od roku 1945 do současnosti se zaměřujeme na téma architektury sportovišť z druhé poloviny 20. století v přednášce architekty Markéty Svobodové, která patří mezi spoluautory knihy Naprej! (Česká sportovní architektura 1567–2012).  Nutná rezervace na rezervace@dox.cz

Sraz: so 1. 10., 15.30 až 16.00, DOX

© DOX

Praha - Budoucí radnice Prahy 7 (Hurá dovnitř!)

Budoucí radnice MČ Praha 7 z roku 1993 v postfunkcionaliském stylu je těsně před svou rekonstrukcí vycházející z letošní architektonické soutěže. Zpřístupněno bude foyer budovy s výstavou vítězných návrhů.

Úřad městské části Prahy 7 během několika let opustí své dosavadní sídlo a přestěhuje se do budovy v ulici U Průhonu. Autorem původní budovy je Martin Hlaváček, budova byla projektována v roce 1988 jako servisní závod pro podnik Chirana. Od svého dokončení však sloužila jako administrativní budova banky.

Na rekonstrukci objektu se zachováním stávajícího nosného skeletu vypsala městská část otevřenou architektonickou soutěž, jejíchž 70 účastníků hledalo odpověď na otázku, jak má vypadat městská radnice jednadvacátého století. Vítězem se stal Atelier bod architekti: Vojtěch Sosna, Jakub Straka, Jáchym Svoboda, Jan Svoboda s návrhem dle poroty oceněným pro „jednoduchost a jasný výraz, který by měl být spojený právě s veřejnou budovou“. Zachována zůstane nosná konstrukce asymetrického domu, který zaujme právě svým „modulovým“ tvarem. 

Sraz: so 1.10., 15.00 – 18.00, U Průhonu 1338/38

Nova radnice - soucasnost 1
Nova radnice - soucasnost 3

Praha - Rosmarin Business Center - bývalé Vodní stavby (Hurá dovnitř!)

Budova postavená v roce 1979 architektem Karlem Filsakem patří k nejzachovalejším stavbám brutalismu v Praze.

Autor originálních brutalistních ambasád (Egypt, Brazílie, Čína, Indie) a především ceněné stavby hotelu Intercontinental navrhl pro Vodní stavby sídlo, které i po letech ohromí svou velkolepostí. Nahradilo celou ulici dělnických domků a jeho velikost musela v době svého vzniku šokovat. Dnes mezi záplavou uniformních kancelářských budov působí osvěžujícím dojmem jasného stylu.

Po rekonstrukci ztratily interiéry budovy svůj socialistický ráz a vznikly zde prostory přizpůsobené současné poptávce po moderních kancelářích. Mezi sdílené prostory patří příjemná venkovní terasa s atraktivním výhledem. Najdete tu zachovalou fasádu s původními okny, takže budova neztratila svou tvář, původní technické zázemí obsahující zahrnující vlastní rezervoár pitné vody pro případ havárie, keson pro udržení budovy stabilní v případě povodní i pár zbylých ještě nezrekonstruovaných kanceláří s původním vestavěným nábytkem.

Sraz: so 1.10., 15.00 – 18.00, Dělnická 213/12, prohlídky každých 30 minut 

Přístupná bude terasa objektu s expozicí o budově, vchod na pravé straně objektu, blíže Argentinské ulici.
 PEG7849 upr zaostrNEWcolored low m
 PEG8657

Praha - Tokovo (Hurá dovnitř!)

Jedna z nejvyšších pražských budov u řeky Vltavy nabízí výhledy na široké okolí.

Sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu se symbolicky tyčí nad střešní krajinu Holešovic a jako jedna z nejvyšších budov v Praze tak má přehled o širokém okolí. Devatenáct pater vysoká stavba odlehčená skleněným opláštěním sedí na pevném parteru v přístavní oblasti poblíž Libeňského mostu. Postavena byla v letech 1974–1977 dle návrhu architektů Z. Edla, J. Matyáše, L. Štefka a P. Štecha pro PZO Kovo a patří k výrazným stavbám pozdního brutalismu. V roce 2004 prošla po povodni kompletní rekonstrukcí z pera CMC architects, mezi jejíž nejvýraznější zásahy patří užití jasně barevných podlah a podhledů v komunikačních prostorech. Kromě nově upraveného okolí s vodními a dřevěnými prvky bude možné si prohlédnout vstupní halu budovy, vyjet do 10. patra pokochat se vyhlídkou na holešovické střechy a netradičním pohledem na Letnou.

Sraz: so 1.10., 15.00 – 18.00, Jankovcova 2, Praha 7

Praha 7 Jankovcova (3)
Praha 7 Jankovcova (10)

Praha - Prager 01 – areál Matematicko-fyzikální fakulty UK v Troji (Hurá dovnitř!)

Rozsáhlý areál Matematicko-fyzikální fakulty UK je částí velkolepého projektu univerzitního kampusu Karla Pragera z roku 1965.

Trojský areál MFF UK představuje typický příklad modernistického urbanismu a architektury, svou podobou navazuje na Pragerovu vizionářskou stavbu Ústavu makromolekulární chemie na Petřinách z roku 1958 se závěsnou fasádou lehkých ocelových panelů. Rozmístěním budov zde vzniká dostatek prostoru, který je vyplněn zelení s dobovými plastikami a uměleckými prvky. Čtyři z pěti původně navržených budov v této části komplexu prochází průběžně rekonstrukcí, k vidění je však stále mnoho autentických architektonických prvků. Úprava venkovních prostor areálu z roku 2011 od ateliéru Ježková–Jaroš vtiskla areálu další kvalitu.

Celý venkovní areál je volně přístupný, z interiérů zpřístupňujeme dobové foyer hlavní budovy a vyhlídku na areál z jednoho nejvyšších pater budovy. Dále k pozornosti doporučujeme chladící věže pojaté původně jako součást dnes již nefunkční fontány, v budově V se ve vstupní hale nachází původní točité schodiště. 

Sraz: so 1.10., 15.00 – 18.00, V Holešovičkách 2, Praha 8, vchod do hlavní budovy

Troja 1 m
Troja 3 m

Praha - Náměstí Bratří Synků – Centrum Nuslí dnes a kdysi

Jak se vyvíjelo místo představující od pradávna ústřední bod Nuslí? Náměstí, kde stával nuselský zámek? Během procházky spolu odkryjeme různé historické vrstvy zapsané v poměrně ucelené zástavbě z počátku 20. století. A objevíme zbytky prvorepublikové tržnice. Provází historička architektury Věra Laštovičková.

Sraz: so 1. 10., 15.00, na nároží Boleslavova 45/9

Praha – Za periferii Alexandra Hackenschmieda

Zvuková expedice je připomenutím zmizelé pražské periferie a zároveň vzpomínkou na jeden z prvních československých experimentálních filmů Alexandra Hackenschmieda Bezúčelná procházka z roku 1929. Ve filmu režisér zachytil tehdejší krajinu okraje města. Vypravíme se po jeho stopách od Rohanského ostrova podle Vltavy směrem k Libni a Vysočanům, kde před se před 90 lety setkávalo město, továrny a venkov, po rychle se měnících oblastech pozoruhodných nejen z hlediska architektury, urbanistiky, ale i z hlediska zvuku, Psychogeografická trasa s Milošem Vojtěchovským, pedagogem Filmové a televizní fakulty AMU a jednoho z iniciátorů portálu Zvuky Prahy. Pokud máte, zvukový rekordér a sluchátka s sebou. Nutná rezervace na kruhos@seznam.cz.

Sraz: so 1. 10. 16.00, Za Karlínským přístavem 683/4

Zvuky Prahy / Sounds of Prague

Aimless-Walk-5
Bezucelna-prochazka3

Praha – Sklo v architektuře

Prohlédněte si výstavu mezinárodní sklářské soutěže Stanislav Libenský Award 2016, zapojte se do výtvarné dílny a následně načerpejte informace během přednášky architektů, kteří představí možnost využití skla v architektuře. Nutná rezervace na rezervace@dox.cz.

Sraz: so 1. 10., 17.00 až 17.45, DOX

Praha – Cestování na úrovni? Pod zemí!

Jen málokdo si dnes dokáže představit cestování po Praze bez metra. Ambiciózní projekt, realizovaný po etapách od roku 1966 v podstatě dodnes, se doslova zaryl pod kůži historického města a otevřel v něm další dimenzi v prostoru i v čase. Při procházce/projížďce s historičkou umění Veronikou Vicherkovou navštívíme vybrané stanice, zaměříme se na jejich umělecko-architektonické kvality a připomeneme si i klíčové okamžiky dějin pražské podzemky. 

Sraz: ne 2. 10., 9.00, stanice metra Hlavní nádraží

Praha – Karlovo náměstí

Historický krajinářský park je malou botanickou zahradou v srdci Prahy, který vyžaduje v blízké době revitalizaci. Vytížený dopravní průtah městem, potřeby parkování a obsluhy významných nemocnic, aktivní pobytové užívání parku a památková ochrana dosud bránily jeho možným přeměnám. Podaří se v nejbližší době něco změnit? Přijďte se dozvědět více od architekta Jana Harciníka.

Sraz: ne 2. 10., 10.00, u kašny před Novoměstskou radnicí

Praha - Šporkovský palác (Hurá dovnitř!)

Architekt Stanislav Fiala (ateliér Fiala+Nemec) představí svou právě probíhající rekonstrukci a přestavbu památkově chráněného komplexu tří budov, z nichž jednu, budovu banky, navrhl architekt Josef Gočár. Otevření probíhající stavby pro veřejnost je možné díky investorům z firmy Sebre a bude probíhat po malých skupinkách na vlastní nebezpečí. Prosíme o trpělivost v případě většího zájmu.

Barokní palác, ze kterého se zachovalo jen průčelí, moderní přístavba  Anglobanky z let 1923–1925 navržená Josefem Gočárem ve stylu art deco a konstruktivismu s původní sklobetonovou halou a léta zanedbávání, díky kterému se paradoxně zachovalo mnoho architektonicky cenného – taková byla výchozí pozice této rekonstrukce, při které se architekt spolu s investorem snaží zachovat a zrestaurovat maximum původních interiérových prvků. Vše nové směřuje k maximální jednoduchosti a současnosti tak, aby vzniklo příjemné napětí mezi historickým a aktuálním. Po přestavbě by objekty měly co nejvíce odpovídat původnímu návrhu architekta Josefa Gočára.

Sraz: ne 2.10., 10.00 – 12.00, Hybernská 5, Praha 1

Pokud máte, přineste si s sebou bezpečnostní helmu. Vstup na vlastní nebezpečí.

Praha - Kongresové centrum Praha (Hurá dovnitř!)

Monstrózní socialistická budova s 50 sály a salonky pro téměř 10 000 osob i přes pozdější rekonstrukci věrně odráží představu 80. let a komunistických vůdců o reprezentativnosti. Nabízíme možnost navštívit dochované interiéry a pokochat se krásnými výhledy na Prahu.

Sjezdový palác, Palác kultury, Kongresové centrum. Tato budova vystřídala během čtyřiceti let několik jmen, vždy ovšem platila za jednu z výrazných pražských dominant, usazenou na hraně Pankrácké pláně, shlížející na Prahu přes Nuselské údolí a viditelnou z většiny pražských vyhlídek. Výstavba tohoto kolosu probíhala podle projektu architektů Mayera, Vaňka a Karlíka z Vojenského projektového ústavu v letech 1976–1981 a je zcela poplatná době svého vzniku a účelu reprezentace vůdčí role Komunistické strany Československa. V současnosti hostí mezinárodní kongresy a akce nejrůznějšího zaměření. Na přelomu tisíciletí prošlo Kongresové centrum rozsáhlou rekonstrukcí, stále je však patrný původní reprezentativní architektonický výraz. 

Sraz: ZRUŠENO

S lítostí musíme oznámit zrušenou prohlídku Kongresového centra, přes veškerou snahu spolku Kruh se tato akce bohužel neuskuteční.Otevření centra bylo potvrzeno od června a týden před akcí bylo ze strany ředitelství zrušeno. Děkujeme za pochopení.

Jako náhradní program doporučujeme v Praze navštívit rozsáhlý areál Matematicko-fyzikální fakulty UK, který je částí velkolepého projektu univerzitního kampusu Karla Pragera z roku 1965. 
Sraz: SO 1. 10. , 15.00 – 18.00, V Holešovičkách 2, Praha 8.

