CZ EN Facebook

Celkový program

změna programu vyhrazena

157

Benešov - Co může být centrum města?

Proč vypadá centrum Benešova tak, jak vypadá? Jaké kvalitní porevoluční stavby tu vznikly? Proč v centru chybí tolik domů? Co je to náměstí a jak má vypadat? Co zmizelo a co se objevilo nového? Chybí tu zeleň, parkoviště nebo něco jiného? Centrem města s mapou v ruce s členy spolku archibn.

Sraz: so 3. 10., 14:00, Masarykovo náměstí (u radnice)

facebook

Da 1 m

Beroun – Setkání s domem

Putování po okolí Berouna zakončené intenzivním setkáním s jedním rodinným domem. S domem, který se schovává na kopci mezi stromy. Provází Ummagumma architekti.

Sraz: so 3. 10., 15:00, před Hospodou Na Černém vršku

akce na facebooku

ummagumma.cz

Brno – Výstava Architektura & Komiks

výstava Architektura & Komiks 

Prezentace komiksových autorů, jež absolvovali studia architektury.

Sraz: pá 2. - ne 4.10., Malá Amerika, Nádražní ulice

Brno – Sympozium Architektura & Komiks

Středoevropské symposium, zabývající se problémem vzájemného ovlivňování dvou disciplín architektury a komiksu. Zkoumání nejen všudypřítomné architektury v komiksu, ale opačně také vlivu komiksu na architekturu, věnovat se bude také fenoménu velkého počtu vystudovaných architektů, profilujících se jako komiksoví autoři a další témata s tím spojená.

Sraz: pá 2.10., 18:00, PRAHA/Fórum pro architekturu a média

Brno – Promítání Architektura & Komiks

Promítání krátkometrážních filmů dokumentujících roli architektury v kreslených trikových filmech dle kurátorského výběru Mélanie van der Hoorn, kulturní antropoložky z Vídně a autorky publikace Bricks & Balloons: Architecture in Comic-Strip Form. 

Sraz: pá 2.10., od 21.00, PRAHA/Fórum pro architekturu a média 

Brno - Lesná - panelové zahradní město

Od začátku budila Lesná svou neobvyklou koncepcí rozvolněné struktury velkých panelových bloků zasazených do zalesněného svahu pozornost i v zahraničí. Dnes se čeká na prohlášení Lesné památkovou zónou a znalec její historie i současnosti Martin Maleček zde provede zájemce, které láká stále přítomný a živý doklad volnosti a rozmachu „zlatých“ 60. let.

Sraz: so 3. 10., 10:00, konečná tramvaje v Čertově rokli na sídlišti Lesná 

 

Vytv. dila Blazkova - Janus Kubicek
Vytv. dila  Jurkovicova - Sylva Lacinova

Brno - velkoměstské paláce

Pro středoevropskou modernu představuje městský palác signifikatní typ domu, který se stal symbolem zrodu velkoměsta. Dva významné brněnské meziválečné paláce – Wiesnerův Palác Morava a Fuchsův Palác Alfa na procházce s šéfredaktorkou časopisu ERA 21, architektkou Zuzanou Morávkovou. Rezervace nutná na moravkova@era21.cz, v hlavičce mailu uveďte Den architektury.

Sraz: so 3. 10., 13:00, Malinovského náměstí, u žárovek

 

Palac-alfa2
Palac-morava

Brno - Brněnský sportovní sen

Na bývalém městském smetišti se ve druhé polovině 20. století začal realizovat ambiciózní projekt brněnského národního stadionu. Co dnes z původních plánů zbylo a jaký byl osud areálu po pádu komunistického režimu? Komentovaná procházka architekturou a urbanistickým vývojem sportovišť za Lužánkami s architektem Jaroslavem Sedlákem a teoretičkou Šárkou Svobodovou ze 4AM/Fóra pro architekturu a média.

Sraz: so 3. 10., 15:00, před hotelem Bobycentrum, Sportovní 2A 

PLAVECKY STADION m
STADION ZA LUZANKAMI m

Brněnská sorela - architektura a oficiální umění ve veřejném prostoru 50. let

Složité období stalinismu 50. let přineslo v architektuře a v umění aplikaci principů socialistického realismu. Autonomie tvůrců je omezena státem kontrolovanými institucemi a architektura i umění se stávají nástrojem politických cílů. V Brně navštívíme obytné soubory a související uměleckou tvorbu období tzv. sorely.

Sraz: ne 4. 10., 10:00, na rohu restaurace Šelepka, sady Národního odboje, Brno-Královo Pole

PORCAL photo 1 kopie m

Brno - Meziválečná výstavba v širším okolí brněnského koryta Svitavy

Dříve průmyslovou část města, která skrývá řadu meziválečných architektonických skvostů, prozkoumáme na procházce ze série projektu Brněnský architektonický manuál.

Sraz: ne 4.10., 12:30, před vozovnou v Husovicích – zastávka tramvaje č. 4, Vozovna Husovice

Brno – Rub Ringstrasse (Záda Okružní třídy)

Procházka po zázemí reprezentativní architektury a podhoubí města s architektkou a výtvarnicí Barborou Šimonovou a jejími hosty.

sraz ne 4.10. v 15:00 před Domem Umění, Malinovského náměstí 2

Brno – promítání CONCRETE STORIES

2014, 72 min, režie: Lorenz Findeisen
Jaké místo zaujímá individualita v naší standardizované společnosti? Projekce francouzsko-českého dokumentu o rozvoji panelové výstavby v západní i východní Evropě se koná v rámci filmového cyklu VACANT MODERN.

sraz ne 4.10., 19:00, PRAHA/Fórum pro architekturu a média, Husova 18

Bystřice pod Hostýnem - Nádražní ulice a odkaz Otto Zemana

Otto Zeman byl muž, který na přelomu 19. a 20. století dal městu výraznou architektonickou tvář a urbanistickou podobu, takže se mohlo pyšnit nejen intenzivním průmyslovým rozvojem, ale i charakteristickým nástupem městského stavitelství. Procházka s architektem Tomášem Jalůvkou.

Sraz: so 3. 10., 9:00, před základní školou TGM

Okrašlovací a zábavní spolek

Čelákovice – město čelem krajině

Den architektury v Čelákovicích nás zavede nejen do krajiny okolo města a k Labi, ale také do bývalého areálu továrny J. Volmana. Různost prostředí brownfieldu a krajiny podél Labe je jen zdánlivá a obě prostředí k sobě mají překvapivě blízko. Přijďte objevit budoucí nábřeží nebo podpořit návrat industriálu krajině. S „kapitánem“ Josefem Zumrem a dalšími architekty.

Sraz: so 3. 10., 9:00, pod kostelem Nanebevzetí Panny Marie

 

1-da-2015-nabrezi2-da-2015-volman

Červený Kostelec - Ve stínu mrakodrapu

Kam dohlédne kostelecký mrakodrap? Vydejte se spolu s námi vyhlídkovou stezkou kolem významné kulturní industriální památky města. Při našem putování navštívíme také dělnickou kolonii, zapadlé uličky i divoký les. Kouzlem života ve stínu mrakodrapu Bruno Bauera vás provedou členové Okrašlovacího spolku Kostelec.

Sraz: ne 4. 10., 14:00, pod věží kostela sv. Jakuba 

Okrašlovací spolek Kostelec

541
Mrakodrap

Česká Lípa - KD Crystal jak ho neznáte

KD Crystal byl navržen a zrealizován architektem Jiřím Suchomelem a ateliérem SIAL. V letech 1974 - 1990 měl sloužit jako kulturní centrum tehdy rostoucího města. Autor průkopnicky experimentoval s tehdy nezvyklým způsobem vytápění, se solární energií. Přestože občané města tuto stavbu nikdy nepřijali, náleží k nejcennějším památkám československé architektonické tvorby minulého režimu.

Sraz: so 3. 10., 13:00, KD Crystal

 

Česká Lípa - SIAL v České Lípě

Česká Lípa by nebyla takovou, jakou ji dnes známe, bez vlivu uskupení SIAL. Špičkoví architekti jako například Hubáček, Suchomel, Přikryl, Zavřel a další zde zanechali svou stopu v podobě kvalitně navržených veřejných budov. Architekti Jakub Kolek a Tereza Šváchová ve své přednášce připomenou jejich význam.

Sraz: so 3. 10., 15:00, před KD Crystal 

České Budějovice - Budějovické mosty a lávky

Budějovice jsou město na soutoku řek Vltavy a Malše. Jak se město vypořádalo s jejich přemostěním? Kdy a kde mosty vznikly a mohly vzniknout? Kdo je navrhoval a jak se vlastně jmenují? Je most inženýrské dílo nebo architektura? Jak vypadají předmostí a nábřeží? Komentovaná procházka po současných i historických budějovických mostech s architekty ze sdružení CBArchitektura.

Sraz: ne 4. 10.,15:00, náplavka u Dlouhého mostu

CBArchitektura

České Budějovice – výstava Pokoje – možnosti prostoru

Interaktivní výstava architektky Marcely Steinbachové (Skupina) a edukátorky současného umění Barbory Škaloudové. Jakou barvu si vybrat do pokoje, jaké světlo a jak uspořádat nábytek? A co je za zdí? Jakým způsobem lze měnit prostor? Výstava je určena velkým i malým a velkým návštěvníkům.

Představte si, že ve vašem pokoji můžete....
Měnit tlačítkem barvy na stěnách...
Nábytek je pojizdný a vy s ním můžete hýbyt a přestavovat ho do nekonečně mnoha podob.
Vidět, co se ukrývá za zdí.
Měnit světla v místnosti tak, aby měla vždy jinou atmosféru.

Sraz: 4.10. od 10:00 do 18:00 hodin, Galerie současného umění a architektury, Dům umění, 1. patro  Náměstí Přemysla Otakara II. 38
Výstava je otevřena od 9.9 do 9.10. 2015 každý den kromě pondělí  10.00 – 18.00

www.ducb.cz, www.skupina.org

České Budějovice - workshop Mosty

Staňte se architektem a navrhněte vlastní most z různých material pod vedením edukátorky Šárky Kosové. Součástí workshopU bude dokončování mostů vybraných architektů. Pro rodiny s dětmi  a další zájemce.

Sraz: ne 4.10., 14:00 – 16:00, Českobudějovické náměstí, v případě nepříznivého počasí proběhne dílna ve 3. patře v Domě umění na náměstí Přem.Otakara II. 38

www.ducb.czCBArchitektura

Český Dub - nové ve starém, staré v novém

Za posledních sto let došlo v historickém jádru Českého Dubu k řadě stavebních proměn, které se vepsaly do jeho tváře. Procházka městem přiblíží problematiku stavebních zásahů, např. areál základní školy či nedostavěný dům kultury. Jejich přínosy či nedostatky rozkryjeme společně s památkářem Jaroslavem Horáčkem.

Sraz: so 3. 10., 14:00, Rajský dvůr johanitské komendy

Dubáci

IMG 1468.JPG
P1010541.JPG

Havířov – Rodinné bydlení v Havířově

Vydejte se prozkoumat architekturu rodinných domů druhé poloviny 20. století s architekty Lucií Chytilovou a Adamem Guzdekem procházkou po městské části Bludovice. Poznejte své bydliště očima odborníků a možná budete i překvapeni.

Sraz: so 3. 10., 15:00, rotunda autobusového nádraží Havířov

Důl architektury

DA Havirov

Hradec Králové – Jan Kotěra v Hradci

Architekt Jan Kotěra zanechal v Hradci Králové celkem pět stavebních realizací. Jedná se o známé i méně známé stavby: Okresní dům, budovu muzea, Palmovou zahradu, Pražský most a Obecní měšťanské domy. Unikátní prohlídka exteriérů i interiérů staveb Jana Kotěry v Hradci Králové s historikem a kurátorem Ladislavem Zikmundem-Lenderem. Maximální počet účastníků je 30, rezervace na ladislav.zikmundlender@gmail.com.

Sraz: so 3. 10., 10:30, před fontánou budovy muzea, Eliščino nábřeží 465

Hradec Králové – Poválečná architektura Hradce Králové

V letech 1945–1989 byl urbanismus Hradce Králové doplněn řadou pozoruhodných staveb a celků. Odpoledne s přednáškou, prezentací knihy a procházkou po Pražském Předměstí přiblíží významné realizované i nerealizované stavby, celky bytové výstavby i sochy ve veřejném prostoru. Průvodcem bude historik a kurátor Ladislav Zikmund-Lender.

