CZ EN Facebook

celkový program 2013

AŠ - PROJEKT AŠANÉ

Jaká je současná forma a funkce centra města? Může být historické trauma pro město výhodou a ne břemenem? Jak naložit

s geotermální energií nebo jak využít blízkost hranic s Německem? Tyto otázky si položili studenti architektury TU v Liberci a odpověděli čtyřmi urbanistickými studiemi pro Aš. Úkolem studentů grafického designu FaVU v Brně bylo dát projektu vizuální tvář.

15.00–17.00 komentovaná prohlídka po místech studentských projektů

17.00 diskuze s architekty a grafiky, zástupci města a občany

Po debatě vernisáž výstavy a opening party s koncertem!

sraz: so 5. 10., 15.00, letní kino a kavárna v sadech Míru

#

BEROUN - MĚSTO A VODA

Procházka se sdružením Beroun sobě a hosty se pokusí nastínit nedostatečně využitý potenciál berounských vodních toků. Řeky uprostřed města tvoří po staletí přirozený komunikační uzel, křižovatku cest, obchodu, rekreačních i sportovních aktivit.

www.berounsobe.cz

sraz: so 5. 10., 15:00, na Štulovně

#

BRNO – NOHAMA MNOHÝMA BRNAMA

Stejné těsto – různé město. Jak se peče město a co jej dělá dobrým, nebo špatným? Procházka s architekty Romanem Čerbákem

a Martinem Klenovským po příkladech brněnského (ne)urbanismu od středověku po dnešek. Nultá lekce Základů urbanistické gramotnosti.

www.forum4am.cz

sraz: so 5. 10., 10:00, Šilingrovo náměstí

BRNO – VÝSTAVA RŮŽENA ŽERTOVÁ

 

Komentovaná prohlídka výstavy Růžena Žertová, architektka/designérka/výtvarnice s architektkou Petrou Gajdovou. Celoživotní práce architektky Růženy Žertové (*1932), autorky obchodních domů (Hornád v Košicích, Labe v Ústí nad Labem či Prior v Pardubicích), obytných staveb, i výjimečných svítidel a šperků.

sraz: so 5. 10., 14:00, Muzeum města Brna, Špilberk, pokladna

 

BRNO – DOMY V MOCI

Příběhy staveb v okolí Kounicovy ulice vyprávěné skrze historii, literaturu a film s architektkou Bárou Šimonovou. Domy plné protikladů, historické i soudobé, budovy zneužité mocí, architektura čekající na naše docenění, jejímž kvalitám se pokusíme procházkou porozumět.

sraz: so 5. 10., 17:00, Konečného náměstí, v těžišti zeleného trojúhelníku

 

BRNO-TUŘANY  

Procházka a diskuse o typických prvcích periferní zástavby

a možnostech a limitech jako výzvy pro architektonická řešení. Součástí bude návštěva domu pro sociologa na šachovnicovém pozemku od studia Soip s různorodými projekcemi na fasády.

www.soip.cz

sraz: so 5. 10., 20:00, v ústí ulice Jubilejní v Brně-Tuřanech 

 

BRNO KAVÁRENSKÉ

Kavárenská kultura má v Brně dlouhou tradici a v posledních letech zažívá doslova renesanci. Malé podniky s velkým kouzlem, často nízkorozpočtové a vlastnoručně vytvořené interiéry, lahodná káva, domácí laskominy. Inspirativní místa, kde se lidé rádi potkávají. Procházka po mladých brněnských kavárnách s redaktory časopisu ERA21 – Osamu Okamurou a Zuzanou Morávkovou.

www.era21.cz

sraz: ne 6. 10., 14:00, Šilingrovo náměstí

#

BYSTŘICE POD HOSTÝNEM

„I v Bystřici je architektura!“ Procházka s architekty Petrem Čáslavou, Petrem Moráčkem a Milanem Vašinou především po stopách funkcionalismu a nejdůležitějších realizacích architekta Bohuslava Fuchse. Do jaké míry byly realizovány původní návrhy a co z nich zbylo po starších i novějších rekonstrukcích – vily v Nádražní ulici, budova bývalé Tauberovy továrny, Sokolovna?

www.ozs.cz

sraz: so 5. 10., 14:00, u „Kovomatu“ na rohu ulic Dolní a Nádražní

#

ČERNOŠICE – ARCHITEKTURA OČIMA DĚTÍ

Valeria Borkovcová a Agáta Göttelová (obě necelých 12 let) ukáží dospělým své město – domky i kočičí dům, moderní i starší stavby dle svého výběru. Zamíří do zahrad i do interiérů. Zapojí také literaturu nebo básně. Zakončení v klubu Ferenc Futurista (Vrážská 324).