Praha – Postmoderna z panelu

Autoři Barrandova se rozhodli postavit sídliště, v němž i přes omezené možnosti panelových soustav neměly chybět základní městotvorné prvky jako ulice a náměstí. Panelovou šeď dále doplnili o hravé a barevné prvky postmoderny. Příběh sídliště Barrandov přiblíží historička architektury Martina F. Koukalová.

Sraz: ne 2. 10., 11.00, tramvajová zastávka K Barrandovu

Praha - Prager 02 – Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (Hurá dovnitř!)

Pražský Institut plánování a rozvoje vám otevře dveře do svého působivého areálu 3 budov brutalisty Karla Pragera umístěných v těsné blízkosti historické památky Emauzského kláštera.

Architekt Karel Prager svou tvorbou do značné míry ovlivnil tvář Prahy a jeho moderní intervence dodnes vyvolávají emoce u odborníků i laické veřejnosti. V blízkosti kláštera Na Slovanech zanechal svou osobitou stopu ve formě tzv. „Pragerových kostek“, tří pavilonů z let 1967–1973 navržených pro Projektový ústav hlavního města Prahy a pro samotný Pragerův ateliér Gama. V současné době v něm sídlí Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, který se svou činností snaží regulovat stavební zásahy v hlavním městě. Exteriéry budov ze skla a kovu vznášející se na nosnících nad zahradou odrážejí dobu svého vzniku i rukopis Karla Pragera. Zpřístupněné interiéry stejně jako v mnoha dalších brutalistních objektech se bohužel v nezměněné podobě nezachovaly, rekonstrukcí prošly i zavěšené fasády objektu.

Sraz: ne 2.10., 12.00 – 15.00, Vyšehradská 57, Praha 2

Časy prohlídek 12.00, 13.00 a 14.00.

Praha - Prager 03 – Kotelna Všeobecné fakultní nemocnice (Hurá dovnitř!)

Neznámá technická stavba architekta Pragera, která zásobuje teplem Všeobecnou fakultní nemocnici, je až na vyměněné technologie kotlů ve zcela původním stavu.

Málokdo ví o této realizaci slavného architekta Karla Pragera –  jde totiž o technickou stavbu, kotelnu, která zásobuje teplem Všeobecnou fakultní nemocnici v Praze 2. Tento futuristický objekt s vysokým komínem z roku 1993 je jedinou zrealizovanou částí rozsáhlého Pragerova projektu na nový areál fakultní nemocnice. Původní čtyři parní kotle byly postupně během dvou rekonstrukcí vyměněny za tři teplovodní a rozvody do nemocnice vedou průchozím kolektorem. Přijďte se podívat na technické zázemí nemocnice, které funguje zcela bez obsluhy, a rozšiřte si obzor o další působivou pražskou stavbu. Budovu nesou kovové nosníky plynule přecházející v komín kotelny, obložení je původní keramické. Interiér je přístupný v celém rozsahu, bonusem jsou kanceláře vypadající jako právě opuštěné.

Sraz: ne 2.10., 12.00 – 15.00, Wenzigova 2, Praha 2

Ve 14 hodin se bude konat improvizovaná prohlídka s Olegem Hamanem, který se na projektu kotelnu podílel jako člen týmu Karla Pragera.

Prag - Prager Graben - Zwischen Tschechen und Deutschen (Deutsch)

Die Straße Am Graben wurde seit 19. Jh. zum prachtvollsten Prager Boulevard mit mächtigen Bankgebäuden und Vereinshäusern, die von ehemaligen deutsch-tschechischen Wettstreit zeugen. Wir werden uns bes. auf Werke von bedeutenden Prager Deutschen konzentrieren. Führung mit der Architekturhistorikerin Věra Laštovičková.

der Termin: So 2. 10., 13.00, Na Příkopě 390/3

Praha - Prázdné domy v srdci Prahy

Vydejte se na procházku s iniciativou Prázdné domy, která mapuje nevyužívané objekty po celé ČR. Překvapí vás, na kolika lukrativních místech (Národní třída, Václavské náměstí, okolí Staroměstské) najdete mnoho let chátrající domy, často od našich předních architektů. Naučíme vás také, jak takové prázdné domy poznat. S jejich minulostí a různými důvody chátrání vás blíže seznámí zakladatel iniciativy Petr Zeman.

Sraz: ne 2. 10., 13.00, Jungmannovo náměstí (výstup z metra B, Můstek)

Praha - Pražské novinky v dopravě

Cykloprojížďka s dopravním urbanistou Tomášem Cachem opět po roce a opět zejména po nových zajímavostech a událostech v pražské dopravě a ve veřejném prostoru. Dozvíte se, jak probíhala příprava některých realizovaných úprav, co se nakonec povedlo a co ne a proč. A sami si je vyzkoušíte. 

Sraz: ne 2. 10., 14.00, Palachovo náměstí před Rudolfinem

Praha – Barrandov – splněný sen

O splněném snu Václava Maria Havla s pedagožkou Stanislavou Mickovou mezi barrandovskými vilami a u Teras Barrandov. 

Sraz: ne 2. 10., 14.00, stanice autobusu č. 105 Filmové ateliéry ve směru od Smíchovského nádraží

Praha - BUDOVA ORCO- bývalé ELEKTRICKÉ PODNIKY (Hurá dovnitř!)

Někdejší centrála Elektrických podniků z let 1927 až 1935 od architektů Adolfa Benše a Josefa Kříže, dnes chráněna jako kulturní památka, byla ve své době s kapacitou 1100 úředníků jednou z největších pražských kancelářských budov. Tato rozlehlá stavba se symetrickou prostorovou kompozicí i fasádou stojí na dnes dopravně vytíženém místě, nad stanicí metra Vltavská. Interiéru dominuje rozlehlá vstupní hala s výrazným schodištěm, funkčním pater nosterem a galeriemi ve vyšších patrech. V budově se původně nacházely kanceláře, elektrotechnické dílny, přednáškové sály, kinosál a úřadovny magistrátu. Dnes je díky levným nájmům před rekonsrukcí budovy sídlem mnoha umělců, architektů, designérů a módních návrhářů, najdete v ní galerie, kluby, obchody i uměleckou školu.

Sraz: ne 2.10., 14.00 – 17.00, Bubenská 1, Praha 7

Praha – Meziválečné bydlení na Letné

Procházka po funkcionalistických činžovních domech na Letné s architektkou a historičkou architektury Klárou Brůhovou. Půjdeme kolem "Malého Berlína" i Bia Oko, řeč bude také o realizacích Evžena Rosenberga, Martina Reinera nebo Jana Gillara. 

Sraz: ne 2.10., 14.00, před Veletržním palácem

Praha – workshop PRO-STORY (workshop)

Otevřený workshop pro rodiny s dětmi a další zájemce. Přijďte si během Dne architektury vytvořit příběh pro prostor nebo prostor s příběhem. Workshop vedou Klára Hušková-Smyczková a Martin Hrubý. 

Sraz: ne 2. 10., 14.00 až 16.30, Národní galerie Veletržní palác

Praha - Ateliéry Pragovka a Nová Pragovka (Hurá dovnitř!)

Příklad možného využití chátrajícího industriálního dědictví představují současní mladí umělci tvořící na pozadí impozantních halových konstrukcí a betonových skeletů areálu továrny Praga. Areál je rozsáhlý, za případné čekání na prohlídku se proto omlouváme.

Vysočanské tovární budovy se rozprostírají po obou stranách ulice Kolbenova a mezi ty nejvýznamnější patří zdejší areál bývalé továrny na vozy Praga. Jeho chátrající halové konstrukce a betonové skelety svou působivou industriální atmosférou lákají četné filmaře a inspirují současné umělce. Prohlédněte si haly 18 a 19 proslavené jedinečnými konstrukcemi ze skla a železobetonu a halu E, která našla své novodobé uplatnění ve formě třiceti ateliérů, kde tvoří více než 70 malířů, sochařů a konceptuálních umělců. 

Sraz: ne 2.10., 14.00 – 17.00, Kolbenova 923/34a, Praha 9

Pragovka 1

Praha - Palác Národní (Hurá dovnitř!)

Ještě nedokončená novostavba stavba na poslední prázdné parcele na Národní třídě se propojuje se sousedním barokní Schönkirchovským palácem a vytváří nečekaná místa ve svém vnitřním traktu. Otevření probíhající stavby pro veřejnost je možné díky investorům z firmy Sebre a bude probíhat  po malých skupinkách na vlastní nebezpečí. Prosíme o trpělivost v případě většího zájmu.

Projekt Palác Národní je rekonstrukce domu s dvorními křídly čp. 135/7 v Mikulandské ulici s dostavbou příčného křídla a novostavbou v ulici Národní. Architekt Stanislav Fiala navrhl místo původně plánovaného luxusního hotelu v proluce na Národní třídě prosklenou budovu s obchody, restauracemi i kancelářemi a s množstvím teras se zelení. Domem bude procházet pasáž, která spojí Národní a Mikulandskou ulici. Sousední barokní palác v Mikulandské zároveň prochází náročnou rekonstrukcí. Ve vnitřním dvoře vznikne odpočinková zóna se vzrostlým stromem, zelení, kavárnami a restauracemi. 

Sraz: ne 2.10., 14.00 – 16.00, Národní 12, Praha 1

Praha – Buďánka a taky první zrekonstruovaný dům

Buďánka – ostrov ve městě. Procházka památkovou zónou i tajemnými zákoutími. Cukrkávalimonádačajrumbum! Hudba! Radost! Tanec! Pro děti malování. Fotokoutek! Zve spolek za obnovu Buďánky.

Sraz: ne 2. 10., 15.00, Nad Zámečnicí 12, u Koloniálu

DA 01

Praha – kulturní pozdvižení

Všeobecný happenig ke  k u l t u r n í m u  p o v s t á n í. Neřízená osvětová platforma: volná diskuse k občanské neposlušnosti, k probuzení sounáležitosti a spolupůsobení. Stanovisko k současnému stavu architektury stavební kultury veřejného prostoru a vůbec. Projevení kulturní vůle. Akce je impulsem, nikoli k rozvratu, ale k aktivizaci lidí a umělců, k povstání a místy až k  p o z d v i ž e n í. Předpokládá se prostorové instalování, tiskání, dekorování, živý řetěz. Koordinuje architekt a umělec Mojmír Puklse spolky JSD a Klinika, s příspěním Petra Nikla a   případně se závěrečným putováním...

Sraz: ne 2.10., 15.00, Senovážné náměstí

Předcházející akce k tématu naleznete na http://skolska28.cz/k-u-l-t-u-r-n-i-z-k-l-d-n

2016 06 2)beuys)434Bw-skolska28 i – kopie
Dennewitzstrasse-durchgebrochenes-haus-ubahn-through-apartment – kopie

Praha – Palmovka jako rozvojové území

Palmovka a její okolí v sobě slučuje zašlou slávu centra dříve samostatného města Libně, významný dopravní uzel a velký rozvojový potenciál, který se zatím nedaří pozitivně využít. Procházka bude zaměřena urbanisticko-architektonicky a průvodcem bude architekt Petr Klápště.

Sraz: ne 2. 10., 16.00, prostranství před novou libeňskou synagogou (Synagoga na Palmovce)

Praha – Břevnov 4. díl – klášter a jeho okolí

Již počtvrté Vás zveme na procházku po Břevnově. Tentokrát se zaměříme na břevnovský klášter a jeho nejbližší okolí. Začneme u Větrníku a postupně sejdeme dolů až do klášterního parku. Opět nabídneme informace o historii, současnosti i plánovaných záměrech. Provází Daniel Čapek a Michal Volf ze spolku Pro Břevnov. 

Sraz: ne 2. 10., 16.00, na zastávce autobusu Koleje Větrník (pouze zastávka od Vypichu) 

Klaster nyni

Praha – Neznámý Veletržní palác (Hurá dovnitř!)

Skvost funkcionalistické architektury, Veletržní palác, byl postaven mezi lety 1926–1928 podle návrhu Josefa Fuchse a Oldřicha Tyla a stal se jednou z prvních funkcionalistických staveb u nás i v Evropě. Původně sloužil obchodním účelům, v roce 1974 ale vyhořel a po náročném vyjednávání byl rekonstruován pro potřeby Národní galerie v Praze. Dnes je místem, kde se divákovi představuje unikátní soubor českého i zahraničního moderního a současného umění. Obvykle nepřístupnými částmi Veletržního paláce vás provede kurátorka Radomíra Sedláková. 

Sraz: ne 2. 10., 16.00, u pokladen Veletržního paláce

VP vchod1

Prager 04 – Nová budova Národního muzea – bývalé Federální shromáždění - VLADIMÍR 518- SPAM – Karel Gott Prager (Hurá dovnitř!)