Sraz: so 3. 10., 14:30, Artičok, třída Karla IV. 13

Jablonec nad Nisou – Děti architekty

Kniha D.O.M.E.K. přibližuje současnou architekturu dětem, jejich rodičům a prarodičům, kamarádům a kamarádkám. Jako speciální dětský díl cyklu Tištěná architektura ji představí vydavatelka Jana Kostelecká. Spolu s týmem odborných lektorek z Aeroškoly udělají na hodinu a půl architekta ze všech dětí od 6 do 12 let.

Sraz: ne 4. 10., 15:00, Vladimírovo knihkupectví Serius, Mírové náměstí 11 

Placdomek-knizka.cz a aeroskola.cz

DA jablonec 01 domek cover

Jablonec nad Nisou – jablonec-gablonz.net

Komentovaná procházka s historikem architektury Jaroslavem Zemanem, která představí první příspěvky internetové stránky a online databáze architektů a staveb jablonec-gablonz.net. Stránka navazuje na příbuzné weby z Ústí nad Labem, Děčína, Teplic, Litoměřic a sousedního Liberce. Procházka bude zakončena křtem webu v budově městských lázní.

Sraz: ne 4. 10.,15:15, Vladimírovo knihkupectví Serius, Mírové náměstí 11

Plac

DA jablonec 02 lazne hemrich

Jablonec nad Nisou – Zvláštní projekce dokumentárního filmu Plán

Čí je město? Jakou cenu má veřejný prostor? Je developer sprosté slovo? Zastupiteli, koho zastupujete? Dokument režiséra Benjamina Tučka sleduje vývoj plánování města v Praze. Užitečný je ale i pro jiná města. Zvláštní projekce se uskuteční díky spolupráci s www.kinajablonec.cz a Artproprostor v probouzejícím se prostoru bývalých městských lázní.

Sraz: ne 4. 10., 17:30, budova bývalých městských lázní, Budovatelů 11

Plac

DA jablonec 03 plan plakat

Jaroměř a voda - zaniklé vazby

Jaroměř byla spjata s říční vodou více než dnes. Pod vedením památkáře Jiřího Balského a dalších se seznámíme s podobou a umístěním zaniklých staveb s vazbami na řeku Labe (náhony, mosty, mlýny), které se zde dříve nacházely a určovaly podobu Jaroměře, včetně mlýnského odtoku, díky kterému dodnes máme lokalitu Na Ostrově.

Sraz: so 3. 10., 14:00, u bočního vchodu do kostela sv. Mikuláše v Havlíčkově ulici

Jičín - Tamlovka

Nová budova bývá hodnocena především v kontextu stávající zástavby. Stejně tak je tomu u vícefunkčního souboru Tamlovka, který byl postaven v těsné blízkosti centra města. Komentovaná prohlídka za účasti investora Vladimíra Dubského a architekta stavby Pavla Pršaly nám, společně s následující diskusí, přiblíží tuto problematiku a podrobnosti vzniku stavby.

Sraz: so 3. 10., 14:00, před Tamlovkou, ulice 17. listopadu

muzeumhry.cz

M
2

Jičín - novostavba v historickém centru města

Během debaty na téma současných architektonických realizací v historickém centru města se vedle hodnocení Tamlovky dále seznámíme s příklady různých přístupů začleňování nových staveb do stávajícího městského organismu v jiných obdobně velkých městech.

Sraz: so 3. 10., 16:00, v prostorách městského muzea, Valdštejnovo náměstí 1

Regionální muzeum a galerie v Jičíně

3
M

Jičín - baroka už bylo dost

Město Jičín, to nejsou jen významné stavby z doby Albrechta z Valdštejna. Komentovaná procházka s historičkou umění Gabrielou Petrovou po některých realizacích Čeňka Musila, ale i dalších stavbách z období 20. století. Chybět nebude například budova biografu Český ráj, Husův sbor nebo hotel Start.

Sraz: ne 4. 10., 14:00, před biografem Český ráj, 17. listopadu 47

Regionální muzeum a galerie v Jičíně

M
M

Jihlava – Jihlava - industriální objekt Palmovka

Návštěva zdařilé rekonstrukce industriálního objektu vily z r. 1912 s přilehlými výrobními a skladovými prostory. Budovy se nachází v části areálu průmyslové firmy Jihlavan nedaleko centra města. Prohlídku organizují architekti z jihlavského ateliéru UNArchitekti.

Sraz: so 3. 10., 10:00, Znojemská 64

Fotografie 2625

Karlovy Vary – Hotel Thermal s láskou odmítaný

Sobotní procházka představí výrazné dílo poválečné československé architektury v kontextu města a objasní průběh vzniku festivalového paláce podle projektu manželů Machoninových. V čem je architektura Thermalu jedinečná a jaké zásadní principy stavby je třeba respektovat přiblíží historik architektury a architekt Petr Vorlík, architekt Pavel Směták a hosté

Sraz: so 3.10., 14.00, před hotelem Thermal

Akce a info na facebooku

494803817359112 7232040100771006159 n
495479533958207 3683748583400158800 n

Industriální památky Kokořínska: Dubá - Lobeč – Mšeno

Cyklovýlet po nejen technických památkách Kokořínska, doprovázený odborným výkladem. Zastavíme se u těchto kulturních památek: sušárna chmele v Dubé, pivovar v Lobči, sladovna ve Mšeně – a dalších zajímavostech daných lokalit.

Sraz: so 3. 10., 10:00, Dubá, před sušárnou chmele, 13:00, Lobeč, před pivovarem, 15:30, Mšeno, na náměstí Míru.

 

Pivovar Lobeč, Město Mšeno, Město Dubá

Kolín – Jaselská - bariéra města

Průtah městem po dokončení vnějšího obchvatu již nemá smysl a stává se pouhou bariérou, která škodí městu. Svůj diplomní projekt humanizace průtahu představí a procházkou provede Vojtěch Malina (FUA TUL).

Sraz: so 3. 10., 10:00, Dukelských hrdinů 214 

 

Ko!Arch

Kolín – město na/u řeky

Půjdeme po nábřeží od Kmochova ostrova až na nádraží. Budeme zkoumat, zda je Kolín město „u řeky“, nebo „na řece“. Prozkoumáme krásy kolínské divočiny, mosty a jiné architektonické fenomény v blízkosti řeky. Ukážeme některé připravované projekty. Procházku bude komentovat architekt Vojtěch Ertl a botanik Jan Albert Šturma.

Sraz: so 3. 10., 14:00, Kmochův ostrov

Ko!Arch

Kolín – promítání filmu Černý Petr od Miloše Formana

Hledejte záběry Kolína 60. let ve filmu Černý Petr od režiséra Miloše Formana z roku 1963. Ve filmu se nacházejí mimo jiné záběry z Kmochova ostrova, Karlova náměstí, Zahradní ulice i Podskalského nábřeží.

Sraz: so 3. 10., 16:30, Na Skále, Kolín

 

Ko!Arch

03 - cerny petr

Kyjov moderní

Ve 30. letech vyrostla v Kyjově převážně díky místním funkcionalistům (J. Polášek, L. Hilgert, B. Tureček) spousta velmi kvalitních staveb. Pojďte se projít městem s místním architektem Vladislavem Králíčkem. Navštívíme některé z nich a porovnáme je s tím, co se v Kyjově staví dnes.

Sraz: ne 4. 10., 14:30, před radnicí (Masarykovo náměstí 1)

DA14 Kyjov (1).JPG
DA14 Kyjov (2).JPG

Litoměřice – Sídliště - místo pro život?

Panelová sídliště jsou nerozlučně spjata s dobou svého vzniku a většinou mají špatnou pověst. Platforma Litoměřice///Leitmeritz však ukáže, že nic není černobílé a že i na sídlišti lze dobře bydlet. Na druhou stranu si ale nemůžeme hrát na to, že by mělo být všechno „barevné“, jak káže aktuální zateplovací trend.

Sraz: so 3. 10., 14:00, před plaveckým bazénem (Daliborova 7)

litomerice-leitmeritz.net

 

LOMNICE NAD POPELKOU - TOVÁRNA MASTNÝCH

Prohlídky areálu s Pavlem Doležalem a architektkou Jitkou Trevisan. Výstava prací studentů architektury. Více informací viz denarchitektury.cz

Sraz: od 3. 10. 10:00 do 4. 10. 18:00 (trvá dva dny),  Antala Staška 212, Lomnice nad Popelkou

5D ateliér

Mariánské Lázně – vyhlídky a památníky

Starými promenádními cestami po vyhlídkách a památnících v okolí Mariánských Lázní s ředitelem Městského muzea Mariánské Lázně Jaromírem Bartošem.

Sraz: so 3. 10., 10:00, parkoviště u hřbitova

 

Švihák

Mariánské Lázně – opuštěné a chátrající domy

Připomínka slávy opuštěných a chátrajících objektů v lázeňském centru Mariánských Lázní. Jaké jsou možnosti řešení jejich palčivé situace s architektem Vojtěchem Frantou.

Sraz: ne 4. 10., 14:00, před hotelem Kavkaz, Goethovo náměstí 15

 

Švihák

Mělník – Normalizační architektura v souvislostech - proměny mělnické architektury ve 20. století

Památkářka Mirka Lacinová shrne vývoj mělnické architektury ve 20. století, připomene nejvýraznější stavby a urbanistické projekty. Poté se zaměříme na normalizační úpravu náměstí Karla IV. – co k ní vedlo, co jí muselo ustoupit a jak sloužila svému účelu. Prohlédneme si historické fotografie a film, zavzpomínáme s pamětníky.

Sraz: pá 2. 10., 17:00, improvizovaná kavárna Budoucnost, 1. patro, Dům služeb, náměstí Karla IV. 3359 (hlavní vchod z jižní strany)

Mělník – Rodinné pohrávání s architekturou

Edukační program pro děti i dospělé v improvizované prosklené kavárně Budoucnost. Práce s různými materiály, rozvíjení prostorové představivosti, práce se stylotvornými prvky. Prostor k relaxaci, možnost zhlédnutí soutěžních děl ideové architektonicko-urbanistické soutěže Revitalizace náměstí Karla IV. Dílna pro děti i dospělé s Mělnickým kulturním centrem.

Sraz: so 3. 10., 10:00–14:30, improvizovaná kavárna Budoucnost, 1. patro, Dům služeb, náměstí Karla IV. 3359 (hlavní vchod z jižní strany)

Mělník – Budoucnost náměstí Karla IV. - s obchoďáky nebo bez?

Setkání s architekty vítězného týmu ideové soutěže na přestavbu náměstí Karla IV., zástupcem města a památkářkou přímo v prostorách churavějícího a odmítaného Domu služeb z 80. let. Proč investovat do kvalitního urbanismu a architektury? Následovat bude procházka s architekty po diskutovaných místech a od 19.00 projekce z cyklu Film mekuc.

Sraz: so 3. 10., 15:00, improvizovaná kavárna Budoucnost, 1. patro, Dům služeb, náměstí Karla IV. 3359 (hlavní vchod z jižní strany)

P.09 - archivni fotografie ( 1)
P.06 - Ortofotomapa

Mělník – historie a současnost mělnického opevnění

Se zánikem potřeby opevňovat města vyvstala otázka, jak naložit s městským opevněním a prostorem, který do té doby zaujímalo. Jak Mělník v minulosti tuto otázku řešil a jakou budoucnost mají mělnické hradby a prostor kolem nich, napoví komentovaná procházka se členy spolku Mělník debatuje.

Sraz: ne 4. 10., 13:30, náměstí Karla IV. 3359, prostor mezi obchodními domy

Akce na facebooku

Mělník – Veřejný prostor - vize pro Mělník

Čím chcete, aby pro vás v budoucnosti bylo město Mělník? Městem, které se mění dle vašeho přání, nebo městem, jehož vývoji se musíte přizpůsobit? Veřejná debata o vizi veřejného prostoru pro město Mělník a pro konkrétní mělnické lokality za účasti odborníků a občanů města. Pořádá spolek Mělník debatuje.

Sraz: ne 4. 10., 15:00, náměstí Karla IV. 3359, improvizovaná kavárna Budoucnost v prvním patře

Mnichovo Hradiště - Krajinou kulturní, historickou i moderní

Začínáme na zámku Mnichovo Hradiště, jehož kompozice má v barokním stylu přesahy do volné krajiny. Ukážeme si kvalitní architekturu v zástavbě rodinných domů – v krajině kulturní. Zastavíme se i v místech, která promlouvají příjemnou zelenou barvou, a vrátíme se zpět do historické části, kde se snoubí staré s novým. Provází architekt Jakub Chuchlík.