Zvenku nemá dům nic prozrazovat, uvnitř však nechť vyjeví celé své bohatství / Adolf Loos

sraz: ne 6. 10., 14:00, u lávky přes Berounku, pod nádražím

#

ČESKÉ BUDĚJOVICE

Komentovaná prohlídka několika realizací významného architektonického studia Atelier A8000.

www.cb-arch.blogspot.cz

sraz: ne 6. 10., 15:00, před budovou ČSOB, Lannova třída 11/3 

 

ČESKÉ BUDĚJOVICE – SOUTĚŽE

Přednáška CBArchitektura na téma architektonické soutěže v Českých Budějovicích.        

www.cb-arch.blogspot.cz

sraz: ne 6. 10., 18:00, Dům umění v Českých Budějovicích

#

ČESKÁ LÍPA – URAN/BANCO

Procházka po realizacích atelieru SIAL  a diskuse zástupců města, investora, odborníků a veřejnosti o současné a budoucí existenci obchodního domu Uran/Banco navrženého architektem Emilem Přikrylem v 80. letech. Stavba se v současnosti dostává do průsečíku zájmů a hrozí její zánik. Diskuse ukáže možnosti přístupu ke stavbám tohoto období a jejich nového využití.

sraz: út 1. 10., 17:00, před OD Uran/Banco; 19:00, KD Crystal (diskuse)

#

ČESKÝ BROD – PUTOVÁNÍ HATINOU, LESÍKEM I LOUKOU

Vyzkoušejte vlastními smysly originální přírodní zahradu mateřské školy Kollárova v Českém Brodě s hliněným domkem, bludištěm, dřevěnými zvukovody, opičí dráhou, ovocnými a bylinnými záhony

a dalším. S architekty Michalem Fišerem a Štěpánem Špoulou, autory návrhu, a Lukášem Gavlovským, autorem herních prvků.

www.nadace-promeny.cz/cz/web/zahradahrou/mskollarova.html

sraz: po 7. 10., 14:00 – 18:00, MŠ Kollárova 71       

#

DUBÁ – LOBEČ – MŠENO: Industriál Kokořínska

Cyklovýlet nejen po technických památkách Kokořínska doprovázený odborným výkladem (sušárna chmele v Dubé, pivovar v Lobči, sladovna ve Mšeně a další zajímavosti daných lokalit – autocamp Nedamov v Dubé a základní škola ve Mšeně). V případě nepříznivého počasí přesun zajištěn.

www.riofrio.cz, www.pivovarlobec.cz

sraz: so 5. 10., 10:00, u sušárny chmele v Dubé

#

HRADEC KRÁLOVÉ – GENERACE HRADECKÝCH ARCHITEKTŮ

Procházka centrem města od nejskvostnějších perel po méně známé realizace s historikem architektury Ladislavem Zikmund-Lenderem. Budova muzea od Jana Kotěry, Okresní dům, Pražský most, Palmová zahrada, obecní a měšťanské domy, vybrané realizace hradeckých architektů Václava st., Václava ml., Jana a Milana Rejchlových, restaurační pavilon, budova YMCA, vilová zástavba na Orlickém nábřeží, Divadlo DRAK, Husův dům a další.

sraz: so 5. 10., 14:00, před budovou Muzea východních Čech, u fontány

 

HRADEC KRÁLOVÉ-KUKLENY

Procházka po architektuře Kuklen a Pražského předměstí s architekty Ondřejem Lipenským a Marcelem Pencákem. Bohatá industriální minulost, síť nenápadných, ale velmi cenných staveb, prvorepublikové továrny, letmé projevy kubismu i funkcionalismu. Od kuklenského hřbitova, kolem koželužny a Labského náhonu až

k areálu ZVÚ a Družstevnímu obilnému skladišti v Koutníkově ulici.

sraz: ne 6. 10., 14:00, před hřbitovem v Kuklenách

 

HRADEC KRÁLOVÉ – MĚSTSKÁ KNIHOVNA

Prohlídka interiéru nově otevřené městské knihovny, která se nachází v budově bývalé továrny Vertex, s architektem Davidem Vávrou, autorem konverze. O tom, že i starým průmyslovým objektům lze vdechnout ducha současnosti.

sraz: po 7. 10., 16:00, městská knihovna

#

HUMPOLEC – ARCHIČÍTÁRNA

Celodenní městská knihovna, v níž návštěvníci mohou usednout

k nejrůznějším knihám o architektuře a umění. Program s architektkou Monikou Čermákovou a výtvarnicí Ivetou Čermákovou. Nevšední místo pro setkání, občerstvení, diskuse i hudební produkce. Součástí programu bude procházka po nové humpolecké zástavbě s architektem Matějem Petránkem.

sraz: so 5. 10., 9:00, Horní náměstí

 

HUMPOLEC – CYKLOVÝLET

Na kole po okolí s teoretikem Ondřejem Čechem. Budeme objevovat neznámé architektonické zajímavosti, jakou je i Tábornická škola

v Lipnici, kterou navrhl žák Le Corbusiera, architekt Jaroslav Vaculík.

sraz: so 5. 10., 13:00, Horní náměstí

#

JABLONEC NAD NISOU DISKUSE

Jak vytvořit příjemné město pro život? Panelová diskuse o městských strategiích a přístupech k plánování městského prostředí. Diskutovat přijedou zástupci měst, která by mohla být pro Jablonec inspirací.

sraz: so 5. 10., 15:00, místo bude upřesněno

JABLONEC NAD NISOU – JABLONECYKLISTIKA KOLEM A KOLEM

Komentovaná cyklistická projížďka z centra ven a zase zpět s architekty Idou Čapounovou, Jakubem Chuchlíkem, Janem Kadlasem a Davidem Pavlištou. Projeďme si společně pozoruhodné domy, hory a doly.