Zakončení Dne architektury v neděli 2. 10. od 18.30 se ujme Vladimír 518 se svojí laser show o Karlu Pragerovi ve Velkém kongresovém sále. Kapacita sálu je omezena. Děkujeme za pochopení, že po jeho naplnění Vás nemůžeme do sálu vpustit.

Federální shromáždění bylo postaveno v letech 1966–1973 podle projektu architektů Karla Pragera, Jiřího Kadeřábka a Jiřího Albrechta jako rozšíření přistavěné na prvorepublikovou budovu tehdejší Pražské burzy z konce 30. let. Byl zde využit mostový nosník a ve své době největší závěsová skleněná stěna v republice. Stavba patří k vysoce hodnoceným poválečným stavbám a patří k nejznámějším dílům Karla Pragera. Budova je plná unikátních děl, například skleněných plastik profesora Libenského a dalších českých sklářů. Ve Velkém kongresovém sále uvidíte původní nábytek navržený Karlem Pragerem, ale i výtvarně pojatý jekorový strop.

Projekt Vladimíra 518 SPAM – Karel Gott Prager je volným útvarem, který bourá neprávem vytvořená klišé kolem osoby K. P. a nastavuje nový úhel pohledu na jeho odkaz a tvorbu. 

Sraz: ne 2.10., 18.00, Vinohradská 1, Praha 1, u vchodu do Nové budovy Národního muzea

Praha – Architektura laserem

Multimediální přednáška Vladimíra 518 jako pocta Karlu Pragerovi. Předchází Hurá dovnitř! v PRAGER 04.

Sraz: ne 2. 10., 18.30, Národní shromáždění

Přerov – Přerovské obchodní domy (Hurá dovnitř!)

Možná ani netušíme, že první obchodní domy v Přerově vznikaly již v první polovině 20. století. Jak tehdy uvažovali architekti a na co všechno musí při stavbě obchodního domu myslet dnes? S architektem Janem Horkým bez nákupní tašky na místa, kam zákazníci běžně nechodí. 

Sraz: so 1. 10., 14.00, náměstí TGM, u kašny

Obchodni dum Jordan, navrh architekta Roberta Motky, 1931

Přerov – Promítání filmu Lidský rozměr (Projekce)

Film Lidský rozměr přispívá do diskuze, která je mimořádně aktuální i u nás: Jak docílit, aby se ve městech žilo lépe? Na příkladech několika metropolí film ukazuje, v jak živoucí a inspirativní organismus lze města citlivými zásahy proměnit, či naopak jak lze ignorantským přístupem veškerý život v ulicích zabít. 

Sraz: so 1. 10., 19.30, COWorking Přerov, Wilsonova 18 (OD Baťa 1. patro)

Roudnice nad Labem – Jak se dělá územní plán? Netradiční příběh jednoho malého města

Pohled pod pokličku experimentálního procesu přípravy nového územního plánu města Štětí. Město při něm spolupracovalo s expertním týmem z Fakulty architektury ČVUT a díky tomu získalo také přístup k inovativním metodám zpracování územního plánu. 

Sraz: ne 2. 10., 14.00, Galerie moderního umění

B crop

Rožnov pod Radhoštěm – Lázně minulé a budoucí

Lázeňská historie našeho podhorského města do velké míry utvářela jeho podobu na konci 19. a začátku 20. století. Projdeme se po známých i ukrytých stavbách připomínajících tuto éru a probereme, jakým způsobem lázeňství promlouvá do současné podoby města a zda je možné na něj dále navázat. 

Sraz: so 1. 10, 14.00, Společenský dům

Rožnov pod Radhoštěm – Degustace oplatků v textilní továrně (projekce)

Po odpolední procházce a po promítnutí filmu Plán věnujícímu se veřejnému prostoru se budeme formou neorganizované diskuze věnovat všem palčivým tématům spojeným s budoucností města. 

Sraz: so 1. 10., 18.00, 3. Etáž, Bezručova 663

Slavonice naruby

Město nejsou jen fasády, ale především prostor uvnitř domů. A ve Slavonicích to platí dvojnásob. Pěší procházka se začínajícím architektem Adamem Lacinou a Slavonickou renesanční společností skrytými prostory uvnitř domů především po současných rekonstrukcích. Besídka, Fárův dům, Spolkový dům a další. 

Sraz: so 1. 10., 14.00, náměstí Míru

ČESKÁ CENA ZA ARCHITEKTURU 2016: ov-a / SPOLKOVÝ DŮM SLAVONICE

 

OV-A Slavonice002 Stepan Valouch

Strakonice extenzivní/intenzivní

Jak chápat rozvoj města ve 21.století? Má být extenzivní, nebo intenzivní? Jakým způsobem a v jakých formách se projevuje suburbanismus ve Strakonicích? To zjistíte prostřednictvím komentovaných procházek na okraj města s architekty a historiky. Potenciály ukryté uvnitř města budete moci odhalovat díky zpřístupnění několika objektů, které jsou v současnosti bez využití. V jednání je hotel Bavor, kino Svět, sýpka u hradu a další.

Sraz: so 1.10., 14:30, gloriet v Rennerových sadech

Šumperk – Oslavy architektury

Den architektury probíhá v Šumperku již od středy 28. 9. 2016. Více informací na stránkách Šumperského Okrašlovacího Spolku a v programu níže. Rezervace míst, pokud je uvedeno, na rsvp@okraslovacispolek.org.

02

Šumperk - Stavba festivalového centra a relaxzóny na Točáku

Festivalové centrum bude místo odpočinku i potkání se, výchozím bodem tematických vycházek i prostorem dílen dětí. Mimo kavárnu a posezení v originální stavbě z lešení zde bude i velká mapa Šumperka. Přijďte a pomocí post-it lístků nám dejte vědět, kde byste chtěli co zlepšit – podílejte se na podobě svého města, buďte aktivní! Sebrané podněty předáme po skončení festivalu zástupcům našeho města. Festivalové centrum bude s doplňkovým programem otevřené po celou dobu konání Dnů Architektury. 

Sraz: stř 28. 9., 14.00, festivalové centrum, Točák na Hlavní třídě, mapa

03

Šumperk - Poznej svůj park (workshop)

Tvořivě vzdělávací dílna pro děti mateřských škol pod vedením výtvarníka Jana Pfeiffera a pod záštitou Nadace Proměny.

Co víte o vaší školní zahradě nebo blízkém parku? Jaká místa v nich máte rádi a jaká byste chtěli proměnit? Dílna je volně inspirovaná Zahradou od Jiřího Trnky. Oživuje zvířecí postavy známé z příběhu, s jejichž pomocí děti prozkoumávají prostor své vlastní školní zahrady a jejího nejbližšího okolí. Posilují si díky tomu vnímavost k prostředí, které tvoří důležitou součást jejich života. Nutná rezervace na rsvp@okraslovacispolek.org.

Sraz: čt 29. 9.,10.00, Smetanovy sady, sraz festivalové centrum a relaxzóna Točák na Hlavní třídě, mapa

04

Šumperk - Ostrovy (workshop)

Co je to město? Jak se tvoří, proč a kdo? Existují mezi domy vztahy? Co je a k čemu slouží prostor mezi budovami? Tvořivě vzdělávací dílna pro děti prvního stupně ZŠ pod vedením Ing. arch. Ondřeje Teplého a Ing. arch. Josefa Čevory a pod záštitou otevřené platformy Architekti ve škole.

Město mnohdy působí chaoticky a budí v nás strach. Strach, který pramení z neznalosti a nepochopení. Proto se děti na malou chvíli staly architekty, urbanisty, i dalšími profesemi a všichni společně a naplno se ponořily do plánování a následné realizaci města. Nutná rezervace na rsvp@okraslovacispolek.org. 

Sraz: čt 29. 9.,13.00, festivalové centrum a relaxzóna Točák na Hlavní třídě, mapa

08

Šumperk - Fenomén Šumperák

Přednáška autorů knihy Šumperák Martiny Mertové a Tomáše Pospěcha, zvláštním hostem bude s laskavým svolením paní Jarmila Kozáková, dcera autora domu - projektanta Josefa Vaňka.

Kdo by jej neznal, alespoň jednou jej nespatřil? O jedinečném fenoménu „rodinného domu typu V“ lidově nazývanému „Šumperák“, který se díky obrovské popularitě a hladu po kvalitním bydlení v individuálním rodinném domě rozšířil po celé republice. Přijďte si poslechnout neuvěřitelný příběh jednoho člověka a jednoho domu a diskutovat o kvalitě bydlení tehdy a dnes. 

Sraz: čt 29. 9.,17.00, festivalová základna - výšková budova Prametu Šumperk, mapa

06

Šumperk – Není město jako město (workshop)

Tvořivě-vzdělávací dílna pro děti mateřských škol pod záštitou Nadace Proměny. Může město vypadat jako slunce nebo jako šachovnice? Proč nejsou všechna města stejná a jak se vlastně utvářejí? Navrhni si svoje ideální město. Děti se hravou formou seznamují se strukturou měst a získávají povědomí o jejich rozdílnosti. Dílna podněcuje zájem dětí o životní prostředí a architekturu. S lektorem si nejprve povídají o tom, z čeho se město skládá, co v něm potřebujeme i jaký význam má ve městě zeleň. Následně si zkusí postavit svoje vlastní město s parky a zahradami. Nutná rezervace na rsvp@okraslovacispolek.org.

Sraz: pá 30. 9., 10.00, festivalové centrum, Točák na Hlavní třídě, mapa

09

Šumperk - Panelstory aneb jak se rodí sídliště + panelák je kamarád (projekce)

Věra Chytilová vs. Jan Gogola ml. - satirická sonda do období normalizačního urbanismu vs. bydlení v panelákovém sídliště dnes.

V České republice je asi 65 000 panelových domů, ve kterých má svůj domov třetina obyvatel České republiky. Co je pravda a co je mýtus o bydlení v utilitární a na centimetry promyšlené stavbě z prefabrikátů? Jaká je kvalita kolektivního bydlení dnes? 

Vstupné 30,- Kč.

Sraz: čt 29. 9.,20.00, festivalová základna výšková budova Prametu Šumperk , mapa

07

Šumperk – Show o městě a domech aneb SETKÁNÍ S ARCHITEKTUROU a Davidem Vávrou

Přednáška one-man-show architekta a herce Davida Vávry. Proč je důležité zajímat se o prostředí kolem sebe, o to, co nás utváří, a co můžeme sami utvářet. Buďme aktivní a vnímaví, bude veselo a dobře! Nutná rezervace na rsvp@okraslovacispolek.org.

Vstupné dobrovolné.

Sraz: pá 30. 9., 10.00, festivalová základna, výšková budova Prametu Šumperk

10

Šumperk – Ostrovy (workshop)

Co je to město? Jak se tvoří, proč a kdo ho tvoří? Existují mezi domy vztahy? Co je a k čemu slouží prostor mezi budovami? Město mnohdy působí chaoticky a budí v nás strach. Strach, který pramení z neznalosti a nepochopení. Proto se děti na malou chvíli staly architekty, urbanisty i dalšími profesemi a všichni společně a naplno se ponořily do plánování a následné realizace města. Tvořivě-vzdělávací dílna pro děti prvního stupně ZŠ pod vedením architektů Ondřeje Teplého a Josefa Čevory a pod záštitou otevřené platformy Architekti ve škole. Nutná rezervace na rsvp@okraslovacispolek.org.

Sraz: pá 30. 9., 13.00, festivalové centrum, Točák na Hlavní třídě, mapa

08

Šumperk – Šumperkem za vědomostmi (Workshop)

Zábavně-naučná vycházka pro žáky druhé stupně ZŠ pod vedením zaměstnanců města.Co vím o svém městě? Proč má škola stojí zde a ne jinde? Proč se městu, ve kterém žiji, přezdívá malá Vídeň a co mají všichni pořád s těmi čarodějnicemi? Přijďte se dozvědět, co nevíte, ať máte kamarádům z daleka co vyprávět a čím se pochlubit! Nutná rezervace na rsvp@okraslovacispolek.org.

Sraz: pá 30. 9., 9.30 a 12.30, festivalové centrum, Točák na Hlavní třídě, mapa

09

Šumperk – Lidský rozměr + debata (projekce)

Promítání filmu Lidský rozměr a debatu s hosty moderuje architekt Vít Janků.