Sraz: so 3. 10., 10:00, nádvoří zámku Mnichovo Hradiště před vstupem do pokladny

facebook

IMG 9859-2
IMG 9916

Nenačovice – Ekocentrum Archa Coutry Life

Komentovaná prohlídka objektu společnosti Country Life demonstrující šetrný přístup k životnímu prostředí. Provází autor projektu Aleš Brotánek. Jedná se o rekonstrukci původního kravína na multifunkčně využívaný objekt v energeticky pasivním a nízkoenergetickém standardu.

Sraz: ne 4. 10., 11:00, Ekocentrum Archa Country Life

 

Nymburk mezi valy – proluky i veřejný prostor

O současné podobě a potenciálu centra Nymburka. Zaměříme se na proluky, problematické stavby, veřejný prostor, jeho mobiliář. Diskuse nad charakterem ulic, zeleně, náměstí. Možná se uskuteční i projížďka na lodi středověkým vodním příkopem. Procházka s architektem Janem Ritterem ml. a historikem umění Janem Červinkou.

Sraz: so 3. 10., 13:00, Na Rejdišti

Den architektury 2015 Nymburk4
Den architektury 2015 Nymburk5

Nadměrná velikost

pá. 2.10., 18:00, kino Světozor, Vodičkova 41,  vstupné 100,-/80,-

Torre David
Režie: Markus Kneer a Daniel Schwartz
Venezuela / Švýcarsko, 2013, 22 minut, dokumentární, ve španělském znění s anglickými titulky
Mrakodrap David v Caracasu je improvizovaným domovem 750 rodin, vertikálním slumem a nejvyšším squatem na světě. Jak se v něm žije?


Mumbai: Maximum City Under Pressure
Režie: Markus Kneer, Daniel Schwartz
Švýcarsko, 2014, 15 minut, dokumentární, v anglickém znění
Světoví architekti a urbanisté se zamýšlí nad vývojem osmnácti milionové Bombaje. Lze najít udržitelný urbanistický koncept ve slumech, kde je každý svým vlastním architektem? 

Gran Horizonte: Around the Day in 80 Worlds
Režie: Martin Andersson, Daniel Schwartz
Švýcarsko, 2014, 45 minut, dokumentární, v anglickém znění
Vizuální esej interdisciplinárního sdružení Urban Think Tank je působivou kompilací materiálu natáčeného tři roky v metropolích třetího světa. 

KOPIE ŠTĚSTÍ

pá 2.10., 20:30, kino Světozor, Vodičkova 41,  vstupné 100,-/80,-

My Street Films: Za plakátem
Režie: Michal Hříbek
ČR, 2014, 6 minut, dokumentární, v českém znění s anglickými titulky
Jak se žije lidem v domě, který překrývá obří billboard? Krátký film o tom, jak reklama zaplavuje náš veřejný i soukromý prostor.

Kopie štěstí / Double Happiness
Rakousko / Čína, 2014, 75 minut, dokumentární, v německém a čínském znění s českými titulky
Rakouské alpské městečko Hallstatt má svoji věrnou kopii v Číně, kde přibývají napodobeniny dalších měst a světových turistických atrakcí. Kopírování osvědčených vzorů se tam stalo jedním z prostředků překotného urbanistického rozvoje. Dokument zachycuje kuriózní scenerie i seriózní architektonické vize alternativních způsobů navrhování městských krajin.

Uváděno za podpory Rakouského kulturního fóra v Praze.

Unfinished Spaces

so. 3.10., 16:00, Prague Gallery, I.P. Pavlova 5 (vchod z Legerovy ulice), zdarma

Unfinished Spaces
režie: Alysa Nahmias a Benjamin Murray
USA, 2011, 86 minut, dokumentární, ve španělském a anglickém znění s anglickými titulky
Ambiciózní projekt Kubánské národní umělecké školy navržený třemi mladými umělci bezprostředně po vítězství Castrovy revoluce, byl po mnoho let zapomenutý, aby byl nakonec znovu objeven jako vizionářské architektonické dílo. Film Unfinished Spaces prostřednictvím intimních záběrů Fidela Castra poukazuje na jeho snahu o vytvoření celosvětové výkladní skříně umění, a zároveň dokumentuje boj a vášeň tří revolučních umělců.

Dědictví minulosti

so 3.10., 18:00, kino Světozor, Vodičkova 41, vstupné 100,-/80,-

My Street Films: Hotel Praha
režie: Linda Kallistová Jablonská
ČR, 2014, 5 minut, dokumentární, v českém znění s anglickými titulky
Krátký film o bourání obrovského hotelu z dob socialismu. Proč někdo bourání vítá a jinému vadí? Různé názory na kontroverzní stavbu ve stylu pozdní moderny, která byla v roce 2014 přes protesty řady odborníků srovnána se zemí.

Hotel Atol****
režie: Adéla Komrzýová
ČR, 2013, 10 minut, dokumentární, v českém znění
Hotel na benzinové pumpě u dálnice směrem na Plzeň od architekta Petra Keila postavilo prosperující JZD Chýně. Bývalý správce provází opuštěným objektem a vypráví o tom, proč a jak byl hotel za bývalého režimu stavěn.

Motel Stop 1 a 2
režie: Martin Hrubý
ČR, 2014, 10 minut, dokumentární, bez dialogů
Dva krátké filmy z cyklu Motel Stop online TV Artyčok dokumentují dva architektonicky zajímavé pražské hotely – Hotel Golf a bývalý Hotel Garni. 

Resort
režie: Martin Hrubý
ČR, 2014, 30 minut, dokumentární, v českém znění s anglickými titulky
Netradiční, tajuplnou atmosférou prodchnutý dokumentární portrét zachycuje genius loci a pohnutou historii letního sídla na břehu přehrady Orlík, který pro komunistický establishment vybudovali v 60. letech progresivní architekti, účelově uvěznění, aby pracovali na státních zakázkách.

Chrámy peněz
režie: Martin Hrubý a Jana Pavlová
ČR, 2014, 30 minut, dokumentární, v českém znění s anglickými titulky
Dokument Chrámy peněz prezentuje architekturu bankovních domů a spořitelen v 90. letech. Dokument se snaží zpětně přiblížit a znovu zhodnotit jednotlivé autorské koncepty. Přináší tak zpětnou reflexi složitého, avšak klíčového a všeobecně upozaďovaného období architektury raných 90. let.

Po skončení filmu následuje krátká diskuze s režisérem Martinem Hrubým.

Concrete stories

so 3.10., 20:00, Francouzský Institut Praha - Kino 35, Štěpánská 35, vstupné 100,-/80,-

L' Amour existe
režie: Maurice Pialat
Francie, 1960, 19 minut, dokumentární, ve francouzském znění s anglickými titulky
Nostalgický portrét poválečného francouzského urbanistického a společenského vývoje pohledem jednoho z nejvýznamnějších režisérů francouzské kinematografie.

Uváděno za podpory Francouzského institutu v Praze. 

Concrete stories
režie: Lorenz Findeisen
ČR / Francie, 2014, 72 minut, dokumentární, v českém a francouzském znění s českými titulky
Film o francouzských kořenech prefabrikovaných betonových desek, které navrhl francouzský inženýr Raymond Camus, a které se proměnily v obydlí jedné třetiny obyvatel východní Evropy. Panevropský příběh o lidech, soukromém prostoru, estetice a společných zájmech různých zemí bez ohledu na jejich ideologické vyznání.

Uváděno za podpory Francouzského institutu v Praze.

Experimentálně

so 3.10., 20:30, kino Světozor, Vodičkova 41,  vstupné 100,-/80,-

3 minuty z Bukurešti
režie: Haruna Honcoop
ČR / Rumunsko, 2015, 4 minuty, experimentální, bez dialogu
Krátké experimentální video z cyklu Relics of Socialist Architecture o socialistické architektuře v Bukurešti kombinující archivní materiál s posledním výstupem Nicolaie Ceausesca na veřejnosti, architektkou Ceasusescova paláce Ancou Petrescu a aktuální filmový materiál.

(L)Ost Berlin
režie: Haruna Honcoop
ČR / Německo, 2013, 3 minuty, experimentální, bez dialogů
Krátké experimentální video z cyklu Relics of Socialist Architecture o socialistické architektuře v Berlíně s vyvrcholením bourání Berlínské zdi. 

Tower House 
režie: Karl-Heinz Klopf
Rakousko / Japonsko, 2013, 62 minut, experimentální, v japonském znění s anglickými titulky
Experimentální dokument o rodinném domě architekta Takamitsu Azumy postaveném v roce 1966 v Tokiu. Kamera simultánně snímá dům pohybem krok po kroku – poschodí po poschodí, zatímco komentář architektovy dcery odkrývá příběh odvíjející se od jejího dětství až po současný život v domě. 

Uváděno za podpory Rakouského kulturního fóra v Praze.

Společně aneb sídliště, sousedi a kolektivní bydlení

ne 4.10., 18:00, kino Světozor, Vodičkova 41,  vstupné 100,-/80,-

My Street Films: Slušný dům
režie: Ivo Bystřičan
ČR,  2014, 5 minut, dokumentární, v českém znění s anglickými titulky
Kvůli výtahu se obyvatelé domu znají s ostatními jen ve svém patře. Co spojuje ty, kteří si z celé zeměkoule vybrali k životu právě toto místo? Minimalistická dokumentární sonda do lokální předurčenosti a zdvořilé urbánní nevšímavosti.

Superjednotka / Superjednostka
režie: Teresa Czepiec
Polsko, 2014, 20 minut, dokumentární, v polském znění s anglickými a českými titulky
Vítejte v obřím paneláku, kde v 15 poschodích a 762 bytech může bydlet až 3000 lidí. Výtah staví jen na každém třetím patře, takže obyvatelé domu se proplétají bludištěm chodeb a schodů, aby se dostali domů. Vizuálně podmanivý film zachycuje atmosféru domu a jeho obyvatele v důležitých i každodenních okamžicích života.

Uváděno za podpory Polského institutu v Praze.

Skleněné domy / Szklane domy
režie: Olga Matuszewska
Polsko, 2014, 30 minut, dokumentární, v polském znění s anglickými a českými titulky
Dokumentární pocta varšavskému sídlišti postavenému na přelomu 20. a 30. let dělnickým družstevním podnikem. Film vyzdvihuje myšlenku „práva na město“ a stavbu malých a levných družstevních bytů jako alternativu k developerskému přístupu.

Uváděno za podpory Polského institutu v Praze.

 

Life in a Coffin Factory / Leben in der Sargfabrik
režie:  Alexander Dworschak, Michael Rieper, Christine Schmauszer
Rakousko, 2013, 48 minut, dokumentární, v německém znění s anglickými titulky
V roce 1989 skupina 30 aktivistů získala do svého vlastnictví ruinu bývalé vídeňské továrny na rakve a přetvořila ji postupně ve výjimečný bytový projekt se 112 byty, školkou, restaurací a bazénem. Film ukazuje inspirativní příklad participativního kolektivního bydlení a konfrontuje nás s otázkou: Může se stále ještě takto idealistický plán změnit v realitu?


 

Po skončení filmu následuje krátká diskuze s režisérem Alexanderem  Dworschakem

Koolhaas house life

ne 4.10., 20:30, kino Světozor, Vodičkova 41,  vstupné 100,-/80,-

Metronomy: Month of Sundays
režie: Callum Cooper
Velká Británie, 2014, 4 minuty, videoklip
Oficiální videoklip britské skupiny Metronomy odehrávající se v brutalistickém betonovém Barbican  Centru v Londýně.

My Street Films: Na Knížecí
režie: Taťána Rubášová
ČR, 2014, 5 minut, dokumentární, v českém znění s anglickými titulky
Portrét smíchovského domu pohledem jeho obyvatelky. Jak se změnil dům a jeho okolí v průběhu jednoho lidského života? Vítězný film My Street Films v roce 2014.

My Street Films: Vítěz ročníku 2015
Vítězný film letošního ročníku soutěžního projektu My Street Films.

 

Koolhaas House Life
režie: Ila Bêka & Louise Lemoine
Francie, 2008, 58 minut, dokumentární, ve francouzském znění s anglickými titulky
Netradiční pohled na mistrovské dílo současné architektury - dům Rema Koolhaase v Bordeaux po kterém prostřednictvím svých každodenních pracovních úkonů  provází hospodyně Guadalupe Acedo. Zábavný a neotřelý způsob, jak přiblížit anatomii atypického rodinného domu.

Uváděno za podpory Francouzského institutu v Praze.