www.iuch.cz, www.kadlaspavlista.cz

sraz: ne 6. 10., 15:00, na Horním náměstí

#

JAROMĚŘ 

Gočárova stavba obchodního domu pro Josefa Wenke není jedinou významnou stavbou Jaroměře, města, které leží na soutoku tří řek. Při procházce s architektem Lukášem Hudákem navštívíme Palác spořitelny, Dům obuvi Baťa, Okresní nemocenskou pojišťovnu, Tyršovu sokolovnu, Obecní reálku, Čerychovu vilu od architektů Lisky a Fňouka nebo Husův sbor od Bohuslava Kubečka.

www.lukashudak.carbonmade.com

sraz: ne 6. 10., 14:00, ve Wenkeově obchodním domě

#

JESENÍK

Procházka s jesenickým rodákem a patriotem Jaromírem Švejdíkem a jeho synem Matyášem. Pátrání po charakteru města – jak minulém, tak budoucím. Z centra do lázní a zase zpět, skrze aleje, muzikantskou stezkou, přes dvě náměstí, kolem sídlišť i starých vil. Pohledy z blízka

i z dálky, hledání starého a porovnávání ho s novým. Jakou mělo tvář Freiwaldau, jakou Frývaldov a poté Jeseník? A především: jakou tvář bude mít?

Město na soutoku řek Bělá a Stařič je jako perla v náramku obklopena ze tří stran horami.

(Květoslav Growka: Zmizelá Morava a Slezsko: Jeseník)

sraz: so 5. 10., 13:00, Caffé Ennea (nám. Svobody 832/25)

#

KLATOVY

Po Klatovech s Marcelem Fišerem, současným ředitelem chebské Galerie výtvarného umění a minulým ředitelem Galerie Klatovy/Klenová, a Alenou Křížkovou, historičkou architektury, která se architekturou a urbanismem Klatov zabývala ve své diplomové práci.

www.gkk.cz

sraz: so 5. 10., 13:00, před Galerií U Bílého jednorožce 

#

KRNOV

Procházka po stopách Průvodce architekturou Krnova s autory publikace Martinem Strakošem a Romanou Rosovou. Realizace místních stavitelů Josefa Hartela, Franze Blasche, Eduarda Franka, díla význačných architektů, přesahujících lokální souvislosti,

i příklady kvalitní současné architektury (tenisová hala K3).

www.antikfiducia.com

sraz: ne 6. 10., 14:00, u památníku Leopolda Bauera na Hlavním náměstí

#

LANŠKROUN

Procházka zámeckými zahradami s architektem Přemyslem Kokešem. Diskuse o jejich revitalizaci a budoucí podobě.

www.ai5.cz

sraz: so 5. 10., 9:00, zámecké zahrady

#

LIBEREC – PRAG OPEN 2013

Pražská ulice, hlavní korzo Liberce – původně zde žila bohatá smetánka. Po stavbě obchodních center se ulice dočista vylidnila, zmizely drahé obchody, banky, kanceláře a stala se ulicí heren a prázdných bytů. Z výstavní ulice se stalo útočiště pro mladé kreativce, kteří mají hluboko do kapsy. Otevřené ateliéry a byty architektů, umělců, fotografů a dalších.

sraz: ne 6. 10., 14:00 – 20:00, Pražská ulice

směr prohlídky buď odshora, nebo odspoda, na obou začátcích budou mapky s programem

#

LITOMĚŘICE – „ZAHRADNÍ MĚSTO“ VS. „URBAN SPRAWL“

O rozrůstání města do okolní krajiny a o kouzlech i problémech litoměřické architektury s mladými architekty z platformy Litoměřice-Leitmeritz.net a přizvanými odborníky. Každá historická epocha měla za následek rozrůstání města do okolní krajiny. Středověké Litoměřice byly ohraničeny hradbami, Litoměřice

19. století svou hranici posunuly mezi dvě železniční tratě a současné Litoměřice ji obtížně hledají. Vilová čtvrť pod Mostnou horou nese znaky lokátorského činu, rezidenční satelit na Miřejovické stráni už nikoliv.

www.litomerice-leitmeritz.net

sraz: ne 6. 10. 2013, 14:00, před Gymnáziem Josefa Jungmanna

#

LITOMYŠL

Procházka veřejným městským prostorem odhalí příklady obnovy historických objektů nebo poslední realizace moderní architektury ve městě. Od řeky Loučné k Zámeckému návrší s architektkou Zdenkou Vydrovou. Vize a jejich realizace.

sraz: so 5. 10., 11:00, Smetanovo náměstí, u sochy Bedřicha Smetany

 

LITOMYŠL – VERNISÁŽ

Vernisáž výstavy soutěžních architektonických návrhů na obnovu nábřeží řeky Loučné zaslaných v rámci architektonické soutěže CENA NADACE PROMĚNY 2013.

sraz: so 5. 10., 16:00 – 18:00, Výstavní sál Zámeckého pivovaru

#

MNICHOVO HRADIŠTĚ – ZROZENÍ MĚSTSKÝCH DOMŮ

Procházka centrem města s architektem Milanem Macounem nabídne devět zastavení u městských domů z přelomu

19. a 20. století, které svým měřítkem i novým výrazem zformovaly moderní tvář města. Návštěva několika interiérů bankovních a obchodních staveb.

sraz: so 5. 10., 9:00, na schodišti před vstupem do Sokolovny, Víta Nejedlého 596

#

NEBUŠICE – VZESTUPY A PÁDY PRAŽSKÉ VESNICE

Jak se Nebušice vypořádaly s proměnou ze zemědělské osady

v městskou vilovou čtvrť? Procházka s architektkou Martinou Károvou. 