Film režiséra Andrease M. Dalsgaarda o 40 letech zkušeností s městským plánováním – dokumentární sci-fi z budoucnosti, která už nastala. Jak docílit, aby se ve městech žilo lépe? Na příkladech několika metropolí film velmi sugestivně ukazuje, v jak živoucí a inspirativní organismus lze města citlivými zásahy proměnit, či naopak jak lze ignorantským přístupem veškerý život v ulicích zabít. Krása těch nejlepších nápadů spočívá v jednoduchosti, nejinak je tomu zde. Filmová pocta vizionářskému urbanistovi Janu Gehlovi. Mezi budovami můžeme vytvořit život.

Vstupné 30,- Kč.

Sraz: pá 30. 9., 17.00, festivalová základna – výšková budova Prametu Šumperk, mapa

11

Šumperk – Pecha kucha night vol 3

Večer plný povídání o architektuře, designu s přizvanými hosty.

Vstupné 150,- Kč, v předprodeji 100,- Kč.

Sraz: pá 30. 9., 20.20, festivalová základna – výšková budova Prametu Šumperk, mapa

Aktuální program a infomace na facebooku

12

Šumperk – Šumperské pošty

O šumperských poštách a zejména o současné budově s nezvykle řešenou střechou z let 1935–1937, která je unikátní ukázkou meziválečné funkcionalistické architektury v zemi významného architekta Ernsta Wiesnera. Procházka s historičkou umění Bárou Kaněv. Nutná rezervace na rsvp@okraslovacispolek.org.

Sraz: so 1. 10., 10.00, festivalové centrum, Točák na Hlavní třídě, mapa

14

Šumperk – Minikurz kreslení architektury v plenéru (workshop)

Zanechte své děti s pastelkami, fixami a tužkami našemu lektorovi a hurá na vycházku! Budeme kreslit v terénu, takže něco na sezení a tvrdé desky na papír vezměte s sebou. Kurz povede architekt Radan Volnohradský. Nutná rezervace na rsvp@okraslovacispolek.org.

Sraz: so 1. 10., 13.00, festivalové centrum, Točák na Hlavní třídě, mapa

13

Šumperk – Plán + debata (projekce)

Promítání filmu PLÁN a debatu s režisérem Benjaminem Tučkem a jedním z autorů územního plánu Šumperka docentem Jakubem Kynčlem moderuje architekt Vít Janků. Veřejný prostor, nebo zlatý důl? Čí je město? Jakou cenu má veřejný prostor? Je developer sprosté slovo? Zastupitelé, koho zastupujete? Dokument režiséra Benjamina Tučka sleduje změny, kterými prošel původní Bémův koncept pražského územního plánu, jeho následné zrušení po volbách na podzim 2010 a také vznik nového, tzv. Metropolitního územního plánu. Slovo Plán se ve filmu stává metaforou vývoje společnosti a jejího směřování ve 21. století. Film odkrývá motivace občanských aktivit, mechanismy komunální politiky a vliv kapitálu na rozhodování o věcech veřejných. Film Plán přes skepsi panující ve společnosti pátrá po upřímnosti idejí, víře v demokracii a po existenci vize, na níž by se dalo stavět. Přijďte se dozvědět něco o zákulisí vzniku jednoho z nejdůležitějších městských dokumentů, přijďte se seznámit s územním plánem města. K čemu slouží a jak ovlivňuje náš život?

Vstupné 30,- Kč.

Sraz: so 1. 10., 17.00, festivalová základna – výšková budova Prametu Šumperk, mapa

15

Šumperk – Šumné stopy

Komentovaná přednáška one-man-show architekta a herce Davida Vávry. 

Vstupné dobrovolné.

Sraz: so 1. 10., 20.00, festivalová základna, výšková budova Prametu Šumperk

16

Šumperk – Minikurz kreslení architektury v plenéru (workshop)

Zanechte své děti s pastelkami, fixami a tužkami našemu lektorovi a hurá na vycházku! Budeme kreslit v terénu, takže něco na sezení a tvrdé desky na papír vezměte s sebou. Kurz povede šumperský rodák a architekt Radan Volnohradský. Nutná rezervace na rsvp@okraslovacispolek.org.

Sraz: so 2. 10., 13.00, festivalové centrum, Točák na Hlavní třídě, mapa

13

Šumperk – Šumperské textilky

O polozapomenutém odvětví textilního průmyslu a po stopách jedné slavné éry města vás provede Radovan Auer, zakládající člen Šumperského okrašlovacího spolku. Přijďte se pyšnit dobovou slávou města a toho, co po sobě zanechala. 

Sraz: ne 2. 10., 13.30, festivalové centrum, Točák na Hlavní třídě, mapa

17

Šumperk – Derniéra

Demontáž festivalové základny – dnes se bude bourat, aby se od zítřka mohlo stavět zase o něco lépe! Vyměníme fotoaparáty, skicáky a sklenice za lopaty, kladiva a krabice - přijďte odpočinout od duševní činnosti! 

Sraz: ne 2. 10., 17.00, festivalové centrum, Točák na Hlavní třídě, mapa

18
20

Teplice – Trnovany: z vesnice městem, z města předměstím

Kdyby Trnovany stále rostly stejným tempem jako kdysi, měly by dnes tři čtvrtě milionu obyvatel. Zkusíme na okamžik mezi paneláky obnovit atmosféru malého Norimberka. Jak se staví nejkrásnější město na severu? Co na to bůh Heimdal a Martin Luther? Odpoví architekt Jan Hanzlík se členy hereckého studia DK Teplice. 

Sraz: so 1. 10., 19.00, u domu "Asgard", U Červeného kostela 179/13

04
M

Třebíč – TřebA Stařečka

Místa, kde bylo město. Procházka po historii s architektem Luborem Herzánem. Následovat bude volný workshop a diskuze se členy spolku TřebA a urbanistou Alešem Stuchlíkem, který nám připomene, co znamená "město". A co byste namísto teď předimenzovaného autobusového nádraží měli rádi vy? Řekneme si, naskicujeme a budeme debatovat. Výstupy pak budou zpracovány do odborných analýz a budou podkladem k rozvoji lokality. 

Sraz: so 1. 10., 14.00 před Gymnáziem na Masarykovo nám. 9/116

Třebíč – Stopovaná po architektonických stopách

Samostatná procházka po zajímavých místech a budovách ve městě. Dozvíte se různé zajímavosti, pro děti nachystány úkoly a překvapení a na konci se na Vás budeme těšit u společných debat, her a občerstvení. Organizuje spolek TřebA. 

Sraz: ne 2. 10, 14.00, Hasskova zahrada

Industriální Trutnov

Prohlídka areálů bývalého Texlenu naproti Autostylu s historikem Ondřejem Vašatou a architektem Janem Veisserem. Připomeňme si historii tohoto průmyslového areálu. Při společné procházce objevíme torzo papírny ze 16. století a  najdeme fragmenty z doby továrníka Haase. Bude možné nahlédnout i do malé vodní elektrárny. 

Sraz: ne 2. 10., 14.00, před branou Texlenu Horská ulice u Autostylu

1691725061058939 5542047584738439133 o
1691725527725559 2965156386569070904 o

Turnov z jiné perspektivy

Díky své morfologii je Turnov bohatý na zajímavé výhledy do okolní krajiny. Z některé z městských věží se o tom společně přesvědčíme. Z výšin se následně sneseme pod zem a prohlédneme si zajímavé podzemní stavby v centru města. Cílem naší procházky se stane kulturní dům Střelnice. S architekty Václavem Hájkem a Lenkou Švábkovou.

Sraz: so 1.10., 14.00náměstí Českého ráje

Koleje m

Ústí nad Labem – Ústecké parky – krajina uvnitř města

Zelená cesta městem Vás přesvědčí o kvalitě založení města s bohatou strukturou parků, které nabízejí nesčetné možnosti aktivního využití a příjemné prostředí pro odpočinek. Dotkneme se i dopadů postupné ztráty zájmu o kvalitu veřejného prostoru města, degradace správy a údržby, ale i možností investic pro zlepšení. Provedou architekti Jan Harciník, Tomáš Petermann a Jiří Němeček ve spolupráci s Ústí-Aussig.net. 

Sraz: so 1. 10., 14.00, Lidické náměstí (střed)

Ústí nad Labem – To nejdůležitější neexistuje (?)

Jan Duiker navrhl pro Dolní Zálezly hotel (1929). Vymyslel pro něj konstrukční systém, který použil na svých dalších stavbách, byl v jeho díle zlomový.  V soutěži o Zálezly byl však druhý a nakonec se nerealizovalo nic. O výjimečné stavbě se spolkem Obraz doby a galerií Deska. A možná bude i projekce! 

Sraz: so 1. 10., 17.00, Žukovova 17 (bývalé veřejné záchodky)

Dsk 5 m
IMG 5951 m

Ústí nad Labem – Meziválečné sociální bydlení I.

Město budovalo bytové projekty v Klíši systematicky a kontinuálně po celé meziválečné období. Vzniklo tehdy více než třináct set nových bytů, které představují ucelený architektonický soubor, jsou pozoruhodnou ukázkou vývoje urbanismu, typologie a stylu bytových staveb v Československu. Téma však dosud zůstává téměř neznámé. Z umělecko-historického hlediska je tento soubor pozoruhodný také tím, že jeho autorem byl jediný tvůrce, zapomenutý německy mluvící architekt městského stavebního úřadu Franz Josef Arnold. Architektura ústeckých komunálních domů má rovněž silný politický akcent, byla totiž budována jako realizace volebního programu a užívána jako nástroj sociálně demokratické politické agitace.

Sraz: ne 2. 10., 14.00, České mládeže 360/8, FF UJEP

Ústí nad Labem – Meziválečné sociální bydlení I.

Navazující procházka po Klíši věnovaná meziválečné architektuře bytových domů, které byly budovány jako komunální projekty správou města s architektem Pavlem Prouzou. Více než doporučujeme zúčastnit se předchozí úvodní přednášky. 

Sraz: ne 2. 10., 15.00, České mládeže 360/8, FF UJEP

Vimperk – Vimperští paneláci a jejich paměť

Málokdy si uvědomujeme, že budování panelových sídlišť neznamenalo jen výstavbu objektů, ale i vytváření nové paměti. Nikdy dříve se v takové míře lidé nestěhovali do prostoru bez minulosti. S historikem Bohumírem Bernáškem se podíváme, jak se s tímto vypořádala společnost a jaká je paměť vimperského sídliště dnes. 

Sraz: so 1. 10., 10.00, mateřská škola, Klostermannova 365

Vimperk – Lidová architektura na Vimpersku

Na pomezí dvou zemí, v životním prostoru dvou národů se v minulosti rozvinula široká škála variant lidové architektury. Proč se nám ale dnes, po mnoha desetiletích nechtěné přetržené historické kontinuity, nedaří úspěšně navázat na tradiční formy místní architektury? O tom všem bude mluvit architekt Jan Pešta. 

Sraz: so 1. 10., 15.00, kavárna Ve Skále, Pivovarská 61

Vimperk – Záchrana gotického hradu – Městská knihovna Soběslav

Předmětem rekonstrukce Městské knihovny v Soběslavi byla především záchrana a zhodnocení historického objektu, který dlouhodobě chátral. Stará forma našla novou náplň. S architektem Jaromírem Kročákem se podíváme na celý průběh revitalizace historického objektu a znovuzačlenění areálu hradu do organismu města.

Sraz: so 1.10, 18.00, kavárna ve Skále, Pivovarská 61

Knihovna Sobeslav
Knihovna Sobeslavv

Volyně – Volyňská akropole

O Historii, urbanistických souvislostech, stavebním vývoji a plánech Volyně do budoucna s architektem Lukášem Velíškem. Kostel Všech svatých s farou, tvrz (hrad, sýpka, muzeum), stará škola. Návrší nad Volyňkou mezi náměstím a školským kampusem.

Sraz: ne 2. 10., 14.00, před renesanční radnicí, náměstí Svobody 1

Fotografie6854

Vrané nad Vltavou – Dalibor Bača: Rýchlosťou asfaltu a nebezpečím skla

V připravované výstavě slovenský sochař Dalibor Bača tmelí sklo asfaltem. Tyto významotvorné materiály slibují v několika prostorově a technicky náročných instalacích pracovat s polaritou dimenzí jako je například průhlednost, poddajnost nebo stálost, a zachytit tak původním způsobem praktické i symbolické, osobní, přírodní či společenské formy napětí. Vycházeje ze specifických vlastností použitých materiálů hodlá autor podrobit instalace nebezpečným strukturálním proměnám v čase a s rizikem spektakulárního kolapsu tak dostát velkorysému prostoru Perly.
 