Ozvěny filmů z přehlídek Film a architektura 14 / 15

so 17.10. Prague Gallery, I.P., Pavlova 5, Praha 1 (vchod z Legerovy ulice)

Brno – promítání CONCRETE STORIES

2014, 72 min, režie: Lorenz Findeisen
Jaké místo zaujímá individualita v naší standardizované společnosti? Projekce francouzsko-českého dokumentu o rozvoji panelové výstavby v západní i východní Evropě se koná v rámci filmového cyklu VACANT MODERN.

sraz ne 4.10., 19:00, PRAHA/Fórum pro architekturu a média, Husova 18

Jablonec nad Nisou – Děti architekty

Kniha D.O.M.E.K. přibližuje současnou architekturu dětem, jejich rodičům a prarodičům, kamarádům a kamarádkám. Jako speciální dětský díl cyklu Tištěná architektura ji představí vydavatelka Jana Kostelecká. Spolu s týmem odborných lektorek z Aeroškoly udělají na hodinu a půl architekta ze všech dětí od 6 do 12 let.

Sraz: ne 4. 10., 15:00, Vladimírovo knihkupectví Serius, Mírové náměstí 11 

Placdomek-knizka.cz a aeroskola.cz

Olomouc - Po třídě Kosmonautů

Prohlédneme si nejstarší panelák v Olomouci, přiblížíme okolnosti výstavby třídy Kosmonautů, zjistíme, jak se vyvíjel urbanistický plán tohoto území a jaká je jeho budoucnost. Zapátráme po umělecké výzdobě sídliště a zjistíme, co nám zbylo a o co jsme přišli. S historičkou umění Martinou Mertovou, architektem Petrem Daňkem a průvodcem Janem Jeništou.

Sraz: so 3. 10., 14:00, u hrající fontány v přednádražním prostoru (ul. Jeremenkova)

Krásná Olomouc

Olomouc - cena Rudolfa Eitelbergera 2015

Vyhlášení čtvrtého ročníku ceny o.s. Za krásnou Olomouc za zdařilou realizaci v oblasti architektury, urbanismu a péče o památky v Olomouci a celém Olomouckém kraji v rozmezí 7/2013 – 8/2015. Slavnostnímu předání ceny bude předcházet vernisáž tří předchozích laureátů a deseti letošních nominací v Lomené galerii.

Sraz: so 3. 10.
Program:
17:30 Vernisáž; Lomená galerie (ul. Denisova, naproti Muzeu umění)
18:00 Vyhlášení cen; Divadlo hudby (ul. Denisova)

Krásná Olomouc

Olomouc - z Neředína přes zelený horizont až do Hněvotína

Společně se vydáme po staré cestě z Neředína, původně samostatné obce, přes ohrožený Neředínský horizont až do Hněvotína. Dozvíme se o novém územním plánu a změnách, které přinesl, a v Hněvotíně si ukážeme typickou sídlištní kaši v nové zástavbě.

Sraz: ne 4. 10., 14:00, tramvajová zastávka Neředín – krematorium

Krásná Olomouc

Ostrava - Vítkovice – Industriální architektura DOV

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje. Prohlídka Dolních Vítkovic s architektonickým studiem se uskuteční mimo klasické návštěvnické trasy. Rezervace nutná přes rezervační systém Dolních Vítkovic.

Sraz: ne 4. 10., 13:00, Návštěvnické centrum pod VP1 (Vysokou pecí č. 1), Dolní Vítkovice

Dolní Vítkovice

Chill
Kulata

Pardubice – Pardubice po vodě

Kolem vody rostou domy, břehy řeky pojí mosty...
Voda ve městě je fenomén a městotvorný element! Offcity trip po vodě o vodních stavbách, mostech, nábřežích a architektuře vzrostlé kolem pardubických řek Chrudimky a Labe s architekty Ondřejem Teplým a historikem architektury Františkem Václavíkem. Na akci je nutná rezervace na e-mailu sarka@offcity.cz, a to nejpozději do 20. 9.

Sraz: so 3. 10., 14:00, místo srazu a další informace se dozvědí jen účastníci s rezervací

Offcity

Písek - Mohelnické bro(zro)dění

V návaznosti na předchozí témata Dne architektury o potenciálu řeky Otavy vás již popáté v řadě zvou architekti Petr Lešek (Projektil) a Martin Zborník (Ateliér v kódu a Písecký svět), tentokráte na brodění korytem Mohelnického potoka za účelem odhalení jeho potenciálu pro město Písek. Podrobně vše na www.piseckysvet.cz

Sraz: so 3. 10., 14:00, v místě ústí Mohelnického potoka do Otavy = konec ulice Ostrovní, před pravobřežním vstupem na pěší lávku na ostrov

Písecký svět

P1470431.JPG

Plzeň – Plzeň moderní

Pestrý program s autory projektu Plzeňský architektonický manuál (PAM), členy spolku Pěstuj prostor a jejich hosty upozorní na bohatství moderní architektury v Plzni i na její souvislost s dnešní dobou. V nejzajímavějších meziválečných stavbách ve městě se od odpoledne až do půlnoci uskuteční komentované prohlídky a několik kulturních akcí. 

Sraz: pá 2.10. v 16:00, 17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00

Více na webu pestujprostor.plzne.cz

PLZEŇ – PAM: DRUŽSTEVNÍ A VÝROBNÍ ČTVRŤ

Architektonická procházka po jedné ze stezek Plzeňského architektonického manuálu (PAM) provede návštěvníky severozápadní částí někdejšího Říšského Předměstí – územím s rozmanitým charakterem, v jehož zástavbě se mísí industriální i měšťanský duch Plzně.

Sraz: so 3. 10., 14:00, před KD Peklo, Pobřežní ulice

Více na webu pestujprostor.plzne.cz

Plzen-C143 05 140706web

PLZEŇ – OSY MĚSTA: AMERICKÁ TŘÍDA JAKO TEPNA MODERNÍ PLZNĚ

Třetí architektonický večer z podzimního cyklu Osy města – tentokrát o městské třídě, která se v první polovině 20. století stala těžištěm moderní stavební aktivity v Plzni.

Sraz: st 7. 10., 18:30, DEPO2015

Aktuální info na facebooku

Poděbrady - Na kolech po stavitelích Poděbrad

Cyklistická projížďka po ulicích, kterým se povedlo dát a udržet charakter rezidenční čtvrti dle nejlepších tradic a schopností místních stavitelů v kontrastu s porevoluční sídelní kaší.

Sraz: ne 4. 10., 16:00, na kolech před nádražím

Prachatice od války do revoluce

Prachatice, tak jako mnoho jiných měst, prošly za socialismu výraznou urbánní proměnou. Jaká tato proměna byla? O co město připravila, co městu dala? A jak jsme si s ní poradili? To jsou otázky, které jsou nyní při srovnání s 25 lety porevolučního vývoje opět na místě. Společně se nad nimi pokusíme zamyslet. Provázet budou nejen studenti architektury z platformy Prostor Prachatice.

Sraz: ne 4. 10., 14:00, Pivnice Družba, náměstí Přátelství 690, (venku před restaurací)

Praha - Architektky: Caroline Bos

Přednáška spoluzakladatelky UNStudia, významné holandské architektky a pedagožky na téma Kontakty, sdílení vědomostí a zainteresované osoby v procesu územního plánování.

Sraz: čt 1.10., 19:30, kino Světozor

UNStudio SUTD ©Hufton Crow 009
©Christian Richters ZVE 4257-016

Nadměrná velikost

pá. 2.10., 18:00, kino Světozor, Vodičkova 41,  vstupné 100,-/80,-

Torre David
Režie: Markus Kneer a Daniel Schwartz
Venezuela / Švýcarsko, 2013, 22 minut, dokumentární, ve španělském znění s anglickými titulky
Mrakodrap David v Caracasu je improvizovaným domovem 750 rodin, vertikálním slumem a nejvyšším squatem na světě. Jak se v něm žije? 

Mumbai: Maximum City Under Pressure
Režie: Markus Kneer, Daniel Schwartz
Švýcarsko, 2014, 15 minut, dokumentární, v anglickém znění
Světoví architekti a urbanisté se zamýšlí nad vývojem osmnácti milionové Bombaje. Lze najít udržitelný urbanistický koncept ve slumech, kde je každý svým vlastním architektem? 

Gran Horizonte: Around the Day in 80 Worlds
Režie: Martin Andersson, Daniel Schwartz
Švýcarsko, 2014, 45 minut, dokumentární, v anglickém znění
Vizuální esej interdisciplinárního sdružení Urban Think Tank je působivou kompilací materiálu natáčeného tři roky v metropolích třetího světa. 

KOPIE ŠTĚSTÍ

pá 2.10., 20:30, kino Světozor, Vodičkova 41,  vstupné 100,-/80,-

My Street Films: Za plakátem
Režie: Michal Hříbek
ČR, 2014, 6 minut, dokumentární, v českém znění s anglickými titulky
Jak se žije lidem v domě, který překrývá obří billboard? Krátký film o tom, jak reklama zaplavuje náš veřejný i soukromý prostor.

Kopie štěstí / Double Happiness
Rakousko / Čína, 2014, 75 minut, dokumentární, v německém a čínském znění s českými titulky
Rakouské alpské městečko Hallstatt má svoji věrnou kopii v Číně, kde přibývají napodobeniny dalších měst a světových turistických atrakcí. Kopírování osvědčených vzorů se tam stalo jedním z prostředků překotného urbanistického rozvoje. Dokument zachycuje kuriózní scenerie i seriózní architektonické vize alternativních způsobů navrhování městských krajin.

Uváděno za podpory Rakouského kulturního fóra v Praze.

Praha – Stadion Strahov

Od sokolů po sparťany. Minulost a současnost Strahovského stadionu s historikem architektury Miroslavem Pavlem. Odkrývání zašlé slávy největšího stadionu na světě svého druhu.

Sraz: so 3. 10., 9:00, u výdechu Strahovského tunelu 

 

P3220981.JPG
P3220999.JPG

Praha – Topografie vody

Řeka a potoky, nivní plošiny a hluboká údolí jsou také architekturou. S krajinářským architektem Štěpánem Špoulou si ukážeme, jak tato původní struktura Prahy vypadá a jak ji číst.

Sraz: so 3. 10., 10:00, před Libeňským zámečkem v Praze 8

Praha – Spořilov - největší zahradní město Velké Prahy

Tzv. starý Spořilov jako příklad prvorepublikového zahradního města, které by mělo být – pokud jde o urbanistické řešení, soběstačnost a velkoryse založenou veřejnou zeleň – stále vzorem pro zakládání novodobých obytných souborů. Připomenutí původní ideje a dnešní stav ovlivněný zvláště změnami ve složení místní komunity, rekonstrukcemi rodinných domů, změnou služeb a automobilovou dopravou. S architektem Františkem Rejlem.  

Sraz: so 3. 10.,10:00, před vstupem do kostela sv. Anežky České na Spořilově, ulice Hlavní / Roztylské náměstí

Prostor - architektura, interiér, design o.p.s

Jv
Sz

Praha – Hlávkův most - betonová galerie nad řekou

Hlávkův most postavený podle návrhu architekta Pavla Janáka a statika Františka Mencla v letech 1909–1912 je přehlíženou, ale přesto mimořádnou ukázkou rané moderní architektury a sochařství. Současný stav mostu je však tristní, přestože se jedná o památku, v níž je jedinečně vyjádřen nástup architektonického kubismu. S historičkou architektury Vendulou Hnídkovou.

Sraz: so 3. 10., 11:00, stanice metra Vltavská, prostranství před vchodem do metra z úrovně ulice 

 

Praha – Strašnice-Solidarita

Na naučné stezce navštívíme mimo jiné Solidaritu, která je prvním pražským poválečným sídlištěm a překvapí nás velkorysým urbanismem, použitím betonových panelů i nízkými řadovými domky inspirovanými bydlením ve Skandinávii. S historičkami umění Evou Novotnou a Barborou Špičákovou.

Sraz: so 3. 10., 11:00, stanice metra Strašnická 

Praha – Normalizaci navzdory, sedmdesátky v centru

Hodnocení architektonické kvality staveb 70. let je dosud deformováno negativními konotacemi na dobu jejich vzniku. Federální shromáždění, Kotva, Intercontinental, ČKD, Nová scéna. Za stavbami nejvýraznějších tvůrců 70. let v centru se podíváme a o problematice památkové ochrany této architektury budeme mluvit s historičkou umění Veronikou Vichterkovou.