sraz: ne 6. 10., 14:00, před farou

#

NYMBURK V ZAJETÍ ŽELEZNICE

Po vyhlídce ze silničního nadjezdu na nymburské nádraží a opravny přes bývalou dělnickou kolonii s připomenutím její původní podoby a nastíněním současných výzev. Diskuse o zásadním vlivu železnice na novodobý rozvoj Nymburka a jeho urbanismus, o současném stavu nádraží a prostranství před ním. Vlakem do stanice Nymburk město se závěrečnou prohlídkou krematoria a obřadní síně s architektem Janem Ritterem ml., restaurátorem Josefem Červinkou a historikem umění Janem Červinkou.

sraz: so 5. 10., 13:00, na silničním nadjezdu přes železniční trať

#

OLOMOUC – DOMY PRO STROJE

Přednáška historika architektury Lukáše Berana o vzniku moderní architektury pro potřeby průmyslu od devatenáctého po dvacáté století, o průmyslových architektech a průmyslovém stavění – ukázáno na světových i domácích příkladech, včetně staveb

v Olomouckém kraji. O anglických textilkách, amerických automobilkách i českých pivovarech, továrních zámcích, železobetonových klasicismech a akváriu se slečnami. Autor přednášky, která zahájí olomoucké Dny architektury tentokrát ve znamení „industriálu“, pracuje ve Výzkumném centru průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT.

www.krasnaolomouc.cz

sraz: čt 3. 10., 18.00, Arcidiecézní muzeum Olomouc, sál Mozarteum (Václavské nám. 3)

 

OLOMOUC – PRŮMYSLOVÉ PŘEDMĚSTÍ HOLICE

Procházka olomouckým industriálem s historikem architektury Lukášem Beranem, členem Výzkumného centra průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT. Areály nové slévárny a modelárny Kosmos, cementárny Hrůza & Rosenberg, dějiny sladovny Moritze Fischera, Solných mlýnů nebo Hanáckého pivovaru.

www.krasnaolomouc.cz

sraz: so 5. 10., 10:00, tramvajová zastávka Fibichova

 

OLOMOUC – CENA RUDOLFA EITELBERGERA 2013

Jakub Železný (ČT) uvede třetí ročník ceny o. s. Za krásnou Olomouc – za zdařilou realizaci v oblasti architektury, urbanismu a péče

o památky v Olomouci a v celém Olomouckém kraji. Slavnostnímu vyhlášení bude předcházet malá industriální exkurze – o proměně obilního sila Hanáckých mlýnů promluví investor i architekt.

www.krasnaolomouc.cz

sraz: so 5. 10., 15:00, Vila na sile/ Silo pod vilou (Polská 7)

 

OLOMOUC – PROSTĚJOV – INDUSTRIÁLNÍ STOPY

Procházka po nejzajímavějších průmyslových stavbách Prostějova s historičkou umění Zuzanou Křenkovou a průvodcem Janem Jeništou. Slavná historie firmy Wichterle a Kovařík, funkcionalistický závod oděvního průmyslníka Jana Nehery, který je těsně před demolicí, i fabriky Arnošta Rolného. Díla funkcionalisty Antonína Navrátila, Janákova žáka, a produkce prostějovské stavební firmy Konečný-Nedělník.

www.krasnaolomouc.cz

sraz: ne 6. 10., 14:00, před vlakovým nádražím Prostějov (odjezd vlaku z Hl. nádraží Olomouc, 13:34)

#
OSTRAVA - Slabá silná místa centra Ostravy

Architektonická procházka Slabá silná místa centra Ostravy, provádí
Vendula Šafářová a Radim Václavík, který čte inspirativní myšlenky z Města
pro lidi od dánského architekta Jana Gehla.

sraz: so 5.10.15:00, Sýkorův most

www.infantka.org

OSTRAVA – DOLNÍ VÍTKOVICE

Prohlídka areálu s architektonickým studiem Vítkovice, mimo klasické návštěvnické trasy.

www.dolnioblastvitkovice.cz

Nutná rezervace – více na www.denarchitektury.cz

sraz: ne 6. 10, 13:00, Multifunkční aula GONG, hlavní recepce (Dolní Vítkovice, Ruská 2993)

#

OŠELÍN – MODERNÍ ARCHITEKTURA V KONTEXTU OBCE

Procházka obcí s architektem Dušanem Řezáčem a Hansem Ulrichem Herzigem. Území protkané historií, nedaleko bývalé významné obchodní cesty Praha-Norimberk, mezi Stříbrem

a Tachovem, kde výrazná topografie místa předurčila prostorové uspořádání nevelké obce Ošelín. Kostel, fara, barokní zámek a novostavba objektu apartmánů ve dvoře hospodářské usedlosti.

www. modulora.cz

sraz: so 5. 10., 10:00, před kostelem       

#

OTROKOVICE – „BAŤOV MÁ VŠECHNO, CO ZLÍN POSTRÁDÁ“

Cyklovýlet průmyslovým městem, které mělo ve třicátých letech vyvážit všechny nedostatky zlínského sídla podniku Baťa. Projížďka s historičkou umění Klárou Eliášovou ukáže, jak se dnes jeho realizace mění nejen pod nánosy zateplení. Obytné čtvrti rodinných domků a svobodáren, tovární haly a školy a první paneláky. Pauza k načerpání sil v parku před Karfíkovým společenským a obchodním domem.

sraz: so 5. 10., 14:00, před starým kostelem na náměstí 3. května

#

PARDUBICE – OFFCITY TRIP: MADE IN FINLAND

Bez sobů a polární záře, zato s překvapením na závěr!