Jednu z větších instalací pomůže počas vernisáže autorovi postavit Tomáš Džadoň, slovenská kapacita v oboru lehkovážného umísťování těžkých břemen na ramena živých lidí
 

Sraz: so 1.10., 12.00 – 22.00, Nádražní ulice 101, (od vlaku se dejte vpravo dolů, směrem k řece. Minete stánek s pečivem Beruška).

Aktuální informace o akci na facebooku

Perla baca

Vrané nad Vltavou – Perla (Hurá dovnitř)

Živoucí umělecké prostředí v opuštěné továrně se snaží otevřít diskuzi o využití chátrajícího industriálního dědictví. Součástí programu jsou komentované prohlídky, workshopy, výstava a další.

Papírny, které založila rodina Haasů v r. 1837, byly známy výrobou specializovaného papíru - bankovek, cigaretového papíru, papíru na výrobu biblí a koránů. Svou činnost ukončily po letech vleklého hledání vhodného investora v r. 2000.

V současnosti se areál papíren proměnil v Perlu, umělecký kreativní „meeting point“, jehož dlouhodobým záměrem je postupná revitalizace objektů a vytvoření prostoru s novým aktuálním obsahem zaměřeným především na umělecké, uměleckořemeslné a sociokulturní aktivity, které ocení nejen místní, ale i přespolní návštěvníci a které na základě komunitního a spolkového fungování nastaví zrcadlo institucionální kulturní scéně. 

Sraz: ne 2.10., 11.00 – 20.00, Nádražní ulice 101, (od vlaku se dejte vpravo dolů, směrem k řece. Minete stánek s pečivem Beruška).

Program:

14:00
komentovaná prohlídka areálu bývalé papírny 
 
18:00
koncert kapely Laoba

Laoba je inspirována La Lobou - archetypální divoškou, která putuje krajinou a sbírá staré kosti patřící minulosti. Ty si pak odnese do svého doupěte a tam nad nimi zpívá písně, až kosti postupně opět obrostou masem a kůží a vzniká nová bytost.

Laoba vás zve na cestu do říše snů, dávných vzpomínek a pocitů, které vám možná budou tak povědomé!

Perla

Vrchlabí – Po Krkonošské ulici

Hlavní vrchlabská ulice Krkonošská má za sebou již mnoho příběhů. Pojďme si některé připomenout ve druhém ročníku vrchlabského Dne architektury s místním historikem Jiřím Loudou a spolkem Kampanička. 

Sraz: so 1. 10., 9.00, před Zámkem (MÚ Vrchlabí)

VYSOKÉ MÝTO - SETKÁNÍ V SECESNÍ VILE

Pro velký loňský úspěch znovu oživíme stále prázdnou secesní vilu v Komenského ulici. Kdo loni přišel o prohlídku s komentářem, může letos napravit. Podíváme se na myšlenky, které utvářejí dopravu a prostředí ve městech u nás i ve světě. Zda se hodí také pro Vysoké Mýto probereme u hranatého stolu. A možná bude překvapení na závěr. Zve spolek proMejto.

Sraz: pá 30. 9., 19.00, Komenského 199, naproti Stavební škole

Patek 30.9

Vysoké Mýto – Mejto je doprava?

Jak se Vám po městě chodí, jezdí a parkuje? Jak doprava ovlivňuje prostředí ve městě a co by se s tím dalo dělat? Často slyšíme, že největším problémem Vysokého Mýta je silnice I/35. Je tomu skutečně tak? Která část je nejhorší? A musíme čekat na dokončení D35? Na to se podíváme při procházce se spolkem proMejto po historii, současnosti a budoucnosti Husovy ulice. 

 Sraz: so 1. 10., 14.00., náměstí Přemysla Otakara II. - uprostřed u morového sloupu

Sobota 1.10

VYSOKÉ MÝTO - CYKLOSTEZKA ODVAHY

Jak je na tom Vysoké Mýto s cestami pro cyklisty a pěší? Budeme hledat se spolkem proMejto při cykloprojížďce po zajímavých úkazech ve městě. Pozor, za plného provozu!!

Sraz: ne 02. 10., 14.00, náměstí Přemysla Otakara II., morový sloup

Nedele 2.10

Žďár nad Sázavou – Po stopách stavitele Křeliny

Stavitel Křelina stál u zrodu řady významných veřejných i soukromých staveb na začátku 20. století, jako jsou městské divadlo, Houfův statek a honosné domy na Nádražní ulici realizované ve stylu provinční secese. Návštěvou těchto zapomenutých staveb s architektkou Silvií Jagošovou se pokusíme připomenout jejich význam. 

Sraz: so 1. 10., 9.30, náměstí Republiky u morového sloupu           

Žďár nad Sázavou – Individuální bydlení v centru

Jak lze individuálně bydlet v novém? Procházka s místním rodákem Petrem Matějkou představí nově realizované domy individuálního bydlení v centru města. Realizace doprovodí slovem samotní autoři návrhů. Procházka bude doplněna o návštěvu čtvrti Dagmarky s poválečnou výstavbou montovaných domků. 

Sraz: so 1. 10., 13.30., Okružní 968/79, samoobsluha Flop

Zlín – Vila Jana Antonína Bati – současné sídlo zlínského studia Českého rozhlasu Brno (Hurá dovnitř!)

Zlínské vily jsou budovy s historií, která je spjata nejen s baťovskou architekturou, ale osobními příběhy jednotlivých obyvatel. Pojetí vily Jana A. Bati od Františka Lydie Gahury znamenalo spor mezi oběma bratry. Spor údajně vyvrcholil dočasným odchodem Jana Antonína a dalších vedoucích pracovníků firmy. Vilou provedou architektka Jitka Ressová a historička umění Lucie Šmardová. 

Sraz: so 1. 10, 10.00, Osvoboditelů 187

Zlín – Baťova nemocnice ve Zlíně

Areál zlínské nemocnice je rozsáhlý architektonický komplex, který na konci dvacátých let navrhl F. L. Gahura ve spolupráci s doktorem Bohuslavem Albertem, ředitelem a duchovním otcem nemocnice. Pavilonové uspořádání bylo standardizované, ekonomicky výhodné, zároveň bylo pro pacienty vytvořeno téměř domácí prostředí obklopené zelení a parkovou úpravou. Areálem nemocnice vás provedou architektka Jitka Ressová a historička umění Lucie Šmardová.

Sraz: so 1. 10, 14.30, Havlíčkovo nábř. 600

Znojmo – Minulost a budoucnost staré nemocnice

Začátkem 20. stol. zažívalo Znojmo architektonický rozmach – město ležící na dopravní ose Rakouska-Uherska potřebovalo patřičně reprezentovat. Důraz byl kladen i na kvalitní občanskou vybavenost. Po areálu jedné z nich, budově znojemského špitálu, nás provede historik Jiří Kacetl spolu s Janem Kozdasem a Janem Horou. 

Sraz: so 1. 10., 14.00, Kostel sv. Alžběty, Vídeňská třída 6

Stara nemocnice ZN

Znojmo – Současnost nové nemocnice

Ač se během 1. pol. 20.stol. kapacita staré nemocnice 4x navýšila, nedostačovala k zajištění potřebné péče. První projekt nové nemocnice vznikl rok po skončení 2. světové války. O nerealizovaném projektu Bedřicha Rozehnala, o konečné podobě areálu od Miroslava Spurného i jeho současné rekonstrukci povede prezentaci teoretička umění Monika Mažárová z Jihomoravského muzea. 

Sraz: so 1. 10., 16.00, Dům umění, Masarykovo náměstí 11

Nova nemocnice ZN

Znojmo – Poznej své město (workshop)

Kreativní dílna oživuje příběh Trnkovy Zahrady. S pomocí známých postav z příběhu děti netradičně poznávají veřejný prostor města a tím posilují zájem o životní prostředí a architekturu. Vhodné pro děti od 5 do 9 let. Pořádáno ve spolupráci s Nadací Proměny.

Sraz: so 1. 10., 16.00, Dům umění, Masarykovo náměstí 11

Dilny ZN

Bratislava – industriálne dedičstvo

Jedna po druhej sa vymazávajú z mapy Bratislavy hodnotné historické spomienky na priemyselný rozmach mesta na prelome 19. a 20. Storočia. Skontaktujeme sa s niektorými, ktoré ešte "dýchajú" a s niektorými, ktorým bol vdýchnutý nový život a zpomeňme význam jeho ochrany s architektkami Janou Melišovou a Andreou Bystrickou.  

Sraz: ne 2. 10. 14.00,  križovatka ulíc Vajnorská a Turbínová

Piešťany – Jazvy města

Piešťany prechádzajú rôznymi architektonickými zmenami. Niektoré sú vydarené, iné menej, a sú aj miesta, ktorých potenciál je ešte neobjavený. Najhoršie sú však na tom tie časti, ktorých úprava zmarila všetky nádeje na ich dobré fungovanie. Bicyklom sa na tieto zaujímavosti pozrieme v sprievode miestnych architektov. 

Sraz: so 1. 10., 14.00, Kolonádový most- pred sochou Barlolamača

IMG 20160624 162343 m

Piešťany – Jazvy města - detské ošetrenie (workshop)

Architektonická dielňa pre deti a ich rodičov. Práca s nožničkami, papierom, lepidlom a fabričkami. 

Sraz: ne 2. 10., 10.00, Štefánikova 15

IMG 20160614 132303 m

Brno – Brněnská okružní třída Theophila von Hansena (Hurá dovnitř!)

Brno patří mezi města, kde na místě hradeb vznikla v 19. století okružní třída, na níž se podílel významný vídeňský architekt Theophil von Hansen. Jeho budovy jako Pražákův palác a Besední dům se sice řadí k dominantám Brna, ale některé interiéry sídla filharmonie stejně tak jako historie sousedního paláce zůstávají dnes většině Brňanů neznámé. Eva Jandová provede běžně nepřístupnými prostory Besedního domu a přiblíží historii jak této budovy, tak sousedního Pražákova paláce.

Sraz: so 1. 10., 10.00, Husova 20

PP budova web.JPG

Brno – Místodržitelský palác od podzemí k podkroví (Hurá dovnitř!)

Jedna z architektonicky nejpozoruhodnějších barokních budov města Brna, Místodržitelský palác, původně sloužil jako klášter, následně jako sídlo úřadů a v době socialismu jako muzeum dělnického hnutí. O jeho historii i architektonických plánech současného správce budovy, Moravské galerie s Markétou Skotákovou a Silvií Šeborovou.

Sraz: so 1. 10., 14.00, Moravské náměstí 1a

MP budova web m

Brno - The Distillery (Hurá dovnitř!)

Distillery sídlí v histrické budově, která původně sloužila pro výrobu lihovin a to již od konce 19. století. Provoz skončil v éře komunismu a od té doby areál chátral. Nyní dostává nový život s čerstvou identitou, která staví na původních hodnotách. Více o historii a budoucnosti řeknou zakladatelé Alexandra Georgescu, Tomáš Kozelský a Viktor Odstrčilík.

Sraz: ne 2.10., 11.00 až 17.00, Pekarska 76

Hořice v Podkrkonoší – Hořické nejen tovární vily (Hurá dovnitř)

Procházka s městským architektem Martinem Pourem po krásách rezidenčních vil židovských podnikatelů (Goldschmidt, Hirsch a Feuerstein) postavených na přelomu 19. a 20. století a o významu mechanických tkalcoven vyvrcholí návštěvou Flečkovy vily a interiérů jedinečné secesní vily umělecké rodiny Kulhánků/Wagnerů se zahradou, ateliéry a dílnami. Nutná rezervace na janakubickova@hotmail.com.

Sraz: so 1. 10., 10.00, Flečkova vila, Riegrova 950

Karlovy Vary – Palais Becher v novém (Hurá dovnitř!)

Události před vypuknutím první světové války byly hektické. A to se týká také architektonického slovníku, který se pohyboval od přísného historismu přes secesi až po první pokusy o hravou modernu. Becherova vila má od všeho kousek a přesto ji architekt Karl Heller dokázal vdechnout svébytný umírněný styl. O minulosti, rekonstrukci i nové expozici v Becherově vile s kurátorkou Galerie umění Karlovy Vary Ivanou Klsákovou. 

Sraz: so. 1. 10., 10.00, Becherova vila, Krále Jiřího 1196/9

Lomnice nad Popelkou – Továrna Mastných (Hurá dovnitř!)

Návštěvník si bude moci prohlédnout tovární budovu z konce 19. století, která byla původně postavena jako součást areálu mechanické tkalcovny, v průběhu 20. století zde byla také tírna lnu a probíhala zde výroba tkalcovských člunků. Kromě výstavy se návštěvníci mohou těšit na výstavy a přednášky. Podrobný program zde. 