Sraz: so 3. 10., 14:00, piazzeta Národního divadla

Fedrshr
Ns

Praha – Dechberoucí I.P. Pavlova (Hurá dovnitř)

Navštivte soukromou střechu bývalého hotelu Graf s unikátním výhledem na Prahu. Historií bývalého hotelu Graf a okolí provede historik architektury Zdeněk Lukeš.  

Sraz: so 3. 10., 14:00 – 17:00 přednáška 15:00, Prague Gallery, I.P.Pavlova 5 (vchod z Legerovy ulice)

Praha – Desfourský palác (Hurá dovnitř!)

Desfourský palác byl postaven v letech 1845 v těsné blízkosti Těšnovského nádraží. Byla zde kdysi zahrada, skleník a západní křídlo, zbourané kvůli výstavbě "Rudého práva". Malířská výzdoba pochází z doby vzniku stavby a patří k nejvýznamnějším dílům českého nástěnného malířství poloviny 19. století. V rámci festivalu 4+4 dny v pohybu je celý objekt zpřístupněn a nabízí několik kurátorských výstav současného vizuálního umění.

Sraz: so 3. 10, 14:00-16:00, Na Florenci 21, Praha 1 

Ve spolupráci s festivalem Čtyři dny v pohybu.

Unfinished Spaces

so. 3.10., 16:00, Prague Gallery, I.P. Pavlova 5 (vchod z Legerovy ulice), zdarma

Unfinished Spaces
režie: Alysa Nahmias a Benjamin Murray
USA, 2011, 86 minut, dokumentární, ve španělském a anglickém znění s anglickými titulky
Ambiciózní projekt Kubánské národní umělecké školy navržený třemi mladými umělci bezprostředně po vítězství Castrovy revoluce, byl po mnoho let zapomenutý, aby byl nakonec znovu objeven jako vizionářské architektonické dílo. Film Unfinished Spaces prostřednictvím intimních záběrů Fidela Castra poukazuje na jeho snahu o vytvoření celosvětové výkladní skříně umění, a zároveň dokumentuje boj a vášeň tří revolučních umělců. 

Praha – Karlín: odešli dělníci, přišli accounti

Začneme u Langweillova modelu, kde je Praha v době, kdy se její nejstarší předměstí Karlín teprv rodilo. Skončíme v sídle vydavatelství Economia, bývalé strojírenské hale, kde se dnes místo kotlů vyrábějí noviny a kde průmyslová doba definitivně skončila. Co bylo mezi tím? Bourání a stavění, zkrášlování a gentrifikace. Po Karlíně, čtvrti, která se změnila, vás provedou novinářka Karolína Vránková a architekt David Mateásko.

Sraz: so 3. 10., 16:00, před muzeem Hl. m. Prahy  

Cornlofts
P1010116.JPG

Praha – Veletržní palác - Architektura pro umění

Workshop pro rodiny s dětmi a další zájemce. Může se socha stát architekturou? Co dělá umělec, který se stane architektem výstavy? Přijďte si vyzkoušet hraniční disciplíny – instalaci výstavy a sochařské intervence v prostoru, které se stávají součástí architektury. Inspirovat nás bude umělec Dominik Lang, který spojuje ve své tvorbě instalaci, architekturu i sochařství. Workshop povedou Šárka Matoušková a Michaela Trpišovská. Přijďte kdykoliv během konání workshopu. 

Sraz: so 3. 10., 15:00–17:30, Veletržní palác

VP vchod1

Praha – Neznámý Veletržní palác

Skvost funkcionalistické architektury, Veletržní palác, byl postaven mezi lety 1926–1928 podle návrhu Josefa Fuchse a Oldřicha Tyla a stal se jednou z prvních funkcionalistických staveb u nás i v Evropě. Původně sloužil obchodním účelům, v roce 1974 ale vyhořel a po náročném vyjednávání byl rekonstruován pro potřeby Národní galerie v Praze. Dnes je místem, kde se divákovi představuje unikátní soubor českého i zahraničního moderního a současného umění. Obvykle nepřístupnými částmi Veletržního paláce vás provede kurátorka Radomíra Sedláková. 

Sraz: so 3. 10., 16:00, u pokladen Veletržního paláce

 VOL7325

Praha – Architektura pro umění

Jak přemýšlí umělec v roli architekta výstavy? Setkejte se se sochařem Dominikem Langem, který ve své volné tvorbě pracuje s objekty a instalacemi na pomezí architektury a zároveň se věnuje instalování výstav současného umění. Dominik Lang  je autorem instalace výstavy laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého probíhající ve Veletržním paláci od září 2015 do ledna 2016 a je také sám držitelem této ceny. Komentovaná prohlídka a rozhovor o tom, jak různě lze pojímat architekturu výstav umění.

Sraz: so 3. 10., 14:00, u pokladen Veletržního paláce

 

Dědictví minulosti

so 3.10., 18:00, kino Světozor, Vodičkova 41, vstupné 100,-/80,-

My Street Films: Hotel Praha
režie: Linda Kallistová Jablonská
ČR, 2014, 5 minut, dokumentární, v českém znění s anglickými titulky
Krátký film o bourání obrovského hotelu z dob socialismu. Proč někdo bourání vítá a jinému vadí? Různé názory na kontroverzní stavbu ve stylu pozdní moderny, která byla v roce 2014 přes protesty řady odborníků srovnána se zemí.

Hotel Atol****
režie: Adéla Komrzýová
ČR, 2013, 10 minut, dokumentární, v českém znění
Hotel na benzinové pumpě u dálnice směrem na Plzeň od architekta Petra Keila postavilo prosperující JZD Chýně. Bývalý správce provází opuštěným objektem a vypráví o tom, proč a jak byl hotel za bývalého režimu stavěn.

Motel Stop 1 a 2
režie: Martin Hrubý
ČR, 2014, 10 minut, dokumentární, bez dialogů
Dva krátké filmy z cyklu Motel Stop online TV Artyčok dokumentují dva architektonicky zajímavé pražské hotely – Hotel Golf a bývalý Hotel Garni. 

Resort
režie: Martin Hrubý
ČR, 2014, 30 minut, dokumentární, v českém znění s anglickými titulky
Netradiční, tajuplnou atmosférou prodchnutý dokumentární portrét zachycuje genius loci a pohnutou historii letního sídla na břehu přehrady Orlík, který pro komunistický establishment vybudovali v 60. letech progresivní architekti, účelově uvěznění, aby pracovali na státních zakázkách.

Chrámy peněz
režie: Martin Hrubý a Jana Pavlová
ČR, 2014, 30 minut, dokumentární, v českém znění s anglickými titulky
Dokument Chrámy peněz prezentuje architekturu bankovních domů a spořitelen v 90. letech. Dokument se snaží zpětně přiblížit a znovu zhodnotit jednotlivé autorské koncepty. Přináší tak zpětnou reflexi složitého, avšak klíčového a všeobecně upozaďovaného období architektury raných 90. let.

Po skončení filmu následuje krátká diskuze s režisérem Martinem Hrubým.

Concrete stories

so 3.10., 20:00, Francouzský Institut Praha - Kino 35, Štěpánská 35, vstupné 100,-/80,-

L' Amour existe
režie: Maurice Pialat
Francie, 1960, 19 minut, dokumentární, ve francouzském znění s anglickými titulky
Nostalgický portrét poválečného francouzského urbanistického a společenského vývoje pohledem jednoho z nejvýznamnějších režisérů francouzské kinematografie.

Uváděno za podpory Francouzského institutu v Praze. 

Concrete stories
režie: Lorenz Findeisen
ČR / Francie, 2014, 72 minut, dokumentární, v českém a francouzském znění s českými titulky
Film o francouzských kořenech prefabrikovaných betonových desek, které navrhl francouzský inženýr Raymond Camus, a které se proměnily v obydlí jedné třetiny obyvatel východní Evropy. Panevropský příběh o lidech, soukromém prostoru, estetice a společných zájmech různých zemí bez ohledu na jejich ideologické vyznání.

Uváděno za podpory Francouzského institutu v Praze.

Experimentálně

so 3.10., 20:30, kino Světozor, Vodičkova 41,  vstupné 100,-/80,-

3 minuty z Bukurešti
režie: Haruna Honcoop
ČR / Rumunsko, 2015, 4 minuty, experimentální, bez dialogu
Krátké experimentální video z cyklu Relics of Socialist Architecture o socialistické architektuře v Bukurešti kombinující archivní materiál s posledním výstupem Nicolaie Ceausesca na veřejnosti, architektkou Ceasusescova paláce Ancou Petrescu a aktuální filmový materiál.

(L)Ost Berlin
režie: Haruna Honcoop
ČR / Německo, 2013, 3 minuty, experimentální, bez dialogů
Krátké experimentální video z cyklu Relics of Socialist Architecture o socialistické architektuře v Berlíně s vyvrcholením bourání Berlínské zdi. 

Tower House 
režie: Karl-Heinz Klopf
Rakousko / Japonsko, 2013, 62 minut, experimentální, v japonském znění s anglickými titulky
Experimentální dokument o rodinném domě architekta Takamitsu Azumy postaveném v roce 1966 v Tokiu. Kamera simultánně snímá dům pohybem krok po kroku – poschodí po poschodí, zatímco komentář architektovy dcery odkrývá příběh odvíjející se od jejího dětství až po současný život v domě. 

Uváděno za podpory Rakouského kulturního fóra v Praze.

Praha – město a řeka

Řeka je nedílnou součástí města. Na jedné straně mu poskytuje oporu, na druhé straně ho svazuje svým tokem. Jak se Praha s Vltavou sžila? Lidé – řeka – město. S historikem Richardem Bieglem nejen o Vltavě a jejím vlivu při formování Prahy promluvíme na procházce od Anežské čtvrti po ostrov Štvanice. 

Sraz: ne 4. 10., 9:00, Nemocnice Na Františku

Ve spolupráci s festivalem Čtyři dny v pohybu.

 VOL6176
 VOL6200

Praha – obytný dům Pod altánem + Ekocentrum Archa Coutry Life v Nenačovicích

Komentovaná prohlídka prestižními cenami oceněného domu postaveného v energeticky pasivním standardu. Provází autor projektu, architekt Aleš Brotánek. Na prohlídku navazuje exkurze do Ekocentra Archa Coutry Life v Nenačovicích. Na exkurzi zajištěna zdarma autobusová doprava, nutná rezervace přes online formulář zde

Sraz: ne 4. 10., ulice Pod Altánem 3367/40, Praha 10
Program:
9:00 prohlídka obytného domu Pod Altánem
10:15 odjezd autobusu do Ekocentra Archa Coutry Life v Nenačovicích
14:00 návrat do Prahy (oběd zajištěn)

Hnutí Duha

Pod altanem

Praha – Císařský ostrov - obnova soužití s řekou

Císařský ostrov očima jejich uživatelů a správců. Představení výsledků soutěžního workshopu, který přinesl nový úhel pohledu na pražskou čističku a její bezprostřední okolí.

Sraz: ne 4. 10., 10:00, u spodní brány Trojského zámku

Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy

Praha – Brána do Karlína - příležitosti Negrelliho viaduktu

Procházka s architektkou a teoretičkou Yvette Vašourkovou po okolí druhého nejstaršího pražského mostu nám odkryje zapomenutá místa na hranici Prahy 1 a Karlína. Místa tak daleko, a přitom tak blízko. Pojďme si společně popovídat, jak by šel vdechnout nový život prostoru pod viaduktem a jeho okolí. Inspirativní procházka povede podél karlínského viaduktu od nábřeží až po Vítkov. Veškeré podněty budou zaznamenány.

Sraz: ne 4. 10.,  11.30, roh ulic Sokolovská a Prvního pluku před Mlsnou Kavkou

Praha – Praha banální a globální

Obchodní centrum Palladium, hotel Mariott, Florentinum – proč vlastně stojí zrovna v centru Prahy? A víte, že za hotelem Atrium je výběh tučňáků? Procházka s novinářkou Karolínou Vránkovou po globální architektuře a jejích omylech v okolí Florence.

Sraz: ne 4. 10.2015, 13:00, před Desfourským palácem, Na Florenci 21

Ve spolupráci s festivalem Čtyři dny v pohybu.

Praha – Zmizelá místa Vinohrad II.

Zbořené domy, zaniklé usedlosti, zrušená divadla. O tom, co už není vidět, ale dochovalo se v příbězích a vyprávění. Po Vinohradech jakožto divokém pražském předměstí s architekty Markétou Mráčkovou a Markem Šilarem. Pokračování loňské procházky.