V Ohrazenicích, v malé obci mezi Pardubicemi a rozvíjejícími se chemickými závody v Semtíně a Rybitví, byla na počátku 50. let minulého století vybudovaná kolonie finských domků. Dřevěné patrové dvojdomky sem byly skutečně přivezeny z Finska, které jako jediné bylo schopno okamžitě zajistit ubytovací kapacity pro 200 rodin dělníků z nedalekých továren. Jejich životnost byla původně odhadnuta na 30 let, drtivá většina z nich ale dodnes stojí a poskytuje kvalitní bydlení. Díky zateplování a necitlivým přestavbám se však charakter tohoto zajímavého urbanistického celku mění. Pardubickým Finskem s architektem Ondřejem Teplým a stavebním historikem Františkem R. Václavíkem.

www.offcity.cz

sraz: so 5. 10., 14:00, zastávka Ohrazenice, Semtínská (autobus MHD č. 6)

#

PLZEŇ-ROUDNÁ: NA POŘÍČÍ

Procházka se zástupci neziskových organizací (západočeská pobočka Centra pro komunitní práci, Plzeň 2015, Správa veřejného statku města Plzně, o.s. k světu) dá možnost veřejnosti vyjádřit se

k budoucím úpravám lokality Na Poříčí, zatím málo využívaného území v bezprostřední blízkosti řeky Mže v širším centru města. Po vycházce s autorkou studie Janou Pechovou (SVSMP) bude následovat veřejná diskuse nad návrhem. Součástí dopoledne bude také program pro děti a grilování u řeky.

www.cpkp.cz, www.plzen2015.net, www.svsmp.cz

sraz: so 5. 10., 10:00, ulice Na Poříčí před hotelem Irida

 

PLZEŇ-ROUDNÁ: VRSTVY PAMĚTI

Jak se utvářela tato svébytná část Plzně? Jaké stopy na Roudné

a v okolí zanechal architekt Hanuš Zápal? Procházka s plzeňskými architekty provede návštěvníky historickou pamětí této svébytné části města. V rámci programu Pěstuj prostor společnosti Plzeň 2015, se sdruženími Škoda Plzně, Zapálení 02, Maják Plzně. Vycházka bude zakončena v Pavlovově ústavu LF UK, kde na ni v 19:00 naváže projekce filmu Human Scale o „lidském rozměru“ města.

www.plzen2015.net, www.verejnyprostorvplzni.cz, www.skodaplzne.cz

sraz: so 5. 10., 16:00, nároží ulic Na Roudné a Pod Všemi Svatými

PLZEŇ – MATKA CHRÁMU SVATÉHO BARTOLOMĚJE: KOSTEL VŠECH SVATÝCH A ČTVRŤ ROUDNÁ

 

Beseda se znalcem plzeňské historie Davidem Růžičkou a představitelem Spolku za starou Plzeň Josefem Kabátem se uskuteční díky skupině Maják Plzně.

sraz: po 7. 10., 17:30, Frišova vila, ulice Boženy Němcové

#

PODĚBRADY – ZAHRADNÍ MĚSTO 1. REPUBLIKY

Vilovou čtvrtí po skvostech rezidenční architektury lázeňského města. Pokračování procházky s architekty Petrem Molhancem a Petrem Němcem.

sraz: ne 6. 10., 14:00, ve vestibulu železničního nádraží

#

POLICE NAD METUJÍ

Procházka se studenty fakulty architektury z Liberce a architektem Viktorem Vlachem představí možné budoucí podoby důležitých

i opomíjených městských prostorů zpracované v předcházejícím workshopu. Po loňském pokusu oživit neotřelými návrhy centrum Náchoda se letos architekt Viktor Vlach i s kočovným workshopem přesouvá do čtyřtisícové Police nad Metují, městečka ležícího v sevření stolových hor a pískovcových skal. Studenti představí své představy na konkrétních místech.

www.u-c.cz, www.fua.tul.cz

sraz: ne 6. 10., 14:00, u kašny na Masarykově náměstí

#

PRAHA PODZEMNÍ

Kolektorem pod Prašnou branou s architektem Janem Šépkou. Procházka umožní nahlédnout do centra města jiným způsobem. Navštívíme pražskou kolektorovou síť, která je jedním z největších podzemních systémů na světě. Plánovaná trasa prohlídky začíná na Senovážném náměstí a končí ve Slovanském domě.

Pohybově náročná procházka.