Sraz: so 1. 10. 10.00 až ne 2. 10., 18:00, akce trvá dva dny, Antala Staška 212

Budova sever DSC8933 sm
IMG 0266 m

Praha - Prague Gallery- Dechberoucí I. P. Pavlova (Hurá dovnitř!)

Nejen střecha bývalého hotelu Gráf s unikátním výhledem na Prahu. Historii budovy a okolí představí historik architektury Zdeněk Lukeš s architektem Michalem Janků. V galerii probíhá výstava God is in the details: Koupelny Vily Tugendhat. Navazuje procházka Nové Město v čase v 15.00.

Historická budova bývalého luxusního hotelu Gráf z přelomu 19. a 20. byla po letech chátrání v roce 2003 přestavěna na administrativní budovu se zachovanými novobarokními uličními fasádami. Kromě střechy s ojedinělým výhledem na okolní střešní krajinu a celou Prahu budete moci obdivovat i zachovalé prvky secesního interiéru. Za případné čekání se omlouváme.

Sraz: so 1.10., 12.00 – 15.00, I. P. Pavlova 5 (vchod z Legerovy ulice)

DSC06490

Praha - Fakulta architektury a fakulta informačních technologií ČVUT (Hurá dovnitř!)

Ateliér Aleny Šrámkové navrhl pro budoucí architekty nadčasovou budovu s bohatostí vnitřních prostor. Návštěvníkům se otevře foyer, atria a všechny vnitřní ochozy budovy.

Architektonickou soutěž na novostavbu budovy Fakulty architektury v areálu dejvického kampusu vyhrál ateliér Aleny Šrámkové. Ta chtěla budovou naučit studenty pokoře a ukázat jim půvab obyčejnosti a kultivovat vkus. Vnitřním prostorům dominují tři velkorysá atria doplněná o výrazné schodišťové prvky, patra jsou doplněna o průhledy a jednotlivé učebny i sdílené prostory tak mezi sebou komunikují. Stavba je založena na klasických technologiích a materiálech, jako je pohledový beton a cihly. Svým strohým výrazem budova po otevření vzbudila řadu negativních ohlasů ze strany veřejnosti a svým konzervativním přístupem ke stavění i řadu architektů. Je to jedna z mála současných kvalitních staveb v Praze i v ČR, která slouží vzdělávání. 

Sraz: so 1.10., 13.00 –16.00, Thákurova 9, Praha 6

Hura dovnitr a workshop dejvice3

Praha - Vodárna Bruska (Hurá dovnitř!)

Nenápadná historická čerpací stanice v pražských Dejvicích téměř 100 let zásobuje pitnou vodou Prahu 6 a okolí. Zpřístupněna bude hlavní hala vodárny.

Historická budova čerpací stanice a vodojemu v pražských Dejvicích byla vybudována v roce 1920, v době, kdy nároky na technickou infrastrukturu města stoupaly a vznikaly tak významné stavby jako například proslulá nová Podolská vodárna od architekta Engela či Edisonova transformační stanice v Jeruzalémské ulici. V osmdesátých letech stanici Bruska doplnil druhý vodojem, roku 2014 pak došlo ke kompletní výměně technologického zařízení a památkově chráněná budova prošla citlivou rekonstrukcí. 

Sraz: so 1.10., 13.00 – 16.00, Svatovítská 467/1a, Praha 6

P5100045.JPGP5100051.JPG

Praha - Národní technická knihovna (Hurá dovnitř!)

Národní technická knihovna plní ve vysokoškolském kampusu Dejvic roli katalyzátora společenského života. Od 13.00 se koná v Ballingově sále přednáška autora vizuálního stylu NTK Petra Babáka (studio Laboratoř).

Vypsanou soutěž na budovu Národní technické knihovny v roce 2000 vyhrála tehdy začínající architektonická kancelář Projektil. Stavba doplnila dejvický areál tří pražských univerzit o místo setkávání, studia a odpočinku. Oblými rohy a svým nekonečným fasádním pláštěm vytvořila prostředí, které zve k návštěvě. Knihovna má 4 vchody a vítá návštěvníky ze všech stran. Samotný prostor knihovny se nachází nad návštěvníky, kam se dostávají skrze velkoryse osvětlené vstupní atrium do jednotlivých pater. Atrium s ochozy je vyzdobené jednoduchými a místy humornými kresbami rumunského umělce Dana Perjovschiho.

Sraz: so 1.10., 13.00 – 16.00, Technická 2710/6, Praha 6

NTK-intNTK 01NTK 02

Praha - Budoucí radnice Prahy 7 (Hurá dovnitř!)

Budoucí radnice MČ Praha 7 z roku 1993 v postfunkcionaliském stylu je těsně před svou rekonstrukcí vycházející z letošní architektonické soutěže. Zpřístupněno bude foyer budovy s výstavou vítězných návrhů.

Úřad městské části Prahy 7 během několika let opustí své dosavadní sídlo a přestěhuje se do budovy v ulici U Průhonu. Autorem původní budovy je Martin Hlaváček, budova byla projektována v roce 1988 jako servisní závod pro podnik Chirana. Od svého dokončení však sloužila jako administrativní budova banky.

Na rekonstrukci objektu se zachováním stávajícího nosného skeletu vypsala městská část otevřenou architektonickou soutěž, jejíchž 70 účastníků hledalo odpověď na otázku, jak má vypadat městská radnice jednadvacátého století. Vítězem se stal Atelier bod architekti: Vojtěch Sosna, Jakub Straka, Jáchym Svoboda, Jan Svoboda s návrhem dle poroty oceněným pro „jednoduchost a jasný výraz, který by měl být spojený právě s veřejnou budovou“. Zachována zůstane nosná konstrukce asymetrického domu, který zaujme právě svým „modulovým“ tvarem. 

Sraz: so 1.10., 15.00 – 18.00, U Průhonu 1338/38

Nova radnice - soucasnost 1Nova radnice - soucasnost 3Nova radnice - spucasnost 2

Praha - Rosmarin Business Center - bývalé Vodní stavby (Hurá dovnitř!)

Budova postavená v roce 1979 architektem Karlem Filsakem patří k nejzachovalejším stavbám brutalismu v Praze.

Autor originálních brutalistních ambasád (Egypt, Brazílie, Čína, Indie) a především ceněné stavby hotelu Intercontinental navrhl pro Vodní stavby sídlo, které i po letech ohromí svou velkolepostí. Nahradilo celou ulici dělnických domků a jeho velikost musela v době svého vzniku šokovat. Dnes mezi záplavou uniformních kancelářských budov působí osvěžujícím dojmem jasného stylu.

Po rekonstrukci ztratily interiéry budovy svůj socialistický ráz a vznikly zde prostory přizpůsobené současné poptávce po moderních kancelářích. Mezi sdílené prostory patří příjemná venkovní terasa s atraktivním výhledem. Najdete tu zachovalou fasádu s původními okny, takže budova neztratila svou tvář, původní technické zázemí obsahující zahrnující vlastní rezervoár pitné vody pro případ havárie, keson pro udržení budovy stabilní v případě povodní i pár zbylých ještě nezrekonstruovaných kanceláří s původním vestavěným nábytkem.

Sraz: so 1.10., 15.00 – 18.00, Dělnická 213/12, prohlídky každých 30 minut.

Přístupná bude terasa objektu s expozicí o budově, vchod na pravé straně objektu, blíže Argentinské ulici.

Logo na fasade 03 den m PEG7849 upr zaostrNEWcolored low m PEG8656 PEG8657

Praha - Tokovo (Hurá dovnitř!)

Jedna z nejvyšších pražských budov u řeky Vltavy nabízí výhledy na široké okolí.

Sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu se symbolicky tyčí nad střešní krajinu Holešovic a jako jedna z nejvyšších budov v Praze tak má přehled o širokém okolí. Devatenáct pater vysoká stavba odlehčená skleněným opláštěním sedí na pevném parteru v přístavní oblasti poblíž Libeňského mostu. Postavena byla v letech 1974–1977 dle návrhu architektů Z. Edla, J. Matyáše, L. Štefka a P. Štecha pro PZO Kovo a patří k výrazným stavbám pozdního brutalismu. V roce 2004 prošla po povodni kompletní rekonstrukcí z pera CMC architects, mezi jejíž nejvýraznější zásahy patří užití jasně barevných podlah a podhledů v komunikačních prostorech. Kromě nově upraveného okolí s vodními a dřevěnými prvky bude možné si prohlédnout vstupní halu budovy, vyjet do 10. patra pokochat se vyhlídkou na holešovické střechy a netradičním pohledem na Letnou.

Sraz: so 1.10., 15.00 – 18.00, Jankovcova 2, Praha 7

Praha 7 Jankovcova (2)

Praha - Šporkovský palác (Hurá dovnitř!)

Architekt Stanislav Fiala (ateliér Fiala+Nemec) představí svou právě probíhající rekonstrukci a přestavbu památkově chráněného komplexu tří budov, z nichž jednu, budovu banky, navrhl architekt Josef Gočár. Otevření probíhající stavby pro veřejnost je možné díky investorům z firmy Sebre a bude probíhat po malých skupinkách na vlastní nebezpečí. Prosíme o trpělivost v případě většího zájmu.

Barokní palác, ze kterého se zachovalo jen průčelí, moderní přístavba  Anglobanky z let 1923–1925 navržená Josefem Gočárem ve stylu art deco a konstruktivismu s původní sklobetonovou halou a léta zanedbávání, díky kterému se paradoxně zachovalo mnoho architektonicky cenného – taková byla výchozí pozice této rekonstrukce, při které se architekt spolu s investorem snaží zachovat a zrestaurovat maximum původních interiérových prvků. Vše nové směřuje k maximální jednoduchosti a současnosti tak, aby vzniklo příjemné napětí mezi historickým a aktuálním. Po přestavbě by objekty měly co nejvíce odpovídat původnímu návrhu architekta Josefa Gočára.

Sraz: ne 2.10., 10.00 – 12.00, Hybernská 5, Praha 1

Pokud máte, přineste si s sebou bezpečnostní helmu. Vstup na vlastní nebezpečí.

Praha - Kongresové centrum Praha (Hurá dovnitř!)

Monstrózní socialistická budova s 50 sály a salonky pro téměř 10 000 osob i přes pozdější rekonstrukci věrně odráží představu 80. let a komunistických vůdců o reprezentativnosti. Nabízíme možnost navštívit dochované interiéry a pokochat se krásnými výhledy na Prahu.

Sjezdový palác, Palác kultury, Kongresové centrum. Tato budova vystřídala během čtyřiceti let několik jmen, vždy ovšem platila za jednu z výrazných pražských dominant, usazenou na hraně Pankrácké pláně, shlížející na Prahu přes Nuselské údolí a viditelnou z většiny pražských vyhlídek. Výstavba tohoto kolosu probíhala podle projektu architektů Mayera, Vaňka a Karlíka z Vojenského projektového ústavu v letech 1976–1981 a je zcela poplatná době svého vzniku a účelu reprezentace vůdčí role Komunistické strany Československa. V současnosti hostí mezinárodní kongresy a akce nejrůznějšího zaměření. Na přelomu tisíciletí prošlo Kongresové centrum rozsáhlou rekonstrukcí, stále je však patrný původní reprezentativní architektonický výraz. 

Sraz: ZRUŠENO

S lítostí musíme oznámit zrušenou prohlídku Kongresového centra, přes veškerou snahu spolku Kruh se tato akce bohužel neuskuteční.Otevření centra bylo potvrzeno od června a týden před akcí bylo ze strany ředitelství zrušeno. Děkujeme za pochopení.

Jako náhradní program doporučujeme v Praze navštívit rozsáhlý areál Matematicko-fyzikální fakulty UK, který je částí velkolepého projektu univerzitního kampusu Karla Pragera z roku 1965. 
Sraz: SO 1. 10. , 15.00 – 18.00, V Holešovičkách 2, Praha 8.

Praha - Prager 02 – Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (Hurá dovnitř!)

Pražský Institut plánování a rozvoje vám otevře dveře do svého působivého areálu 3 budov brutalisty Karla Pragera umístěných v těsné blízkosti historické památky Emauzského kláštera.