Sraz: ne 4. 10., 13:00, náměstí Míru, před kostelem

 

 VOL6599
 VOL6637

Praha – Cyklovyjížďka Prahou

Projížďka na kole s dopravním urbanistou Tomášem Cachem za novými cyklistickými opatřeními a dalšími krásami veřejných prostranství v Praze. Dozvíte se, jak probíhala příprava některých realizovaných úprav, co se nakonec povedlo a co ne a proč. A sami si je vyzkoušíte. 

Sraz: ne 4. 10., 14:00, Karlovo náměstí před kostelem sv. Ignáce

 DSC0544
 DSC0542

Praha – Ateliéry Pragovka (Hurá dovnitř)

Dnešní Kolbenova ulice je synonymem areálu továrních budov, který se rozprostírá po obou stranách ulice. Nachází se zde i Hala E, dříve Ústřední skladiště Ministerstva pošt a telegrafů a v poválečné éře i továrna na výrobu slavných vozů Praga.Dnes tato budova ukrývá 30 ateliérů, které slouží více než 70 malířům, sochařům a konceptuálním umělcům.

Sraz:  ne 4.10., 15:00 – 18:00, Kolbenova 616/34, Praha 9

Pragovka 1

Praha - Buďánka pro Prahu

Na cestičkách i schodištích a ve vyklizených objektech Buďánek najdete malá překvapení / třeba od Smrk Architekti, malířky Veroniky Palečkové, fotografa Stanislava Krupaře.../. Opravujeme bývalý Koloniál jako pilotní projekt revitalizace, možná bude i KOMA - Veselý kontejner.

Sraz: ne 4.10., 14:00 - 18:00, ulice Nad Zámečnicí

Mlékárna KOLONIAL -2
DA 01

Praha – Vršovická architektura 60.- 80.let

Podél bývalé „třídy SNB“ (dnes Vršovické ulice) až na „náměstí Kubánské revoluce“ se zatím ještě nachází sedm trosek ukázkových děl architektury 60.–80. let minulého století. Jejími tvůrci byli např. J. Siegel, V. Klimeš, Z. Edel, J. Votruba a mnozí další. Procházka s Nelou Bastlovou, která se do vršovické architektury v půli 80. let narodila, kterou toto umění spoluutvářelo a vychovalo a která se stala svědkem destrukce tohoto slohu.

Sraz: ne 4. 10., 14:00, před továrnou KOH-I-NOOR, Vršovická ulice

Da2
Da3

Praha – DOX - Rodinná dílna Domy jako příběhy

Rodinná výtvarná dílna v rámci DNE ARCHITEKTURY k výstavě Jakuba Szczęsneho: Operations. Znáte nejužší dům na světě? Architekt Jakub Szczęsny ho navrhl pro izraelského spisovatele Etgara Kereta ve štěrbině mezi dvěma bytovými domy ve Varšavě. Nechte se inspirovat i dalšími svéráznými projekty od polského architekta a společně zastavíme známá i skrytá zákoutí centra DOX. Nejnižší, nejšikmější i třeba nejvyšší dům jsou jen otázkou představivosti. Dílna je určena pro děti a dospělé od 5 let. Kapacita dílny je omezena. Rezervace a informace: rodiny@dox.cz, tel. 295 568 104 

Sraz: ne 4. 10., 14:00–17:00 

Praha – DOX - Komentovaná prohlídka výstavy Jakub Szczęsny: Operations s umělcem

Kapacita prohlídky je omezena. Rezervace a informace: rezervace@dox.cz

Sraz: ne 4. 10., 15:00–16:00

Panorama DOX

Praha – Moderní architektura na Praze 15

Komentovaná procházka s historiky architektury Marcelem Pencákem a Ladislavem Zikmundem-Lenderem. Ukáží nám největší skvosty industriální architektury (Hostivařské mlýny/Filmové ateliéry HOST, funkcionalistickou Sokolovnu od Ladislava Machoně, družstevní domy od Bohumila Hypšmana, učitelský dům Evžena Linharta). 

Sraz: ne 4. 10., 15:00, Nádraží Hostivař, tramvajová zastávka 

Praha – Pankrác: nesplněný architektonický sen

Historička architektury Martina Flekačová se po roce vrací na Pankrác, aby dopověděla příběh výstavby nové městské čtvrti s Centrálním náměstím, jak si ji vysnili modernističtí architekti. Procházka povede z náměstí Hrdinů přes areál České televize a sídliště Pankrác až do srdce Pankráce, tzv. Pentagonu.

 Sraz: ne 4. 10., 16:00, náměstí Hrdinů, před památníkem Milady Horákové

Praha – Břevnov, 3. díl

Již potřetí vás zveme na procházku po Břevnově. Tentokrát se zaměříme na usedlost Ladronka a na vilovou zástavbu tzv. Malého Vatikánu, skrze níž pak sejdeme až dolů na Bělohorskou. Opět nabídneme informace o historii, současnosti i plánovaných záměrech. Provází Daniel Čapek a Michal Volf.

Sraz: neděle 4. 10., 16:00, před vstupem do usedlosti Ladronka 

 

 DSC0623
 DSC0678

Praha – DOX - Přednáška Jakuba Szczęsneho

Jakub Szcęsny (1973) je polský architekt, spoluzakladatel architektonického ateliéru Centrala (2001). V letech 1993–2001 studoval na Fakultě architektury Varšavské polytechniky a také na Escuela Tecnica Superior D’Arquitectura de Barcelona a Ecoled’Architecture Paris la Defense. Ateliér Centrala se snaží působit na poli architektury staveb a interiérů, urbanismu a v neposlední řadě se rovněž zabývá architektonickou kritikou. Centrala je chápana jako prostor, kde dochází k výměně myšlenek a nápadů. Jeho individuální projekty a práce vycházejí z konglomerátu solidní vědecké a umělecké přípravy. Kapacita přednášky je omezena. Rezervace a informace: rezervace@dox.cz

Sraz: ne 4. 10., 16:30–18.00

Praha – Praha na příjmu

Žižkovský vysílač a jiné stavby architekta Václava Aulického s Vladimírem 518.

Sraz: ne 4. 10., 18:00, pod Žižkovským vysílačem

Společně aneb sídliště, sousedi a kolektivní bydlení

ne 4.10., 18:00, kino Světozor, Vodičkova 41,  vstupné 100,-/80,-

My Street Films: Slušný dům
režie: Ivo Bystřičan
ČR,  2014, 5 minut, dokumentární, v českém znění s anglickými titulky
Kvůli výtahu se obyvatelé domu znají s ostatními jen ve svém patře. Co spojuje ty, kteří si z celé zeměkoule vybrali k životu právě toto místo? Minimalistická dokumentární sonda do lokální předurčenosti a zdvořilé urbánní nevšímavosti.

Superjednotka / Superjednostka
režie: Teresa Czepiec
Polsko, 2014, 20 minut, dokumentární, v polském znění s anglickými a českými titulky
Vítejte v obřím paneláku, kde v 15 poschodích a 762 bytech může bydlet až 3000 lidí. Výtah staví jen na každém třetím patře, takže obyvatelé domu se proplétají bludištěm chodeb a schodů, aby se dostali domů. Vizuálně podmanivý film zachycuje atmosféru domu a jeho obyvatele v důležitých i každodenních okamžicích života.

Uváděno za podpory Polského institutu v Praze.

Skleněné domy / Szklane domy
režie: Olga Matuszewska
Polsko, 2014, 30 minut, dokumentární, v polském znění s anglickými a českými titulky
Dokumentární pocta varšavskému sídlišti postavenému na přelomu 20. a 30. let dělnickým družstevním podnikem. Film vyzdvihuje myšlenku „práva na město“ a stavbu malých a levných družstevních bytů jako alternativu k developerskému přístupu.

Uváděno za podpory Polského institutu v Praze.
 

Life in a Coffin Factory / Leben in der Sargfabrik
režie:  Alexander Dworschak, Michael Rieper, Christine Schmauszer
Rakousko, 2013, 48 minut, dokumentární, v německém znění s anglickými titulky
V roce 1989 skupina 30 aktivistů získala do svého vlastnictví ruinu bývalé vídeňské továrny na rakve a přetvořila ji postupně ve výjimečný bytový projekt se 112 byty, školkou, restaurací a bazénem. Film ukazuje inspirativní příklad participativního kolektivního bydlení a konfrontuje nás s otázkou: Může se stále ještě takto idealistický plán změnit v realitu? 

 

Po skončení filmu následuje krátká diskuze s režisérem Alexanderem  Dworschakem

Koolhaas house life

ne 4.10., 20:30, kino Světozor, Vodičkova 41,  vstupné 100,-/80,-

Metronomy: Month of Sundays
režie: Callum Cooper
Velká Británie, 2014, 4 minuty, videoklip
Oficiální videoklip britské skupiny Metronomy odehrávající se v brutalistickém betonovém Barbican  Centru v Londýně.

My Street Films: Na Knížecí
režie: Taťána Rubášová
ČR, 2014, 5 minut, dokumentární, v českém znění s anglickými titulky
Portrét smíchovského domu pohledem jeho obyvatelky. Jak se změnil dům a jeho okolí v průběhu jednoho lidského života? Vítězný film My Street Films v roce 2014.

My Street Films: Vítěz ročníku 2015
Vítězný film letošního ročníku soutěžního projektu My Street Films.


Koolhaas House Life
režie: Ila Bêka & Louise Lemoine
Francie, 2008, 58 minut, dokumentární, ve francouzském znění s anglickými titulky
Netradiční pohled na mistrovské dílo současné architektury - dům Rema Koolhaase v Bordeaux po kterém prostřednictvím svých každodenních pracovních úkonů  provází hospodyně Guadalupe Acedo. Zábavný a neotřelý způsob, jak přiblížit anatomii atypického rodinného domu.

Uváděno za podpory Francouzského institutu v Praze.

Přerov – Přerov - Přerovské industriální kouzlo

Industriální stavby jsou s Přerovem neodmyslitelně spojeny, a přesto bývá jejich kouzlo skryto. Prohlídka několika významných průmyslových budov a prostor přiblíží kus historie města a otevře otázky o novém směřování těchto areálů. Zaměříme se především na průmyslové stavby 20. století. Připravte si dobrou obuv 

Sraz: so 3. 10., 14:00, Dluhonská 77, vedle hostince Nový svět

Prerov01

Přerov – Přerovské vily

S dobře promazanými koly projedeme celým městem po zajímavých přerovských vilách posledního století. Komu zbudou síly, s tím se vypravíme objevit i poslední architektonické třešinky v některých místních částech Přerova. Nedělní cykloprojížďka s architektem Janem Horkým. 

Sraz: ne 4. 10., 14:00, náměstí TGM

Prerov02

Architektura konverzí v Roudnici

V Městské knihovně proběhne komentovaná prohlídka výstavy Architektura konverzí s architektem Petrem Janošem a diskuze o budoucnosti roudnického pivovaru.

Sraz: ne 4. 10., 14:00, Mětská knihovna

Rovina - narovinu: nová architektura

Osada Rovina se během krátké doby rozrostla o novou „čtvrť“ s charakterem příměstského satelitu a s přehlídkou nejrůznějších „splněných snů“ o vlastním domku se zahradou. Architektky Daria Balejová a Šárka Sodomková Vás při cykloprojížďce seznámí s příklady zajímavých a povedených řešení této nelehké architektonické úlohy. 

Sraz: so 3. 10., 14:00, Rovina u Řevnic, náves

IMG 9682.JPG
IMG 9722.JPG

Rožnov pod Radhoštěm - Rožnov jako místo výletů (a utajené kvalitní architektury)

Připomenutí Rožnova jako výletního místa vzdělané střední vrstvy, která zde zanechala stopu v podobě kvalitní architektury víkendových domů navrhovaných (nejen) bratry Šlapetovými. Oblast Rybníčky, kde dochází k postupnému obnovování krásy těchto objektů, si prohlédneme s historikem Danielem Drápalou a architekty Michalem Nejezdchlebem a Danielem Barošem.

Sraz: so 3. 10., 9:00, u Společenského domu 

 

Rožnov pod Radhoštěm - Festival veřejného prostoru

Veřejný prostor ve středu města užívaný bez omezení všudypřítomnými vozidly. Společný oběd pod širým nebem přímo na ulici. Zahraje hudba a možná se podíváte i na věž kostela. Budou představeny chystané projekty přeměny nejdůležitějších prostranství v centru Rožnova. Setkání se zástupci města a s architekty Michalem Nejezdchlebem a Danielem Barošem. 