Nutná rezervace – více na www.denarchitektury.cz

www.kolektory.cz, www.sepka-architekti.cz,

sraz: so 5. 10., 9:30, 12:00, 14:30 - ZRUŠENO, Senovážné náměstí 11(před vchodem do budovy)

 

PRAHA - KARLÍN

Nejrychleji se rozvíjející pražská čtvrť s Martinem Rusinou. Z podhoubí nejstaršího pražského předměstí vyrůstají nové stavby od českých i zahraničních architektů. Konverze industriálních objektů provedená světově uznávanými architekty, novostavby kancelářských budov a budov pro bydlení.

www.rusina.net

sraz: so 5. 10., 10:00, Karlínské náměstí před kostelem sv. Cyrila a Metoděje

 

PRAHA – NIZOZEMCI MEZI KOPCI

Bohatý spolkový život a časté zahraniční cesty československých architektů vytvořili z Prahy centrum moderní architektury. Ořechovka je jedním z prvních míst, kde se tento mezinárodní duch doby projevil. Zahradní čtvrť Ořechovka jako důkaz kontaktů mezi nizozemskou a československou meziválečnou architektonickou avantgardou s historikem architektury Miroslavem Pavlem. Procházka bude simultánně tlumočena do nizozemštiny.

www.ne-be.cz

sraz: so 5. 10., 11:00, před Müllerovou vilou (Nad hradním vodojemem 642/14)

 

PRAHA ČERNÝ MOST – MEZI SÍDLIŠTĚM A MĚSTEM 

Sídliště jako ideální a kompaktní město? Procházka po sídlišti Černý Most a legendární Bryksově ulici a po stopách původních vizí architekta obytného souboru Černý Most II – výstavba číslo 4 Vladimíra Štulce, pod vedením teoretičky umění Jany Pavlové. Přijeďte poznat Čerňák a postmoderní devadesátkovou estetiku jednoho z největších pražských sídlišť. 

www.plecharnacernymost.cz

sraz: so 5. 10., 14:00, metro Černý Most, Farní Charita Praha – Oáza (Bobkova 34)

PRAHA CYKLISTICKÁ

Co nového se za poslední rok odehrálo v rozvoji cyklodopravy v Praze? Jak fungují dosavadní úpravy a opatření? Kam směřuje veřejný prostor Prahy a proč? Cyklovyjížďka s dopravním specialistou a urbanistou Tomášem Cachem.

www.auto-mat.cz

sraz: so 5. 10., 14:00, náměstí Jana Palacha před Rudolfinem (nultý kilometr cyklotras v ČR)

 

PRAHA - STŘEŠOVICE

Mezi Rothmayerem a Loosem s architektem Petrem Pinkasem.

www.mitis.cz

sraz: so 5. 10., 15:00, u Rothmayerovy vily (U Páté baterie 50)

 

PRAHA - ŘEPY

Řepy nejsou jen sídliště, mají mnoho tváří a zákoutí, několikrát si zahrály i ve filmu. S architekty Vítem Podráským a Michalem Volfem po několika významných místech s krátkým komentářem o jejich historii, současnosti a také plánovaných záměrech. Určeno zvídavým duším jakéhokoliv věku.

www.podrasky.eu, www.mvolf.com

sraz: so 5. 10., 16:00, na zástavce Slánská před poštou

 

PRAHA - VÝSTAVIŠTĚ

Neděle na Výstavišti s architektem Markem Kopećem. Co nám shořelo a co nás čeká?

www.letnasobe.cz, www.kopecdusek.cz

sraz: ne 6. 10., 11:00, u planetária ve Stromovce

 

PRAHA VODOHOSPODÁŘSKÁ

O industriálních dějinách řeky Vltavy a změnách krajiny, o její regulační a urbanizační úloze při vývoji hl. m. Prahy s historikem Kryštofem Drnkem. Říční břehy v průběhu staletí plnily různorodé městské úlohy. Tou nejobsáhlejší ale byla funkce industriálního zázemí. V posledních dvou staletích je to naopak funkce reprezentační. Odpovídá tomu i skladba stavebních struktur, které se podél řeky nacházejí.

sraz: ne 6. 10., 12:00, Novoměstská vodárenská věž, vedle Štefánikova mostu

 

PRAHA - SÍDLIŠTĚ INVALIDOVNA

Procházka s historičkou architektury Martinou Flekačovou nabídne několik pohledů na experimentální sídliště, jeho urbanismus a také některé významné stavby v jeho okolí. Nové konstrukční systémy umožňující rozmanité řešení panelových domů i vnitřních dispozic, vzorově vybavené byty, občanská vybavenost a také kvalitní plastiky v exteriérech. Tak se stavěla Invalidovna.

sraz: ne 6. 10., 13:00, před hotelem Olympik

 

PRAHA – MALEŠICKÝ INDUSTRIÁL

Cyklovýprava na místa, kam byste se jinak nevydali. Spalovna je malešickými Hradčany a okolní krajina je plná půvabů. Od bývalé márnice přes Neomed a Sipral, dvě stavby ateliéru D3A a Stanislava Fialy, kterými provede autor osobně, přes nouzovou kolonii a náletový prales k Hočiminovi a spalovně. S novinářkou Karolínou Vránkovou a architektem Davidem Mateáskem.

sraz: ne 6. 10., 14:30, na Malešickém náměstí u kaple

 

PRAHA – V DIPLOMATICKÝCH SLUŽBÁCH

Cyklovyjížďka s architektem Petrem Klímou věnovaná pražské moderní architektuře pro diplomacii a vztahu mezi poválečnou architekturou a politickým zřízením států za železnou oponou. Osu projížďky tvoří tři realizace z poslední třetiny 20. století: budova bulharského obchodního zastupitelství na Julisce, konzulát a obytné domy velvyslanectví někdejšího SSSR v Bubenči a diplomatická čtvrť v Troji.

sraz: ne 6. 10., 15:00, nároží ulic Na Štáhlavce a Na Julisce

 