Architekt Karel Prager svou tvorbou do značné míry ovlivnil tvář Prahy a jeho moderní intervence dodnes vyvolávají emoce u odborníků i laické veřejnosti. V blízkosti kláštera Na Slovanech zanechal svou osobitou stopu ve formě tzv. „Pragerových kostek“, tří pavilonů z let 1967–1973 navržených pro Projektový ústav hlavního města Prahy a pro samotný Pragerův ateliér Gama. V současné době v něm sídlí Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, který se svou činností snaží regulovat stavební zásahy v hlavním městě. Exteriéry budov ze skla a kovu vznášející se na nosnících nad zahradou odrážejí dobu svého vzniku i rukopis Karla Pragera. Zpřístupněné interiéry stejně jako v mnoha dalších brutalistních objektech se bohužel v nezměněné podobě nezachovaly, rekonstrukcí prošly i zavěšené fasády objektu.

Sraz: ne 2.10., 12.00 – 15.00, Vyšehradská 57, Praha 2

Časy prohlídek 12.00, 13.00 a 14.00.

Praha - Prager 02 – Kotelna Všeobecné fakultní nemocnice (Hurá dovnitř!)

Neznámá technická stavba architekta Pragera, která zásobuje teplem Všeobecnou fakultní nemocnici, je až na vyměněné technologie kotlů ve zcela původním stavu.

Málokdo ví o této realizaci slavného architekta Karla Pragera –  jde totiž o technickou stavbu, kotelnu, která zásobuje teplem Všeobecnou fakultní nemocnici v Praze 2. Tento futuristický objekt s vysokým komínem z roku 1993 je jedinou zrealizovanou částí rozsáhlého Pragerova projektu na nový areál fakultní nemocnice. Původní čtyři parní kotle byly postupně během dvou rekonstrukcí vyměněny za tři teplovodní a rozvody do nemocnice vedou průchozím kolektorem. Přijďte se podívat na technické zázemí nemocnice, které funguje zcela bez obsluhy, a rozšiřte si obzor o další působivou pražskou stavbu. Budovu nesou kovové nosníky plynule přecházející v komín kotelny, obložení je původní keramické. Interiér je přístupný v celém rozsahu, bonusem jsou kanceláře vypadající jako právě opuštěné.

Sraz: ne 2.10., 12.00 – 15.00, Wenzigova 2, Praha 2

Ve 14 hodin se bude konat improvizovaná prohlídka s Olegem Hamanem, který se na projektu kotelnu podílel jako člen týmu Karla Pragera.

Praha - Ateliéry Pragovka a Nová Pragovka (Hurá dovnitř!)

Příklad možného využití chátrajícího industriálního dědictví představují současní mladí umělci tvořící na pozadí impozantních halových konstrukcí a betonových skeletů areálu továrny Praga. Areál je rozsáhlý, za případné čekání na prohlídku se proto omlouváme.

Vysočanské tovární budovy se rozprostírají po obou stranách ulice Kolbenova a mezi ty nejvýznamnější patří zdejší areál bývalé továrny na vozy Praga. Jeho chátrající halové konstrukce a betonové skelety svou působivou industriální atmosférou lákají četné filmaře a inspirují současné umělce. Prohlédněte si haly 18 a 19 proslavené jedinečnými konstrukcemi ze skla a železobetonu a halu E, která našla své novodobé uplatnění ve formě třiceti ateliérů, kde tvoří více než 70 malířů, sochařů a konceptuálních umělců. 

Sraz: ne 2.10., 14.00 – 17.00, Kolbenova 923/34a, Praha 9

Pragovka 1

Praha - Palác Národní (Hurá dovnitř!)

Ještě nedokončená novostavba stavba na poslední prázdné parcele na Národní třídě se propojuje se sousedním barokní Schönkirchovským palácem a vytváří nečekaná místa ve svém vnitřním traktu. Otevření probíhající stavby pro veřejnost je možné díky investorům z firmy Sebre a bude probíhat  po malých skupinkách na vlastní nebezpečí. Prosíme o trpělivost v případě většího zájmu.

Projekt Palác Národní je rekonstrukce domu s dvorními křídly čp. 135/7 v Mikulandské ulici s dostavbou příčného křídla a novostavbou v ulici Národní. Architekt Stanislav Fiala navrhl místo původně plánovaného luxusního hotelu v proluce na Národní třídě prosklenou budovu s obchody, restauracemi i kancelářemi a s množstvím teras se zelení. Domem bude procházet pasáž, která spojí Národní a Mikulandskou ulici. Sousední barokní palác v Mikulandské zároveň prochází náročnou rekonstrukcí. Ve vnitřním dvoře vznikne odpočinková zóna se vzrostlým stromem, zelení, kavárnami a restauracemi. 

Sraz: ne 2.10., 14.00 – 16.00, Národní 12, Praha 1

Praha – Neznámý Veletržní palác (Hurá dovnitř!)

Skvost funkcionalistické architektury, Veletržní palác, byl postaven mezi lety 1926–1928 podle návrhu Josefa Fuchse a Oldřicha Tyla a stal se jednou z prvních funkcionalistických staveb u nás i v Evropě. Původně sloužil obchodním účelům, v roce 1974 ale vyhořel a po náročném vyjednávání byl rekonstruován pro potřeby Národní galerie v Praze. Dnes je místem, kde se divákovi představuje unikátní soubor českého i zahraničního moderního a současného umění. Obvykle nepřístupnými částmi Veletržního paláce vás provede kurátorka Radomíra Sedláková. 

Sraz: ne 2. 10., 16.00, u pokladen Veletržního paláce

VP vchod1

Prager 04 – Nová budova Národního muzea – bývalé Federální shromáždění - VLADIMÍR 518- SPAM – Karel Gott Prager (Hurá dovnitř!)

Zakončení Dne architektury v neděli 2. 10. od 18.30 se ujme Vladimír 518 se svojí laser show o Karlu Pragerovi ve Velkém kongresovém sále. Kapacita sálu je omezena. Děkujeme za pochopení, že po jeho naplnění Vás nemůžeme do sálu vpustit.

Federální shromáždění bylo postaveno v letech 1966–1973 podle projektu architektů Karla Pragera, Jiřího Kadeřábka a Jiřího Albrechta jako rozšíření přistavěné na prvorepublikovou budovu tehdejší Pražské burzy z konce 30. let. Byl zde využit mostový nosník a ve své době největší závěsová skleněná stěna v republice. Stavba patří k vysoce hodnoceným poválečným stavbám a patří k nejznámějším dílům Karla Pragera. Budova je plná unikátních děl, například skleněných plastik profesora Libenského a dalších českých sklářů. Ve Velkém kongresovém sále uvidíte původní nábytek navržený Karlem Pragerem, ale i výtvarně pojatý jekorový strop.

Projekt Vladimíra 518 SPAM – Karel Gott Prager je volným útvarem, který bourá neprávem vytvořená klišé kolem osoby K. P. a nastavuje nový úhel pohledu na jeho odkaz a tvorbu. 

Sraz: ne 2.10., 18.00, Vinohradská 1, Praha 1, u vchodu do Nové budovy Národního muzea

Prachatice – Do vily J. N. Krale! (Hurá dovnitř!)

Vila J. N. Krale z roku 1931 patří mezi nejvýznamnější modernistické stavby v jižních Čechách. Jejím autorem byl vídeňský architekt Fritz Reichl a lze najít inspiraci prací Adolfa Loose. Její budoucnost je však nejistá. Více řeknou členové spolku Živá vila. 

Sraz: pá 30. 9., 17.30,  vila J. N. Krale, Nádražní ulice 364

Přerov – Přerovské obchodní domy (Hurá dovnitř!)

Možná ani netušíme, že první obchodní domy v Přerově vznikaly již v první polovině 20. století. Jak tehdy uvažovali architekti a na co všechno musí při stavbě obchodního domu myslet dnes? S architektem Janem Horkým bez nákupní tašky na místa, kam zákazníci běžně nechodí. 

Sraz: so 1. 10., 14.00, náměstí TGM, u kašny

Obchodni dum Jordan, navrh architekta Roberta Motky, 1931

Zlín – Vila Jana Antonína Bati – současné sídlo zlínského studia Českého rozhlasu Brno (Hurá dovnitř!)

Zlínské vily jsou budovy s historií, která je spjata nejen s baťovskou architekturou, ale osobními příběhy jednotlivých obyvatel. Pojetí vily Jana A. Bati od Františka Lydie Gahury znamenalo spor mezi oběma bratry. Spor údajně vyvrcholil dočasným odchodem Jana Antonína a dalších vedoucích pracovníků firmy. Vilou provedou architektka Jitka Ressová a historička umění Lucie Šmardová. 

Sraz: so 1. 10, 10.00, Osvoboditelů 187

Praha - Prager 01 – areál Matematicko-fyzikální fakulty UK v Troji (Hurá dovnitř!)

Rozsáhlý areál Matematicko-fyzikální fakulty UK je částí velkolepého projektu univerzitního kampusu Karla Pragera z roku 1965.

Trojský areál MFF UK představuje typický příklad modernistického urbanismu a architektury, svou podobou navazuje na Pragerovu vizionářskou stavbu Ústavu makromolekulární chemie na Petřinách z roku 1958 se závěsnou fasádou lehkých ocelových panelů. Rozmístěním budov zde vzniká dostatek prostoru, který je vyplněn zelení s dobovými plastikami a uměleckými prvky. Čtyři z pěti původně navržených budov v této části komplexu prochází průběžně rekonstrukcí, k vidění je však stále mnoho autentických architektonických prvků. Úprava venkovních prostor areálu z roku 2011 od ateliéru Ježková–Jaroš vtiskla areálu další kvalitu.

Celý venkovní areál je volně přístupný, z interiérů zpřístupňujeme dobové foyer hlavní budovy a vyhlídku na areál z jednoho nejvyšších pater budovy. Dále k pozornosti doporučujeme chladící věže pojaté původně jako součást dnes již nefunkční fontány, v budově V se ve vstupní hale nachází původní točité schodiště. 

Sraz: so 1.10., 15.00 – 18.00, V Holešovičkách 2, Praha 8, vchod do hlavní budovy

Troja 1 m
Troja 3 m

Vrané nad Vltavou – Perla (Hurá dovnitř)

Živoucí umělecké prostředí v opuštěné továrně se snaží otevřít diskuzi o využití chátrajícího industriálního dědictví. Součástí programu jsou komentované prohlídky, workshopy, výstava a další.

Papírny, které založila rodina Haasů v r. 1837, byly známy výrobou specializovaného papíru - bankovek, cigaretového papíru, papíru na výrobu biblí a koránů. Svou činnost ukončily po letech vleklého hledání vhodného investora v r. 2000.

V současnosti se areál papíren proměnil v Perlu, umělecký kreativní „meeting point“, jehož dlouhodobým záměrem je postupná revitalizace objektů a vytvoření prostoru s novým aktuálním obsahem zaměřeným především na umělecké, uměleckořemeslné a sociokulturní aktivity, které ocení nejen místní, ale i přespolní návštěvníci a které na základě komunitního a spolkového fungování nastaví zrcadlo institucionální kulturní scéně. 

Sraz: ne 2.10., 11.00 – 20.00, Nádražní ulice 101, (od vlaku se dejte vpravo dolů, směrem k řece. Minete stánek s pečivem Beruška).

Program:

14:00
komentovaná prohlídka areálu bývalé papírny 
 
18:00
koncert kapely Laoba

Laoba je inspirována La Lobou - archetypální divoškou, která putuje krajinou a sbírá staré kosti patřící minulosti. Ty si pak odnese do svého doupěte a tam nad nimi zpívá písně, až kosti postupně opět obrostou masem a kůží a vzniká nová bytost.

Laoba vás zve na cestu do říše snů, dávných vzpomínek a pocitů, které vám možná budou tak povědomé!

Perla 2

Brno - The Distillery (Hurá dovnitř!)

Distillery sídlí v histrické budově, která původně sloužila pro výrobu lihovin a to již od konce 19. století. Provoz skončil v éře komunismu a od té doby areál chátral. Nyní dostává nový život s čerstvou identitou, která staví na původních hodnotách. Více o historii a budoucnosti řeknou zakladatelé Alexandra Georgescu, Tomáš Kozelský a Viktor Odstrčilík.

Sraz: ne 2.10., 11.00 až 17.00, Pekarska 76

 MG 4846

Praha - BUDOVA ORCO- bývalé ELEKTRICKÉ PODNIKY (Hurá dovnitř!)

Někdejší centrála Elektrických podniků z let 1927 až 1935 od architektů Adolfa Benše a Josefa Kříže, dnes chráněna jako kulturní památka, byla ve své době s kapacitou 1100 úředníků jednou z největších pražských kancelářských budov. Tato rozlehlá stavba se symetrickou prostorovou kompozicí i fasádou stojí na dnes dopravně vytíženém místě, nad stanicí metra Vltavská. Interiéru dominuje rozlehlá vstupní hala s výrazným schodištěm, funkčním pater nosterem a galeriemi ve vyšších patrech. V budově se původně nacházely kanceláře, elektrotechnické dílny, přednáškové sály, kinosál a úřadovny magistrátu. Dnes je díky levným nájmům před rekonsrukcí budovy sídlem mnoha umělců, architektů, designérů a módních návrhářů, najdete v ní galerie, kluby, obchody i uměleckou školu.