Sraz: so 3. 10., 12:30, ulice Nádražní, před kostelem

Rožnov pod Radhoštěm - punčochy a ponožky – areál Loany

Objekty textilky Loana jako živá součást ulice Bezručova. Prohlídka nejstarší budovy s novými prostorami obchodů, kaváren, galerií. Zakončení v ateliérech 3. ETÁŽE s představením připravovaných záměrů ve městě (nový územní plán, soutěže...). Neformální diskuse ke všem tématům týkající se našeho podhorského města. 

Sraz: so 3. 10., 17:00–20:00, Bezručova ulice, před knihovnou, 17:00 prohlídka

Třebíč - Živé Židy dnes

Náročná obnova historicky nesmírně cenného židovského města, které bylo po válce ghettem sociálně slabých skupin, přivedla tuto část města až k zápisu na seznam Unesco. Jak ale dál, aby genius loci nezmizel a znovu bylo v klikatých uličkách plno a živo? Jak propojit ochranu památky s každodenním životem rezidentů? Historická procházka s výkladem architekta Lubora Herzána, doplněná o aktuální postřehy, jak se v Židech žije dnes. 

Sraz: so 3. 10., 14:00, bazilika sv. Prokopa

DA Trebic akce 1

Třebíč - Borovina open!

Návštěvou Boroviny si připomeneme koželuhy Budišovské, Baťu, architekta Karfíka, baťovské dvojdomky a další významné stavby/ milníky této části města. Zaměříme se na aktuální revitalizaci areálu a procházka bude zakončena volným vstupem do Alternátoru – nového ekotechnického centra. Vše pod taktovkou studia D+architekti. 

Sraz: ne 4. 10., 14:00, Koželužská 292/13

DA Trebic akce 2

Třebíč - Architektem ve svém městě

Svojsíkovo nábřeží a louka pod zámkem jsou uprostřed města. Když neslouží hudebním festivalům, jsou prázdné. Co byste tam rádi viděli, co vám tam chybí? Jak by se mohlo v tomto prostoru odehrávat něco skvělého každý den? Studio D+Architekti a studenti Střední školy stavební se do toho pustí a vy s námi! 

Sraz: pá 2. 10., 10:00–18:00, Karlovo náměstí

DA Trebic akce 3

Prvorepublikový Trutnov

Procházka po mnohdy opomíjených prvorepublikových stavbách s historikem Ondřejem Vašatou a architektem Janem Veisserem.

Sraz: so 3. 10., 14:00, Krakonošovo náměstí u kašny 

 

Trutnov - Prohlídka interiérů UFFa

Komentovaná prohlídka interiérů UFFa – Společenského centra Trutnovska za účasti ředitele Libora Kasíka. Součástí prohlídky bude i pohled do zázemí a pro veřejnost nepřístupných prostor. 

Sraz: so. 3. 10., 11:00, před hlavním vstupem do UFFa

Ústí nad Labem - Panelové město - kontrasty Severní Terasy

Severní Terasa je považována za jedno z nejzdařilejších českých sídlišť. Jaká byla její původní koncepce a architektura?Jak se tento prostor proměnil za posledních 25 let?Jak přistupovat k revitalizaci sídlišť a jejich veřejného prostoru? To a mnohem více při procházce Severní Terasou s ústeckými architekty a dalšími hosty portálu Ústí///Aussig.

Sraz: ne 4. 10., 15:00, před budovou Úřadu městského obvodu Severní Terasa, ulice Stavbařů 2

 

Ústí - Aussig.net

Den architektury 2015 UL
Den architektury 2015 UL 03

Vimperk - Winterberg - podoby a průzkumy středověkého hradu

Pod slupkou současného zámku Vimperk se skrývá dodnes středověký hrad. Společně s kastelánem Vojtěchem Brožem procházka hradem a jeho okolím zaměřená na archeologické výkopy, raně gotickou architekturu a nejstarší podoby hradu.

Sraz: so 3. 10., 9:30, I. nádvoří zámku pod Vlčkovou věží

984090418278503 1549873476 o

Vimperk - Urbanistický vývoj Vimperka

Historický i urbanistický vývoj Vimperka probíhal po dlouhá staletí a jeho změny byly podmíněny historickými událostmi provázejícími dějiny města. Budete mít možnost poznat proměny historického sídla od předlokačního sídliště, přes tržní osadu k opevněnému městu, proměnu zámeckého okrsku během třicetileté války, počátky rozvoje industriální výroby na vznikajícím předměstí až po proměnu města v průmyslové centrum Šumavy. Provází historik umění Ladislav Čepička.

Sraz: so 3. 10., 14:00, začátek Zahradní ulice nad náměstím Svobody

Foto 2 - zamek

Vimperk - Haselburg a městské opevnění Vimperka z 15. století

Hrad a město Vimperk bylo v 15. století propojeno v jeden celek rozsáhlým městským opevněním. Navíc byl nejohroženější přístup k hradu chráněn předsunutou baštou Haselburgem. Jedním z našich nejzajímavějších souborů dochovaného opevnění 15. století provede odborník na fortifikační architekturu historik Vladislav Razím.

Sraz: so 3. 10., 11:00, III. nádvoří - před branou do Horního zámku

Foto 1 - zamek

Vimperk - Vila Kralik - Leopold Bauer - Vídeňská secese

Leopold Bauer byl výrazným rakouským a slezským architektem, který navrhl takové stavby jako Breda & Weinstein v Opavě, Národní rakouskou banku, či získal zakázku na projekt říšského kancléřství na vídeňském Ballhausplatzu. Co zapříčinilo vzniku reprezentativní vily v secesním stylu pro majitele sklárny Rudolfa Kralika právě ve Vimperku? O životě a díle bude přednášet profesor Jindřich Vybíral, který se Leopoldem dlouhodobě zaobírá a nedávno vydal stejnojmennou knihu "Leopold Bauer - heretik moderní architektury".

Sraz: so 3. 10., 18:00, Vila Kralik (dnešní mateřská školka), ul. 1.Máje

984064551614423 1028300144 o
984057424948469 1393109307 n

Volyně – škola v přírodě aneb O Šípkové Růžence

Dnes opuštěný areál školy v přírodě je dílem architekta Ladislava Konopky z let 1980–1987. Kontroverzní koncept zachraňující děti ze severních Čech třítýdenním pobytem v šumavském podhůří. Předobrazem byla škola odborového svazu ADGB, postavená v roce 1930 podle návrhu Hannese Meyera. Najde Růženka po letech svého prince? S architektem Lukášem Velíškem.

Sraz: ne 4. 10., 14:00, Chomutovská ulice, hlavní vstup do bývalé školy v přírodě

 

Volyně v dolyně

Vrané nad Vltavou - Perla (Hurá dovnitř)

V rámci Dne architektury se veřejnosti otevřou prostory bývalých papíren ve Vraném nad Vltavou. Součástí programu budou komentované prohlídky areálu, dětská dílna na výrobu papíru, výstava historických fotografií mapujících osud papíren a projekce dokumentárního filmu.

Areál papíren se v součastnosti proměnil v Perlu, nové město těch co tvoří. Záměrem je postupná revitalizace objektů a vytvoření prostoru s novým aktuálním obsahem, zaměřeným především na umělecké, uměleckořemeslné a sociokulturní aktivity, které ocení nejen místní, ale i přespolní návštěvníci, a které na základě komunitního a spolkového fungování nastaví zrcadlo institucionální kulturní scéně.

Papírny založila rodina Haasů v r. 1837. Byla známa výrobou specializovaného papíru - bankovek, cigaretového papíru, papíru na výrobu biblí a koránů. Svou činnost ukončili v r. 2000 po letech vleklého hledání vhodného investora.  

Sraz: so 3. 10. , 11:00 - 17:00 hod, Nádražní ulice (od vlaku se dejte vpravo dolů, směrem k řece. Minete stánek s pečivem Beruška).

13:00 a 16:00 Komentovaná prohlídka areálu
13:00 dětská dílna: ruční výroba papíru
18:00 disco s Babe LN 

Akce na facebooku
divus

Perla
Perla 2

Vrchlabí - historické i současné

Známé i méně známé zajímavé stavby ve městě s rychlokurzem chování v památkové zóně s pracovníky památkové péče Georgijem Kirjakovským a Markem Daňkem. Čeká vás i návštěva interiérů vybraných staveb – klášter augustiniánů, „stará“ radnice či nové krkonošské centrum Krnap KCEV Krtek. 

Sraz: so 3. 10., 9:00, před zámkem (budova MÚ) 

Kampanička

Všechovice - rodištěm Bohuslava Fuchse

Malá, ale krásná – obec Všechovice. Najdeme zde barokní zámek, trojboká boží muka, kostel, kamenný kříž, Fuchsovy bytové domy a funkcionalistický hřbitov.

Sraz: ne 4. 10., 14:00, výstavní síň architekta Bohuslava Fuchse ve Všechovicích

Vysoké Mýto - Vnitřní prázdnota Vysokého Mýta

Ve Vysokém Mýtě nalezneme desítky nevyužívaných budov i plošné prostorové rezervy pro nové domy. Co s nimi? Současně územní plán počítá s rozvojovými plochami pro novou výstavbu až na stovky let dopředu. Proč má město růst do krajiny, když se zevnitř vyprazdňuje? Exteriéry i interiéry s architekty ze spolku proMejto.

Sraz: ne 4. 10., 13:00, parkoviště na nároží ulic Litomyšlská a Škrétova (naproti M-Klubu) 

10
DSCN1663.JPG

Žďár nad Sázavou - Ke starému nové: přestavby a dostavby na Vysočanech

Jak lze individuálně bydlet v novém ve starší obytné čtvrti? Procházka s místním rodákem Petrem Matějkou představí nově realizované přestavby a přístavby domů individuálního bydlení ve čtvrti Vysočany. Realizace doprovodí slovem samotní autoři návrhů. 

Sraz: so 3. 10., 10:00, křížení ulic Jungmannova, Dolní a Libušínská, Wonkova (u zimního stadionu)

Žijeme Ždárem

Žďár nad Sázavou - Ve starém nové: Vodojemské bydlení v kotelnách

Procházka ukáže přestavby čtyř původně plynových kotelen vybudovaných v 70. letech pro zajištění dodávky tepla blízkých bytových domů. Projekty přestaveb na bydlení probíhaly nezávisle na sobě. Z jednoho unifikovaného objektu vznikly čtyři různé výsledky. Návštěva jedné kotelny s architektem Štěpánem Matějkou a tvůrci návrhu.

Sraz: so 3. 10., 14:00, zastávka MHD Neumannova

Žijeme Ždárem

Zlín - od nákupu po zákusek

Jak vypadaly stravovací zařízení a obchody s jídlem ve Zlíně ve 20. století? Jak se jejich podoba měnila v průběhu desetiletí a co se z nich dochovalo dodnes? Procházka po baťovských jídelnách, kavárnách a obchodních domech, měšťanských cukrárnách i poválečných samoobsluhách s historičkou architektury Klárou Eliášovou. 

Sraz: so 3. 10., 9:30, náměstí Práce – u obchodního domu

Zlín - Zlín a zlínská architektura v literatuře

V letošní procházce s architektkou Jitkou Ressovou bude výklad doplněn úryvky z děl spisovatelek a spisovatelů, kteří ve svých dílech se zlínským geniem loci pracovali. Literární část připraví Barbora Kárníková.

Sraz: ne 4. 10., 14:00, Info-point Baťovského bydlení, jednodomek Nad Ovčírnou 1295

aarchitektura.cz

Zlín - umění ve veřejném prostoru

Jak vypadá umění ve veřejném prostoru ve městě Zlín? Komentovaná prohlídka s Lucií Šmardovou po nových realizacích i zapomenutých uměleckých objektech, s nimiž se každý den nevědomky setkáváme. 

Sraz: ne 4. 10., 10:00, před Kolektivním domem, Osvoboditelů 3778

Znojmo - skvosty „Vídeňského předměstí“

Před první republikou probíhal ve Znojmě architektonický rozkvět ve velkoměstském stylu, díky kterému jsme jako významná spojka na hlavní město monarchie měli patřičně reprezentovat. S historiky Janem Kozdasem a Jiřím Kacetlem se podíváme na nejvýznamnější architektonické počiny. Součástí bude i prohlídka Weinbergerovy vily. 

Sraz: so 3. 10., 15:00, Městské divadlo Znojmo, Masarykovo náměstí 22

Znojmo1
Znojmo2

Znojmo - projekce filmu Plán

Čí je město? Jakou cenu má veřejný prostor? Je developer sprosté slovo? Zastupiteli, koho zastupujete? Dokument režiséra Benjamina Tučka sleduje změny, kterými prošel původní Bémův koncept pražského územního plánu. Po projekci filmu následuje diskuze o důležitosti územního plánu a o tom, jak vypadá ten znojemský.