PRAHA - BŘEVNOV

Procházka s architekty Danielem Čapkem a Michalem Volfem po Břevnově. Významné stavby a malebná zákoutí v okolí Bělohorské a Patočkovy ulice i plánované záměry pro okolí Malovanky.

www.mvolf.com

sraz: ne 6. 10., 16:00 před hotelem Pyramida

 

PRAHA LOGOPEDICKÁ

Procházka zahradou, která učí děti správně mluvit, s autorkou herních prvků Lenkou Klodovou z tvůrčí skupiny Strašné dítě/Enfant terrible. Přijďte si pohrát nebo se jen tak projít první zahradou zaměřenou na logopedickou výuku u nás. Zahrada byla vytvořena ve spolupráci krajinářského architekta a umělců při internátu Církevní ZŠ logopedické Don Bosco v pražských Bohnicích.

www.nadace-promeny.cz/cz/web/zahradahrou/don-bosco.html

sraz: po 7. 10., 14:00 – 18:00, Církevní ZŠ logopedická Don Bosco, Dolákova 555

 

PRAHA S VLADIMÍREM 518

S Vladimírem 518 za architekturou 2. poloviny 20. století.

více info na www.denarchitektury.cz

#

ROUDNICE NAD LABEM – SOUČASNÉ RODINNÉ DOMY

Po výjimečných realizacích současných rodinných domů s městským architektem Petrem Janošem. V Roudnici nad Labem vzniklo v posledních letech několik zajímavých realizací rodinných domů, které se svým architektonickým řešením vymykají průměru. Příběhy domů představí i někteří jejich majitelé.

sraz: ne 6. 10., 14:00, u Kratochvílovy rozhledny

#

SEMILY

Procházka po významných stavbách s městským architektem Martinem Hilpertem. Hodnotné městské prostory, návštěva interiérů a diskuse nad problémovými a kontroverzními stavbami.

sraz: ne 6. 10., 9:30, u nové budovy městského úřadu 

 

SEMILY – CYKLOVÝLET

Vyjížďka po semilských solitérech s městským architektem Martinem Hilpertem. Důležité budovy na periferii a město z nadhledu okolních návrší. Vista, Komenského náměstí, krematorium, budova Policie ČR, Bajerova vila, vila u AXL, KC Golf, Podmoklické náměstí, secesní vila u vlakového nádraží, sídliště Letná, haly Acra a Matějovský, sídliště Řeky, Schmittova továrna, archiv, lávka, muzeum.

 

sraz: ne 6. 10., 13:30, u nové budovy městského úřadu 

#

STRAKONICE – „ODPOLEDNÍ ŠICHTA V PŘÁDELNĚ“

Odpoledne v architektonicky jedinečném funkcionalistickém objektu přádelny u řeky Volyňky, který opět po roce ožívá a otevírá se veřejnosti. Komentovaná prohlídka objektu s architektem Dušanem Řezáčem a Janem Freibergem, přednáška o konverzi průmyslových objektů, výstava fotografií a projektů z architektonického workshopu a možná i koncert.

www.ozivmesistrakonice.cz

sraz: ne 6. 10., od 14:00, před vrátnicí textilky Na Dubovci

#

SUŠICE – ZNOVUOBJEVOVÁNÍ MĚSTA

S architektkou Šárkou Sodomkovou po dobře známých místech z trochu jiné perspektivy. Možná uvidíme věci, které jsme ještě neviděli, či ty, které jsme od dětství již zapomněli.

www.sodomka-architekti.cz

sraz:  so 5. 10, 14:00, u kašny na náměstí Svobody

#

TEPLICE – OBRAZ MĚSTA

Kam chodíte v Teplicích na rande? Kam byste nikdy nevzali návštěvu? Kam se chodíte uklidnit? Kde je lidí hodně a kde liduprázdno? A proč zrovna tam? Jak člověk vnímá město? A co to je ten genius loci? Otázky, na které bude hledat odpověď workshop s platformou Teplice-Teplitz.net. Obsah budete tvořit vy sami!

www.teplice-teplitz.net

sraz: so 5. 10., 16:00, klub Božák

#

ÚSTÍ NAD LABEM GALERIJNÍ

Kde všude mohou být galerijní prostory? Kultura, která je doslova na každém rohu. Galerie ve veřejném prostoru města – alternativní galerijní prostory na neobvyklých místech představují výstavy s tematikou architektury. Odhalení alternativních galerijních prostor, které vznikly v rámci určitých architektonických celků, nebo zcela mimo ně. Zakončeno piknikem v parku u nové galerie Buňka (cca 18:00). Více info o jednotlivých vernisážích na www.superstudio.cz

www.usti-aussig.net, www.superstudio.cz, www.prokompot.cz, www.fud.ujep.cz

sraz: ne 6. 10., 14:30, Galerie Vitrínky - Jateční 49, areál Armaturky

 

ÚSTÍ NAD LABEM – ZBOURANÉ A NEPOSTAVENÉ

Ústí nad Labem prošlo v posledních 100 letech dramatickými proměnami. Od výstavního průmyslového města skrz škody způsobené bombardováním, bourání v rámci velkolepých plánů přestavby socialistických plánovačů po výstavbu ve svobodném prostředí přelomu století. Putování po místech a stavbách zbouraných a zmizelých ve srovnání s plány, sny, představami architektů a vizemi studentů s platformou Ústí:Aussig.net. Zakončeno piknikem v parku u nové galerie Buňka (cca 18:00).