Sraz: ne 2.10., 14.00 – 17.00, Bubenská 1, Praha 7

Hořice v Podkrkonoší – Hořice filmovým obrazem s živou hudbou (projekce)

Projekce autorského sestřihu němých filmů z let 1920-1930, dobové záběry z hořických ulic, náměstí s původní architekturou, kulturním a spolkovým životem. Živý klavírní doprovod obrazu s komentářem historičky Oldřišky Tomíčkové nás vrátí do doby, kdy se o Hořicích začalo říkat "Město kamenné a přírodní krásy".

Sraz: so 1. 10., 15.00, Biograf Na Špici, Husova 1560

Brno – Bosonohy jinýma očima (projekce)

Místa, kudy denně chodíme, místa, která známe od mládí či dokonce od dětství. Bosonohy byly přifařeny k Troubsku a připojeny k Brnu. Přesto si zachovaly vesnickou hrdost i jistou svébytnost. Jakou roli v tom hraje architektura? Komentovaná projekce s architektkou Dariou Balejovou.

Sraz: NE 2. 10., 18.00, Bosonožská Orlovna, Pražská 55

Bosonohy vrstevnice-kresba m

Kolín – Plán (projekce)

Veřejný prostor, nebo zlatý důl? Čí je město? Jakou cenu má veřejný prostor? Je developer sprosté slovo? Zastupitelé, koho zastupujete? Dokument režiséra Benjamina Tučka sleduje změny, kterými prošel původní Bémův koncept pražského územního plánu, jeho následné zrušení po volbách na podzim 2010 a také vznik nového, tzv. Metropolitního územního plánu. Slovo “plán“ se ve filmu stává metaforou vývoje společnosti a jejího směřování ve 21. století. Film odkrývá motivace občanských aktivit, mechanismy komunální politiky a vliv kapitálu na rozhodování o věcech veřejných. Film Plán přes skepsi panující ve společnosti pátrá po upřímnosti idejí, víře v demokracii a po existenci vize, na níž by se dalo stavět. 

Sraz: so 1. 10., 19.30, Na Skále 77

Brno – Filmové dny ve vile Tugendhat (projekce)

Opakované projekce dvou snímků režiséra Rudolfa Chudoby věnované této ikonické stavbě moderní architektury. Vstupné 50,- Kč (technické podlaží, zahrada a projekce).

Sraz: so 1. 10. až čt 6. 10. (kromě 3. 10.), 10.00 – 18.00, Černopolní 45

Přerov – Promítání filmu Lidský rozměr (Projekce)

Film Lidský rozměr přispívá do diskuze, která je mimořádně aktuální i u nás: Jak docílit, aby se ve městech žilo lépe? Na příkladech několika metropolí film ukazuje, v jak živoucí a inspirativní organismus lze města citlivými zásahy proměnit, či naopak jak lze ignorantským přístupem veškerý život v ulicích zabít. 

Sraz: so 1. 10., 19.30, COWorking Přerov, Wilsonova 18 (OD Baťa 1. patro)

Rožnov pod Radhoštěm – Degustace oplatků v textilní továrně (projekce)

Po odpolední procházce a po promítnutí filmu Plán věnujícímu se veřejnému prostoru se budeme formou neorganizované diskuze věnovat všem palčivým tématům spojeným s budoucností města. 

Sraz: so 1. 10., 18.00, 3. Etáž, Bezručova 663

Šumperk – Lidský rozměr + debata (projekce)

Promítání filmu Lidský rozměr a debatu s hosty moderuje architekt Vít Janků.

Film režiséra Andrease M. Dalsgaarda o 40 letech zkušeností s městským plánováním – dokumentární sci-fi z budoucnosti, která už nastala. Jak docílit, aby se ve městech žilo lépe? Na příkladech několika metropolí film velmi sugestivně ukazuje, v jak živoucí a inspirativní organismus lze města citlivými zásahy proměnit, či naopak jak lze ignorantským přístupem veškerý život v ulicích zabít. Krása těch nejlepších nápadů spočívá v jednoduchosti, nejinak je tomu zde. Filmová pocta vizionářskému urbanistovi Janu Gehlovi. Mezi budovami můžeme vytvořit život.

Vstupné 30,- Kč.

Sraz: pá 30. 9., 17.00, festivalová základna – výšková budova Prametu Šumperk, mapa

11

Šumperk – Plán + debata (projekce)

Promítání filmu PLÁN a debatu s režisérem Benjaminem Tučkem a jedním z autorů územního plánu Šumperka docentem Jakubem Kynčlem moderuje architekt Vít Janků. Veřejný prostor, nebo zlatý důl? Čí je město? Jakou cenu má veřejný prostor? Je developer sprosté slovo? Zastupitelé, koho zastupujete? Dokument režiséra Benjamina Tučka sleduje změny, kterými prošel původní Bémův koncept pražského územního plánu, jeho následné zrušení po volbách na podzim 2010 a také vznik nového, tzv. Metropolitního územního plánu. Slovo Plán se ve filmu stává metaforou vývoje společnosti a jejího směřování ve 21. století. Film odkrývá motivace občanských aktivit, mechanismy komunální politiky a vliv kapitálu na rozhodování o věcech veřejných. Film Plán přes skepsi panující ve společnosti pátrá po upřímnosti idejí, víře v demokracii a po existenci vize, na níž by se dalo stavět. Přijďte se dozvědět něco o zákulisí vzniku jednoho z nejdůležitějších městských dokumentů, přijďte se seznámit s územním plánem města. K čemu slouží a jak ovlivňuje náš život?

Vstupné 30,- Kč.

Sraz: so 1. 10., 17.00, festivalová základna – výšková budova Prametu Šumperk, mapa

15

Šumperk - Panelstory aneb jak se rodí sídliště + panelák je kamarád (projekce)

Věra Chytilová vs. Jan Gogola ml. - satirická sonda do období normalizačního urbanismu vs. bydlení v panelákovém sídliště dnes.

V České republice je asi 65 000 panelových domů, ve kterých má svůj domov třetina obyvatel České republiky. Co je pravda a co je mýtus o bydlení v utilitární a na centimetry promyšlené stavbě z prefabrikátů? Jaká je kvalita kolektivního bydlení dnes? 

Vstupné 30,- Kč.

Sraz: čt 29. 9.,20.00, festivalová základna výšková budova Prametu Šumperk , mapa

07

Hořice v Podkrkonoší – Kdybych já byl(a) architektem (workshop)

„Staňte se architektem, urbanistou a bytovým designerem!"  výtvarné dílny pro děti (4 až 15 let) a rodiče s dětmi. Práce s různými materiály, rozvíjení prostorové představivosti, práce se stylotvornými prvky, jejich estetikou a propojení s architekturou Hořic pod vedením Blanky Bihelerové a Kateřiny Novákové Kašparové. 

Sraz: ne 2. 10., 13.00, hořické gymnázium, Blahoslavova 2105

Javorník – Tančírna – workshop pro rodiny s dětmi (workshop)

Tvořivý workshop pro celu rodinu se Zdeňkou Morávkovou. Jaké znaky jsou typické pro architekturu v našem regionu? Děti prozkoumají různé prvky a budou z nich tvořit vlastní návrh na výletní restauraci. 

Sraz: so 1. 10., 15.00, Tančírna v Račím údolí

Mělník – Seznamte se s funkcionalismem: rodinné tvoření (workshop)

Přijďte si pohrát s přímo na jeviště Masarykova kulturního domu, zástupce prvotřídní meziválečné funkcionalistické architektury s dochovanými interiéry i exteriéry. Pořádá Mekuc. 

Sraz: ne 2. 10., 10.00, Masarykův kulturní dům, U Sadů 323

Piešťany – Jazvy města - detské ošetrenie (workshop)

Architektonická dielňa pre deti a ich rodičov. Práca s nožničkami, papierom, lepidlom a fabričkami. 

Sraz: ne 2. 10., 10.00, Štefánikova 15

Praha – Skrz – rodinná dílna k výstavě Stanislav Libenský (workshop)

Odborně vedená dílna pro děti a dospělé od 5 let k výstavě mezinárodní sklářské soutěže Stanislav Libenský Award 2016 představí velkou škálu podob skla jako základního stavebního materiálu. Nejrůznější podoby skla přibarví i další aktuální výstavy centra DOX. Různé výtvarné aktivity pro děti a celé rodiny. Nutná rezervace na rodiny@dox.cz. 

Sraz: so 1. 10., 14.00 až 17.00, DOX

Praha – workshop PRO-STORY (workshop)

Otevřený workshop pro rodiny s dětmi a další zájemce. Přijďte si během Dne architektury vytvořit příběh pro prostor nebo prostor s příběhem. Workshop vedou Klára Hušková-Smyczková a Martin Hrubý. 

Sraz: ne 2. 10., 14.00 až 16.30, Národní galerie Veletržní palác

Šumperk – Není město jako město (workshop)

Tvořivě-vzdělávací dílna pro děti mateřských škol pod záštitou Nadace Proměny. Může město vypadat jako slunce nebo jako šachovnice? Proč nejsou všechna města stejná a jak se vlastně utvářejí? Navrhni si svoje ideální město. Děti se hravou formou seznamují se strukturou měst a získávají povědomí o jejich rozdílnosti. Dílna podněcuje zájem dětí o životní prostředí a architekturu. S lektorem si nejprve povídají o tom, z čeho se město skládá, co v něm potřebujeme i jaký význam má ve městě zeleň. Následně si zkusí postavit svoje vlastní město s parky a zahradami. Nutná rezervace na rsvp@okraslovacispolek.org.

Sraz: pá 30. 9., 10.00, festivalové centrum, Točák na Hlavní třídě, mapa

Šumperk – Šumperkem za vědomostmi (Workshop)

Zábavně-naučná vycházka pro žáky druhé stupně ZŠ pod vedením zaměstnanců města.Co vím o svém městě? Proč má škola stojí zde a ne jinde? Proč se městu, ve kterém žiji, přezdívá malá Vídeň a co mají všichni pořád s těmi čarodějnicemi? Přijďte se dozvědět, co nevíte, ať máte kamarádům z daleka co vyprávět a čím se pochlubit! Nutná rezervace na rsvp@okraslovacispolek.org.

Sraz: pá 30. 9., 9.30 a 12.30, festivalové centrum, Točák na Hlavní třídě, mapa

09

Šumperk – Ostrovy (workshop)

Co je to město? Jak se tvoří, proč a kdo ho tvoří? Existují mezi domy vztahy? Co je a k čemu slouží prostor mezi budovami? Město mnohdy působí chaoticky a budí v nás strach. Strach, který pramení z neznalosti a nepochopení. Proto se děti na malou chvíli staly architekty, urbanisty i dalšími profesemi a všichni společně a naplno se ponořily do plánování a následné realizace města. Tvořivě-vzdělávací dílna pro děti prvního stupně ZŠ pod vedením architektů Ondřeje Teplého a Josefa Čevory a pod záštitou otevřené platformy Architekti ve škole. Nutná rezervace na rsvp@okraslovacispolek.org.

Sraz: pá 30. 9., 13.00, festivalové centrum, Točák na Hlavní třídě, mapa

Šumperk – Minikurz kreslení architektury v plenéru (workshop)

Zanechte své děti s pastelkami, fixami a tužkami našemu lektorovi a hurá na vycházku! Budeme kreslit v terénu, takže něco na sezení a tvrdé desky na papír vezměte s sebou. Kurz povede architekt Radan Volnohradský. Nutná rezervace na rsvp@okraslovacispolek.org.

Sraz: so 1. 10., 13.00, festivalové centrum, Točák na Hlavní třídě, mapa

13

Šumperk – Minikurz kreslení architektury v plenéru (workshop)

Zanechte své děti s pastelkami, fixami a tužkami našemu lektorovi a hurá na vycházku! Budeme kreslit v terénu, takže něco na sezení a tvrdé desky na papír vezměte s sebou. Kurz povede šumperský rodák a architekt Radan Volnohradský. Nutná rezervace na rsvp@okraslovacispolek.org.

Sraz: so 2. 10., 13.00, festivalové centrum, Točák na Hlavní třídě, mapa

13
tl_files/denarchitektury/design3/da_kolecko2.png