Sraz: so 3. 10., 19:30, kino Svět, Havlíčkova 7

Znojmo - Přehlížené domy a prostory

Znojmo je proslulé krásným historickým centrem a množstvím věhlasných budov, které tvoří "učebnici" architektonických slohů dávných dob. Jejich lesk a sláva však zakrývá stavby z minulosti nedávné, ač jsou neméně kvalitní a cenné. Komentovanou prohlídku dvěma zajímavými urbanistickými celky města Znojma povede Monika Mažárová, jež se zabývá urbanismem a architekturou Znojma ve druhé polovině 20. století.

Sraz: ne 4.10., 10:00, Městské lázně Znojmo, nám. Svobody 2814/15

Piešťany

Umenie je súčasťou architektúry, môže však na seba brať rôzne podoby, ktoré vám predstavíme. Za umenie v architektúre môže byť považovaná fontána v obytnom útvare, ale aj stavba ako taká. V období socializmu bolo umenie v architektúre povinné, vyčíslené dokonca percentom z nákladov stavby. Aj na tieto percentá sa pozrieme.

Sraz: so 3. 10., 14:00, socha Barlolamača, Kolonádový most

Rožnov pod Radhoštěm - punčochy a ponožky – areál Loany

Objekty textilky Loana jako živá součást ulice Bezručova. Prohlídka nejstarší budovy s novými prostorami obchodů, kaváren, galerií. Zakončení v ateliérech 3. ETÁŽE s představením připravovaných záměrů ve městě (nový územní plán, soutěže...). Neformální diskuse ke všem tématům týkající se našeho podhorského města. 

Sraz: so 3. 10., 17:00–20:00, Bezručova ulice, před knihovnou, 17:00 prohlídka

Praha – Dechberoucí I.P. Pavlova (Hurá dovnitř)

Navštivte soukromou střechu bývalého hotelu Graf s unikátním výhledem na Prahu. Historií bývalého hotelu Graf a okolí provede historik architektury Zdeněk Lukeš.  

Sraz: so 3. 10., 14:00 – 17:00 přednáška 15:00, Prague Gallery, I.P.Pavlova 5 (vchod z Legerovy ulice)

Fedrshr
Ns

Praha – Ateliéry Pragovka (Hurá dovnitř)

Dnešní Kolbenova ulice je synonymem areálu továrních budov, který se rozprostírá po obou stranách ulice. Nachází se zde i Hala E, dříve Ústřední skladiště Ministerstva pošt a telegrafů a v poválečné éře i továrna na výrobu slavných vozů Praga.Dnes tato budova ukrývá 30 ateliérů, které slouží více než 70 malířům, sochařům a konceptuálním umělcům.

Sraz:  ne 4.10., 15:00 – 18:00, Kolbenova 616/34, Praha 9

Pragovka 1

Praha – Neznámý Veletržní palác (Hurá dovnitř!)

Skvost funkcionalistické architektury, Veletržní palác, byl postaven mezi lety 1926–1928 podle návrhu Josefa Fuchse a Oldřicha Tyla a stal se jednou z prvních funkcionalistických staveb u nás i v Evropě. Původně sloužil obchodním účelům, v roce 1974 ale vyhořel a po náročném vyjednávání byl rekonstruován pro potřeby Národní galerie v Praze. Dnes je místem, kde se divákovi představuje unikátní soubor českého i zahraničního moderního a současného umění. Obvykle nepřístupnými částmi Veletržního paláce vás provede kurátorka Radomíra Sedláková. 

Sraz: so 3. 10., 16:00, u pokladen Veletržního paláce

Praha – Desfourský palác (Hurá dovnitř!)

Desfourský palác byl postaven v letech 1845 v těsné blízkosti Těšnovského nádraží. Byla zde kdysi zahrada, skleník a západní křídlo, zbourané kvůli výstavbě "Rudého práva". Malířská výzdoba pochází z doby vzniku stavby a patří k nejvýznamnějším dílům českého nástěnného malířství poloviny 19. století. V rámci festivalu 4+4 dny v pohybu je celý objekt zpřístupněn a nabízí několik kurátorských výstav současného vizuálního umění.

Sraz: so 3. 10, 14:00-16:00, Na Florenci 21, Praha 1 

Ve spolupráci s festivalem Čtyři dny v pohybu.

Vrané nad Vltavou - Perla (Hurá dovnitř)

V rámci Dne architektury se veřejnosti otevřou prostory bývalých papíren ve Vraném nad Vltavou. Součástí programu budou komentované prohlídky areálu, dětská dílna na výrobu papíru, výstava historických fotografií mapujících osud papíren a projekce dokumentárního filmu.

Areál papíren se v součastnosti proměnil v Perlu, nové město těch co tvoří. Záměrem je postupná revitalizace objektů a vytvoření prostoru s novým aktuálním obsahem, zaměřeným především na umělecké, uměleckořemeslné a sociokulturní aktivity, které ocení nejen místní, ale i přespolní návštěvníci, a které na základě komunitního a spolkového fungování nastaví zrcadlo institucionální kulturní scéně.

Papírny založila rodina Haasů v r. 1837. Byla známa výrobou specializovaného papíru - bankovek, cigaretového papíru, papíru na výrobu biblí a koránů. Svou činnost ukončili v r. 2000 po letech vleklého hledání vhodného investora.  

Sraz: so 3. 10. , 11:00 - 17:00 hod, Nádražní ulice (od vlaku se dejte vpravo dolů, směrem k řece. Minete stánek s pečivem Beruška).

13:00 a 16:00 Komentovaná prohlídka areálu
13:00 dětská dílna: ruční výroba papíru
18:00 disco s Babe LN 

Akce na facebooku
divus

Perla
Perla 2

Česká Lípa - KD Crystal jak ho neznáte

KD Crystal byl navržen a zrealizován architektem Jiřím Suchomelem a ateliérem SIAL. V letech 1974 - 1990 měl sloužit jako kulturní centrum tehdy rostoucího města. Autor průkopnicky experimentoval s tehdy nezvyklým způsobem vytápění, se solární energií. Přestože občané města tuto stavbu nikdy nepřijali, náleží k nejcennějším památkám československé architektonické tvorby minulého režimu.

Sraz: so 3. 10., 13:00, KD Crystal

 

Jablonec nad Nisou – Zvláštní projekce dokumentárního filmu Plán

Čí je město? Jakou cenu má veřejný prostor? Je developer sprosté slovo? Zastupiteli, koho zastupujete? Dokument režiséra Benjamina Tučka sleduje vývoj plánování města v Praze. Užitečný je ale i pro jiná města. Zvláštní projekce se uskuteční díky spolupráci s www.kinajablonec.cz a Artproprostor v probouzejícím se prostoru bývalých městských lázní.

Sraz: ne 4. 10., 17:30, budova bývalých městských lázní, Budovatelů 11

Plac

DA jablonec 03 plan plakat

Znojmo - projekce filmu Plán

Čí je město? Jakou cenu má veřejný prostor? Je developer sprosté slovo? Zastupiteli, koho zastupujete? Dokument režiséra Benjamina Tučka sleduje změny, kterými prošel původní Bémův koncept pražského územního plánu. Po projekci filmu následuje diskuze o důležitosti územního plánu a o tom, jak vypadá ten znojemský.

Sraz: so 3. 10., 19:30, kino Svět, Havlíčkova 7

Kolín – promítání filmu Černý Petr od Miloše Formana

Hledejte záběry Kolína 60. let ve filmu Černý Petr od režiséra Miloše Formana z roku 1963. Ve filmu se nacházejí mimo jiné záběry z Kmochova ostrova, Karlova náměstí, Zahradní ulice i Podskalského nábřeží.

Sraz: so 3. 10., 16:30, Na Skále, Kolín 

Ko!Arch

03 - cerny petr

Praha – Veletržní palác - Architektura pro umění

Workshop pro rodiny s dětmi a další zájemce. Může se socha stát architekturou? Co dělá umělec, který se stane architektem výstavy? Přijďte si vyzkoušet hraniční disciplíny – instalaci výstavy a sochařské intervence v prostoru, které se stávají součástí architektury. Inspirovat nás bude umělec Dominik Lang, který spojuje ve své tvorbě instalaci, architekturu i sochařství. Workshop povedou Šárka Matoušková a Michaela Trpišovská. Přijďte kdykoliv během konání workshopu. 

Sraz: so 3. 10., 15:00–17:30, Veletržní palác

Praha – DOX - Rodinná dílna Domy jako příběhy

Rodinná výtvarná dílna v rámci DNE ARCHITEKTURY k výstavě Jakuba Szczęsneho: Operations. Znáte nejužší dům na světě? Architekt Jakub Szczęsny ho navrhl pro izraelského spisovatele Etgara Kereta ve štěrbině mezi dvěma bytovými domy ve Varšavě. Nechte se inspirovat i dalšími svéráznými projekty od polského architekta a společně zastavíme známá i skrytá zákoutí centra DOX. Nejnižší, nejšikmější i třeba nejvyšší dům jsou jen otázkou představivosti. Dílna je určena pro děti a dospělé od 5 let. Kapacita dílny je omezena. Rezervace a informace: rodiny@dox.cz, tel. 295 568 104 

Sraz: ne 4. 10., 14:00–17:00 

Třebíč - Architektem ve svém městě

Svojsíkovo nábřeží a louka pod zámkem jsou uprostřed města. Když neslouží hudebním festivalům, jsou prázdné. Co byste tam rádi viděli, co vám tam chybí? Jak by se mohlo v tomto prostoru odehrávat něco skvělého každý den? Studio D+Architekti a studenti Střední školy stavební se do toho pustí a vy s námi! 

Sraz: pá 2. 10., 10:00–18:00, Karlovo náměstí

DA Trebic akce 3

Mělník – Rodinné pohrávání s architekturou

Edukační program pro děti i dospělé v improvizované prosklené kavárně Budoucnost. Práce s různými materiály, rozvíjení prostorové představivosti, práce se stylotvornými prvky. Prostor k relaxaci, možnost zhlédnutí soutěžních děl ideové architektonicko-urbanistické soutěže Revitalizace náměstí Karla IV. Dílna pro děti i dospělé s Mělnickým kulturním centrem.

Sraz: so 3. 10., 10:00–14:30, improvizovaná kavárna Budoucnost, 1. patro, Dům služeb, náměstí Karla IV. 3359 (hlavní vchod z jižní strany)

České Budějovice - workshop Mosty

Staňte se architektem a navrhněte vlastní most z různých material pod vedením edukátorky Šárky Kosové. Součástí workshopU bude dokončování mostů vybraných architektů. Pro rodiny s dětmi  a další zájemce.

Sraz: ne 4.10., 14:00 – 16:00, Českobudějovické náměstí, v případě nepříznivého počasí proběhne dílna ve 3. patře v Domě umění na náměstí Přem.Otakara II. 38

www.ducb.czCBArchitektura

Praha – Křest sborníku Texty o architektuře 2014-2015

U příležitosti oslav Světového dne architektury pokřtí sdružení Kruh svůj 5. sborník, který mapuje období let 2014–2015 a představuje architekty a pedagogy prestižní školy architektury ETH  v Curychu, kteří přednášeli v Praze v rámci přednáškového cyklu Švýcarsko-české inspirace.

V publikaci jsou uvedeny rozhovory a eseje inspirativních architektů, kteří na této pečlivě budované škole vzdělávají studenty z celého světa. Jedná se o architekty (Christian Kerez, Fabio Gramazio, Tom Emerson, Adam Caruso, Andrea Deplazes nebo Martino Tattara) profesory a teoretiky architektury ( Philip Ursprung, Ákos Moravánszky, Laurent Stalder, Vesna Jovanović). Plejádu osobností ETH doplňuje konstruktér Joseph Schwartz, vědecký výzkumník Toni Kotnik nebo krajinářský architekt Günther Vogt.

Publikace dále připomíná aktivity sdružení Kruh pořádané v letech 2014 a 2015 ve spolupráci s fakultou architektury ETH Curych (přednášky, pracovní skupiny, exkurze). Sborník vychází v říjnu 2015 s podporou Fondu partnerství (Program švýcarsko-české spolupráce). Více info na kruh.info

Sraz: po 5. 10., 19:00, Na Florenci 21

tl_files/denarchitektury/design3/da_kolecko2.png