www.usti-aussig.net

sraz: ne 6. 10., 15:00, Kampus UJEP – před budovou FUD

(Pasteurova 9)

#

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – JINÁ (MODERNÍ) TRADICE II

Po stopách moderny v centru města s architektem Zdeňkem Trefilem a historičkou Ivanou Martiškovou. Architektura ovlivněná Kotěrou i funkcionalismem z 20. až 70. let 20. století od Josefa Místeckého, Jaroslava Stockara-Bernkopfa, Zdenka Plesníka, Aloise Balána či Vladimíra Kalivody st. v kontextu se současnými architektonickými realizacemi Zdeňka Trefila.

www.tref-a.cz, www.muzeumvalassko.cz

sraz: ne 6. 10. v 15:00, II. nádvoří zámku Žerotínů před budovou informačního centra

#

VYŠKOV – VÝSTAVBA PŘEDNÁDRAŽNÍHO PROSTORU

Procházka okolím nádraží s městským architektem Zdeňkem Pospíšilem. Výstavba z let 1921 – 1925, jejíž velkou část financovala městská spořitelna, v území vymezeném ulicemi Nádražní, II. odboje, Svatopluka Čecha, Kašíkova, Jiráskova, Heydukova, Nerudova. Část prostoru byla zastavěna již v dřívějších letech a vytvořila spojnici centrální části města s vlakovým nádražím.

sraz: so 5. 10., 14:00, před budovou vlakového nádraží

#

ZLÍN

Procházka po Baťově továrním areálu s architekty Jitkou Ressovou a Michalem Babicem. Komplex továrních budov v posledních letech prochází výraznou proměnou. Mezi zrekonstruovanými objekty můžeme najít ukázky různých přístupů k obnově bývalých industriálních budov. Vydařené i méně povedené příklady, areál z ptačí perspektivy, proměny veřejného prostoru.

www.ellement.cz

sraz: so 5. 10., 14:30, na terase 21. budovy

#

ZRUČ NAD SÁZAVOU – INSPIRACE PRO MĚSTO      

Po roce opět ve Zruči s architektkou Martinou Šaňkovou. Co se změnilo? Kam směřuje zručský veřejný prostor ve 21. století? Jaká je kvalita veřejných prostranství v našem městě? Nápady pro náměstí, domy, ulice, lidi a stromy. Inspirace, procházka, diskuse.

www.martinasankova.cz

sraz: so 5. 10., 14:00, před Spolkovým domem, „Baťovou školou práce“

 

ZRUČ NAD SÁZAVOU – HULICE

Prohlídka muzea Včelí svět v Hulicích od Atelieru K2 s architektkou Martinou Šaňkovou.

www.martinasankova.cz

sraz: ne 6. 10., 13:00, před Muzeem Včelí svět

 

 

-----------------------

Slovensko

 

TRENČIANSKÉ TEPLICE – OD HARMINCA PO FUCHSA A ĎALEJ

PrechádzkaTrenčianskoteplickým modernizmom. Kúpeľným mestečkom s najhustejšou koncentráciou špičkovej medzivojnovej architektúry na Slovensku s architekty Petrem Szalayem, Andreou Kalinovou a Martinem Zaičekem. Liečebný dom Machnáč Jaromíra Krejcara, kúpalisko Zelená žaba Bohuslava Fuchsa, kúpele Sina Artúra Szalatnaya, Dom speváckeho zboru Milana Michala Harminca, a diela celého minulého storočia, ktoré tvoria jedinečnú atmosféru Trenčianskych Teplíc.

zraz: so 5. 10., 11:00, pred hotelom Krym (ulica T. G. Masaryka)

 

PIEŠŤANY

Verejné priestory v Piešťanoch, ich metamorfózy, potenciály, úspechy a sklamania. O tom, ako by mal verejný priestor fungovať , pre koho je budovaný a kým využívaný.  Nedávne rekonštrukcie zmenili ráz pešej zóny, centra mesta aj nábrežia, ostatné miesta na svoje znovuzrodenie ešte čakajú. Rovnako ako verejné budovy a park. V akom stave sú a čo potrebujú naše ulice a križovatky? Naprieč mestom na bicykloch v sprievode miestnych tvorcov mesta.

zraz: so 5. 10., 14:00, pred sochou Barlolamača

 

-----------------------

 

LONDÝN

Budova českého a slovenského velvyslanectví v Londýně architekta Jana Bočana z roku 1970 bude zpřístupněna v rámci populárního městského festivalu Open House a bude hostit výstavu o celoživotním díle tohoto autora.

www.czechcentre.org.uk

sraz: so 21. – ne 22. 9., 10:00 – 18:00, Kensington Palace Gardens

 

-----------------------

 

ARCHITEKTURA DO ŠKOL

září a říjen 2013

Vzdělávací programy zprostředkovávají dětem a studentům MŠ, ZŠ a SŠ zajímavé budovy současné architektury. Programy vedou zkušení lektoři s architekty.

více na www.denarchitektury.cz

 

WORKSHOP PRO DĚTI A RODIČE

Tvůrčí aktivity pro děti (4 až 11let). Inspirací budou prostory Fakulty architektury ČVUT v Praze (Šrámková Architekti).

sraz: so 5. 10, 13:00 – 17:00 (vstupte kdykoliv), Fakulta architektury ČVUT v Praze (Thákurova 9)

 

--------------------